FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
Disainilaat
Eesti disainiauhinnad 2016 võitjad
Eesti disainiauhinnad 2016 võitjad

Eesti disainiauhinnad 2016 võitjad


2016-09-17

16. septembri õhtul kuulutati pidulikul auhinnagalal välja Eesti Disainiauhinnad 2016 laureaadid. Selle aasta parimad disainerid tunnustati kuues kategoorias: tootedisain, graafiline disain, veebidisain, teenusedisain, elumuutev disain ja noored disainerid. Silmapaistvaimad tegijad valiti välja 490 erineva töö seast.

Enim auhindu noppis Disainiauhindadelt tootedisainer Johanna Tammsalu, kes pälvis nii noore disaineri preemia kui ka elukeskkondliku toote disaini auhinna BRUNO Nörk Racki eest. Žürii hindas kõrgelt tema ettevõtlikkust – häid ideid on kõigil, ent nende millekski käegakatsutavaks ja tiražeeritavaks vormimine on aastatepikkune visa töö, mille jaoks paljudel jõudu ei jätku. Baltika eripreemia läks Londonis resideerivale moekunstnikule Roberta Einerile.

Elustiili toote disaini võit läks Karl Annusele Glens tagavaraprillide eest, žürii märkis ka ära kudumikollektsiooni PROMENADE (disainer Vilve Unt).
Parimaks insenertehnilise toote disainiks kuulutati fookuskauguse mõõtmise seade XV-1, disainerid Mihkel Mäll, Mihkel-Emil Mikk. Ära märgiti ka  Ropeye Spiderblock (disainerid Janno Jõulu, Jaanus Tamme).

"Kui me neli aastat tagasi alustasime - võtsime eesmärgiks, et Eesti Disainiauhindadega tunnustame disaini, mis ei paku ainult esteetilist naudingut, vaid lahendab probleeme ja muudab meid ümbritseva keskkonna inimlikumaks. Et seda sõnumit veelgi rõhutada, andsime peaauhinnana välja Elumuutva disaini auhinna. Rõõm, et võitja valik oli keeruline, st meil on teemasid, mis meie elu puudutavad ja kus disaini kaasamine on andnud suurepärase, inimliku ja kõiki osapooli kaasava lahenduse,” kommenteeris Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas

Esmakordselt anti koos Proeksperdiga välja elumuutva disaini auhind, targa lahenduse/teenuse auhinna pälvis Metsaühistu (disainibüroo Brand Manual). “Metsaühistu on metsahalduse kvaliteedistandard ning protsessist on võitnud kõik osapooled – kasvab valdkonna usaldusväärsus, erametsad on heaperemehelikult hoitud ja kasutatud ning kasvab ka metsa väärtus tervikuna,” kommenteeris teenusedisaini žürii esimees J. Margus Klaar. Elumuutvas tootedisainis võitjat välja ei kuulutatud, ära märgiti Fleximoover (disainibüroo Iseasi) ja Metsakõlakojad RUUP (disainer Birgit Õigus).

Teenusedisaini kategoorias anti välja kolm auhinda – tervikliku teenusedisaini protsessi auhind läks samuti Metsaühistule, mõttemaailma muutva uuendusliku teenuse auhinna pälvis matusebüroo Memoris, disainibüroo D/V/S/ON ja Kadri Tuisk. Kõige põhjalikuma kasutajauuringu auhinna sai Weekdone 3

Teistkordselt anti koos Eesti Kunstiakadeemiaga välja disainihariduse preemia, mis määrati Martin Pärnale rahvusvahelise magistriõppekava käivitamise eest, mida võib Eesti haridusmaastikul pidada revolutsiooniliseks. 

ADC*E Aasta disaineriks kuulutati Joosep Volk, kelle võitu põhjendas žürii järgmiselt: “Joosep on läbi aastate paistnud silma suurepärase tööeetikaga, domineerinud animatsioonikategooriates ning seda ka sel aastal.” Noore Püssi auhinnaga noort graafilist disainerit Jaan Sarapuud, kes on näidanud üles tänapäevasele disainerile omast mitmekülgsust, säilitades seejuures isikupärase käekirja ja stiili. ADC*E peaauhind Grand Prix läks AKU disainimeeskonnale Pocopay brändingu eest.

Graafilises ja veebidisainis oli kokku 18 kategooriat ja kullad pälvisid järgmised tööd:

Illustratsioon: Sääsepirina Alguse Kontserdi plakat, disainibüroo Tuumik
Foto: Craftersi visuaalne maailm, disainibüroo IDEA AD
Animatsioon: X-tee seletus, disainibüroo TOLM
Tüpograafia: Sugu:N, disainibüroo AKU
Reklaamtekst: EGGO Unistused, disainibüroo Angels
Sahtlitöö: Beneath the Glass Sky, disainibüroo Tolm
Keskkonnagraafika ja näitusedisain: Elisa esinduspoe graafika, disainibüroo Velvet
Varia, eriobjektid: Viru Keskuse installatsioon “Moega täidetud” lennujaamas, disainibüroo Angels
Igapäeva pakend: Rakvere bränding, disainibüroo Kontuur Leo Burnett
Pakend, eksklusiivsed väikeseeriad: Mohn (Poppy) Gin, disainer Jan Tomson
Firmagraafika (M-XL): Pocopay, disainibüroo AKU
Firmagraafika (S): Punane Maja, disainibüroo Polaar
Rebränding: Wendre, disainibüroo Brand Manual
Hooajaline identiteet: Jazzkaar, disainibüroo Putka
Firmagraafika digimeedias: Telia Eesti, disainibürood Kaks Ood, Tundra Digital, gotoAndPlay
Trükised: SISU-LINE, disainibüroo Stuudio Stuudio
Raamat: Kahvliahvi kokaraamat, disainer Moonika Maidre
Kasutajakogemus: Craftory e-pood, disainibüroo Haiku

Eesti Disainiauhinnad 2016 toob ühtse katuse alla seni Eestis välja antud disainivaldkonna tunnustused, et võimendada ühiskonnas disaini häält ja sõnumit. Disainiauhindu antakse välja Eesti Disainikeskuse, Eesti Disainerite Liidu, Art Directors Club Estonia ja Teenusmajanduse koja poolt Disainiöö festivali raames.

Eesti Disainiauhinnad 2016 suurtoetajad on BDO, Proekspert, Baltika Group, Antalis, Viru Keskus, EAS, Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital.

Vaata kõiki nominente:

Graafilise ja veebidisaini nominente näeb siit
Noore Püssi nominente näeb
siit
Teenusedisaini 7 nominente näeb siit
SÄSI nominentide töid näeb siit
Bruno kõiki nominente näeb siit

Allikas: eestidisainiauhinnad.ee

Jaga Facebookis

fb button
Enim auhindu noppis Disainiauhindadelt tootedisainer Johanna Tammsalu.