FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo

Дизайн интерьера, материалы интерьера

»
»
»
»
»
»
»

Строительство

»
»
»
»
»
»

Сады

»

Другие области

»
»
»
»
»
»
Disainilaat
Koduaedniku kevadralli on alanud
Koduaedniku kevadralli on alanud

Koduaedniku kevadralli on alanud


2018-04-15

Kevad on lasknud end sel aastal pikalt oodata, miinuskraade jätkus aprillini välja. Arglikult tärkav kevad annab koduaednikule rallistardi, mille finiš on küll alles sügisesel jüripäeval, aga kui kevadel virk olla, saab juba suvel koduaiast ka rõõmu tunda. Haabersti K-rauta aiaosakonna juhataja Viive Tambek annab nõuandeid, mis tagavad, et kevadtööde ralli end hiljem kuhjaga ära tasub.

Eesti lühikese suve jooksul ei õnnestu enamikke köögivilju peenramaal seemnest valmis viljadeks kasvatada, sestap on tarvis soetada kas aiandi poolt ettekasvatatud taimed või kui kodus tubast valgusrikast ruumi jätkub, teha seda ise. Ettekasvatamist nõuavad näiteks kurk, tomat, paprika ja suvikõrvits, aga ka mitmed maitsetaimed, näiteks basiilik, samuti paljud suvelilled.

Virgematel koduaednikel on aprilli alguses taimed ettekasvatuskastist pea juba välja pistnud, aga pole ka hullu, kui ettekasvatusega on pisut hiljaks jäädud – ka aprillis jõuab veel seemnest taimed välja meelidata, erandiks on ehk paprika, mis tahab pikka poputamist. Õige alustamisaja üle võivadki aednikud vaidlema jääda, sest ühelt poolt tuleks saagikuse huvides varakult alustada, aga teisalt läheb liiga vara külvatud taimedel ettekasvatuspotis kitsaks, eriti kui kevad jääb hiljaks ja taimed peavad aeda jõudmist pikalt ootama.

Seemnete idanemine nõuab valgust, niiskust ja soojust


Ettekasvatuse õnnestumise eelduseks on puhas istutusmuld (näiteks turba ja liiva segu), kvaliteetsed seemned, piisav valgus ja õhutemperatuur ning korraliku niiskuse tagamine. Ettekasvatus võtab aega 3-8 nädalat, protsessi kiirus sõltub lisaks kasvatatavale taimele ka õhutemperatuurist ja valgusest. Pimedast jahedast toanurgast pole kahjuks midagi head oodata, taimed tulevad seemnest välja pigem päikesepoolsel verandal või päikeselisel aknalaual, mille all on radiaator. Kiireks idanemiseks võiks olla keskmisest toasoojast mõnevõrra kõrgem õhutemperatuur.

Taimede ettekasvatamiseks sobivad nii selleks spetsiaalselt mõeldud kastid ja potid kui ka majapidamises ülejäänud plastkarbid, peaasi, et need on korralikult puhtaks küüritud, piisavalt ruumikad ja augustatud. Turbamuld peab olema enne seemnete külvamist korralikult niisutatud. Seemneid mulda pannes tuleb tutvuda pakendil väljatoodud informatsiooniga, sest iga seeme nõuab erinevat lähenemist. Enamik seemneid tahavad õhukese mullakihiga katmist, aga osad vajavad idanemiseks valgust ja jäävad sisuliselt mullapinna peale. Sellisteks valgusidanejateks on näiteks basiilik ja piparmünt.

Üldjuhul kehtib reegel, et mida väiksemad on seemned, seda hõredamalt võiks neid paigutada ja seda õhem kiht mulda läheb seemne peale. Ideaalis võiks kasutada erinevate taimede puhul erinevaid külvikaste, aga kui seemned pannakse kokku ühte anumasse, tuleks see varustada siltidega, mis annavad infot, milline taim millisest paigast pea välja pistab.

Idanemise kiirendamiseks võiks anumad katta algul õhukese läbipaistva kile või sobiva klaasiga, mis aitab hoida nii niiskust kui ühtlast õhutemperatuuri, aga kate tuleks eemaldada kohe kui taimed on mullast pea välja pistnud. Selleks, et taimed ei kasvaks päikese suunda kõveraks tuleb taimede anumat aeg-ajalt keerata.

Anna taimedele ruumi

Kui taimed on 10 sentimeetri kõrgusteks vibalikeks sirgunud, tuleb need ümber istutada ruumikatesse pottidesse. Selle töö lihtsustamiseks võid kasutada ümara otsaga puupulka, mis tuleb lükata juure alla, et taim üles tõsta. Uude potti tee pikeerpulgaga auk,  pista taim idulehtedeni sisse, seejärel suru muld tihedalt taime ümber ja kasta toasooja veega.

Kui taimedel on ettekasvatuskastis küllaga ruumi, piisab enamasti ka harvendamist ja teise potti ümber istutada pole tarvis. Välikeskkonda ümberistutamisega läheb veel aega – kasvuhoonesse võiks taimed viia mai keskel, avamaale mai lõpus.

Aprillis jagub tööd ka õue


Külm on küll alles taandumas ja mitmel pool on veel lundki näha, aga koduaednikul on aeg ühe jalaga õue kolida. Esmalt tuleks rõhku panna väetamisele, seda vajavad hetkel nii viljapuud ja –põõsad kui ka sibullilled. Võta õue kaasa ka käärid, et lõigata ära kõik külma- ja lumekahjustusega viljapuude ja põõsaste oksad. Hekkide piiramiseks sobib ajaliselt paremini aprilli teine pool või mai algus.

Aprilli keskel tärkab küll muru, aga esimene muruniitmine jäta pigem maikuusse, küll võib muru vajadusel üle riisuda, et saada lahti sinna jäänud sügislehtedest ja mahalangenud oksaraagudest ning muust prügist. Ka lillepeenrad võiks eelmise aasta kuivanud vartest puhtaks teha ja peenraid värske kompostmullaga toita.

Maikuus külva ja istuta


Istutustöödega ei saa alustada enne, kui maapind on täielikult sulanud. Mõnel aastal juhtub see aprillis, aga enamasti mais. Alles siis saab maha panna nii puud kui põõsad ja asendada talvega väljaläinud hekitaimed ning roosid.

Mais saad hinnata kriitiliselt ka muruvaipa – kas mõni koht on külmast kahjustada saanud või muttidest augustatud ja vajab uut muruseemet. Selleks on kõige parem kasutada spetsiaalset muru renoveerimissegu, mis taastab kiiresti ühtlase rohelise terviku. Kui muru tikub sammalduma, võiks sellele kanda pisut lupja, mis neutraliseerib happelist mulda ja pärsib sambla kasvu. Maikuus võiks muru ka väetada, kõige paremad on pikatoimelised väetised. Lisaks muru toitmisele sõltub muru rohelus ja tihedus ka niitmissagedusest, selle tegevusega teegi algust maikuus.

Mai esimeses pooles saab üldjuhul panna mulda need seemned, mis toas ettekasvatamist ei vaja – sibula, redise ja salati. Laugulistega ning peediga võiks oodata ära mai teise poole.

Mai keskpaigas saad istutada ettekasvatatud tomatid ja kurgid kasvuhoonesse, avamaale alles mai lõpus. Seda tuleb teha väga ettevaatlikult, seejuures taimi uute tingimustega aeglaselt kohandades. Isegi kui väljas on juba mõnusalt soe, võiks alustuseks viia taimed päevaks pottidega õue ja tuua ööseks tuppa tagasi, nii võib olla kindlam, et taim pärast õues vastu peab. Avamaa kurgile ja tomatile vali kindlasti päikesepaisteline asukoht ja kaitse esmalt taimi külma eest kattelooriga.

Suvelilledele sobiliku külviaja leiad nende pakendilt, reeglina on parimaks ajaks mai keskpaik või teine pool. Kui öökülmad pole selleks ajaks veel taandunud, tuleks õrnemad lilled pärast tärkamist katta algul kattelooriga. Paljud lilled vajavad nagu köögiviljadki toas ettekasvatust, sellega võiks alustada aprillis.

Kui kõik on külvatud, istutatud ja väetatud, kaeva läbi veel ka kompostihunnik, siis saad kevadralli lõppenuks lugeda, terrassimööbli õue tuua ja õiteilust rõõmu tunda.

Jaga Facebookis

fb button
Artiklid:

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

2018-04-23
Kas ka sinul on kasvuhoones, rõdul või terassil taimed, mis vajavad kastmist ning hoolt ja seetõttu ei saa sa kodust eemalolekut endale lubada? Ära kuluta oma vähest kevad/suvist kvaliteetaega kasvuhoones, rõdul või terassil olevate taimede kastmiseks. Claber pakub sulle lahenduseks Timer Kit kastmissüsteemi komplekti. Timer Kit on võimeline kastma kuni 20 taime, mis on istutatud kas mulda, kasvukottidesse või pottidesse. Timer Kit komplektist leiad kõik vajaliku, et koostada endale toimiv tilkkastmissüsteem, mis kasta

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu väikesest tüüpaiast pilgupüüdja

2018-04-12
Uute ridaelamute, paarismajade ja kortermajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid, mis mõjuvad ühetoonilistena. Niisugust lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega, et luua ilu, hubasust ning privaatsust, räägib maastikuarhitekt Pille-Riin Villem. Mida peaks silmas pidama elupuuheki puhul? Elupuuheki puhul tuleb kindlasti läbi mõelda, kui kõrgeks lasta sellel kasvada: oluline on nii heki kõrgus, kuju kui laius. Mida kõrgem hekk, seda varjulisem aed ja kõrge puu puhul või

Ainulaadne aiaruum samavärvilistest taimedest

2018-04-05
Aia kujundamisel võib vahel vähemaga luua palju meeldejäävama mulje kui rohkemaga. Piisab vaid 5-10 erinevast taimeliigist, mis erineksid üksteisest vormi, tekstuuri ning värvivarjundite poolest, et luua ainulaadne aiaruum. Antud juhul on näiteks toodud rohelise ja valge maagiline koostöö. Valged õied on eriliselt olulised meie põhjamaises kliimas, kus kõik suveõhtud aiaterrassil on ülimalt väärtuslikud ning nautides õhtuhämaruses oma aeda, löövad valgeõielised taimed lausa

Matogardi uue koostisega külvimuld tagab köögiviljataimede täieliku haiguskindluse

2018-03-20
Millist külvimulda valida? Tark aednik teab, et erinevatel mullasegudel on väga suur vahe. Kodumaine tootja Matogard tõi turule täiesti innovaatilise mullasegu – BIO KÜLVIMULD. Eraldi külvimuld arendati välja, sest Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Mis on külvide tõusmepõletik? Seda haigust tekitavad seened, mille eoseid leidub igal pool – spetsiaalsetes kasvusubstraatides, jahedas kasvuhoonemullas ning ka lihtsalt liiga jahe ja niiske õhk soodustab seente vohami

Kasvuhoone pidamine kui meeldiv harrastus või koht, kus koos sõpradega aega veeta

2018-03-17
Kasvuhoone ei pea olema ainut tomatite või kurkide kasvatamiseks. Miks mitte teha sellest väljapääs oma igapäevasest argielust ja stressist ning läheneda selle kui erilisele hobile ja kujundada seda kui talveaeda või verandat, kus koos sõpradega aega veeta. Tutvu  eriilmeliste Vitavia kasuhoonete valikuga siin Vaata veel: Kasvuhoone erinevate katete plussid ja miinused siit Kasvuhoone erinevate karkasside plussid ja miinused siit Kasvuhoone kinnitamine maha - alusraam, vundament või kivipind siit

Ära maga õiget viljapuude ja põõsaste lõikamise aega maha, see on juba käes!

2018-03-15
Ajakujundaja ja aednik Piret Virkepuu annab nõu, millal on õige aeg viljapuude ja põõsaste lõikamiseks ja kuidas seda teha. Viljapuude lõikamise parim aeg on varakevadel Mõnele võib see tulla nüüd üllatusena, aga sobiv aeg viljapuude lõikuseks on juba käes. Isegi kiirustama peaks kirsside, ploomide ja teiste luuviljaliste lõikamisega, sest nende mahlad hakkavad kevadel varem liikuma. Hilinenud lõikus võib kutsuda esile kummivooluse, mis takistab haavade kinnikasvamist. Kasu asemel

Väliköök - hoogu koguv trend aias!

2018-02-26
Kaugel pole aeg, kui saab nautida suurepärast Eesti suve. Pikad soojad õhtud, nädalavahetused pere ja sõpradega, puhkus ning värskest eestimaisest toorainest valmistatud toit — ideaalne taust kvaliteetsele suvisele ajale. Väliköök ei ole juba ammu vaid pelgalt söögitegemise koht, pigem suvine kodu süda, kus toitu valmistatakse ja koos nauditakse. Too grillialala kõik vajalik ja ümbritseki end hubase õueruumiga. Väliköögi kavandamine Ilmselt mõtisklevad juba päris mitmeid a

Vertikaalsed peenrad ja lilleseinad nii sise- kui välitingimustesse

2018-02-19
Vähene pind ei ole enam põhjuseks, et sa kodus, aias või kontoris väikest aeda pidada ei saaks. Uudne vertikaalne miniaed võimaldab äärmiselt ruumisäästlikku taimekasvatust. UV-kaitsega plastikmooduleid on lihtne paigaldada nii seinale kui ka maha ja neile saab lisada automaatse kastmissüsteemi. ----------------- Vertikaalse miniaiaga leiad alati koha, kus toidulauale värskeid ja puhtaid maitseid kasvatada. Vähene ruum ei ole enam põhjuseks, et sa kodus maasikapeenart pidada ei saa. Miks mitte dekorat

Gampre NUTIKA KASUHOONE tuulutus ja kastmine toimuvad automaatselt

2018-02-14
Kasvuhoonega seoses meenuvad ikka tohutud kohustused ja palju tööd. Palavate ilmadega ei saanud isegi nädalavahetuseks kodust ära minna, sest igal hommikul tuli uksed lahti teha, et taimed üle ei kuumeneks, kastmisest rääkimata. Tänaseks ei ole tüütust kilemajast enam peaaegu midagi järgi. Kaasaegsed kasvuhooned näevad väga kenad välja, on kergesti paigaldatavad ning tugeva konstruktsiooniga. Gampre kasvuhoone on klassikalise viilkatusega, alumiiniumkonstruktsioonil ja lisaks eelnevale ka nutikad. Midagi ei juhtu, kui

Mitmeotstarbeline talveaed pakub romantikat ning aitab tervise tugeva hoida

2018-02-08
Väljas on krõbe talveilm, langeb mõnusat pehmet lund ja tähistaevas säravad tähed. Perfektne talvine romantika, mida aurava teetassi ja lähedaste seltsis villasesse tekki mähituna õdusas talveaias nautida. Lisaks hubasusele on talveaial mitmeid teisi kasulikke funktsioone, mida tutvustab lähemalt Malmerk Klaasiumi projektijuht Rainer Põhjala. Meile eestlastele meeldib väga õues olla, ja ikka nii palju kui võimalik. Talvel ei ole see aga kahjuks alati võimalik ‒ on külm ja märg ning enamuse

Eksootilisest puidust terrassilauad on väga vastupidavad

2018-01-03
Ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi lahendust eelistavale inimesele soovitab E-sisustus kasutada eksootilist Cumaru terrasilauda, mis peab vastu ka kõige rängematele tingimustele. Cumarut peetakse üheks maailma vastupidavamaks (2x tugevam kui tamm) ja ilusamaks terrassipuuks. Terrassi kasutuseaeg on umbes 50 aastat (juhul kui laagid ja paigalduskruvid või klipsid on õigest materjalist). Kui oled on otsustanud endale Cumaru (või muu eksootilise) terrassi osta, ei tasu hoida kokku aluspinna materjali, kinnituste ja paigalduse hinna pealt. Kor

Aiatööriistade hooldamise ja hoiustamise ABC

2017-11-13
Aiatööriistade eest tuleb hoolitseda nii kiire aiatööde perioodi vältel kui ka enne talvekorterisse panemist, et need intensiivsele kasutamisele vastu peaksid ning järgmisel hooajal omanikku särava ja teravana tervitaksid. Paljude hobiaednike jaoks on hunnikus aiatööriistad kuuri põrandal, pisut mulda eelmise päeva aiatöödest murukääridel ja kerge rooste lõikuri teral täitsa tavaline asi. Tegelikult aga lühendab vale hoiustamine ja hooldamine ka hinnalisemate tööriistade eluiga märga

Terrassikaminad sobivad kõigile, kellele meeldib kokata ka keset talve

2017-11-09
Elades kliimavööndis, kus enamus aastast on pime ja ka suvel ei saa olla kindel aastaajale vastavas temperatuuris, on sooja keskkonna säilitamise võimalused hädavajalikud. Originaalse välimuse, mugava kasutuse ja tõhusa soojendamisefektiga eksklusiivsed terrassikaminad on selleks hea lahendus. Sobides ühtviisi hästi nii maakodu aeda, linnkorteri terrassile kui ka restorani või kohviku alale. Efektse disainiga Austria käsitöö  terrassikaminad ja -ahjud annavad väliinterjöörile palju juurde muutes &o

Tee ise koerakuut

2017-10-25
Aasta kõige pimedam aeg on ametlikult kätte jõudnud ning ilmad kisuvad külmaks ja niiskeks. Toasooja ei otsi mitte ainult inimesed, vaid ka pere lemmikud. Kui toalooma pole võimalik pidada või kui koer peab mingi osa päevast õues veetma, oleks viimane aeg mõelda sooja ning korraliku kuudi peale. Kehtib printsiip, et koerale tuleks kuut ehitada samadel põhimõtetel nagu inimestelegi kodu ehitatakse. Turvaline, tugev, niiskuskindel ning korralikult soojustatud põrand, seinad ja lagi. Lisaks hoiab hästi ehitatud ku

Muljeid Soome Mikkeli elamumessilt

2017-08-14
Soome elamumess Saimaa järve rannal Mikkelis oli koht, kus inspiratsiooni said kindlasti nii eriala spetsialistid kui kõiki suurepärase interjööri ja uute lahenduste nautijad. Looduskaunis keskkonnas asuva ülipopulaarse elamumessi fookus oli loodusesse sulanduva ja selle piirkonna võimalusi täiel määral arvestava välis- ning siseruumi loomine. Aedadest on kujundatud mitmekesine laiendatud eluruum, mis täiendavad hästi majade sisekujundusliku konseptsiooni (andes juurde suure lisaavaruse). Lummav loodus, l

Kergkruus - abiline sinu aias

2017-07-02
Kergkruus on väga sobilik materjal aiapidajale, kes soovib lihtsate vahenditega värskendada aia ilmet ja kasutada uudseid lahendusi taimekasvatuses. Õige pinnas = hea saak ja kaunis iluaed Olenevalt pinnasest vajavad ka peenrad drenaaži. Eriti saviste muldade puhul juhtub sageli, et pinnas tiheneb liigselt ning taimejuurtel pole piisavalt arenemiseks õhku. Kuiva suve jooksul paakub taoline muld kõvaks ning võib isegi praguneda. Rohkete sademete korral muutub savine pinnas tihedaks ja hoiab vett kinni, paljudele taimedele see ei sobi. Kergkruusaga kohe

Puitplastkomposiitmaterjalist terrassilauad ei idane ega mädane

2017-07-01
Kui soovid terrassi, mis ei idane ega mädane ja näeb välja kui päris puit, siis tasuks kaaluda puitkomposiitmaterjalist terrassi. Vahelduseks traditsioonilistele puitmaterjalidele on Puumarketi tootevalikusse lisandunud Eesti tootja Onewood puitplastkomposiitmaterjalist terrassilauad!  Nagu tootja oma tooted iseloomustab, muudavad need mõtteviisi terrasside, aedade, fassaadide hooldamisest ja ohutust kasutamisest. Mitte ainult infotehnoloogias vaid ka ehitusmaterjalide toomises toimub pidev materjalide täiustamine ja innovatsioon. Puitkomposiit terras

Aiatee valgustus loob õdusust ja turvatunnet

2017-06-21
Aiateed ääristaval valgustusel on nii aia ilu rõhutav kui praktiline roll. K-rauta Tondi kaupluse erakliendihalduri Kristjan Anderson räägib, et valgustuse rajamiseks on kaks võimalust – tuua maa alla kaabliga elekter või kasutada päikesekollektoriga töötavaid lahendusi. Esimene on küll märksa kulukam ja keerukam lahendada, kuid pakub stabiilsust. Selliste valgustite valik on ka kümneid kordi suurem. Päikeseenergial töötavate lampide paigutamine on seevastu lihtne ja soodne, ei nõua elektriku

Hekk paneb aia piiri paika

2017-06-15
Erinevaid võimalusi, millega oma aeda mõtteliselt piiritleda, on palju. Üheks lahenduseks võib olla hekk. "Hekk" iseenesest on üks kummaline sõna, mis tähistab korrapäraselt istutatud taimede kogumit. Varasematel aegadel on kasutatud ka nimetust "elus-tara", mis ei kõla küll nii, et seda oma aeda tahta. Kuid siiski- siiski on hekk nii koduaia kui ka avaliku haljasala jaoks üks oluline kui mitte just kõige olulisem komponent. Oma mõtteid jagab INkoduga Villem Garden Design kogenud aiakujundaja-

Kiviplaatidega terrasside ehitamine ja renoveerimine

2017-06-13
Alganud on kaunis Eestimaa suvi, kus püüame väljas olemist nautida igal võimaliusel. Seega on praegu paras aeg üle vaadata oma kodu terrassi või rõdu tehniline seisukord, et suvesooja tulekuks vajalike töödega valmis saada ning nautida olemist.  Kui talve jooksul on tekkinud mõningaid kahjustusi plaaditud väliterrassidel või rõdude põrandates, siis siit mõned soovitused parandustöödeks kui ka uute rajamiseks meie plaatimis- ja tehniliste segude tootejuhilt Mihkel Ojametsalt. Rõd