Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Pottsepa nõuanded ahju või kamina valimiseks ja õigeks kütmiseks

TRENDID
Kaasatud ekspert: Kristo Koppel
Puuküttega kamin-ahi

Uut kodu planeerides on üks olulisemaid otsuseid küttesüsteemi valik. Ahjuküte on alati üks võimalus, eriti maapiirkondades, kus on oht pikaaegseteks elektrikatkestusteks. Ahi annab kindluse, et tuba kunagi külmaks ei jää ja pliit võimaluse söögi valmistamiseks. Tõsi, mugavusküttega siiski tegu ei ole. Õhk-vesi süsteem, maa- või gaasiküte on palju mugavamad küttelahendused, kuid vajavad kõik toimimiseks elektrit. Valiku peab igaüks oma vajadustest, elukoha tingimustest ja võimalustest lähtuvalt ise tegema.

Kuid isegi kui primaarküte on näiteks elektri peal, oleks maapiirkondades soovitatav alati omada ka ahju ja pliiti. See võib osutuda vajalikuks juhul, kui elektrisüsteemiga tekib probleeme või elektri hind tõuseb märkimisväärselt kõrgeks. Viimaste sündmuste valguses soovitab ka Päästeamet, et igas kodus võiks olla puupliit või kaasaskantav gaasipliit.

Pottsepp Kristo Koppeli sõnul on ahjuküte jätkuvalt kõige tervislikum küttelahendus üldse, sest ahjusoojus on päikese soojusega sarnane ja inimese kehale kõige loomulikum vastu võtta. Ahjuküttega elamisest tulnud inimene ei suuda sageli teise küttesüsteemiga harjudagi. Silmaga seda ei näe, aga keha tunneb õhu erinevust.

Tänapäepäevane puukütte süsteem pakub mitmeid uusi ja tõhusaid võimalusi, mis korralikult ja vastavalt nõuetele lahendatuna tagab meeldiva ja ühtlase toasooja pikaks ajaks. Ent juba planeerimise algstaadiumis on oluline kaasata kogenud pottsepp, kes aitab määrata õige küttekolde tüübi, sobiva soojamüüri suuruse ja ahju paigutuse erinevate tubade suhtes. Vastasel juhul võib juhtuda, et näiteks soojus ei jaotu majas ühtlaselt või korsten ei tõmba piisavalt hästi.

Mille järgi pottseppa valida? Kutsetunnistus on oluline!

Oskusliku meistrimehe leidmiseks soovitab pottsepp Kristo Koppel kõigepealt kontrollida, kas välja valitud mehel ka kutsetunnistus taskus, sest kvalifitseeritud spetsialistid üldiselt oskavad oma tööd hästi ja teavad, millistele nõuetele ahju- ja pliidisüsteemid peavad vastama. Ainult paber üksi siiski taset ei tõesta, sest pärast eksami sooritamist on pottseppadele ette nähtud nn õpipoisiaeg meistrimehe käe all. Kütteseadmed on tuleohtlik teema, siin ei tohiks mingil juhul pädeva inimese arvelt kokku hoida. Pottseppade kutsetunnistuse register on leitav siin

Millest alustada, kui on otsustatud puukütte süsteemi kasuks?

Täna pööratakse üle maailma oluliselt tähelepanu õhu kvaliteedile ja keskkonna säästlikkusele. See peaks olema ka iga inimese südameasi, kui tahame siin planeedil veel pikalt koos eksisteerida. Seetõttu peavad kõik puukütteseadmed normidele vastama, eriti veel uued. Vanade kütteseadmete uuendamiseks pakub riik toetust, mille abil on võimalik oma vana ja amortiseerunud ahjusüsteem välja vahetada või uuendada. Loe riikliku toetuse kohta lähemalt siit: Riigi Teataja (§ 6 p15). Uus ahi peab kindlasti vastama kõikidele riiklikult puukütte seadmetele kehtestatud nõuetele.

Ahju ehitus algab kolde tüübi valikust. Kõige efektiivsem ja keskkonnasäästlikum kolde tüüp hetkel tavakasutaja jaoks on pilukolle. See on uue põlvkonna koldetüüp, kus õhk ei tule peale mitte alt nagu vanasti, vaid läbi kolde külgedes asuvate pilude. See tagab põlemise ajal puidust eralduvate gaaside segunemise, mistõttu on põlemisprotsess puhtam, kõrgema temperatuuriga ja puidust saadav energia oluliselt suurem.

Teine võimalus on klassikaline restkolle, kus õhk tuleb peale alt. Keskkonnauuringute Keskuse katsete tulemusena on tõestatud, et ka restkollet saab nii ehitada ja kasutada, et see heitmenormide piiridele vastaks, aga tavakasutaja jaoks on see veidi keerulisem ja eeldab kütmise ajal õhuga mängimist. Seega uue ahju puhul soovitab Kristo pigem ikkagi eelistada pilukollet.

Pilukoldega ahjusid oskavad teha kõik pottsepad. See nn käsitööahi pea vastama lihtsalt etteantud standardile, st kogu ahju hüdrodünaamika. Sellekohane kliimaministri määrus ja standardinumber on avalikud, et ka tellijal oleks võimalik sellega tutvuda.

Valmis ahjuga saab kaasa passi

Valminud küttekehaga koos antakse omanikule üle seadme pass koos vajaliku spetsiifikaga. Pass peaks sisaldama infot kasutatud materjalide kohta, lõõristiku süsteemi kirjeldust, mida on hiljem korstnapühkijal vaja, seadme välismõõte ja kasutusjuhendit.

Kõige olulisem kasutaja jaoks on Kristo sõnul teada, mitu kilogrammi puitu läheb korraga kaminasse või ahju ja kui pikk on soojasalvestuskestus. Laias laastus annab 1 kg puitu välja ca 1 ühiku soojust, mis erineb natuke puuliigiti. Samuti peab teadma, kui palju või vähe võib ahju kütta (max ja min kogus), et mitte üle kütta ja et ei oleks ka alakütmist, mis tekitab korstnasse tugeva tahmumise.

Energiamärgis on teatud juhtudel kohustuslik

Kütteseadmetele ja nende korrashoiule on ka riik hakanud senisest tunduvalt rohkem tähelepanu pöörama. Näiteks tehases valmistatud kütteseadmetel on energiamärgis kohustuslik, üldjuhul on need poest ostetud seadmetel ka peal. Käsilaotud ahjudel ja kaminatel sellist tähist ei ole. Siin kehtib ikka reegel, et usalda paberitega spetsialisti. 

Ahju küttes tee aken lahti!

Tavalist restkoldega ahju, kaminat või pliiti küttes on oluline, et kuskilt peab ruumist põlemiseks võetud õhk ka tuppa tagasi tulema. Aken on vaja lahti teha!
 
Õhk mõjutab kogu põlemisprotsessi kvaliteeti, kaasa arvatud tahmamist ja heitmeid.  Kiirem tahmamine tähendab seda, et põlemistemperatuur jääb madalamaks ja nn korvitäiest küttematerjalist saab oluliselt vähem sooja kätte. Õhku mitte peale andes tekib ruumis vaakum. Ventileerimine ei aita, sest ventilatsioon on häälestatud alarõhule.
 
Rusikareegli järgi vajab kilogramm puidu põlemisel 10-12 kuupmeetrit õhku. 1/10 keskmise ahju kogus ehk 15 kg puitu vajab minimaalselt 150 kuupmeetrit õhku. Kui tuba on vaakumis, tekivad kohe ka suitsu- ja vingugaasi ohud. Suits läheb küll läbi korstna välja, aga kuna tuba on vaakumis, otsivad suits ja ving hõredat kohta, kust ikkagi tuppa tagasi tulla.  
 
Kütmise efektiivsusest sõltub ka heitmenormide hulk, Õigesti küttes saab esiteks küttematerjalist kogu võimaliku energia kätte, teiseks säästab nii ka ennast ja keskkonda. Ehk siis pika jutu kokkuvõte on lihtne: kui kütad, siis aken tuulutuse peale ja kõik ongi juba hästi.

Õigesti süütamine aitab vähendada heitmenorme

Mida kiiremini ahi süttib, seda väiksem on emissioon. Seega on vaja teada, kuidas tuli kiiresti põlema saada. Kolle süüdatakse pealt, kasutades looduslikke küttetablette ja väikeseid puitklotse või peenemaid puuoksi. Pealt süütamisel toimub põlemine suunas ülevalt alla ning kõik puidust eraldunud gaasid põlevad täielikult ära. Alt süüdates toimub esialgu põlemine puuvirna all ning ülemistest halgudest eralduvad puugaasid väljuvad põlemata kujul korstnasse. Pealtpoolt süütamisel saavutab ka põlemine maksimum temperatuuri kiiremini ning põlemisprotsess on puhtam.
 
Tegelikult käib see nii (puuhalgude süütamise õpetus): esmalt laotakse 3-4 kihti puid, lisatakse sinna keskele 2 süütetabletti ja lõppu väikesed puuoksad, mis põlema pannakse. Kõrva taha tasub panna ka selle, et ahju peaks kütma kvaliteetse ja kuiva halupuuga. Halva kvaliteediga küttematerjalidega kütmisel vajab ahi tihedamini hooldust.

Küttesüsteemi pideva efektiivsuse ja tuleohutuse tagab hooldus

Kord aastas vajavad puukütteseadmed ja korsten puhastamist, mille kohta peab igal ahjuomanikul olema ette näidata vastav akt. Akti saab väljastada kvalifitseeritud korstnapühkija peale toimingu teostamist.
 
Alates 2021. aastast peavad tuleohutuse seaduse kohaselt korstnapühkijad ja pottsepad kõik küttesüsteemidega seotud toimingud kandma küttesüsteemide portaali. Selle kohta teostab järelevalvet Päästeamet.
 
Kui korstnapühkijat tellida, tasub uurida, kas tema kutsetunnistus on uuendatud ja kehtiv, sest kasutatakse ka vananenud kutsetunnistuse numbreid. Uuendatud kutsetunnistus tähendab, et ajakohaste teadmiste eksam on sooritatud ja inimest võib usaldada. Tegemist on ikkagi tuleohtlike seadmete ja kokkuvõttes inimeste turvalisusega.  
Kontrolli korstnapühkija kutsetunnistust siin

A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)
 

Logo - POTTSEPPMEISTER – pottsepad ja korstnapühkijad
Ringtee 1, Tartu, 50105 Tartumaa
+372 5395 4041

Meie põhitegevusaladeks on korstna puhastamise ja pottsepatööd (ahjud, kaminad, pliidid, lesod). Korstna pühkimine toimub toast lahkumata!

KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

Küsi nõu (tasuta) pottsepalt, korstnapühkijalt ja viimistlustööde meistrilt kõikvõimalike ahjusid, kaminaid, pliite ja korstnaid puudutavate teemadega kohta.

Kuidas käib korstna puhastamine toast lahkumata?

Kaasaegne korstna pühkimise meetod eemaldab kütteseadmetest 2 korda rohkem tahma. Korstna otsa ei ole vaja ronida!

UV-C õhupuhastusseade muudab siseruumi õhu viirustevabaks

Bakterite ja viiruste hävitamiseks siseruumides on suurepärane lahendus ultraviolett ehk UV-C õhupuhastusseadmed (UV-C lambid). Koduseade 20 m² põrandapinnaga ja lae kõrgusega 2,5 m ruumi maksab 350-500€.

Rahvusvaheline veepäev kutsus vett säästma

Puhas vesi on olemas üle 90% Eesti elanikest ja oleme ühisveevärgist pärineva vee tarbimise osas ühe elaniku kohta Euroopa riikide hulgas üks säästlikumaid.

"Mitte minu tagahoovis" mentaliteet pärsib innovatsiooni

Eesti ehitussektor on tuntud oma konservatiivse lähenemise poolest uutele ideedele, tehnoloogiatele ja sektori üldisele arengule.

Isiklikust elektriauto laadimispunktist kortermajas on saamas uus normaalsus

Enefit ja Arco Vara pakuvad elektriauto omanikele võimalust oma isiklikul parkimiskohal Enefit Volti laadimisteenust kasutada.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

26. rahvusvaheline ehitusmess EESTI EHITAB 2024 avab kevadise ehitushooaja

Ehitus-ja sisustusvaldkonna mess, mis keskendub innovaatiliste tehnoloogiate jpt. teemade avamisele ning uusima oskusteabe, kogemuste ja oskuste levitamisele.

Bonava alustab Pikaliiva Kaarmaja II etapi ehitusega

Tegemist on neljast majast koosneva hoone viimase etapiga. Pikaliiva Kaarmaja kaks viimast hoonet valmivad 2024. aasta lõpuks.

Arco Vara alustab Kodulahe kvartalis eelviimase etapi väljaarendamist

Tallinna linn andis heakskiidu Merimetsa asumis Stroomi ranna lähistel asuvale Soodi 6 kinnistu detailplaneeringule, kuhu terviklike piirkondade arendaja Arco Vara rajab kolm uudse välisilmega kortermaja

Merko käivitas Eesti Rahva Muuseumi lähistel Erminurme elukvartali viienda etapi ehituse

Tartu linna ja valla piiril asuv Erminurme on hubane elukvartal, milles on tänaseks valminud üheksa kahe- kuni kolmekorruselist korterelamut.

Eriti soodsa hinnaga ROCLITE 200 ehitusplokid uuesti saadaval!

Bauroc toob sel hooajal uuesti turule eriti soodsa hinnaga ROCLITE ehitusplokid. ROCLITE 200 on klassikaline 200mm kergplokk, mis on mõeldud nii välis- kui siseseinte, nii kandvate kui mittekandvate seinte ehitamiseks.

Läbipaistvus on moes – vastupidava laineprofiiliga katuse- ja seinalahendused

RENOLIT ONDEX läbipaistvad katuseplaadid ja seinaplaadid on unikaalsed - materjal ei pragune, on täiesti põlemis- ja löögikindel ning peab vastu isegi ülitugevale rahesajule.

YIT uus maaküttega kortermaja lubab soodsamaid küttekulusid

Esimene maaküttega kortermaja valmib 2024. aasta augustis Keilas, Nurme tänaval, kus on müügile tulnud 18 1–4-toalist korterit.

Soojapuhur ja leeklamp on kiired nii torude sulatamises kui majade süütamises

Kindlustaja sõnul käivitub sellistes olukordades paljudes koduomanikes sisemine MacGyver ning appi võetakse käepärased vahendid nagu soojapuhurid, föönid...

Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine

Eesti projekteerimise sektoris on märgata olulist trendi: üha enam projekteerijaid otsib paindlikumat ja rahuldust pakkuvamat tööviisi, pöördudes vabakutselise töö poole.

Merko alustab Rae vallas uue elukvartali ehitust

Merko Ehitus kontsernis kinnisvara arendamisega tegelev Merko Kodud alustab Jüri alevikus Õielehe elukvartali ehitust.

Ladu6 pakub kvaliteetset puidu immutusteenust

Puidu immutusteenuse hind sõltub töödeldava puidu kogusest, kuid keskmiselt on see umbes 7,50 €/m2 töötlemise eest, lisaks väljakutsumise tasud (0,40 €/km).

Tarnekriisis alanud Arco Vara arendus sai valmis kvartali jagu enne tähtaega

Elukondliku kinnisvara arendaja Arco Vara ehituse peatöövõtuga tegelev tütarettevõtte Arco Tarc lõpetas Kodulahe kvartali Rannakalda arenduse projekti vaatamata muutlikule turuolukorrale ennetähtaegselt.

Vana rooma arhitektuur: rikka ajalooga linn

Rooma arhitektid ja insenerid olid tuntud oma uuenduslikkuse poolest, eriti seoses ehitusmaterjalide ja -tehnikatega. Nende panus arhitektuuri on hindamatu!

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Miks valida vaheseinte ehitamiseks just bauroc element?

Bauroc ELEMENT vaheseinaplaadid on võrreldes alternatiivsete plokkidega oluliselt suuremate mõõtmetega, mis tagab märkimisväärselt kiirema seina ladumise ja kulu on vaid 4,17 tk/m².

Kivikatused pakuvad püsivat ilu ja suurepärast vastupidavust

Traditsiooniliselt kaetakse viilkatused keraamiliste kivide ja kiltkiviga, kuid nüüdseks on lisandunud ka betoonist ja kiudtsemendist katusekivid.

Kodu remondieelne kontroll - koostame remonditööde nimistu ja eelarve

Planeerid kodus remonditöid? Siis sattusid lugema just õiget artiklit! Ehituskaitse Büroo pakub uue teenusena kodu remondieelset kontrolli.

Mikrotsement – innovatsioon kaasaegses ehituses

Mikrotsementi saab kasutada nii uute hoonete ehitamisel kui ka renoveerimisel, nii märgades kui ka kuivades ruumides.

Helsingis avatakse jaanuaris Soome esimene Radisson RED hotell

Radisson RED Helsinki avatakse modernistlikus uushoones, mille projekteeris kuulus Soome arhitektuurifirma Anttinen Oiva Arkkitehdit.

Dekoratiivne ja vastupidav: lubi marmoriino ahju ja kamina viimistluses

Lubi marmoriino suurepärane taluvus nii kõrge temperatuuri kui ka niiskuse suhtes teeb selle ideaalse lahenduse just kaminate, ahjude, soemüüride ja korstnajalgade viimistluseks.

5 ideed nutikaks renoveerimiseks

Avatud planeering on kodu renoveerimisel ja disainimisel üks tõhusamaid ja populaarsemaid lähenemisviise.

Välisvoodrilaud jääb, vaid trendid muutuvad ajas!

Lisaks naturaalsele kuusepuidule on head ja Eesti kliimas end väga hästi tõestanud ka termotöödeldud puidust välisvoodrilauad.

E-sisustus ehitab eksootilisest puidust terrasse, mis kestavad aastakümneid

Eksootilisest puidust kvaliteetterrass - IPE. Vaata galeriid valminud terrassidest.

Päikesepaneelide isepuhastussüsteem tagab suurema tootluse

Nano vahenditega töödeldud päikesepaneelid pinnale ei kinnitu mustuseosakesed enam nii tugevalt ja suuremate vihmasadude korral puhastuvad praktiliselt ise, toimib päikesepaneelide isepuhastussüsteem.

Ehitisregistri arendus tõotab lubade kiiremat menetlust

Wenture ja Finestmedia asuvad ellu viima ehitisregistri järgmist arendusetappi, mille tulemusena muutub ehitus- ja kasutuslubade menetlemine senisest märkimisväärselt kiiremaks.

Uus-Veerennis alustas tööd uuenduslik lasteaed

Kalli-kalli Uus-Veerenni lasteaia majas on neli hoiurühma pere pisematele ja viis lasteaiarühma.

Innovatsioon suitsusauna ehituses. Hoiame traditsioonid au sees!

Innovatsiooniks suitsusaunade ehituses saab pidada väljast kütmise võimalust ja puhkemaja lahendust koos saunaga.

Puitkäsitöö firmakingitusena: tooted, kus kokku saavad naturaalne ilu ja kasutusmugavus

Puitkäsitöö firmakingitusena sobib nii neile, kes väärtustavad traditsioone, kui ka sellele, kes hindab kaasaegsemat elustiili.

Bonava ehitab Uus-Mustamäele 44 uut korterit

Bonava Eesti alustas Uus-Mustamäe elurajoonis aadressile Aiandi 14 valmiva 44 korteriga B-energiaklassi maja ehitust.

Galerii: 2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Mis on seina sees? Ekspert selgitab

Kas oled kunagi naela seina lüües mõelnud, et mis seal teisel pool on ja ega puurides äkki mõnd olulist kommunikatsiooni ei taba?

Pelletiküte: mugavuse ja hinna suhe on liiga hea, et seda mitte kaaluda

Pelletikeskuse eesmärk on pakkuda optimaalset küttesüsteemi, mis suudaks pelletites peituvast energiast võimalikult palju ning võimalikult väikese vaevaga kätte saada.

Bauroci tuletõkkepaneelidel on esmaklassilised tulepüsivusnäitajad

bauroc poorbetoon on mittepõlev materjal, mis talub eriti hästi kõrge temperatuuri mõju mitmeid tunde. bauroc poorbetoon kuulub tuletundlikkusklassi A1.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Puumarketi terrassimaterjalide valik ja võimalused

Puumarketi valikus on erinevate profiilide ja pikkustega immutatud okaspuidust, naturaalsest lehisest, termotöödeldud ja hooldusvaba komposiitmaterjalist terrassilauad.

Merko rajab Sõpruse puiestee ja Tihase tänava nurgale äripindadega eluhoone

Kristiine linnaosas aadressile Sõpruse pst 26//28 rajatavas Tihase arendusprojektis valmib kahest viiekorruselisest hooneosast koosnev elu- ja ärihoone, mis saab koduks 46-le perele ja kolmele väikeärile.

Tahad uut kodu osta, aga ei tea, kust alustada või millele tähelepanu pöörata?

Kui sa pole päris kindel, millist kodu soetama asud ning kas see asub uuemas või vanemas majas, siis küsi pankadelt ka seda infot, kas neil on ehitise vanusest tulenevalt erinevad laenutingimused.

Galerii: Kevadiselt värske ja ajatult moodne perekodu

Stuudio 88 sisearhitekt Ljudmilla Funika-Müüri loodud kaunis sisearhitektuurne lahendus. Lisaks nõuanded ja nipid ise sisustajale!

Kesktolmuimeja süsteem on taas tegemas võidukäiku, aga nüüd koos robotiga

Miks paigaldada koju kesktolmuimeja süsteem? Kesktolmuimeja süsteemiga koristamisel ei jää ainsatki tolmuosakest samasse ruumi lendlema.

Hoiusüsteem Smartlift - luksuliku kodu kohustuslik mugavuslahendus

Smartlift hoiusüsteem on kompaktne versioon maakelder-veinikedrist.

Ehituseksperdi nõuanne: Lamekatuse remont ja renoveerimine

Eestis ehitatakse ja renoveeritakse ca 1 miljon ruutmeetrit lamekatust aastas. Parematel aastatel on see number ilmselt märgatavalt suurem.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

Looduskivi ühendab praktilisuse, vastupidavuse ja unikaalse esteetilisuse

Looduskivide valimine sisekujundusprojektidesse ja müük.

Lehisepuidust saab tugeva ja ilmastikukindla terrassi, fassaadi ja piirdeaia

Lehist peetakse üheks vastupidavaimaks puuliigiks, kuna ta on looduslikult ehk töötlemata kujul sama vastupidav kui sügavimmutatud materjal.

Pea iga teine kinnisvaraostja usub, et soetab kodu kogu eluks

YIT Eesti värske uuringu kohaselt loodavad eestimaalased kinnisvara ostes, et uus elupind jääb neid terveks eluks teenima – tervelt 45% vastanutest.

Milline jahutus- ja küttesüsteem tagab kontoripinnal olulise energiasäästu?

Maaküttelahendusena on kasutusel vertikaalsed suletud energiapuurkaevud vundamendi põhja all. Selliseid auke lubatakse puurida ka tiheasustusega aladele.

Geopoliitiline olukord loob eeldused ehitustööstuse ettevõtetele jätkusuutlikumaks muutumiseks

Jätkusuutlikkuse seisukohalt saab kõige täielikuma pildi sellest, kui palju CO2 emissioone hoonete ehitamise tulemusena tekib, viies läbi kõigi protsesside ja ressursside analüüsi.

Fassaad: Kiudtsement- vs puitvoodrilaud, kumb on odavam?

Kui mõni aasta oli kiudtsementvoodrilaud palju kallim kui puidu voodrilaud, siis tänavu seda enam teha ei saa. Hetkel on kiudtsementvoodrilaua m2 hind al. 31,95 €/m2 ja samaväärse puitvoodrilaua m2 hind keskmiselt 33 €/m2.

Tavaline veepump või puurkaevupump: kumba eelistada ja miks?

Saadaval on 2 tüüpi: tavaline veepump (veeautomaat) ja puurkaevupump. Kuidas valida veepumpa? Alusta pumba graafikuga tutvumisest.

Uuring: kodu kehva planeeringu üle kurdab iga kolmas eestimaalane

YIT müügijuhi sõnul tahetakse kõige sagedamini muuta korteri elektri- ja valguslahendust, näiteks pistikupesade ja lülitite asukohta ja nende arvu.

Päikesepaneelide paigaldamine katusele

Käesolev artikkel keskendub lamekatusele. Lamekatusele saab päiksepaneele paigaldada sisuliselt kogu katuse pinnale.

Palkmaja suuri ehitusvigu ei andesta! Energiatõhus ja niiskuskindel palkmaja

Energiatõhusa ja niiskuskindla käistöö palkmaja ehitamine ja hooldamine. Mida silmas pidada ja kontrollida?

Kas kodu uues majas on energiasäästlikum?

2020. aasta algusest on uute hoonete energiatõhususe miinimumnõudeks A-klassi hoone ehk liginullenergia hoone. Oluliselt rekonstrueeritavad hooned aga peavad saavutama C-klassi.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube