FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
aiakujundus
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
terrassid
uksed
ukselingid
saun
piirdeaiad

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»
Fotol: Alcazaba aed Malagas (juliantatlock.com). Kuivalembeste taimede tõttu levinud aed Hiapaanias ja ka hispaania stiilis aedades Mehhikos ja Kalifornias.
Fotol: Alcazaba aed Malagas (juliantatlock.com). Kuivalembeste taimede tõttu levinud aed Hiapaanias ja ka hispaania stiilis aedades Mehhikos ja Kalifornias.

Imelised islamiaiad
Küllap on inimene labi aegade püüdnud paradiisi maa peale tuua, seda materialiseerida. Traditsiooniline islami aiakunst on üks teadlik püüe luua maa peal nurgakest, mis meenutab igaviku välju. Selline aed pidi olema inimese peatuspaik puhkuseks tema maises elus ning sellist uskumust voime tolgendada nii vaimse mõõtega ja sümboolselt kui ka puhtpraktiliselt, sõna-sõnalt. Nagu koraanis kirjutatakse paradiisist, on seal voolavad purskkaevud, kahte sorti iga puuvilja ja diivanid, kust usklikud saavad seda kõike vaadata.

Ühest küljest on aianduskunst osutunud ajale väga resistseks arhitektuuritüübiks, kuna veel tänapäeval on islami aiad jäänud samaks, mis nad olid islami algusaegadel, teisest küljest osutuvad nad aga kaduvaks iluks, kuna vähe on säilunud autentseid ülestähendusi ammustest aegadest ja traditsioonilisest islami aianduskunstist, olgu nendeks materjalideks siis kirjandus, maalid, meditsiini-voi botaanikalased kirjutised.

Soojas kliimas, kus tihti liivatormid tuiskavad üle kõrbete ja lagendike, oli oaasil, kõrbe vastandil, eluliselt tähtis roll. Vesi on taolises kliimas olnud ja on eluandja ning aia omamine oli luksuseks ning on kahtlemata ka tänapäevani jäänud jõukuse näitajaks, korralikku niisutust aga, mis aia rajamiseks hädavajalik, loeti suureks oskuseks. Peale tavapärase pesemise kasutasid moslemid vett veel ka rituaalseks puhastuseks enne palvusi.

Aed oli ja on see, mis pakkus turvalist varju kõrvetava paikese eest. See oli reeglina asetatud hoonete vahele voi ümbritsetud müüridega. Seega, traditsiooniliste islami majade peitvast iseloomust tulenevalt oli tegemist tõelise salaaiaga: tänavalt täielikult eraldatud ning võimatu märgata. Hoone tagasihoidlik, enamasti tolmune fassaad ei reetnud selle taga toimuvat muu, kui lendlevate liblikate ja tanavale hoovavate magusate lillelõhnadega. Varjulises aias oli jahedam: paviljonides ja kõrgete puude-põõsaste ning ronitaimede all. Puude all puhkust otsija eraldati müüridega maailmast, et eralduda ning mõtiskleda. Et mäletada (dhikr). Kõik aias kannab endas vihjeid sellisele “mäletamisele”: puulehtede mänglevad varjud lillepõõsastel ja kõnniteedel ning veesillerduste peegeldused, mis olid pidevas liikumises; vee voolamine; keerukad geomeetrilise mustriga lillevaibad ning rütm, mida järgides olid põõsad istutatud. Nendega ühinevad või segunevad mitmekihilised mustrid kivi- ja keraamilistest plaatidest, kalligraafia ning keerukad arabeski-jm. taimemotiivid. Basseinidesse istutatud veetaimed moodustavad mustreid, mis tagaplaanil jätavad nähtavaks veesillerduse ning geomeetrilise veemustri, mis laotud basseini põhjale. Nagu sellest kõigest poleks olnud veel küllalt, ergutati aiasviibija meeli mitte ainult nägemise, vaid ka haistmise kaudu (eriti levinud Mughali aedades Indias): taimi istutati nende lõhnaomaduste põhjal valikut tehes. Nii moodustusid huvitavad lõhnamustrid, mis tekitasid mitmesuguseid assotsiatsioone aiasjalutaja meeltes. Lõhnavatest taimedest leidsid eelkõige kasutust eriti tugeva ja iseloomuliku aroomiga taimed nagu jasmiin, tsitrusepuud, roosid, basiilik, mastiksipuu jpt. lõhna -ja ravimtaimed.

Taimed valiti erineva kõrgusega vastavalt sellele, kui tähtis oli aeda võõraste möödajalutajate eest varjata ning uudishimulikust ja sagivast maailmast eraldada. Suuremates aedades paiknes kõrgete puude taga kõige eraldatum aiaosa, seevastu kirevad lillevaibad, mis olid jaotatud tükikesteks veekanalite voi jalutusteede abil, olid avatud ka laiemale publikule. Lillepeenarde parimaks vaatluseks olid aiateed ehitatud peenardest kõrgemale ja viimased laotusid ühtlaste värviliste lillevaipadena vaatleja silmade all ning kastevesi ei voolanud kõnniteedele, vaid jäi peenardesse.

Suuremad aiad jagunesid valdavalt kahte tüüpi: aedpaleed ning paleeaiad, esimesed vastavalt kujutasid endast aeda, mis ümbritsetud ja eraldatud müüriga, teised aga aeda, mis liidetud suuremale ehitisele või paleele, loomulikult ka aiaga ümbritsetud. Kindlasti kuulusid aia juurde paviljonid, avatud niisutuskanalid ja kõnniteed, vahel ka purskkaevud.

Aiad, mis kuulusid eramu juurde, paiknesid elumaja ühes või mitmes hoovis (suuremates elumajades oli kolm peamist hoovi: salamlik meestele ja külalistele, haramlik naistele ja lastele ning kadamlik teenijatele, kokkadele ja kaubaagentidele) ja olid hoolikalt varjatud hoonete poolt. Sellise neljakandilise aiatüübi, mille keskmes reeglina paiknes paviljon voi purskkaev, nimetuseks oli chahar bagh. Neli telge, mis jaotasid aia neljaks osaks, sümboliseerivad nelja ilmakaart-suunda, ühtlasi ka nelja elementi, mida koraanis kirjutatakse paradiisiaia jõgedes voolavat – veini, mett, piima ja vett. Purskkaev voi veesüliti  (mis oli tihti paigutatud lootoseõie-kujulise, elu sümboliseeriva basseini keskmesse) või paviljon on omakorda aga sümbol maailmamäele.

Alguse sai selline aiatüüp pre-islami-aegsest Iraanist, seega algselt ei olnud aiatüübil midagi ühist islamiga, vaid pigem oli ta traditsiooniline pärsia aed, mis tekkis 6.saj. Sassanids (ingl.k.) Impeeriumi (ajaliselt vastab seega hilis-Rooma perioodile) ajal (vanimaks aiaks loetakse aeda Pasargade palee umber). Levides koos uue usuga 9. ja 10. saj. teistesse maadesse, kohanes aiatüüp seal vastavalt teise maa taimede, kliima, ehitusmaterjalide ja maitsega. Kaheks eraldiseisvaks suuremaks regiooniks olid seejuures Mesopotaamia (keskus Damaskus, hiljem Bagdad) ning Kesk-Aasia (keskus Samarkand).

HISPAANIA

Roheline, armastan sind, roheline.
Roheline tuul. Rohelised oksad.

Frederico Garcia Lorca

Hispaaniat pea 800 aastat valitsenud mooride aedades olid domineerivateks kollased, sinised ja oranzid lilled, aiateed olid kaetud punaste plaatide ja valge marmoriga, millesse olid sisse asetatud kollase ja sinise valgust peegeldava glasuuriga plaate. Basseinide servades kasutatud sinine keraamika lisas neile optiliselt juurde sügavust.  Kasutati palju erinevaid taimeliike ja lilled kasvasid segamini köögiviljadega – kõik paistis võrdselt ilus araabia aedniku silmadele. Ainuüksi Sevilla ümbruses oli villasid koos araabia aedadega  ule 50 000, kirjutavad ürikud. Kõige silmapaistvam oli aga Granada sultanile kuuluv aed. Üheks raskestiseletatavaks nähtuseks on jäänud tänapäevani, kuidas õnnestus mooridel luua sisehoovides 30F võrra madalam temperatuur kui see oli valjaspool, Hispaania suve kuumuses.

Ka tänapäeval leidub Hispaanias veelgi aiakunstnikke, kes viljelevad islami aianduskunsti. Üheks neist on Fernando Caruncho, kes enne aiandusega tegelemist õppis filosoofiat ning näeb viimase otsest seost aianduskunstiga. Ta väidab, et inglise aiatüüp ei vasta tema aiaideaalile nii, nagu seda teeb islami aed. Koos vee, sümmeetria, geomeetriliste kujundite ja taimede sümboolikaga mainib ta eriti tähtsal kohal olevaks valguse mängu taimedel, mis annab aiale elu ja lõpetatuse. “Oma aedades püüan ma kajastada mööduvat reaalsust,”  ütleb ta.


Fotol: Aljaferia sisehoov ehk Püha Isabeli hoov Hispaanias. Restaureeritud ja avatud hiljuti. (Garens Of Delight, The Great Islamic Gardens, 2000, lk 14-16)

MAROKO

“…avarasse sammasõue, kus pilk tabas juurdeehitisi, võlve, lehtlaid ja pinke, käsikambreid ja aitu, mille uste ette olid lasted eesriided, ja keset õue oli suur bassein, mis oli vett täis …”
“Tuhat üks ööd”


Omades ideaalset kliimat paljudele taimedele, seejuures ka roosidele, paistavad Maroko aiad silma erilise liigirohkuse ja lopsakuse poolest.


Fotol: Aed tähekestega. Ehitatud Fezis 1860 Pasha Abd al Kari poolt, praegune omanik tema poeg Muhammed.
Aed on loodud kokku 24 kunstniku poolt. Aia ülalpidamine tänapaeval on küllaltki kallis: zellij  mosaiigid vajavad pidevat hooldamist ning niisutus (iga rist ja täht on ümbritsetud kanaliga, et üleliigne vesi ära juhtida) nõuab kulutusi ( lk 116-117 Garens Of Delight, The Great Islamic Gardens, 2000)


Fotol: Majorelle aed Marokos

MESOPOTAAMIA

Kui maa peal on paradiis, siis on see Damaskus.

Reisija kirjeldus 12.sajandist.

Regioonile olid omased väikesed sisehoovid, milles tingimata leidus purskkaev ja teisele korrusele viiv välitrepp, tänapaeval on need aiad kahjuks ülerahvastatud ja alahooldatud.
Arhitektuuril oli aia raamistamisel tähtis roll. Ookri, terrakota ja musta mustrid olid tavaliselt asetatud valge või halli marmori sisse. Eriti kuulsad olid Damaskuse lõhnavad roosid, mis siin õitsesid aastaringi.


Fotol: Aed Damaskuses, ehitatud elumajana 18.saj. keskel Pasha Khalid al Azami poolt, kes oli linna tookordsete valitsejate perekonnast. Tänapäeval muuseum (Garens Of Delight, The Great Islamic Gardens, 2000, lk 64).

KESK-AASIA

“… Samarkand asetseb lagendikul ja on umbritsetud hiiglasliku muldvalli ja väga sügava kraavi poolt. Linn ise on Sevillast suurem: Samarkandist väljas on palju maju, mis moodustavad suured eeslinnad…linn on ümbritsetud aedade ja viinamarjaistandustega. Nende aedade vahel on tänavad koos avarate väljakutega: kõik tihedalt rahvastatud ja siin on müügil kõiksugu kaupu. Ka on siin, linnast väljas kõige suursugusemaid ja toredaid maju…Läbi Samarkandi, tema tänavatest ja aedadest, läheb palju veejuhtmeid ja neis aedades on palju melonipeenraid ja puuvilla kasvatavaid maid ….siin elab kokku umbes 150 000 hinge ….türklasi, araablasi ja moore erinevaist sektidest koos kristlike kreeklaste ja armeenlastega.”

Ruy Gonzales de Clavijo, Hispaania saadik Samarkandis, 1404.a

Samarkandi, ühte neljast maailma vanimast linnast (koos Ateena, Rooma ja Babüloniga) on nimetatud ka “Eedeniks Idas” ja “hindamatuks islamimaailma pärliks”. Kuna ta paiknes siiditeede ristumiskohal, läände viisid teed Vahemere äärde ja itta teed Indiasse ning Hiinasse, siis raha öeldi voolavat nagu Zerafshani vett. Ilmselt oli nii üht kui teist palju: vett voolas ka majades sees ning läte paiknes kaugel mägedes. Samarkandi (mille Dzhingis-khaan havitas 1220.a. ja Timur hiljem taastas) kõrgajal 14.saj. leidus seal kokku 11 kuninglikku aeda. Aedade kogupindalaks märgitakse poolteist ruutmiili.


Fotol: SAMARKAND – Registani aed Samarkandis

Samarkand oli kuulus valge Tabrizi marmori ja koikjal, eelkõige minarettidel  leiduvate siniste plaatide poolest. Lilledest mainitakse nartsisse, tulpe, hüatsinte, harakalatvu ja nelke, mis kõik olid loetud ravimtaimedeks oma lõhna poolest.

INDIA, PAKISTAN, AFGANISTAN


Paradiis, mis on lubatud jumalakartlikele on aed, mida läbivad ojad ja seal on alati toitu ja ja küllaldaselt varju. See on jumalakartlike palk.
Koraan

Indiasse levis islam alles 12.saj. ning islami usuga seotud arusaamad ilust ning dekoorist olid väga raskesti vastuvõetavad hindudele (võrdluseks: hindu individuaalne, sümbiootiline, kaootiline, islam aga matematiline, jätkuv, abstraktne).
Mughali dünastia (mis vallutas selle piirkonna) looja Babur rajas oma esimese aia 16.saj. alguses Kabulis, seejarel paljud teised Agras, Lahores ja Kasmiiris. Grandioossed aiad, mis seotud suurte paleedega, sisaldasid reeglina suuri paviljone ning reeglina ka matmispaiku, võimaldavad jälgida aiakujundust läbi sajandite, kuni tänapäevani. Praegusel ajal enamasti avatud laiemale publikule.


Fotol: Shalimari aed Pakistanis Lahores


Fotol: 17 ha suurune Taj Mahal’i mausoleumi aed Indias kannab endas islamiarhitektuurile omast geomeetriat. Hoone asub ebatraditsiooniliselt aia serval, mitte keskmes.

VÄIKESED IKOONID


1. Aafrika aaloe Aloe africana


2. Jasmiin Jasminum nitidum


3. Küpress Cypressus


4. Sidrunipuu Citrus lemon


5. Valge oleander Plumeria alba


6. Ohteline aaloe Aloe aristata


7. Vahemere lehvikpalm Chamaerops humilis


8. Bougainvillea


9. Tihe aspar Asparagus densiflorus


10. Lääne juudapuu Cercis occidentalis


11. Harilik mürt Myrtus communis


12.Banaanipuu Musa sapientum


13. Laburnum Caesalpinia mexicana


14. Harilik viigipuu Ficus carica


15. Palmeri kukehari Sedum palmeri


16. Kanaari datlipalm Phoenix canariensis


17. Tokkroos Alcea rosea


18. Kress Nasturtium


19.  Valge inglitrompet Datura x candida


20.  Ristirohi Senecio bicolor


21. Vesiroos Nymphaea


22. Kilbik Triops cancriformis


23. Granaatõun Punicia granatum


24. Harilik oleander Nerium oleander


25. Viirpelargoon Pelargonium hortorum


Autor: sisearhitekt Reet Krause (2014)
Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Värvid mõjutavad meeleolu ja peegeldavad meie olemust – 2020. aasta trendivärv on rahulik KOIDIK

2019-11-22
Kuigi me seda ei teadvusta, on värvidel meie elule tohutu mõju. Värvid mõjutavad nii meie sisemaailma kui otsuseid. Sõltuvalt eluperioodist vajame enda ümber erinevaid toone, seega värvid ka peegeldavad seda, kes me päriselt oleme, millises arenguetapis ja kuhu poole liigume. Julged ja erksamad toonid annavad energiat, soodustavad loovust, aktiivsust ja tähelepanu, õrnalt heledad ja matid seevastu aga muudavad ümbruse rahulikumaks ja neutraalsemaks, aidates taastuda ja endasse tagasi pöörduda. Vaimselt hästi tasakaal

Eesti Arhitektuuripreemiad 2019 nominendid on selgunud (arhitektuur, sisearhitektuur, maastikuarhitektuur)

2019-10-28
Juba viiendat aastat annavad kolm loomeliitu: Eesti Arhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Maastikuarhitektide Liit ning Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital ühisel tseremoonial välja preemiad, et tunnustada silmapaistvamaid saavutusi kaasaegses arhitektuurivaldkonnas Eestis. Auhinnatseremoonia toimub reedel, 6. detsembril 2019 Kammivabrikus, Tartus. Tutvu nominentidega uuel kodulehle arhitektuuripreemiad.ee Vaata ka: Arhitektuuripreemiad 2018

Põnevat lugemist ajakirjast REMONDI ja EHITA

2019-10-22
  Miks eelistada kiudtsementplaati? Vaata ajakirja siit Portree: disainer Tõnis Vellama. Tõnis Vellama peab enda suureks privileegiks, et saab Eesti väikesel ja tundlikul disainiturul tegutseda nii loova kunstniku kui praktikust tooteloojana. Sisearhitektide liit jagab aastapreemiaid. Tutvu galeriiga ja uudista nominentide töid, kes žürii valiku tegemisel keerulisse olukorda asetasid. https://ehitusest.ee/uudis/2019/10/14/aastapreemiad-parim-sisearhitektuur-saab-hinnatud-ja-kaante-vahele/ Talv tuleb: korstnad korda! Küttehooaeg on koh

Püsivate külmade saabudes on paras aeg rooside multšimisega algust teha

2019-10-11
Roosid lõigatakse tagasi sügisel enne katmist. Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut. Rooside tagasilõikamine neid talvituma sundimise eesmärgil ei pruugi alati õnnestuda: kui väljas on jätkuvalt väga soe, võivad nad kärpimise peale hoopis võrseid ajada. Siiski oleks mõistlik lõigata esimeste öökülmadega ära rooside õied ja õienupud, kuna õitsemine kuluta

Miks on sügis parim aeg multšikihi uuendamiseks?

2019-09-18
Uuendamist vajav multšitud peenar
Võib küll tunduda, et sügise saabudes elu aias aeglustub, aga tegelikult just sügisel enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks, kuna pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni. Korralik multiškiht kaitseb taimi kiire külmumise eest ja pikendab oluliselt orgaaniliste protsesside kestust mullas. See on väga vajalik, sest puud, põõsad ja muud püsikud kasvatavad veel juuri ja koguvad nn talvevarusid. Mida kergemini saab talv üle elatud, sed

Soomes Kouvola elamumessil sai näha põnevaid LED-lahendusi ja plekivaba mattmusta köögimööblit

2019-08-14
Ainulaadsed Soome elamumessid on tuntud üle maailma. Messi tarbeks ehitatakse igal aastal valmis uus linnaosa. Selleaastane mess toimus Helsingist 135 km kaugusel asuva Kouvola linna endiste sõjaväe insenertehniliste üksuste õppekeskuse ajaloolisel territooriumil, millest kujundati täiesti uus elamurajoon, kus rõõmsas harmoonias asuvad kõrvuti uued ridaelamud, paarismajad, ühepereelamud, uus eakate elupiirkond ja üle 100 aasta vanused hooned. Uus elamurajoon asub kaunis kõrghaljastusega mereäärses paigas. Lis

Terrassi ehitamise õpetus

2019-07-12
Puumarket jagab klientidele ja asjaarmastajate ehitusalaseid kogemusi terrassi valmimisest. Miks mitte lihtsamaid asju ise teha! Kui ka ise teha ei soovi, saab aimu ja nõuandeid vajaminevatest töödest ning materjalidest. Mida vaja läheb? Tööriistadest on vaja haamrit, saagi, loodi, nurgikuid, mõõdulinti ja sõltuvalt vundamendi tüübist valik müüritööriistu. Samuti kinnitusvahendeid. Materjalidest vundamendi materjali, alusroovitust, milleks sobivad hästi immutatud prussid 50x100mm või 50x150mm.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

2019-06-04
Hea piirdeaed on eelkõige kvaliteetsest vastupidavast materjalist ning kliendile meeldiva teostusega, leiab Eritex Invest OÜ tegedirektor Raivo Kokser, kelle seljataga pikaajaline kogemus piirdeaeda ehitusel. Hea värav samamoodi. Kuid värava puhul loeb ka ekspluatatsioonikindlus ja kasutamise lihtsus. „Aiapiirete materjalivalik piirdub ilmselt vaid fantaasiaga, sest saab ju aeda ehitada alates lihtsast roikast kuni väga kallite sepis- või kivilahendusteni välja,“ leiab Kokser. „Parim materjal on ilmastikule vastupidav materjal, sest e

Bambusterrass ja bambusfassaad - vastupidav ja keskkonnasäästlik lahendus

2019-06-04
Bambusterrassid Soovite terrassi, mis on vastupidav ja samas kauni välimusega? Peale klassikalise laudise (mänd, kuusk, lehis), komposiitmaterjalide ja troopilise puidu on veel üks täiesti innovaatiline ja keskkonnasõbralik lahendus - termotöödeldud massiivbambus MOSO Bamboo X-treme. Materjal Juba sajandeid on Aasias kasutatud bambust kui toormaterjali ka välitingimustes. Kuivas ja vahelduva niiskusega kliimas bambustüvi võib praguneda ja tüve sisu  muutuda einelauaks (suhkur ja tärklis) mikroorganismidele ja seen

Looduskivi RIVERSTONE sobib nii väli- kui sisetingimustesse

2019-05-16
RIVERSTONE looduskivi äratuntavad, kuid samas tagasihoidlikud hallid/rohelised/mustjad toonid täiendavad ja kaunistavad iga keskkonda ning sobivad võrdväärselt nii koduinterjööri kui ka ühiskondlikesse hoonetesse. Riverstone kivi on juba sajandeid kasutanud selle kivimurru ümbruse kogukonnad Argentiinas, kes oskavad hinnata selle kivi vastu pidavust ja esteetilist kvaliteeti. Riverstone sobib ka kõige nõudlikumatesse kasutuskohtadesse, nt aeda, ujulatesse, märg-ruumidesse, põrandatele ja treppidele, sest ebaühtlase

Revonial energiasäästlikud võlvhooned: koobassaun, õllekelder, hoidiste kelder, suveköök...

2019-05-16
Revonia valmistab vanu keldriehitustraditsioone järgides kvaliteetseid ja väärikaid võlvhooneid, mis peavad vastu aastakümneid. Tellida saab erineva suuruse, ruumipaigutuse ja stiiliga lahendusi. Valikus: Maakeldrid aiasaaduste, hoidiste ja toiduainete pikaajaliseks naturaalseks säilitamiseks Veini-, siidri- ja õllekeldrid jookide hoiustamiseks ning degusteerimiseks Keldrid juustu laagerdamiseks ning piima- ja lihatoodete säilitamiseks Energiasäästlikud ja hea õhuringlusega elamuruumid Naturaalse v&

Looduskivide paigalduse õpetus

2019-05-16
Eesti suurima looduskivide valikuga ettevõtte Mendali jagab nõuandeid looduskivide ise paigaldamiseks. Põhjalik õpetust siin Kivide hooldus- ja kasutusjuhend siin

Tiigi puhastusseadmetele mõtle selle planeerimise algfaasis!

2019-05-12
Tänapäeva kiire elutempo juures on kõige olulisem märksõna hooldusvaba. Koduse tiigi rajamise puhul on see lausa hädavajalik. Tiik on üks lahedamaid asju aias ja teisalt pretensioonikaim, nõudes väga täpset planeerimist. Kui lihtsalt mõtlematult tegutsedes maasse auk kaevata, võib kindel olla, et 2-3 aasta pärast on selline tiik suplemiseks kasutuskõlbmatu. Kes lihtsalt looduslikku veesilma vajab, võib loomulikult seda teed minna, aga see on justkui poolik lahendus. Milleks tiik, kui sinna sisse minna ei s

Uus kastmisvooliku rullsüsteem!

2019-05-10
Uus kastmisvooliku pool on äärmiselt mugav ja ohutu tänu uuele "Slow Remind" mehhanismile, mis kerib vooliku korrektselt poolile tagasi. Tutvu toodetega siin: 20 m pool 30 m pool   Soovid ilma rullsüsteemita kastmisvoolikut? Vaata siit

Agronoom Hillar Nassar soovitab: Madal- ehk hapukirsipuud sobivad hästi kodaeda!

2019-04-29
Kirsse armastab pea iga teine eestlane, miks mitte neid siis võimalusel ka oma koduaeda kasvama panna. Eriti hästi sobivad koduaeda suureviljalised madalkirsipuud ehk täpsemalt hapukirsid. Puud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise (ei vaja paarilist), peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust. Kord aastas (kevadel) väetamine on täiesti piisav. Põuasel perioodil, nagu see kevad, tuleb puid kindlasti peale väetamist kasta. Kui eelistad siiski pigem suureviljalist maguskirssi, siis tasub teada, et see puu

Innovaatiline akutoitel KÄRG maja tagab mõnusa une igal aastaajal

2019-04-29
Kuigi vahel tundub, et kõik asjad on juba välja mõeldud, siis ikka tuleb keegi ja üllatab meid mõne uskumatu looga. Kes oleks varem osanud arvata, et nüüd on võimalik tellida omale selline puhkemaja, mis ei vaja ühtegi ühendust, mis toodab ise omale vajaliku elektri ja mida võib lausa puhkusele kaasa võtta? KÄRG maja (Hardcore telk) on soojem kui enamus inimeste kodumajad 100% päikeseenergial toimiv KÄRG puhkemaja kasutusvaldkond on lai. Loodussõbralik KÄRG on pilkupüüdev, sobib h&a

Kuidas istutada puid ja põõsaid, nõu annab Hillar Nassar tunnustatud puukoolist!

2019-04-29
Ka esmapilgul nii lihtsana näiv tegevus võib palju küsimusi tekitada, siin mõned nõuanded: 1) Valida aias istikule sobiv koht - tasub jälgida päikese liikumist, soovitatavalt istutada kohta, kuhu päike peale paistab (sellest sõltub edaspidi viljade ühtlane valmimine); 2) Seejärel kaevata auk (keskmiselt ~60cm sügav ja läbimõõduga ~60cm); 3) Vajadusel kärpida istiku juuri, et juured mahuksid istutatavasse auku (et juured EI jääks kaarega üles, taevapoole. Vältida rohket narmasjuur

Thermory PaCS® - uudne innovaatiline kinnitus terrassilaudade kiireks paigaldamiseks

2019-04-20
Kodu terrassil koguneb aja jooksul võrratuid ja mäletamist väärt hetki. Päikeselisel päeval meeliskleme seal soojuses, hilisemal tunnil naudime pikka õhtusööki pere ja sõpradega või põrnitseme tähti taevas. Need on hetked iseendale, värskes õhus ja naturaalsel pinnal, sest just nii, soojalt ja kutsuvalt mõjub naturaalne puit. Termopuit loob kindla ja kemikaalivaba pinna. Erinevalt komposiitlahendustest ei kasutata Thermory puidus tootmisel ühtegi plastmaterjali, ikka ja ainult kõrget te

Uudne täispuidust AIAMÖÖBEL kogu perele!

2019-04-12
Kui sa armastad mugavat ja ajatut aiamööblit, siis see - saaremaise hõnguga Siberi lehisest tootesari on mõeldud just sinu perele. Mööbel on 100% ilmastikukindel!   Peamised märsõnad on: vastupidav ja ilmastikukindel naturaalne puit stiilne ja nutikas disain kokkupandav ja kergesti ladustatav kombineeritavad tooted   Rohkem infot ja fotosid leied meie kodulehelt  www.larixfurn.com    

Maastikuarhitekt Ülle Grišakovi näpunäited: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

2019-04-08
Eramaja peamine eelis korteri eest on vaieldamatult aed. Loodus, mis kuulub ainult sulle ja sinu perele ning kus võõrad luba küsimata ei käi. Isiklikku loodust tuleb paraku ka ise korras hoida, sest ükski aed ei hoolda ennast ise. Kindlasti on olemas hulk inimesi, kes sooviksid hommikust õhtuni aias toimetada, aga valdav enamus eelistaks ikkagi aeda, mis ei kujuta endast teist töökohta. Loomulikult tuleb endale aru anda, et kui sa just tervet krunti ära ei asfalteeri, siis päris hooldusvaba aeda ei ole olemas, aga hoolika planeerimise tul

Loe, kuidas muru talvekahjusid likvideerida, sammalt tõrjuda ja üldist seisukorda parandada!

2019-04-03
Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks. Lume alt võib paljastuda surnud muru, paljaid kohti ja sammal. Ära kiirusta märjale murule astumisega! Pärast lume sulamist lastakse murul kuivada, et see kannatab käimist. Märg, kinni sõtkutud maapinnas ei suuda imada vett, vaid muutub poriseks. Murutaimede juurestik jääb hapnikupuudusesse ja muru muutub kiduraks ning laiguliseks. Maapinnal kasvav sammal vähehaaval vallutab muru. Kuivanud muru tuleks tugevalt rehitseda, see eemaldab surnud taimeosad.

Kuivkäimla Separett Villa 9000 - ideaalne veevaba lahendus suvekodusse

2019-04-01
Veeta käimla.
Kompostiv kuivkäimla Villa 9000 on uriini eraldav käimla, mis pakub muretut tualetilahendust ka seal, kus selle omamine võib tavaolukorras olla keeruline. Villa 9000 töötab aastaringselt ja ei ole temperatuuritundlik. Uriini eraldamine muudab nii vedelate kui tahkete jäätmete käsitsemise lihtsaks. Oma välimuselt, kvaliteedilt ja mugavuselt on see võrdne vesikäimlatega. Mahutavus: piiramatu mahutavus, kui kogumisnõud tühjendatakse regulaarselt. PEITEV SIRM Potile istudes avab unikaalne survemehhanism si

Kuidas rakendada kodus feng shuid inimese 2 põhivajaduse täitmiseks?

2019-02-22
Ilus, hubane ja rahulik koht magamiseks-puhkamiseks! Foto: Tikkurila trenditoonid 2019
Kuigi feng shuist kui Hiina tuule ja vee õpetusest on tänaseks juba üsna palju räägitud, tundub paljudele siiani, et tegemist on tühipalja esoteerikaga. Tuntud feng shui ekspert Janno Seeder kinnitab, et seda see kindlasti pole, pigem võiks feng shuid nimetada hoopis energia õpetuseks. Kui feng shui lihtsad põhitõed endale selgeks teha, töötavad need meie kasuks absoluutselt kõikjal. See on justkui elustiil, teadlik energiate suunamine. Esoteerikast on tegelikult asi kaugel, kõik on väga loogiline. Alu

Seeneliik Trichoderma aitab köögiviljataimede külvide tõusmepõletiku vastu!

2019-02-11
Eesti aednikel on väga suuri probleeme köögiviljataimede külvide tõusme- ehk kavupõletikuga, mille haigustekitaja on nagunii mullas olemas, kuid aktiveerub siis, kui on loodud soodne keskkond. Tõusmepõletiku eelsoodumuseks on liiga niiske kasvukeskkond ja madal temperatuur. Selleks, et seenhaiguse tekitaja ei saaks võimust võtta, on välja töötatud mullasegud, millele on lisatud seeneliik – Trichoderma, mis moodustab oma seeneniidistiku taime ümber, laskmata haigustekitajatel (halbadel seentel) sinna ka

Kuidas valida kasvuhoonet?

2019-01-16
Eesti kliimas ei saa aiapidaja hakkama ilma kasvuhooneta. Uue kasvuhoone ost on küllalt suur kulutus, mis tuleb enne põhjalikult läbi mõelda. See on tegelikult päris oluline võtmeküsimus, sest valikut ei saa enam hiljem muuta. Loomulikult oleks hea kulutada võimalikult vähe ja saada selle eest võimalikult palju. Paraku on turul pakutavate kasvuhoonete hinnad päris hästi vastavauses sellega, kui palju on seal kasvuhoonet. Kõigepealt mõelge läbi, mida soovite kasvuhoones kasvatada ja kui palju – sell

Maitsetaimed köögiseinale kasvama – vertikaalsed üridipeenra potid

2018-12-23
Elame väga erinavate stiilide, suuruste ja võimalustega kodudes. Toiduvalmistamine ja roheline kuuluvad aga enamike inimeste igapäevaellu. Miks mitte leida siis selle hoidmiseks või kasvatamiseks erinevaid uusi ja nutikaid võimalusi. Paigutades näiteks taimepotid üksteise peale, nurka, seinale või seina äärde, saad lisaruumi seni kasutamata kohtadest ja taimed käeulatusse kasvama. PS! Kõik me oleme kauplusest suurekskasvanud ürte pisikeste pottidega koju ostnud. Tihti kasutame sellest ainult veidikene ja üle

Kuidas teha head interjöörifotot?

2018-12-04
Hea ülevaade Lutheri Masinasaalist (foto: Tõnu Tunnel)
Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Pildiga on võimalik rääkida lugu ja tekitada vaatajas tugevalt nii positiivseid kui negatiivseid emotsioone. Näiteks kinnisvara müümisel on kvaliteetsed fotod absoluutselt kõige alus. Fotod peavad olema täpselt nii head, et tulevased elanikud kujutaksid neid vaadates ette ennast juba uues kodus elamas. Ilusad fotod on täpselt sama tähtsad ka ükskõik millise muu interjööri disaini puudutava toote või teenuse müümiseks. Kes eales on proovinud teha head in

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida? Õige aeg alustamiseks!

2018-11-05
Sügis-talvine aeg on parim aia projekteerimisega tegelemiseks, sest enamasti on just siis piisavalt aega kõik hoolega läbi mõelda, et kevadel kohe toimetama hakata.    Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas aeda hakatakse ise kujundama või võetakse appi spetsialist. Mõlemad variandid on täiesti aktsepteeritavad, lihtsalt ise kujundamine nõuab päris palju teadmisi ja aega, spetsialisti palkamine seevastu aga maksab. Jälgi aia planeerimisel looduse märke Hea aiakujun

Nipid, mis aitavad säilitada köögivilju kevadeni

2018-09-03
Sügisel võtab aiausku eestlane oma aiamaalt kartulit, kaalikat, peeti ja porgandit. Kel endal peenramaad pole, teab enamasti mõnd tuttavat talumeest. Paraku lähevad aiasaadused kergekäeliselt sahvrisse pannes juba enne jõule riknema. Kuidas säilitada köögivilju nii, et need võimalikult kaua säiliks? Juurikad olgu terved ja kuivad Kui korjad saagi oma aiamaalt, siis pea meeles, et köögivilja tuleb käsitleda õrnalt ja hoolikalt. Juurviljade korjamisel kasuta aiaharki, millega saad ettevaatlikult juurikat ker

Hoidiste valmistamise ABC

2018-08-01
Suve maitsed ja vitamiinid talveks purki! Vitamiinide talveks talletamine on eestlasele loomuomane, aga tihti tahtmist rohkem kui teadmisi ja oskuseid. Nippe viljade edukaks talletamiseks jagab K - r a u t a Haabersti kaupluse osakonnajuhataja Viive Tambek. Marjad ja puuviljad purki Marjakorjamine võta ette päeva esimeses pooles, siis ei purune marjakestad käte vahel kergesti. Korja hoidistamiseks ainult küpseid marju, jäta välja toored ja üleküpsenud viljad - mõlemad soodustavad riknemist. Marjade puhastamisel on tegevuste j&aum

CAMPO kuppelahjus saab valmistada kõiki toite

2018-07-22
Campo puu- kui gaasiküttega kuppelahjud on mõeldud absoluutselt kõikide toitude ja väga erinevate  retseptide valmistamiseks (küpsetamiseks-grillimiseks): leivad, saiad, pizzad, lihatooted, kalatooted, köögiviljad, magustoidud jne. Alati suurepärane tulemuse! Tutvu valikuga siinKlaasist aiamaja (puhkemaja) - eristuv lahendus kodaeda

2018-07-12
Õige sisutuse ja taimedega saab igast aiamajast äärmiselt stiilne ja isikupärane paik. Midagi ei pea palju olema – et jääks piisava ruumi nii avarusele kui ka fantaasiale. Taimede istutamiseks aiamajja võiks eelista nutikaid kastmissüsteemiga lillepotte ja jääb ära mure taimede pärast, mis seal kiiresti kuivama kipuvad. PS! Osamaksetega/järelmaksuga tasumise võimalus    


Kõnniteekivide puhastamiseks on olemas spetsiaalsed tööriistad

2018-07-10
Gardena vuugihari
Meie koduaedades on väga levinud erinevate kiviteede kasutamine. Ajapikku koguneb kivide vahele paratamatult mulda ja liiva ning hakkavad kasvama umbrohi ja sammal. Kiviteede puhtana hoidmiseks on erinevaid võimalusi. Vuugihari Kiviteede puhastamiseks on olemas spetsiaalne vuugipuhastushari, mis sobib väiksema umbrohu ja sambla eemaldamiseks. Sellega puhastamine on küll aega ja tahet nõudev, aga tulemus jääb ilus. Müügil ehituspoodides ja aiakeskustes. Vuugikaabits Kui kivide vahel kasvavad juba suuremad umbrohud läheb vaja ka vuugikaab

Lamav TALIHALI on kaunis talvekindel taim

2018-07-04
Lamav talihali (Gaultheria procumbga) on punaste marjadega väike pohla meenutav põõsas. Ilusad värvilised punased marjad püsivad taimel kuni kevadeni. Sageli võib kevadel lamaval talihaljal näha nii uusi roosasid õisi, kui ka eelmise aasta punaseid marju. Aiavaasi sobib talihali istutamiseks koos okaspuudega, kanarbike või ka täiesti üksinda. Jõulude ajal loovad talihalja punased marjad mõnusa jõulumeeleolu. Lamav talihali on pärit Põhja Ameerikast ja meie aedades on talihali täiesti talve

Revonia Keldrikoda on kõige pikema kogemusega võlvkeldritootja Eestis

2018-06-11
Eestimaal on võlvkeldreid ehitatud ja kasutatud juba ligi 10 sajandit. Võlvkelder on väärikas arhitektuuri osa, mis tänapäeval kahjuks unustustehõlma vajumas – töö on keerukas, ajamahukas ja liiga kulukas. Lisaks sellele napib ehitusmeistreid, kes suudaks korraliku võlvkeldri rajada. Revonia Keldrikoda soovib keldriehitustraditsiooni taaselustada ja toodab just selliseid võlvkeldreid nagu need on olnud läbi ajaloo – väärikad, kaunid ning ajahambale vastupidavad. Loe edasi

Stiilselt ökoloogiline Easycare terrassilaud

2018-06-06
Puumarketi tootevalikusse on sellest kevadest lisandunud uus, stiilne, väga vastupidav ja hõlpsasti hooldatav terrassilaud SLP Easycare. SLP on Eestimaise tootja Ha Serv OÜ kaubamärk, kuid terrassilaudu valmistatakse Soomes kohalikust põhjamaise kvaliteediga kuuse toorainest. Mis teeb Easycare terrassilaua eriliseks? Easycare’i terrassilaua ilmastikukindluse ja vastupidavuse tagab puidu termotöötlus ja hilisem põhjalik pinnatöötlus. SLP tooted on ökoloogilised ja looduslikud. Puidu termotöötlemisel ei kasutata

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

2018-06-04
Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad ja vähe atraktiivsed välja. Tõsi on aga see, et looduses tühja kohta ei ole ja tegelikult on varjulistes kohtades kasvavaid taimi piisavalt – tuleb nad ainult üles otsida. Varjutaimedel on pakkuda meile just huvitavat kasvukuju, palju rohelise eri nüansse, põnevaid mustrilisi lehti, millel on võime särada isegi aia kõige pimedamas nurgas. Jär