Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Aasta betoonehitis on Tallinna Lennusadama vesilennukite angaar

Aasta betoonehitis on Tallinna Lennusadama vesilennukite angaar

Eesti Betooniühing kuulutas konkursi «Aasta betoonehitis 2012» võitjaks Tallinna Lennusadama vesilennukite angaari betoonkonstruktsioonide rekonstrueerimise.

Konkursi peaauhind läks konstruktoritele Karl Õigerile ja Heiki Ontonile. Tellija auhind – Eesti Meremuuseumile ja arhitektuuri auhind – KOKO Arhitektidele: Raivo Kotov, Andrus Kõresaar. Ehitas Nordecon ja betooni valas Sika Baltic SIA Eesti filiaal ja Rudus AS.

Vesilennukite angaar on aastatel 1915-1917 projekteeritud ja ehitatud Taani firma Christian & Nielsen poolt, tolleaegsesse Miinisadamasse. Nimetatud õhukene koorik-konstruktsioon on selleaegse raudbetooni teooria ja praktika üks silmapaistvaim saavutus kogu maailmas.
 
Üheks taastamistööde suurimaks väljakutseks kujunes angaari kuplitesse tekkinud pragude täitmine – konstruktsioonile ohtlike pragude pikkuseks mõõdeti kokku 3,6 kilomeetrit. Kõik praod õmmeldi metallvarrastega kinni ja täideti spetsiaalse seguga. Kuplite alla on lisatud uus raudbetoonkiht, mis on taastanud nende tugevuse.
 
«Vesilennukite angaari restaureerimisprotsessi nimetavad eksperdid ehitusalaseks vägiteoks, kuna neid angaare polnud 95 aasta jooksul praktiliselt üldse remonditud ja nende seisukord oli ülihalb,» kommenteeris žürii esimees Aadu Kana. «Üheks selle meie oludes enneolematu rekonstrueerimisprotsessi eestvedajaks oli Tallinna Tehnikaülikooli professor Karl Õiger, kes on 11 aasta jooksul Lennusadama angaaride uurimise ja rekonstrueerimise võimalikuks saamisega tegelenud.»
 
Peale selle anti välja mitu eriauhinda. Eriauhind arhitektuurse kontseptsiooni eest sai Tartu Ülikooli Narva kolledži hoone (Raekoja plats 2, Narva) – Arhitektituuribüroo Kavakava OÜ: Siiri Vallner, Indrek Peil, Katrin Koov.


 
Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhinna said Tallinna Lennusadama vesilennukite angaari betoonkonstruktsioonide restaureerimise eest Karl Õigerile ja Heiki Ontonile.

Eesti Ehitusinseneride Liidu diplomid said:
 
Priit Luure ja Riho Märtson – Tallinna Lennusadama vesilennukite angaari rekonstrueerimine, konstruktsiooniosa projekt;
Maari Idnurm ja Siim Randmäe – Tartu Ülikooli Narva kolledži hoone konstruktsioonide projekt;
Kaido Sooru – Muuga sadama idaosa viadukti projekt.
 
Ajakirja «Ehitaja» eriauhind – AS-ile Nordecon – Tartu Pauluse kiriku krüpti ja kolumbaariumi ehituse eest.

Allikas: www.e24.ee
 

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google