EST
ENG
RUS
FIN
iNkodu logo
Disainilaat

Küsi nõu

Küsi nõu rubriigis aitavad sind omaala asjatundjad TASUTA. Võib-olla just meie abiga leiad oma küsimusele vastuse.
Küsimus saada meile e-mailile või klikka allpool vastava rubriigi lingile.
Sealt näed ka küsimusi ja vastuseid.
sisekujundus, sisustus, siseviimistlus212
akna- ja uksetarvikud, terviklahendused ustele0
ehitustööd, järelvalve, remont77
aiakujundus, haljastus28
taimed, istikud, puud, põõsad34
piirdeaiad, väravad15
koduvalgustid, aiavalgustid, valguslahendused8
põrandad, hooldusvahendid, liistud36
kardinad, kodutekstiilid, vaibad13
kaminad, ahjud, pliidid, korstnad27
valveteenused, lukusüsteemid0
teised teemad21

Küsimused & vastused

sisekujundus, sisustus, siseviimistlus
pealkiri: tapeedi ja ruloode värv köök-söögitoas
küsimus:
Minu köök on mõõtmetega 5x3 meetrit. Algselt oli selle ruumi asemel väike köök ja soojamüürist vaheseinaga tuba. Ka praegu on endise vaheseina kohal soojamüür aga see on vaid 150cm kõrgune ning soojamüüri otsast pääseb ka teise ruumi. Nimetan seda tuba köök-söögitoaks.Pliit on valgetest glasuurpottidest, soojamüür lesoga punastest tellistest.Lagi valgeks värvitud kipslagi. Põrandat katab tumehall merekivi mustriga pvc.Ruumi tuleb veel väike kööginurk kraanikausi, elekripliidiplaadiga, mõni kapp või riiul. Laud, toolid, külmkapp. Seinad tahan katta tapeediga. Aga mis värvi see võiks olla, ei tea. Midagi võiks olla selles ruumis oranži. Samas merekivide muster põrandal meenutab mulle merd.Ruumil on kaks akent. Seal näeksin ruloosid. Hea meelega kinnitaksin need aknaraamile. Aga värv? Sooviksin sellesse ruumi erksamaid toone tuua..... Äkki oskate midagi soovitada? Tänulikult Sirje.
vastus:
Victoria Rüütel
Tere,

Kuna täpselt ei ole kirjeldatavat ruumi ja selles olemasolevaid materjale näinud, siis saab anda üsna üldise soovituse.
Tapeedi osas näeksin pastelsemaid heleda mustrilisi, mis liialt ei domineeriks (tellistest sein ja merekivide mustriline põrand juba piisavalt aktiivsed). Värvide poolest näiteks midagi pastelset rohkekat / või kollakat.
Akendele sobivad hästi funktsionaalsed poolpimendavad kassettrulood - valiksin tooni, mis sobitub punaste tellistega, ilmselt mahe oranž sobikski hästi.

Vastas: sisekujundaja Victoria Rüütel
akna- ja uksetarvikud, terviklahendused ustele
ehitustööd, järelvalve, remont
pealkiri: Dushiruumi seinte viimistlemine
küsimus:

Tere, käsil paneelmaja korteri renoveerimine ning sooviks dushiruumi seinad katta nn kindakrohviga. Siit küsimus, et kas peaks selleks kasutama lubikrohvi või võib kasutada ka tavalist kipskrohvi (MP75) ja kuidas tuleks lahendada niiskustõke? Otsese vee alla see sein ei jää kuna dushinurk saab plaaditud.

vastus:
Tere
Dekoratiivviimistluseks sobib ka sise-ja välistingimustesse mõeldud dekoratiivkrohv, nt SPS Model Plaster.
Alusviimistlus tuleks teha samamodi nagu teiste vannitoa seinte puhul.

Vastas:
Hendrik Sandre
Värvikeskus
aiakujundus, haljastus
pealkiri: kõrge rohtukasvanud keldrimägi
küsimus:
tere, probleemiks on kõrge ja rohtu kasvanud kedrimägi, mille trimmerdamisega probleem. Millised oleksid variandis, et see näeks korrektne ja oleks võimalikult vähe töömahukas. Kas oleks mõeldav, et see katta kangaga ja istutada peale nn laiuvad kadakavormid? Või on teisi varjante? Aed suur ja taimi niigi palju, keldri küljel mitmeid pargiroose.
vastus:
Kerli Viinalass
Tere
Kangaga võib keldri pealt katta küll. Kuid, kui kelder on liigselt järsu kumerusega, siis ei jää mults, killusti või muu kattematerjal kanga peale pidama seniks kuni kadakad kasvavad. Seega dikteerib keldri kuju võimaliku lahenduse. Kui kelder paikneb aia nurgas ja ei paista väga silma, siis võiks keldri ümbruse ja pealse hoopiski kujundada nii, et kord kuus või harvem trimmeldatud kelder ei hakkaks häirima ja mõjuks pigem loomulikuna. Või siis püüda korda teha vaid keldri pealse nähtav osa. Keldri võib pealt vooderdada  ka maakiviga (kasvõi osaliselt). Ilma reaalselt olukorda nägemata on raske head lahendust välja pakkuda.

Vastas:
Kerli Viinalass
maastikuarhitekt Ringmaastik OÜ
taimed, istikud, puud, põõsad
pealkiri: õunapuu istutamine
küsimus:
Tere. Saime südasuvel kingituseks Suislepa õunapuu, mis on endiselt veel potis, kuna meie krundil pole veel täpset planeeringut. Kuidas nüüd õunapuud kevadeni hoida? või peaks selle siiski nüüd veel ära istutama ja kevadel siis õigesse kohta ümber istutama?
vastus:
INkodu.ee toimetaja

Tere

Kindlasti oleks mõistlik puu maha istutada. Potitaimele on keeruline tagada õigeid tingimusi. Nt õues külmub talvel pott läbi, siseruumis võib aga olla liiga pime või liiga soe.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

piirdeaiad, väravad
pealkiri: väravapostide paigaldus savisele pinnasele
küsimus:
Tere. Oleks hea teada, kuidas teha läbinisti savisele pinnasele aeda ja väravaid nii, et paari aastaga jälle ära poleks vajunud. Kui sügavale tuleks postid panna ja mismoodi seda teostada? Ja kui palju oleks umbkaudu selle maksumus kui teie abi paluda tööde teostamisel. Keevisvõrk, aiaposti ja lihtne roheline võrguga värav autole.
vastus:
Alari  Sander
Tere

Tiibvärava postid oleks sellisel pinnasel mõtekas omavahel kokku valada, st. teha väravapostide vahele vundamet mille all on killustiku padi. Reapostidele võimalikult sügavad augud, augu põhja killustiku padi ja siis valada postid paika.

Vastas:
A.Sander
www.piirdeaiad.ee
koduvalgustid, aiavalgustid, valguslahendused
pealkiri: valgustusega vannitoapeeglid
küsimus:
Saadaval on mitmeid vannitoa peegleid, millel on valgusriba kas peegli sees või siis randina peegli servades. Kas sellised valgustid on pigem meeleolu loomiseks või on nad tõepoolest nii praktilised, et lisavalgustit polegi vaja ning peeglist vaatab vastu varjudeta nägu?
vastus:
Tere
Valgustusega peegel on väga hea ja varje ei jäta ning tagab ühtlase valgustuse. Samas on see aga suhteliselt individuaalne sest mõnele inimesele võib sellest valgusest väheks jääda, seega oleks hea kui ka laes oleks ikka lisavalgustus.

Vastas:
Ülle Jõks
www.hektor.ee
põrandad, hooldusvahendid, liistud
pealkiri: parketi paigaldamine
küsimus:
Otsin oskuslikku puitparketi paigaldajat, kelle ülesandeks jääks ka pinna ettevalmistamine (kogu pind 56 m2, sellest 18 m2 betoonpinna tasandamist).
vastus:

Tere

Võite küsida nt FineFloorsist!

Vastas: INkodu.ee toimetaja

kardinad, kodutekstiilid, vaibad
pealkiri: Kardina/ruloo valik magamistuppa
küsimus:
Sooviks magamistuppa rulood valida. Tegemist päikese poolse toaga, kuhu paistab alates lõunast intensiivselt päike sisse. Ise mõtlesin valgust peegeldava voldikkardina peale ja lisaks pikemad tekstiilkardinad. Aknaava kõrgus ca 180cm ja laius ca 150cm. Kuna ruumis on kõrged laed, tunduks hea mõte tekstiilikardinaid sisustuselemendina kasutada. Millised on aga voldikkardina plussid ja miinused? Või tasuks ehk kaaluda hoopis teist tüüpi rulood/kardinaid?
vastus:
Anne Ige
Tere

Loomulikult võib olla komplekt ruloo+tekstiilkardinad ning teine variant voldikkardin ehk roomakardin+tekstiilkardinad.
Ruloo kataloogides on olemas soojust tagasipeegeldavad ning täispimendavad materjalid. Roomakardinale saab väljapoole õmmelda voodri, mis on sama efektiga ning toa poolele valida omale meelepärase kanga. Loe lisas siit
Meie salongis on olemas päris rikkalik kangaste värvivalik ning saab võrrelda, mis oleks parim lahendus Teie koju.
Tekstiilkardinana esireas võib olla õhuke tüllkardin kui ka nt paksemad külgkardinad, mida saab päevaks küljele lükata ning aken on vaba.

Vastas:
Anne Ige, Kadinastuudio
kaminad, ahjud, pliidid, korstnad
pealkiri: Kardina/ruloo valik magamistuppa
valveteenused, lukusüsteemid
teised teemad
pealkiri: toonimine
küsimus:
Kas on võimalik toonida dušiseina kirgast klaasi? Aitäh
vastus:
INkodu.ee toimetaja

Jah, mati toonikelga. Võite uurida nt www.l-uks.ee