FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
aiakujundus
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
terrassid
uksed
ukselingid
saun
piirdeaiad

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»
Millised taimed sobivad toa õhu puhastajateks
Millised taimed sobivad toa õhu puhastajateks

Millised taimed sobivad toa õhu puhastajateks

Isegi suurlinnades on välisõhk puhtam kui õhk ruumides. Miks nii? Üks põhjustest on, et puud ja taimed aitavad püsivalt õhku puhastada. Toalilledel on loomulikult esteetiline roll, kuid kas te teate, et nad on suurepärased looduslikud õhupuhastajad?

Toksilised aineid (benseen, formaldehüüd, triklooretüleen) ümbritsevad meid paratamatult nii kontorites kui ka kodudes, teiste seas eraldub neid värvidest, kodukeemiast, tekstiilist, kütteelementidest, plastikust, sigarettidest jne.

Ameerika Ühendriikide kosmoseorganisatsioon NASA uuris juba 1980.aastal, kuidas siseruumides saab teatud toataimede abil tekitada tervislikku hingamisõhku. Selgus, et paljud tavalised toataimed parandavad efektiivselt siseõhku, eemaldades sellest kahjulikke keemilisi aineid, mida kodudes ja töökohtadel on uskumatult palju ning hoides õhuniiskust vajalikul tasemel.

Järeluuringute jaoks rajas NASA maksimaalselt välisõhust eristatud ”biokodu”, kus kasutati palju sünteetilisi sisustusmaterjale, mis eritavad keemilisi ühendeid. Biokodust võeti õhuproove enne ja pärast toataimede paigutamist sinna, sama võrdlus tehti aktiivsüsi-filtriga. Toataimed  puhastasid õhku saastest sama hästi kui söefilter, mis tõestas nende arvestatavat tähtsust siseruumi tervisliku õhu tootjatena.

Tulemused:
Taimede mõjul tundsid inimesed 15% vähem silmade kuivust, 31% tundsid vähem kurguvalu, 32% tundsid vähem väsimust, 38% köhis vähem ja 45% oli vähem peavalusid!

Kuidas taimed õhku puhastavad?

Taimed imevad õhusaaste endasse lehtede pinnal olevate mikroskoopiliste aukude ehk õhupilude kaudu. Kuna taime lehtede kaudu toimub pidev vee aurumine, siis tekib selle tagajärjel konvektsioonliikumine, mis viib õhusaasteosakesed taime juurtesse, kus juuremikroobid lagundavad need taimele ja teistele mikroobidele sobivaks toiduks. Taimed ”söövad” meie hingamisõhust kahjulikud ained ära.
Rohke taimekogus lisab ruumi ka õhuniiskust, mille tagajärjel õhu mikrobakterite suhteline arv väheneb ja me parandame seeläbi oluliselt õhukvaliteeti.

NASA soovitus
Kasuta 15-18 keskmise suurusega taime majapidamises keskmiselt 170m2

Eelpool toodust lähtuvalt võib soovitada, et ökoloogilise mõtlemisega kodu- või kontoriomanik võiks üle vaadata, kas ja kui palju tal on toataimi ning vastavalt vajadusele ostma mõned toataimed juurde, aga millised?  Iga taime kohta võib öelda, et ta puhastab õhku! Kuid NASA on välja uurinud just nimelt TOP 10 õhupuhastajat taime, lisades igaühele ka skoori, mis põhineb sellel, kui hästi nad puhastavad kemikaalset tolmu, kui vastpidavad on kahjuritele ja kui lihtne on neid sobitada koju või rohelisse kontorisse.

Kuldviljakpalm NASA skoor: 8.5

Forsteri kentiapalm (Howea) NASA skoor: 8.5

Bambus-mägipalm  NASA skoor: 8.4

Kummi viigipuu NASA skoor: 8.0

Draakonipuu (Dracaena deremensis) NASA skoor: 7.8

Luuderohi NASA skoor: 7.8

Laose datlipalm NASA skoor: 7.8

Alii viigipuu NASA skoor: 7.7

Toasõnajalg e nefroleep  NASA skoor: 7.5

Tõlvlehik NASA skoor: 7.5


 


 


Jaga Facebookis

fb button