FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
aiakujundus
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
terrassid
uksed
ukselingid
saun
piirdeaiad

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»
ROHKEM VÄRVI! Erineva lehe- ja okkavärviga põõsaste ja püsikute vahel õitsevad roosid. Jalaka all on mõnus lugemispink.
ROHKEM VÄRVI! Erineva lehe- ja okkavärviga põõsaste ja püsikute vahel õitsevad roosid. Jalaka all on mõnus lugemispink.

Kaunite vaadete ja huvitava taimestikuga noor aed mere lähedal Haaberstis
Aia võib rajada nii, et istutad kavandatud kujunduse kohaselt väikesed taimed ja ootad aastaid, kuni need kasvavad. Taimi kulub sellisesse aeda vähem, kuid soovitud tervikmulje saamine võtab kaua aega.

Istutada võib ka kohe suuremaid taimi ja rohkem. Siis pead arvestama sellega, et juba paari aasta pärast tuleb hakata ümberkorraldusi tegema, taimi ümber paigutama, lõikama ja kärpima. See-eest on aed kui võluvitsa väel kogu oma hiilguses kohe olemas.

Sel viisil on aia rajanud ka Elle ja Seppo Ikävalko oma koduaia (1100 m² krunt uues kinnisvarakülas Haaberstis, tuuline koht, merest ühe kilomeetri kaugusel, juurdetoodud mullaga liivane pinnas), kes tahtsid sellest kohe mõnu tunda, mitte aastaid oodata.

Perekond Ikävalkol on elus aiakogemust olnud juba mitmel korral ja erinevates riikides. Koolijuhtkonnas töötanud Elle ning meditsiinitehnika müügivaldkonnas tegutsenud Seppo on pidanud aeda Taanis ja Soomes. Eestiski oli neil enne praegusesse koju kolimist väike ridamajaaed. Koos nendega on paigast paika rännanud isegi mõned taimed.
 
Püsti tõstetud kivid vormivad aeda aastaajal, mil lehe- ja õieilu napib.

Lagedast krundist aiani

Kui Ikävalkod uude majja kolisid, oli selle ümbrus täiesti lage nagu uusasunduses ikka. Maja oli küll valmis, kuid terrass vajas suuremaks ehitamist ning aed kavandamist. Esimesel sügisel sai kolimise kõrvalt niita vaid põlvini kasvanud heina ning tasandada aia. Kevadel alustati mulla toomisega ja mai algul ka taimede muldapanekuga. 2010. aasta jaanipäevaks olid esimesed suured istutamistööd tehtud.

Tihe istutus
Hoolimata sellest, et kaheaastane aed näib täiuslik, on paljud taimed istutatud päris väikesena. Tervikliku mulje loob see, et taimi on palju ning nende vahed ei mõju lagedana. Okaspuude, põõsaste ja püsikute vahele on istutatud roose.

Istutus on vormilt ja värvilt mitmekesine, ometi visualiseerib see ühtlase pildi justkui puäntillistlik maal – paljudest eraldiseisvatest värvitäppidest kangastub nauditav pilt.

Selline tihe istutus nõuab järjepidevat hoolt. Taimed kasvavad kiiresti ja neid tuleb pidevalt kas pügada või tagasi lõigata. Mõni taim vajab ruumipuudusel ümber istutamist, teised jäävad olelusvõitluses alla. Nii muutuvad istutusalad pidevalt.

„Ostsime esimesel kevadel soodsa hinnaga talvel kannatada saanud taimi. Võtsime neid igaks juhuks rohkem, kartes, et ei lähe kasvama. Aga kõik läksid ja nii saigi mõnda korraga väga palju,” selgitab Elle. Ta armastab ka ise taimi paljundada ja pistikutest kasvama panna.

Pistikute juurutamiseks on ta ära kasutanud viljapuude ja marjapõõsaste aluse mullapinna, kus muidu on vaja niisama rohida. Eriti on Ellet rõõmustanud pistoksast roosi kasvatamine. Oma taimi on ta jaganud nii tütardele, kel suured aiad kujunemas, kui ka tuttavatele.
 
EESAED Kohe värava kõrval asub erinevate okaspuuvormidega istutusala. Lai majaäärne killustikuriba hõlbustab hooldamist ning on ühtlasi käiguteeks.
 
Korduvad vormid ja põnevad värvid
Aia planeerimisel eeskujuks olnud ümarad interjöörivormid peegelduvad aias nii mõnegi palliks pügatud taimena. Kohe terrassi ees olevale kaarele on tipitud jaapani enelate rida, mille vormi kordab ka purskkaev. Pügatud jaapani enelad küll ei õitse, kuid sordil ’Goldflame’ on väga ilusa punakaskollase värviga noorvõrsed.

Taimegruppidest meeldivad Ellele nii roosid kui ka erinevad okaspuuvormid. 35 roosisordist on võluvamad tohutute õitega tee-hübriidroosid ’Casanova’ ja rikkalikult õitsev ’Sonja’. Terrassi ees rõõmustavad istujaid ’Marvell’ ja ’Graham Thomas’, viimane on juba aastaid pererahva lemmikroos. Madalate okaspuuvormide vahele rooside istutamine aitab kevadel tühja peenra tunnet ära hoida.

Pajudest on tähelepanuväärseim perekonnaga juba mitmes elukohas kaasas käinud keerdoksaline vorm, mis toodi kunagi Šotimaalt sõprade aiast kohvris kaasa. Perenaisele meeldib ka roosade noorte lehtedega terveservaline paju ’Hakuro Nishiki’. Aiast ei puudu punapaju ega rippoksaline leinavorm ’Kilmanrock’.

Terrassi ääres püüavad pilku ja loovad sellele õierohke serva kaks suurt aedhortensiat. Sordi ’Limelight’ õitelt kumab õrna karget laimirohelist, sügisel seevastu kerget roosakat. Sort ’Pinky Winky’ on suvel üsna valgete õitega, ent sügisel muutuvad õisikud lausa tumepunasteks. Sügisel hangitud põõsad talvitusid tütre aias, ja kui said siin uude mulda ja hobusesõnnikut, kasvasid hoolimata tugevast tagasilõikusest tõeliselt võimsaks.
Iluaeda täiendavad mõned õuna- ja murelipuud ning marjapõõsad ja kastpeenrad salatile, maitsetaimedele ja maasikatele.
 
PARIM VAADE! Pererahva lemmikvaade avaneb terrassilt aeda. Siin on mõnus olla igasuguse ilmaga ja oma töö vilju nautida. Purskkaevu ümber pakuvad meeldivaid mälestusi reisidelt ja endisest kodukohast endi ja sõprade toodud kivid.
 
Aiatööteraapia
Ellele ja Seppole meeldib tegelda erinevate taimedega ning nautida nende ilu. Aiatööd võtavad omajagu aega, ent noortele pensionäridele on see pigem meeldiv teraapia ja nauding. „Oleme elanud paljudes kohtades ja erinevates riikides. Siin tunnen, et olen lõpuks kodus ja aias toimetades rõõmustan, et oleme saanud taimed kasvama ja õitsema. Meil ei ole aega kümme-kakskümmend aastat oodata, millal aed ükskord valmis saab. Seetõttu pingutasime istutamisega, et oleks kiiremini, mida vaadata ja nautida,” ütleb Elle.

Aiasolemise teeb tõeliselt mugavaks suur terrass, mida saab lükatavate klaasist vaheseintega muuta veelgi avaramaks või vastavalt ilmale teisendada hoopis siseruumiks. Ka külalised on teretulnud, aias jätkub ruumi nii petangimänguks kui ka lastelastele jooksmiseks.

Töid tehakse aias nii koos kui ka eraldi. „Oleme koos palju puid ja põõsaid istutanud, kõik on kasvanud hästi. Ehk jääb see õnn meid saatma,” ütleb perenaine. Elle sõnul on Seppo lemmikkoht kindlasti õhtupäikeses terrassil pärast seda, kui ta on niitnud muru ja sooritanud pere kõige auväärsema, vääramatult talle kuuluva töö – lõiganud ära õitsenud roosiõied.

Lisaks terrassile on aias mitu nautlemise pinki. Need on paigutatud nii, et tööde vahepeal saaks silmadel lasta täies rahus puhata aia värvirikkusel. Keskpäeval annab lugemiseks varju vihmavarjukujuline jalakas.

Aasta aiakujundus- ja istutustööd tehakse jaanipäevaks, siis on aed selleks suveks taas sügiseni valmis. Tänavu plaanitakse põhjapoolsesse külgaeda istutada paar rododendronit ja parukapuule tagaaias koht leida. Aia kasvades suureneb muidugi vajadus seda hooldada, aga see vaev tasutakse rikkalikult.

ROHKEM VÄRVI! Erineva lehe- ja okkavärviga põõsaste ja püsikute vahel õitsevad roosid. Jalaka all on mõnus lugemispink.

Noore aia kolm stardipakku

Lähtekohaks interjöör
Elle kavandas aia ise, olles eelnevalt kogunud kogemusi teistest aedadest ning ammutanud tarkust kirjandusest. Mõtted arutas ta Seppoga läbi, et lahendused saaksid kõige paremad ja praktilisemad. Aia kujundamine algas toaaknast välja vaadates. Sisekujunduses meeldivad Ellele mummud ja pallid nii mustri kui ka vormina, sama motiivi soovis ta jätkata ka aias. Sellest ajendatuna tekkisid aiaplaanile kaared, ringid ning palliks pöetud põõsad.

Toast avanev vaade pidi olema meeldiv ka kehvema ilmaga. Nii jooksevad kaarjoonega peenrad ja käigualad otsapidi terrassi äärde kokku, sobitudes terrassi, võreseinte ja teede sirgjoontega.

Taltsutatud tuul
Teine oluline ja praktiline aspekt aia sisustamisel oli väga tuuline asukoht, mida sai varjavate taimede istutamisega paremaks muuta. Et kiiremini pisut tuulekaitset saada, toodi aeda suuremaid puid: hobukastan, paar vahtrat ja leinajalakas.
Vähe suuremate puudena istutati siia ka juba mitmes aias kaasas käinud südamelähedased puud – lapselapse sündi tähistav harilik tamm ning Šotimaalt pärit paju. Elle ema aiast on toodud pärnapuud.
Esialgu lagedal krundil aitavad tuult hajutada ja intiimsemat ruumi luua ka valged puidust võreseinad, mis osaliselt varjavad naabrite vaateid pere terrassile ja omaette olemisele. Ühel võrel ronib mitu Eestis enim levinud ja vastupidavamat roniroosi ’Flammentanz’.

Värvikas tervik
Kolmas oluline märksõna aia kujundamisel oli värv. Õigemini värvid, sest Elle tundis, et vajab enda ümber värve ka siis, kui aias parajasti midagi ei õitse. Värve on vaja eriti sellisel aastaajal, mil aiapilt suisa hallides grisaille-toonides.

Igavuse leevendamiseks on aeda istutatud nii punaseid, kollaseid kui ka halle taimi, rohelistest rääkimata. Erineva lehevärviga põõsaid leidub hekina ja lihtsalt heki ääres range joone pehmendamiseks. Segaistutusega alal on vaheldumisi erinevaid värve – võiks arvata, et aed lootusetult kirju, aga päris nii see ei ole. Kollased, punased, valged ja roosad õied loovad kirju kanga, mis valeva maja arhitektuuri ja rohelise ühtlustava muru kõrval paistab suviselt rõõmus ja kirgas. Värve liidab graniitkivimultši halli taustatoon. Siiski ei torka eriti silma siniseid õisi – võib-olla see ongi põhjuseks, miks värvipööris näib suviselt soe.

Isegi elupuude rida, mis võiks ju olla rahuliku rohelise müürina, sisaldab teatud maa tagant kollaseoksalisi sorte ’Sunkist’ ja ’Yellow Ribbon’. Ka kontpuude hekk on vahelduva sordivalikuga.

Kevadel õitseb aias palju kollaseid ja punaseid tulpe, nii suuri topeltõielisi kui ka narmasservalisi. Palju on ka siniseid ja kollaseid krookusi ning hüatsinte. Kollast lisavad nartsissid ja forsüütiapõõsad.

Kiiresti, korralikult ja värvikalt
Aiažürii liige Mall Kaldas (Schetelig):
„Käesoleva aasta noore aia auhinna tõi perekond Ikävalkole tõdemus, et nelinurksele, tasase reljeefiga krundile uuselamurajoonis võib suhteliselt lühikese aja jooksul ehk kahe aastaga rajada privaatse, kaunite vaadete ja huvitava taimestikuga aia. Aias on kontrastina rahulikku avarust ja tihedaid, värvirohkeid istutusalasid. Taimede valikul on arvestatud nii suursugust õitsemist (roosid ja hortensiad) kui ka okaste ja lehestiku värvust, et tuua aeda värvi ka ilma õiteta. Aed on kujundatud hubase rohelise toana, mis liigendub hästi terrassiga. Meeldivaks täienduseks on suvilillerohked istutusnõud.“
Elle ja Seppo Ikävalko aed Tallinnas Haaberstis pälvis konkursil Kodu Kauniks 2012 noore aia preemia, 1500 eurot firmalt Schetelig.

Tekst: Tiina Tammet
Fotod: Juta Kübarsepp, Mihkel Saar

Artikkel on ilmunud ajakirjas Kodu&Aed 01/2013

 
 

Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Eesti Arhitektuuripreemiad 2019 nominendid on selgunud (arhitektuur, sisearhitektuur, maastikuarhitektuur)

2019-10-28
Juba viiendat aastat annavad kolm loomeliitu: Eesti Arhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Maastikuarhitektide Liit ning Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital ühisel tseremoonial välja preemiad, et tunnustada silmapaistvamaid saavutusi kaasaegses arhitektuurivaldkonnas Eestis. Auhinnatseremoonia toimub reedel, 6. detsembril 2019 Kammivabrikus, Tartus. Tutvu nominentidega uuel kodulehle arhitektuuripreemiad.ee Vaata ka: Arhitektuuripreemiad 2018

Põnevat lugemist ajakirjast REMONDI ja EHITA

2019-10-22
  Miks eelistada kiudtsementplaati? Vaata ajakirja siit Portree: disainer Tõnis Vellama. Tõnis Vellama peab enda suureks privileegiks, et saab Eesti väikesel ja tundlikul disainiturul tegutseda nii loova kunstniku kui praktikust tooteloojana. Sisearhitektide liit jagab aastapreemiaid. Tutvu galeriiga ja uudista nominentide töid, kes žürii valiku tegemisel keerulisse olukorda asetasid. https://ehitusest.ee/uudis/2019/10/14/aastapreemiad-parim-sisearhitektuur-saab-hinnatud-ja-kaante-vahele/ Talv tuleb: korstnad korda! Küttehooaeg on koh

Püsivate külmade saabudes on paras aeg rooside multšimisega algust teha

2019-10-11
Roosid lõigatakse tagasi sügisel enne katmist. Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut. Rooside tagasilõikamine neid talvituma sundimise eesmärgil ei pruugi alati õnnestuda: kui väljas on jätkuvalt väga soe, võivad nad kärpimise peale hoopis võrseid ajada. Siiski oleks mõistlik lõigata esimeste öökülmadega ära rooside õied ja õienupud, kuna õitsemine kuluta

Miks on sügis parim aeg multšikihi uuendamiseks?

2019-09-18
Uuendamist vajav multšitud peenar
Võib küll tunduda, et sügise saabudes elu aias aeglustub, aga tegelikult just sügisel enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks, kuna pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni. Korralik multiškiht kaitseb taimi kiire külmumise eest ja pikendab oluliselt orgaaniliste protsesside kestust mullas. See on väga vajalik, sest puud, põõsad ja muud püsikud kasvatavad veel juuri ja koguvad nn talvevarusid. Mida kergemini saab talv üle elatud, sed

Soomes Kouvola elamumessil sai näha põnevaid LED-lahendusi ja plekivaba mattmusta köögimööblit

2019-08-14
Ainulaadsed Soome elamumessid on tuntud üle maailma. Messi tarbeks ehitatakse igal aastal valmis uus linnaosa. Selleaastane mess toimus Helsingist 135 km kaugusel asuva Kouvola linna endiste sõjaväe insenertehniliste üksuste õppekeskuse ajaloolisel territooriumil, millest kujundati täiesti uus elamurajoon, kus rõõmsas harmoonias asuvad kõrvuti uued ridaelamud, paarismajad, ühepereelamud, uus eakate elupiirkond ja üle 100 aasta vanused hooned. Uus elamurajoon asub kaunis kõrghaljastusega mereäärses paigas. Lis

Terrassi ehitamise õpetus

2019-07-12
Puumarket jagab klientidele ja asjaarmastajate ehitusalaseid kogemusi terrassi valmimisest. Miks mitte lihtsamaid asju ise teha! Kui ka ise teha ei soovi, saab aimu ja nõuandeid vajaminevatest töödest ning materjalidest. Mida vaja läheb? Tööriistadest on vaja haamrit, saagi, loodi, nurgikuid, mõõdulinti ja sõltuvalt vundamendi tüübist valik müüritööriistu. Samuti kinnitusvahendeid. Materjalidest vundamendi materjali, alusroovitust, milleks sobivad hästi immutatud prussid 50x100mm või 50x150mm.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

2019-06-04
Hea piirdeaed on eelkõige kvaliteetsest vastupidavast materjalist ning kliendile meeldiva teostusega, leiab Eritex Invest OÜ tegedirektor Raivo Kokser, kelle seljataga pikaajaline kogemus piirdeaeda ehitusel. Hea värav samamoodi. Kuid värava puhul loeb ka ekspluatatsioonikindlus ja kasutamise lihtsus. „Aiapiirete materjalivalik piirdub ilmselt vaid fantaasiaga, sest saab ju aeda ehitada alates lihtsast roikast kuni väga kallite sepis- või kivilahendusteni välja,“ leiab Kokser. „Parim materjal on ilmastikule vastupidav materjal, sest e

Bambusterrass ja bambusfassaad - vastupidav ja keskkonnasäästlik lahendus

2019-06-04
Bambusterrassid Soovite terrassi, mis on vastupidav ja samas kauni välimusega? Peale klassikalise laudise (mänd, kuusk, lehis), komposiitmaterjalide ja troopilise puidu on veel üks täiesti innovaatiline ja keskkonnasõbralik lahendus - termotöödeldud massiivbambus MOSO Bamboo X-treme. Materjal Juba sajandeid on Aasias kasutatud bambust kui toormaterjali ka välitingimustes. Kuivas ja vahelduva niiskusega kliimas bambustüvi võib praguneda ja tüve sisu  muutuda einelauaks (suhkur ja tärklis) mikroorganismidele ja seen

Looduskivi RIVERSTONE sobib nii väli- kui sisetingimustesse

2019-05-16
RIVERSTONE looduskivi äratuntavad, kuid samas tagasihoidlikud hallid/rohelised/mustjad toonid täiendavad ja kaunistavad iga keskkonda ning sobivad võrdväärselt nii koduinterjööri kui ka ühiskondlikesse hoonetesse. Riverstone kivi on juba sajandeid kasutanud selle kivimurru ümbruse kogukonnad Argentiinas, kes oskavad hinnata selle kivi vastu pidavust ja esteetilist kvaliteeti. Riverstone sobib ka kõige nõudlikumatesse kasutuskohtadesse, nt aeda, ujulatesse, märg-ruumidesse, põrandatele ja treppidele, sest ebaühtlase

Revonial energiasäästlikud võlvhooned: koobassaun, õllekelder, hoidiste kelder, suveköök...

2019-05-16
Revonia valmistab vanu keldriehitustraditsioone järgides kvaliteetseid ja väärikaid võlvhooneid, mis peavad vastu aastakümneid. Tellida saab erineva suuruse, ruumipaigutuse ja stiiliga lahendusi. Valikus: Maakeldrid aiasaaduste, hoidiste ja toiduainete pikaajaliseks naturaalseks säilitamiseks Veini-, siidri- ja õllekeldrid jookide hoiustamiseks ning degusteerimiseks Keldrid juustu laagerdamiseks ning piima- ja lihatoodete säilitamiseks Energiasäästlikud ja hea õhuringlusega elamuruumid Naturaalse v&

Looduskivide paigalduse õpetus

2019-05-16
Eesti suurima looduskivide valikuga ettevõtte Mendali jagab nõuandeid looduskivide ise paigaldamiseks. Põhjalik õpetust siin Kivide hooldus- ja kasutusjuhend siin

Tiigi puhastusseadmetele mõtle selle planeerimise algfaasis!

2019-05-12
Tänapäeva kiire elutempo juures on kõige olulisem märksõna hooldusvaba. Koduse tiigi rajamise puhul on see lausa hädavajalik. Tiik on üks lahedamaid asju aias ja teisalt pretensioonikaim, nõudes väga täpset planeerimist. Kui lihtsalt mõtlematult tegutsedes maasse auk kaevata, võib kindel olla, et 2-3 aasta pärast on selline tiik suplemiseks kasutuskõlbmatu. Kes lihtsalt looduslikku veesilma vajab, võib loomulikult seda teed minna, aga see on justkui poolik lahendus. Milleks tiik, kui sinna sisse minna ei s

Uus kastmisvooliku rullsüsteem!

2019-05-10
Uus kastmisvooliku pool on äärmiselt mugav ja ohutu tänu uuele "Slow Remind" mehhanismile, mis kerib vooliku korrektselt poolile tagasi. Tutvu toodetega siin: 20 m pool 30 m pool   Soovid ilma rullsüsteemita kastmisvoolikut? Vaata siit

Agronoom Hillar Nassar soovitab: Madal- ehk hapukirsipuud sobivad hästi kodaeda!

2019-04-29
Kirsse armastab pea iga teine eestlane, miks mitte neid siis võimalusel ka oma koduaeda kasvama panna. Eriti hästi sobivad koduaeda suureviljalised madalkirsipuud ehk täpsemalt hapukirsid. Puud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise (ei vaja paarilist), peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust. Kord aastas (kevadel) väetamine on täiesti piisav. Põuasel perioodil, nagu see kevad, tuleb puid kindlasti peale väetamist kasta. Kui eelistad siiski pigem suureviljalist maguskirssi, siis tasub teada, et see puu

Innovaatiline akutoitel KÄRG maja tagab mõnusa une igal aastaajal

2019-04-29
Kuigi vahel tundub, et kõik asjad on juba välja mõeldud, siis ikka tuleb keegi ja üllatab meid mõne uskumatu looga. Kes oleks varem osanud arvata, et nüüd on võimalik tellida omale selline puhkemaja, mis ei vaja ühtegi ühendust, mis toodab ise omale vajaliku elektri ja mida võib lausa puhkusele kaasa võtta? KÄRG maja (Hardcore telk) on soojem kui enamus inimeste kodumajad 100% päikeseenergial toimiv KÄRG puhkemaja kasutusvaldkond on lai. Loodussõbralik KÄRG on pilkupüüdev, sobib h&a

Kuidas istutada puid ja põõsaid, nõu annab Hillar Nassar tunnustatud puukoolist!

2019-04-29
Ka esmapilgul nii lihtsana näiv tegevus võib palju küsimusi tekitada, siin mõned nõuanded: 1) Valida aias istikule sobiv koht - tasub jälgida päikese liikumist, soovitatavalt istutada kohta, kuhu päike peale paistab (sellest sõltub edaspidi viljade ühtlane valmimine); 2) Seejärel kaevata auk (keskmiselt ~60cm sügav ja läbimõõduga ~60cm); 3) Vajadusel kärpida istiku juuri, et juured mahuksid istutatavasse auku (et juured EI jääks kaarega üles, taevapoole. Vältida rohket narmasjuur

Thermory PaCS® - uudne innovaatiline kinnitus terrassilaudade kiireks paigaldamiseks

2019-04-20
Kodu terrassil koguneb aja jooksul võrratuid ja mäletamist väärt hetki. Päikeselisel päeval meeliskleme seal soojuses, hilisemal tunnil naudime pikka õhtusööki pere ja sõpradega või põrnitseme tähti taevas. Need on hetked iseendale, värskes õhus ja naturaalsel pinnal, sest just nii, soojalt ja kutsuvalt mõjub naturaalne puit. Termopuit loob kindla ja kemikaalivaba pinna. Erinevalt komposiitlahendustest ei kasutata Thermory puidus tootmisel ühtegi plastmaterjali, ikka ja ainult kõrget te

Uudne täispuidust AIAMÖÖBEL kogu perele!

2019-04-12
Kui sa armastad mugavat ja ajatut aiamööblit, siis see - saaremaise hõnguga Siberi lehisest tootesari on mõeldud just sinu perele. Mööbel on 100% ilmastikukindel!   Peamised märsõnad on: vastupidav ja ilmastikukindel naturaalne puit stiilne ja nutikas disain kokkupandav ja kergesti ladustatav kombineeritavad tooted   Rohkem infot ja fotosid leied meie kodulehelt  www.larixfurn.com    

Maastikuarhitekt Ülle Grišakovi näpunäited: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

2019-04-08
Eramaja peamine eelis korteri eest on vaieldamatult aed. Loodus, mis kuulub ainult sulle ja sinu perele ning kus võõrad luba küsimata ei käi. Isiklikku loodust tuleb paraku ka ise korras hoida, sest ükski aed ei hoolda ennast ise. Kindlasti on olemas hulk inimesi, kes sooviksid hommikust õhtuni aias toimetada, aga valdav enamus eelistaks ikkagi aeda, mis ei kujuta endast teist töökohta. Loomulikult tuleb endale aru anda, et kui sa just tervet krunti ära ei asfalteeri, siis päris hooldusvaba aeda ei ole olemas, aga hoolika planeerimise tul

Loe, kuidas muru talvekahjusid likvideerida, sammalt tõrjuda ja üldist seisukorda parandada!

2019-04-03
Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks. Lume alt võib paljastuda surnud muru, paljaid kohti ja sammal. Ära kiirusta märjale murule astumisega! Pärast lume sulamist lastakse murul kuivada, et see kannatab käimist. Märg, kinni sõtkutud maapinnas ei suuda imada vett, vaid muutub poriseks. Murutaimede juurestik jääb hapnikupuudusesse ja muru muutub kiduraks ning laiguliseks. Maapinnal kasvav sammal vähehaaval vallutab muru. Kuivanud muru tuleks tugevalt rehitseda, see eemaldab surnud taimeosad.

Kuivkäimla Separett Villa 9000 - ideaalne veevaba lahendus suvekodusse

2019-04-01
Veeta käimla.
Kompostiv kuivkäimla Villa 9000 on uriini eraldav käimla, mis pakub muretut tualetilahendust ka seal, kus selle omamine võib tavaolukorras olla keeruline. Villa 9000 töötab aastaringselt ja ei ole temperatuuritundlik. Uriini eraldamine muudab nii vedelate kui tahkete jäätmete käsitsemise lihtsaks. Oma välimuselt, kvaliteedilt ja mugavuselt on see võrdne vesikäimlatega. Mahutavus: piiramatu mahutavus, kui kogumisnõud tühjendatakse regulaarselt. PEITEV SIRM Potile istudes avab unikaalne survemehhanism si

Seeneliik Trichoderma aitab köögiviljataimede külvide tõusmepõletiku vastu!

2019-02-11
Eesti aednikel on väga suuri probleeme köögiviljataimede külvide tõusme- ehk kavupõletikuga, mille haigustekitaja on nagunii mullas olemas, kuid aktiveerub siis, kui on loodud soodne keskkond. Tõusmepõletiku eelsoodumuseks on liiga niiske kasvukeskkond ja madal temperatuur. Selleks, et seenhaiguse tekitaja ei saaks võimust võtta, on välja töötatud mullasegud, millele on lisatud seeneliik – Trichoderma, mis moodustab oma seeneniidistiku taime ümber, laskmata haigustekitajatel (halbadel seentel) sinna ka

Kuidas valida kasvuhoonet?

2019-01-16
Eesti kliimas ei saa aiapidaja hakkama ilma kasvuhooneta. Uue kasvuhoone ost on küllalt suur kulutus, mis tuleb enne põhjalikult läbi mõelda. See on tegelikult päris oluline võtmeküsimus, sest valikut ei saa enam hiljem muuta. Loomulikult oleks hea kulutada võimalikult vähe ja saada selle eest võimalikult palju. Paraku on turul pakutavate kasvuhoonete hinnad päris hästi vastavauses sellega, kui palju on seal kasvuhoonet. Kõigepealt mõelge läbi, mida soovite kasvuhoones kasvatada ja kui palju – sell

Maitsetaimed köögiseinale kasvama – vertikaalsed üridipeenra potid

2018-12-23
Elame väga erinavate stiilide, suuruste ja võimalustega kodudes. Toiduvalmistamine ja roheline kuuluvad aga enamike inimeste igapäevaellu. Miks mitte leida siis selle hoidmiseks või kasvatamiseks erinevaid uusi ja nutikaid võimalusi. Paigutades näiteks taimepotid üksteise peale, nurka, seinale või seina äärde, saad lisaruumi seni kasutamata kohtadest ja taimed käeulatusse kasvama. PS! Kõik me oleme kauplusest suurekskasvanud ürte pisikeste pottidega koju ostnud. Tihti kasutame sellest ainult veidikene ja üle

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida? Õige aeg alustamiseks!

2018-11-05
Sügis-talvine aeg on parim aia projekteerimisega tegelemiseks, sest enamasti on just siis piisavalt aega kõik hoolega läbi mõelda, et kevadel kohe toimetama hakata.    Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas aeda hakatakse ise kujundama või võetakse appi spetsialist. Mõlemad variandid on täiesti aktsepteeritavad, lihtsalt ise kujundamine nõuab päris palju teadmisi ja aega, spetsialisti palkamine seevastu aga maksab. Jälgi aia planeerimisel looduse märke Hea aiakujun

Nipid, mis aitavad säilitada köögivilju kevadeni

2018-09-03
Sügisel võtab aiausku eestlane oma aiamaalt kartulit, kaalikat, peeti ja porgandit. Kel endal peenramaad pole, teab enamasti mõnd tuttavat talumeest. Paraku lähevad aiasaadused kergekäeliselt sahvrisse pannes juba enne jõule riknema. Kuidas säilitada köögivilju nii, et need võimalikult kaua säiliks? Juurikad olgu terved ja kuivad Kui korjad saagi oma aiamaalt, siis pea meeles, et köögivilja tuleb käsitleda õrnalt ja hoolikalt. Juurviljade korjamisel kasuta aiaharki, millega saad ettevaatlikult juurikat ker

Hoidiste valmistamise ABC

2018-08-01
Suve maitsed ja vitamiinid talveks purki! Vitamiinide talveks talletamine on eestlasele loomuomane, aga tihti tahtmist rohkem kui teadmisi ja oskuseid. Nippe viljade edukaks talletamiseks jagab K - r a u t a Haabersti kaupluse osakonnajuhataja Viive Tambek. Marjad ja puuviljad purki Marjakorjamine võta ette päeva esimeses pooles, siis ei purune marjakestad käte vahel kergesti. Korja hoidistamiseks ainult küpseid marju, jäta välja toored ja üleküpsenud viljad - mõlemad soodustavad riknemist. Marjade puhastamisel on tegevuste j&aum

CAMPO kuppelahjus saab valmistada kõiki toite

2018-07-22
Campo puu- kui gaasiküttega kuppelahjud on mõeldud absoluutselt kõikide toitude ja väga erinevate  retseptide valmistamiseks (küpsetamiseks-grillimiseks): leivad, saiad, pizzad, lihatooted, kalatooted, köögiviljad, magustoidud jne. Alati suurepärane tulemuse! Tutvu valikuga siinKlaasist aiamaja (puhkemaja) - eristuv lahendus kodaeda

2018-07-12
Õige sisutuse ja taimedega saab igast aiamajast äärmiselt stiilne ja isikupärane paik. Midagi ei pea palju olema – et jääks piisava ruumi nii avarusele kui ka fantaasiale. Taimede istutamiseks aiamajja võiks eelista nutikaid kastmissüsteemiga lillepotte ja jääb ära mure taimede pärast, mis seal kiiresti kuivama kipuvad. PS! Osamaksetega/järelmaksuga tasumise võimalus    


Kõnniteekivide puhastamiseks on olemas spetsiaalsed tööriistad

2018-07-10
Gardena vuugihari
Meie koduaedades on väga levinud erinevate kiviteede kasutamine. Ajapikku koguneb kivide vahele paratamatult mulda ja liiva ning hakkavad kasvama umbrohi ja sammal. Kiviteede puhtana hoidmiseks on erinevaid võimalusi. Vuugihari Kiviteede puhastamiseks on olemas spetsiaalne vuugipuhastushari, mis sobib väiksema umbrohu ja sambla eemaldamiseks. Sellega puhastamine on küll aega ja tahet nõudev, aga tulemus jääb ilus. Müügil ehituspoodides ja aiakeskustes. Vuugikaabits Kui kivide vahel kasvavad juba suuremad umbrohud läheb vaja ka vuugikaab

Lamav TALIHALI on kaunis talvekindel taim

2018-07-04
Lamav talihali (Gaultheria procumbga) on punaste marjadega väike pohla meenutav põõsas. Ilusad värvilised punased marjad püsivad taimel kuni kevadeni. Sageli võib kevadel lamaval talihaljal näha nii uusi roosasid õisi, kui ka eelmise aasta punaseid marju. Aiavaasi sobib talihali istutamiseks koos okaspuudega, kanarbike või ka täiesti üksinda. Jõulude ajal loovad talihalja punased marjad mõnusa jõulumeeleolu. Lamav talihali on pärit Põhja Ameerikast ja meie aedades on talihali täiesti talve

Pikenda terrassil puhkamise aega varikatusega

2018-06-14
Eesti kliima on vaheldusrikas. Päike-vihm, külm-kuum... Kui on pilvine, igatseme päikest, kuid kui on lauspäike, siis see ei ole samuti just liiga meeldiv. Üks kindel viis, kuidas kevadest hilissügiseni oma õueaega pikendada, on multifunktionaalsed varikatused. Varikatusega terrass on justkui lisatuba, kus on mõnus niisama olla või sõpru-sugulasi võõrustada. Kel varikatusest vähe võiks ka terrassi klaasuste peale mõelda. Loe varikatuste kohta lisaks Gampre kodulehelt  Gampre valikust leiab ka s&

Revonia Keldrikoda on kõige pikema kogemusega võlvkeldritootja Eestis

2018-06-11
Eestimaal on võlvkeldreid ehitatud ja kasutatud juba ligi 10 sajandit. Võlvkelder on väärikas arhitektuuri osa, mis tänapäeval kahjuks unustustehõlma vajumas – töö on keerukas, ajamahukas ja liiga kulukas. Lisaks sellele napib ehitusmeistreid, kes suudaks korraliku võlvkeldri rajada. Revonia Keldrikoda soovib keldriehitustraditsiooni taaselustada ja toodab just selliseid võlvkeldreid nagu need on olnud läbi ajaloo – väärikad, kaunid ning ajahambale vastupidavad. Loe edasi

Stiilselt ökoloogiline Easycare terrassilaud

2018-06-06
Puumarketi tootevalikusse on sellest kevadest lisandunud uus, stiilne, väga vastupidav ja hõlpsasti hooldatav terrassilaud SLP Easycare. SLP on Eestimaise tootja Ha Serv OÜ kaubamärk, kuid terrassilaudu valmistatakse Soomes kohalikust põhjamaise kvaliteediga kuuse toorainest. Mis teeb Easycare terrassilaua eriliseks? Easycare’i terrassilaua ilmastikukindluse ja vastupidavuse tagab puidu termotöötlus ja hilisem põhjalik pinnatöötlus. SLP tooted on ökoloogilised ja looduslikud. Puidu termotöötlemisel ei kasutata

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

2018-06-04
Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad ja vähe atraktiivsed välja. Tõsi on aga see, et looduses tühja kohta ei ole ja tegelikult on varjulistes kohtades kasvavaid taimi piisavalt – tuleb nad ainult üles otsida. Varjutaimedel on pakkuda meile just huvitavat kasvukuju, palju rohelise eri nüansse, põnevaid mustrilisi lehti, millel on võime särada isegi aia kõige pimedamas nurgas. Jär

Loe, kuidas hooldada terrassilaudu

2018-05-27
Hooldustööd saab tellida RM Stuudio salongist või valida ise päev, mil ei saja ja terrass suvevormi seada.
Kevad-suvi on meie kliimas just õige aeg, et ilusa ilmaga terrass suveks vormi saada. Regulaarne hooldus annab puitterrassile värske väljanägemise ja tagab meie heitlikus kliimas terrassi pikema vastupidavuse.   Terrassi ettevalmistamine hoolduseks Esmalt tuleb hankida hoolduseks vajalikud tarvikud ja vahendid. Järgnevalt tuleb valida kuiv ilm, mis ei sega töid ja terrass kogunenud lahtisest mustusest harjaga puhtaks pühkida. Järgnevalt, terrassi mõõdukalt märjaks kastes, valmistate pinna ette süvapuhastuseks. Te

Kastmissüsteemiga lillepotid - hädavajalik abimees kiire elutempoga inimesele

2018-05-20
Vähene pind ei ole enam põhjuseks, et sa kodus, aias või kontoris väikest aeda pidada ei saaks. Uudne vertikaalne miniaed võimaldab äärmiselt ruumisäästlikku taimekasvatust. UV-kaitsega plastikmooduleid on lihtne paigaldada nii seinale kui ka maha ja neile saab lisada automaatse kastmissüsteemi. ----------------- Vertikaalse miniaiaga leiad alati koha, kus toidulauale värskeid ja puhtaid maitseid kasvatada. Vähene ruum ei ole enam põhjuseks, et sa kodus maasikapeenart pidada ei saa. Miks mitte dekorat