EST
ENG
RUS
FIN
iNkodu logo
Disainilaat
Miks eelistada pähklipuust mööblit?
Miks eelistada pähklipuust mööblit?

Miks eelistada pähklipuust mööblit?


2017-10-10

Pähkel on tugev ja vastupidav väärispuit. Pähkli puidu liike on palju, kuid mööblit valmistatakse põhiliselt USA idaosast pärit mustast pähklist ehk kaubandusliku nimega ameerika pähklist. Puit ise on väga tugev, kannatades keerukat puidutöötlemist, puunikerdust ja treimist.
Puidu hinnalisust määrab see, et puud kasvavad aeglaselt ja võivad küpseda kuni 150 aastat. Kuna puit kuivab samuti üsna aeglaselt ja vajab kuivatamisel hoolikamat jälgimist, siis omab pähkel tavaliselt 25-50% kõrgemat hinda võrreldes teiste puitmaterjalidega. Pähkli puidu toon võib ulatuda kergemast helepruunist kuni tumedama punakaspruunini, olla kohati hall, lilla või isegi punane.

Oma heade omaduste tõttu on pähklipuul ka pikk mööbli ajalugu. 17 ja 18 sajandil oli pähkli puit Euroopa mööblitislerite lemmik materjaliks, seda eelkõige just oma kerge käsitsi töödeldavuse tõttu. Tänapäeval on täispuidust pähklimööbel hinna tõttu siiski suhteliselt erandlik ja pigem eritellimusena valmistatav, sest enamus mööbel toodetakse spoon kattega laminaat plaadist. Pähkli erilise tooni tõttu peitsitakse pähkliks ka tamme, kaske ja muid puite. Samuti on olemas palju erinevaid kunstmaterjale, mis imiteerivad antud puidu tekstuuri ja värvi.
Pähkli puidust valmistatakse eelkõige kõrge kvaliteediga mööblit, parketti ja muidugi spooni. Kuid kasutatakse ka muusikariistade, näiteks klaverite valmistamiseks.

Täispuidust pähklimööbel kestab kogu elu
. Oma vastupidavuse ja sitkuse tõttu ei kulu see kergelt, olles lihtne hooldada ning taludes hästi ka niiskust. Tänapäeval kaetakse puit tavaliselt õrna lakikihi, õli või vahaga. See lisab puidule eluiga ning vastupidavust – samuti muudab pinnad oluliselt lihtsamini puhastatavateks.


 
Sisekujunduses tervikuna on üha enam hakatud tähtsustama naturaalseid materjale. Puit on soe ja keskonnasõbralik ning aegumatu materjal. Pähkel on suurepärane valik erinevate sisekujundusstiilide jaoks, kuna mõjub väärikalt ning on tänu oma suhtelisele haruldusele eksklusiivne element interjööris. Pähkel on kombineeritav kaasaegses sisekujunduses erinevate puitudega, sobides nii klaasi, metalli kui ka teiste puitudega.
 
Uued trendid vihjavad 60ndate ja 70ndate mõjule väikese art déco detailiga. Moodi tulnud troopiliste mustrite kõrval näeb tugevamaid toone, nt sügavroheline, tumesinine, kuid ka õrn naiselik roosa. Sama mõju võib tunda ka mööblidisainis, vintage mõjutustega pähkel mõjub kaasaegses interjööris eriti šikilt.
 
Sisekujunduses on moes lihtsus, kergus ja naturaalsus, kõrgläige hakkab kaduma. Neutraalsel taustal, kus kasutatakse palju valget, halli ja betooni, särab pähkli puit eriti hästi oma sooja tooniga. Täispuitmööbel ei tähenda enam massiivsust, õhuline joon on see, mis loob vormi. Viimistlus on samuti neutraalne ja matt, mis laseb puidu tekstuuridel puhtalt esile kerkida.
 
Tutvu Ethnicraft pähklipuust mööbliga Treimann Mööbel & Disain salongis Tallinnas, Poordi 1  või www.treimann.ee 
Oktoobrikuu lõpuni pähklipuust mööbel -20%.

Jaga Facebookis

fb button