FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
aiakujundus
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
terrassid
uksed
ukselingid
saun
piirdeaiad

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»
Uued suunad keraamiliste plaatide moes
Uued suunad keraamiliste plaatide moes

Uued suunad keraamiliste plaatide moes
Keraamiliste plaatide valdkonnas on viimastel aastatel toimunud palju olulisi muutusi. Plaatide mõõtmete ja viimistluste valik on varasemast tunduvalt laiemaks muutunud. Laienenud on ka plaatide kasutusvõimalused. Kui enne kasutati keraamilisi plaate enamasti ainult vannitoas ja esikupõrandal, siis tänapäeval võib neid kasutada pea kõikjal. Tänu kergele puhastatavusele ja dekoratiivsusele kasutatakse keraamilisi plaate üha enam ka teiste eluruumide seinte ja põrandate viimistlemiseks.

Keraamiliste plaatide mõõtud muutuvad aasta-aastalt üha suuremaks. Viimane moeröögatus on 1,8 meetri pikkune ja 0,5 meetri kõrgune keraamiline seinaplaat, mida võib kasutada näiteks köögi tööpinna taguse seina ilmestamiseks. Enimkasutatav plaadi suurus on siiski 60x60 cm või 60x30 cm. Väga väikestes ruumides ei ole otstarbekas suuri plaate kasutada, sest need muudavad ruumi visuaalselt veelgi väiksemaks.

Ka mosaiikplaatide mõõdud on muutunud senisest mitmekülgsemaks. Värskelt mõjuvad näiteks ristkülikukujulised mosaiikplaadid. Väga levinud on mosaiikplaatide ja suurte plaatide omavaheline kombineerimine. Monotoonsete pindade liigendamiseks sobivad hästi ka vuugivahedega plaadid. Nende plaatide puhul on vuugitäite tooni valik eriti oluline. Kui vuugitäide on plaadiga samas toonis on tulemus väljapeetum.

Värvitoonide valik on lai ja vaheldub kiiresti. Plaadid on valdavalt ühevärvilised. Palju kasutatakse puhtaid toone. Populaarsed on ka must, valge, kuld ja hõbe. Sageli kombineeritakse omavahel heledaid ja tumedaid plaate või siledaid ja reljeefseid plaate.

Mustrite osas on selgelt märgata uusbaroki mõjusid. Lopsakad ja suured lillemustrid on hetkel kuumimad. Oma populaarsuse on säilitanud ka suured geomeetrilised mustrid. Väga populaarsed on reljeefse mustriga plaadid. Mitmesuguseid materjale imiteerivad keraamilised plaadid on endiselt trendikad. Mõned aastad tagasi tulid müügile puidumustrilised keraamilised plaadid ja seejärel tekstiilimustrilised, viimase aja soosikud on aga metalliläikelised keraamilised plaadid. Tekstiilimustrilistest plaatidest on hetkel populaarsed kotiriide imitatsiooniga plaadid. Puidumustrilised plaadid on aga muutunud senisest abstraktsemaks. Kuhugi pole kadunud ka looduskiviimitatsiooniga plaadid.

Portesid ja iluliiste kasutatakse senisest vähem, sest plaadid ise on muutunud küllaltki dekoratiivseks. Levinud on lihtsa metallist või klaasist iluliistu või eri värvi plaatidest porte kasutamine. Ported ja iluliistud paigutatakse sageli vertikaalselt, plaadid aga paigaldatakse  horisontaalselt.

Keraamiliste plaatide hind sõltub plaatide kvaliteedist, mõõtmetest ja kulumiskindlusest ja ulatub 200 – 1000 kroonini ruutmeetrilt. Plaadisalongid pakuvad enamasti nii kallimaid kui ka odavamaid plaate. Varuge salongi minnes piisavalt aega, sest plaadivalik võtab silme eest kirjuks ja poolest tunnist kipub esmakülastajal väheks jääma. Laos hoitakse ainult väga väikest osa plaatidest, mistõttu tuleks varuda piisavalt aega ka plaatide tellimiseks. Tellitavate plaatide tarneaeg on 3-4 nädalat.     

Lõpetuseks ka mõned praktilised näpunäited. Keraamilistest plaatidest põrandate puhul tuleb kindlasti paigaldada  põrandaküte, sest muidu on põrand jalge all ebameeldivalt jahe. Äravoolutrappide ümbruses tuleks kasutada 15x15 cm suurusi või väiksemaid plaate. Plaatide valikul tuleb kindlasti arvestada ka nende kulumiskindlust. Põrandaplaate võib seinaplaadina kasutada, aga seinaplaate põrandaplaadina mitte. Märgades ruumides, treppidel ja välitingimustes kasutatavad põrandaplaadid ei tohi olla libedad. Mida väiksem või reljeefsem on plaat, seda libisemiskindlam on põrand. Õues kasutatavate plaatide puhul on äärmiselt oluline ka külmakindlus.

Autor:
Liis Metsa, sisearhitekt

Fotod: Interno plaadimaja

Keraamiliste plaatide müüjad leiad siit

Teema: keraamilised plaadid, vannitoasisustus, siseviimistlus, põrandaplaadid, seinaplaadid, laeplaadid


 

 


Jaga Facebookis

fb button