Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Aia- ja terrassimööbli hooldamise ABC

2021-04-27
Aia- ja terrassimööbli hooldamise ABC

Soe kevad on lõpuks käes - aeg on puhastada aia- ja terrassimööbel, et taas koos pere ja sõpradega nautida päikselisi ilmu oma aias ja rõdul. Välimööbel on küll vastupidav ja kvaliteetne, kuid siiski vajab see palju hoolt. Siit leiad nõuandeid, kuidas mööblit hooldada nii, et säiliks selle hea kvaliteet nii praegu kui ka aastaid hiljem.

Kasuta mööblikatteid

Kõige lihtsam viis oma aiamööblit hoida, on katta see vastava riide või muu kattega siis, kui seda parasjagu keegi ei kasuta. Isegi kui ilmatingimused muutuvad karmimaks, siis katted kaitsevad mööblit võimalike kriimustuste ja muude võimalike ohtude eest, mis võivad mööblit pikaajaliselt kahjustada. Kui katteid pole käepärast, siis tasub üldsegi mööbel hoiustada siseruumides või garaažis, kus ilmastikutingimused ei saa sellele liiga teha.

Puhasta ja pese mööblit paar korda aastas

Isegi pärast mööbliesemete kaitsmist kattega, soovitame siiski 4-5 korda aastas mööblit ka eraldi puhastada ja pesta. Üldiselt sobib selleks ajaks hästi hooaja algus ja reeglina võiks seda teha kaks korda suvel, kus mööbel on kasutuses kõige enam. Terrassimööbli puhastamine on tegelikkuses palju lihtsam kui see esialgu tundub. Selleks vaid pühi punnad niiske lapiga ning sügavamaks puhastamiseks kasuta vastavalt materjali jaoks loodud vahendit. Need sammud võivad tunduda elementaarsed, kuid kui kasutad materjali jaoks pesuvahendeid enne väikest tolmulapiga üle käimist, võib täieliku puhtuse saavutamine kauem aega võtta. Kindlasti lase ka pinnal täielikult kuivada enne, kui asetad katte tagasi mööbli peale.

Väldi hallituse teket

Olenevalt materjalist võib suure niiskuse tõttu tekkida aiamööblile ka veidi hallitust. Kui märkad selle teket, siis kasuta liivapaberit või muud karedat tööriista ning kergelt hõõru hallituse pinda. Seejärel lisa lihvitud kohale 3 kihti värvi. Kui värvi kihtide vahele tekib mulliefekt, siis kindlasti lihvi ära kogu värv, mis antud piirkonnas on. Vastasel juhul võibki jääda mulliline pind ning värv võib lihtsalt tükkidena ära tulla.

Kuidas hooldata mööblit vastavalt materjalile?


Plastikust aiamööbel

Esmalt loputa aiamööbli pinda väikese survega veega. Sega ¼ nõudepesuvahendit või muud malbemat pesuvahendit veega. Seejärel õrnalt nühi pinda õrnalt teralise svammiga. Kuivata lapiga ning lase päikese käes kuivada.


Metallist välimööbel

Metallist mööbel on üldiselt valmistatud rauast, terasest või alumiiniumist. Kuna raud ja teras võivad minna roostetama, on need sageli ka vastavate lakkidega üle lakitud, et roostet vältida. Sellegi poolest võivad lindude väljaheited rikkuda Sinu mööbli kaitsepinna, mispärast tuleks koheselt nendele reageerida ja need ära puhastada. Peale pinna pesemist võib kasutada näiteks pasta konsistentsiga vaha, et kaitsta pinda nii korrosiooni kui ka muu rooste eest.


Puidust mööbel

Kui Sinu puidust aiamööbli komplekti on töödeldud lakiga, siis võid seda pesta õli baasil seebi ja veega - piisab vaid mõnest tilgast seebist, et saavutada puhas tulemus. Okaspuude, nagu seedripuu, puhul peaksid puhastama puidumustri suunas. Selle puhul piisab vaid märjast lapist, kuid ära kunagi kasuta voolikut - suur veesurve võib tekitada liigse niiskuste tõttu hallitust. Paljude puidust mööbliesemete puhul soovitatakse peale puhastamist kanda peale ka kaitsvat lakki, kuid kindlasti tasub tutvuda lähemalt tootja poolt paika pandud juhistega.


Tiikpuust mööbel

Tiikpuu on troopiline lehtpuu, millest valmistatakse imekaunist välimööblit. Sellegipoolest vajab see ka palju hoolt - mustus ja tolm võivad rikkuda mööbli kvaliteeti. Selleks, et hoida mööblit suurepärases seisukorras, tuleks seda kergelt nühkida puhastusainega, mis koosneb 50% veest ja 50% mahedast pesuvahendist. Võrreldes teiste puust valmistatud mööbliga, ei tohiks Sa tiigipuust mööblit kunagi õlitada - nii võib jääda niiskus õli sisse lõksu ning see võib omakorda tekitada hallitust.


Pehme mööbel ja padjad

Välimööbli tekstiilid läbivad keemilist hooldust, mis tõstavad omadusi, et need püsiksid välitingimustes vastupidavana. Kuigi õuetekstiilid on vastupidavad, siis ei tohiks Sa neid õue jätta. Kõigest üks vihmatorm võib ära rikkuda padjad, muutes need tükiliseks. Mis veelgi hullem - kui vesi jõuab padja sisemuseni, võib seal hakata arenema hallitus. Seepärast kui hakkab vihma sadama, vii padjad tuppa, pane peale kate või kasuta spetsiaalset kotti.

Välimööbli tekstiilid on küll äärmiselt vastupidavad, aga see ei tähenda, et Sa võid neid pesta nii kuidas tahad. Enne kui kasutad uut pesuvahendit, proovi seda väikese osa peal tekstiilil. Soovituslik on kasutada hoopis 1/4 tassi mahedat pesuvahendit ja liiter vett ning puhastada neid õrnalt selle lahusega. Kindlasti ära pane patju pesumasinasse või kuivatisse (välja arvatud siis, kui tootja on juhendis märkinud, et seda tohib teha). Veendu ka, et tekstiilid oleksid täiesti kuivanud, enne kui neid hoiustad.

Soojad kevadilmad tähendavad mõnusaid suveõhtuid aias. Kui oled otsimas sobivat aiamööblit oma rõdule, terrassile või aeda, tasub tutvuda mitmekülgse ja soodsa valikuga Kaup24 veebipoes.

A: Kaup24.ee
Välimööbli hooldamise ABC

 

Puitpõranda õlitamine: tüüpvead ja nipid

Puitparketi viimistlemisel õliga on kõige olulisem reegel üleliigse õlikiht eemaldamine. Kui õliga liialdada, siis jääb põrand naksuma.

Kodu koristamise ja pisiparanduste nutikad ning tõhusad lahendused

On olemas vaiba plekieemaldajaid, mida ei pea välja loputama. Lisaks puhastusained rasva, katlakivi, õli ja hallituse eemaldamiseks jpm.

Nõuanne: diivanikanga plekivabaks muutmine

Nano naha ja tekstiili kaitsevahendeid, millega uus diivan või miks mitte ka uus mantel, saapad, autoiste või nahkpolstrid üle teha, annavad tõhusa plekikaitse.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Aiamööbli hooldamine puiduõliga

Väärispuidust valmistatud välimööbel säilitab regulaarsel õlitamisel peaaegu uue väljanägemise.

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan.

Kuhu sobib akuga muruniiduk ja kuhu mitte?

Lõikelaiuse vaatamine on akuga muruniiduki valimisel oluline kaalutlus, kuna selle suurus sõltub sellest, kui hästi see teie aiaga töötab.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Väikese aia plaan! Heki ette koosluse rajamine - heki õige kõrguse ja taimede valimine jpm.

Fiskarsi uued istutustööriistad säästavad seljavalust

Xact ergonoomilist lillesibulate istutit kasutatakse püstiasendis, mis tähendab, et see hoiab selja- ja põlvevalu aednikust eemal.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, juubeliks või surfiranda?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

LAE ALLA püsilillepeenra näidisplaan!

Uus. Põhjalik õpetus. Püsilillepeenar. LAE ALLA istutusplaan ja taimede nimekiri koos kogustega. Modernse aia kujundamine.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas saada muru samblavabaks?

Sambla tõrjeks tuleb likvideerida tema tekkepõhjused. Ainult väljakraapimine sambla levikut ei piira. Kui põhjust ei likvideerita, ilmub sammal kohe tagasi.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv käimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv kuivkäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

Sisustussalong MUSTER - alati mitmekülgne ja ajatu valik!

Mustri valikust leiab tapeedid, mööbli, valgustid, vaibad, kodutekstiilid, valimiskardinad, aksessuaarid ja aiamööbli.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Mida kõike maitsvat saab valmistada tandoori ahjus?

Tandoori ahjud toovad toidulauale indiapärased maitsed, mida siiani võis kohata vaid spetsiaalsetes restoranides. RETSEPTID - naan, iidne pitsa, tandoori kana...

Nõuandeid seemnete külvamiseks

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Kamina puhastamine: südamik, klaas, tellised

Mida te ütleksite, kui kuulete, et saate kaminaklaasi puhastamiseks ning selle pikaajaliseks säilitamiseks kasutada ainult ühte vahendit.

Millised on tõhusad vahendid jää ja lume sulatamiseks teedelt ja autodelt?

Videos on juttu sulatus- ja libisemisvastastest vahenditest nii kõnniteedele, treppidele, parklatesse, sõiduteedele kui ka autodele.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaare moodulparketil on palju plusse - väga vastupidav, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, ülilihtne paigaldus, mõistlik hind.

Milline robottolmuimeja ja aknapesurobot osta?

Olulised näitajad on robottolmuimeja puhul tarkus, koristuse põhjalikkus ja aku kestvus. Aknapesuroboti valimisel aga pestavate pindade suurus.

Xiaomil ametlik e-pood Eestis

Populaarne nutiseadmete tootja Xiaomi avas Eestis ametliku e-poe, mis suurendab oluliselt nii tehnika kättesaadavust kui ka uute toodete siinsele turule ilmumise kiirust.

5 nõuannet, kuidas kodu tolmust puhtaks saada

Keskeltläbi koguneb igasse kodusse aastas ca 20 kg tolmu, milles elavad tolmulestad võivad põhjustada terviseprobleeme

Köögi puhastusained: Kuidas teha nii, et köök ei läheks mustaks?

Enne uute köögiseadmete kasutusele võtmist kasuta spetsiaalset pinnakaitsevahendit. Plekke aitab ennetada ka mikrokiudlapp!

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Püsilillepeenra näidisplaan: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Millised on kõige lihtsamad viisid katlakivi eemaldamiseks?

Ennetada aitab mikrokiudlapp ja puhastada katlakivieemaldi. Tegemist on vahendiga, mis aitab vähese vaevaga eemaldada katlakivi ja lubjasette jäägid.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Tööstuslikult immutatud puit - parim valik välitingimustes ehitamiseks

Puitmaterjalide eluiga pikeneb tööstusliku immutamisega 3-5 korda.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasub panna Siberi lehisest terrassilauad.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Kuidas valida kasvuhoonet?

Kasvuhoone valimisel tasuks kõigepealt läbi mõelda, mida soovite seal kasvatada ja kui palju – sellest sõltub suurus.

Taimeseina moodulid loovad hea võimalus hakata rõduaednikuks

Taimeseina moodulitest saab ehitada nii kõrge ja laia taimeseina kui parasjagu soovi on. 1 m2 suurusele alale mahub 36 taime.

Kakumäel valminud IPE puitterrass on hooldusvaba ja pika eaga

IPE ehk Lõuna-Ameerika lehtpuu on mõeldud ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi eelistavale inimesele.

Rooside multšimine - alusta enne püsivate külmade saabumist!

Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut.

Sügis on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Klaasist aiamaja - kaks ühes puhkemaja ja kasvuhoone

Õige sisustuse ja taimedega saab igast klaasist kasvuhoonest stiilse ja eristuva aiamaja lahenduse oma koduaeda.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kõige vastupidavam.

Varjutaimede rikkalik maailm

Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.

Looduskivide paigaldamise õpetus

Looduskivide paigaldus. Õpetus isetegijale.

Kasutajakogemus: Robottolmuimeja Electrolux Pure i9

Electrolux Pure i9 niisama kuskile hätta ei jää ja koristab absoluutselt igalt poolt, kuhu pääseb.

Hillar Nassar soovitab koduaeda madalkirsipuu kasvama panna

Madalkirsipuud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise, peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust.

Nõuanded puude ja põõsaste istutamiseks

Valida aias istikule sobivat kohta jälgi päikese liikumist. Vali koht kuhu päike peale paistab.

Kuidas muru talvekahjusid likvideerida ja sammalt tõrjuda?

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks.

Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube