FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
Interior design
Building
Gardens

Interior design, interior decoration

»
»
»
»
»
»
»
»

Building

»
»
»
»
»
»
»

Gardens

»
Disainilaat

Koduaedniku kevadralli on alanud


2018-04-15

Kevad on lasknud end sel aastal pikalt oodata, miinuskraade jätkus aprillini välja. Arglikult tärkav kevad annab koduaednikule rallistardi, mille finiš on küll alles sügisesel jüripäeval, aga kui kevadel virk olla, saab juba suvel koduaiast ka rõõmu tunda. Haabersti K-rauta aiaosakonna juhataja Viive Tambek annab nõuandeid, mis tagavad, et kevadtööde ralli end hiljem kuhjaga ära tasub.

Eesti lühikese suve jooksul ei õnnestu enamikke köögivilju peenramaal seemnest valmis viljadeks kasvatada, sestap on tarvis soetada kas aiandi poolt ettekasvatatud taimed või kui kodus tubast valgusrikast ruumi jätkub, teha seda ise. Ettekasvatamist nõuavad näiteks kurk, tomat, paprika ja suvikõrvits, aga ka mitmed maitsetaimed, näiteks basiilik, samuti paljud suvelilled.

Virgematel koduaednikel on aprilli alguses taimed ettekasvatuskastist pea juba välja pistnud, aga pole ka hullu, kui ettekasvatusega on pisut hiljaks jäädud – ka aprillis jõuab veel seemnest taimed välja meelidata, erandiks on ehk paprika, mis tahab pikka poputamist. Õige alustamisaja üle võivadki aednikud vaidlema jääda, sest ühelt poolt tuleks saagikuse huvides varakult alustada, aga teisalt läheb liiga vara külvatud taimedel ettekasvatuspotis kitsaks, eriti kui kevad jääb hiljaks ja taimed peavad aeda jõudmist pikalt ootama.

Seemnete idanemine nõuab valgust, niiskust ja soojust


Ettekasvatuse õnnestumise eelduseks on puhas istutusmuld (näiteks turba ja liiva segu), kvaliteetsed seemned, piisav valgus ja õhutemperatuur ning korraliku niiskuse tagamine. Ettekasvatus võtab aega 3-8 nädalat, protsessi kiirus sõltub lisaks kasvatatavale taimele ka õhutemperatuurist ja valgusest. Pimedast jahedast toanurgast pole kahjuks midagi head oodata, taimed tulevad seemnest välja pigem päikesepoolsel verandal või päikeselisel aknalaual, mille all on radiaator. Kiireks idanemiseks võiks olla keskmisest toasoojast mõnevõrra kõrgem õhutemperatuur.

Taimede ettekasvatamiseks sobivad nii selleks spetsiaalselt mõeldud kastid ja potid kui ka majapidamises ülejäänud plastkarbid, peaasi, et need on korralikult puhtaks küüritud, piisavalt ruumikad ja augustatud. Turbamuld peab olema enne seemnete külvamist korralikult niisutatud. Seemneid mulda pannes tuleb tutvuda pakendil väljatoodud informatsiooniga, sest iga seeme nõuab erinevat lähenemist. Enamik seemneid tahavad õhukese mullakihiga katmist, aga osad vajavad idanemiseks valgust ja jäävad sisuliselt mullapinna peale. Sellisteks valgusidanejateks on näiteks basiilik ja piparmünt.

Üldjuhul kehtib reegel, et mida väiksemad on seemned, seda hõredamalt võiks neid paigutada ja seda õhem kiht mulda läheb seemne peale. Ideaalis võiks kasutada erinevate taimede puhul erinevaid külvikaste, aga kui seemned pannakse kokku ühte anumasse, tuleks see varustada siltidega, mis annavad infot, milline taim millisest paigast pea välja pistab.

Idanemise kiirendamiseks võiks anumad katta algul õhukese läbipaistva kile või sobiva klaasiga, mis aitab hoida nii niiskust kui ühtlast õhutemperatuuri, aga kate tuleks eemaldada kohe kui taimed on mullast pea välja pistnud. Selleks, et taimed ei kasvaks päikese suunda kõveraks tuleb taimede anumat aeg-ajalt keerata.

Anna taimedele ruumi

Kui taimed on 10 sentimeetri kõrgusteks vibalikeks sirgunud, tuleb need ümber istutada ruumikatesse pottidesse. Selle töö lihtsustamiseks võid kasutada ümara otsaga puupulka, mis tuleb lükata juure alla, et taim üles tõsta. Uude potti tee pikeerpulgaga auk,  pista taim idulehtedeni sisse, seejärel suru muld tihedalt taime ümber ja kasta toasooja veega.

Kui taimedel on ettekasvatuskastis küllaga ruumi, piisab enamasti ka harvendamist ja teise potti ümber istutada pole tarvis. Välikeskkonda ümberistutamisega läheb veel aega – kasvuhoonesse võiks taimed viia mai keskel, avamaale mai lõpus.

Aprillis jagub tööd ka õue


Külm on küll alles taandumas ja mitmel pool on veel lundki näha, aga koduaednikul on aeg ühe jalaga õue kolida. Esmalt tuleks rõhku panna väetamisele, seda vajavad hetkel nii viljapuud ja –põõsad kui ka sibullilled. Võta õue kaasa ka käärid, et lõigata ära kõik külma- ja lumekahjustusega viljapuude ja põõsaste oksad. Hekkide piiramiseks sobib ajaliselt paremini aprilli teine pool või mai algus.

Aprilli keskel tärkab küll muru, aga esimene muruniitmine jäta pigem maikuusse, küll võib muru vajadusel üle riisuda, et saada lahti sinna jäänud sügislehtedest ja mahalangenud oksaraagudest ning muust prügist. Ka lillepeenrad võiks eelmise aasta kuivanud vartest puhtaks teha ja peenraid värske kompostmullaga toita.

Maikuus külva ja istuta


Istutustöödega ei saa alustada enne, kui maapind on täielikult sulanud. Mõnel aastal juhtub see aprillis, aga enamasti mais. Alles siis saab maha panna nii puud kui põõsad ja asendada talvega väljaläinud hekitaimed ning roosid.

Mais saad hinnata kriitiliselt ka muruvaipa – kas mõni koht on külmast kahjustada saanud või muttidest augustatud ja vajab uut muruseemet. Selleks on kõige parem kasutada spetsiaalset muru renoveerimissegu, mis taastab kiiresti ühtlase rohelise terviku. Kui muru tikub sammalduma, võiks sellele kanda pisut lupja, mis neutraliseerib happelist mulda ja pärsib sambla kasvu. Maikuus võiks muru ka väetada, kõige paremad on pikatoimelised väetised. Lisaks muru toitmisele sõltub muru rohelus ja tihedus ka niitmissagedusest, selle tegevusega teegi algust maikuus.

Mai esimeses pooles saab üldjuhul panna mulda need seemned, mis toas ettekasvatamist ei vaja – sibula, redise ja salati. Laugulistega ning peediga võiks oodata ära mai teise poole.

Mai keskpaigas saad istutada ettekasvatatud tomatid ja kurgid kasvuhoonesse, avamaale alles mai lõpus. Seda tuleb teha väga ettevaatlikult, seejuures taimi uute tingimustega aeglaselt kohandades. Isegi kui väljas on juba mõnusalt soe, võiks alustuseks viia taimed päevaks pottidega õue ja tuua ööseks tuppa tagasi, nii võib olla kindlam, et taim pärast õues vastu peab. Avamaa kurgile ja tomatile vali kindlasti päikesepaisteline asukoht ja kaitse esmalt taimi külma eest kattelooriga.

Suvelilledele sobiliku külviaja leiad nende pakendilt, reeglina on parimaks ajaks mai keskpaik või teine pool. Kui öökülmad pole selleks ajaks veel taandunud, tuleks õrnemad lilled pärast tärkamist katta algul kattelooriga. Paljud lilled vajavad nagu köögiviljadki toas ettekasvatust, sellega võiks alustada aprillis.

Kui kõik on külvatud, istutatud ja väetatud, kaeva läbi veel ka kompostihunnik, siis saad kevadralli lõppenuks lugeda, terrassimööbli õue tuua ja õiteilust rõõmu tunda.

Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Nipid, mis aitavad säilitada köögivilju kevadeni

2018-09-03
Sügisel võtab aiausku eestlane oma aiamaalt kartulit, kaalikat, peeti ja porgandit. Kel endal peenramaad pole, teab enamasti mõnd tuttavat talumeest. Paraku lähevad aiasaadused kergekäeliselt sahvrisse pannes juba enne jõule riknema. Kuidas säilitada köögivilju nii, et need võimalikult kaua säiliks, selgitab K-rauta Haabersti kaupluse aiaosakonna juhataja Viive Tambek. Juurikad olgu terved ja kuivad Kui korjad saagi oma aiamaalt, siis pea meeles, et köögivilja tuleb käsitleda õrnalt ja hoolikalt. Juurvilja

Kasvuhoone ostmiseks on parim aeg sügisel

2018-08-25
Nutikamad aiapidajad mõtlevad kasvuhoone soetamisele juba sügisel. Ja see ongi kõige parem aeg. Otsustasite, et teil on kasvuhoonet vaja. Hooaja välisel ajal on paremad hinnad. On aega rahulikult tutvuda juhenditega ja ise see kokkupanna. Ja isegi kui otsustate paigalduse kevade peale jätta. Võit on ikkagi olemas. Kasvhuhoone on soetatud soodsa hinnaga. Lisainfo kasvuhoonete kohta siit

Rõduklaasid lisavad kodule värsket ilmet ja tõstavad kinnisvara väärtust

2018-08-21
Suvi ja puhkuste hooaeg veel kestab, mis tähendab muuhulgas seda, et ette võetakse pikalt oma järge oodanud remondi- ja renoveerimistööd. Lisaks maamaja või suvila ümber nokitsemisele on populaarseks objektiks ka rõdud. Lodža on Eesti kliimas väga tänuväärne ning mitmeotstarbeline lisand linnakodule. Eriti funktsionaalne on rõdu veel siis, kui sellele rõduklaasid paigaldada. Lähemalt räägib Malmerk Klaasiumi müügijuht Hannes Kalmus. Rõduklaasid on kui Hunt Kriimsilm “Esma

Hoidiste valmistamise ABC

2018-08-01
Suve maitsed ja vitamiinid talveks purki! Vitamiinide talveks talletamine on eestlasele loomuomane, aga tihti tahtmist rohkem kui teadmisi ja oskuseid. Nippe viljade edukaks talletamiseks jagab K-rauta Haabersti kaupluse osakonnajuhataja Viive Tambek. Marjad ja puuviljad purki Marjakorjamine võta ette päeva esimeses pooles, siis ei purune marjakestad käte vahel kergesti. Korja hoidistamiseks ainult küpseid marju, jäta välja toored ja üleküpsenud viljad - mõlemad soodustavad riknemist. Marjade puhastamisel on tegevuste järjek

Kõnniteekivide puhastamiseks on olemas spetsiaalsed tööriistad

2018-07-10
Meie koduaedades on väga levinud erinevate kiviteede kasutamine. Ajapikku koguneb kivide vahele paratamatult mulda ja liiva ning hakkavad kasvama umbrohi ja sammal. Kiviteede puhtana hoidmiseks on erinevaid võimalusi. Vuugihari Kiviteede puhastamiseks on olemas spetsiaalne vuugipuhastushari, mis sobib väiksema umbrohu ja sambla eemaldamiseks. Sellega puhastamine on küll aega ja tahet nõudev, aga tulemus jääb ilus. Müügil ehituspoodides ja aiakeskustes. Vuugikaabits Kui kivide vahel kasvavad juba suuremad umbrohud läheb vaja ka vuugikaab

Lamav TALIHALI on kaunis talvekindel taim

2018-07-04
Lamav talihali (Gaultheria procumbga) on punaste marjadega väike pohla meenutav põõsas. Ilusad värvilised punased marjad püsivad taimel kuni kevadeni. Sageli võib kevadel lamaval talihaljal näha nii uusi roosasid õisi, kui ka eelmise aasta punaseid marju. Aiavaasi sobib talihali istutamiseks koos okaspuudega, kanarbike või ka täiesti üksinda. Jõulude ajal loovad talihalja punased marjad mõnusa jõulumeeleolu. Lamav talihali on pärit Põhja Ameerikast ja meie aedades on talihali täiesti talve

Kuivkäimla Separett Villa 9000 - ideaalne veevaba lahendus suvekodusse

2018-06-15
Kompostiv kuivkäimla Villa 9000 on uriini eraldav käimla, mis pakub muretut tualetilahendust ka seal, kus selle omamine võib tavaolukorras olla keeruline. Villa 9000 töötab aastaringselt ja ei ole temperatuuritundlik. Uriini eraldamine muudab nii vedelate kui tahkete jäätmete käsitsemise lihtsaks. Oma välimuselt, kvaliteedilt ja mugavuselt on see võrdne vesikäimlatega. Mahutavus: piiramatu mahutavus, kui kogumisnõud tühjendatakse regulaarselt. PEITEV SIRM Potile istudes avab unikaalne survemehhanism si

Pikenda terrassil puhkamise aega varikatusega

2018-06-14
Eesti kliima on vaheldusrikas. Päike-vihm, külm-kuum... Kui on pilvine, igatseme päikest, kuid kui on lauspäike, siis see ei ole samuti just liiga meeldiv. Üks kindel viis, kuidas kevadest hilissügiseni oma õueaega pikendada, on multifunktionaalsed varikatused. Varikatusega terrass on justkui lisatuba, kus on mõnus niisama olla või sõpru-sugulasi võõrustada. Kel varikatusest vähe võiks ka terrassi klaasuste peale mõelda. Loe varikatuste kohta lisaks Gampre kodulehelt  Gampre valikust leiab ka s&

Revonia Keldrikoda on kõige pikema kogemusega võlvkeldritootja Eestis

2018-06-11
Eestimaal on võlvkeldreid ehitatud ja kasutatud juba ligi 10 sajandit. Võlvkelder on väärikas arhitektuuri osa, mis tänapäeval kahjuks unustustehõlma vajumas – töö on keerukas, ajamahukas ja liiga kulukas. Lisaks sellele napib ehitusmeistreid, kes suudaks korraliku võlvkeldri rajada. Revonia Keldrikoda soovib keldriehitustraditsiooni taaselustada ja toodab just selliseid võlvkeldreid nagu need on olnud läbi ajaloo – väärikad, kaunid ning ajahambale vastupidavad. Loe edasi

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

2018-06-04
Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad ja vähe atraktiivsed välja. Tõsi on aga see, et looduses tühja kohta ei ole ja tegelikult on varjulistes kohtades kasvavaid taimi piisavalt – tuleb nad ainult üles otsida. Varjutaimedel on pakkuda meile just huvitavat kasvukuju, palju rohelise eri nüansse, põnevaid mustrilisi lehti, millel on võime särada isegi aia kõige pimedamas nurgas. Jär

Loe, kuidas hooldada terrassilaudu

2018-05-27
Kevad-suvi on meie kliimas just õige aeg, et ilusa ilmaga terrass suveks vormi saada. Regulaarne hooldus annab puitterrassile värske väljanägemise ja tagab meie heitlikus kliimas terrassi pikema vastupidavuse.   Terrassi ettevalmistamine hoolduseks Esmalt tuleb hankida hoolduseks vajalikud tarvikud ja vahendid. Järgnevalt tuleb valida kuiv ilm, mis ei sega töid ja terrass kogunenud lahtisest mustusest harjaga puhtaks pühkida. Järgnevalt, terrassi mõõdukalt märjaks kastes, valmistate pinna ette süvapuhastuseks. Te

Klaasitud terrass aitab Eesti suve täiel rinnal nautida

2018-05-15
Kevade saabumisega tekib sageli soov ning vajadus kodusteks puhastus- ja ehitustöödeks. Aknad vajavad pesemist, katus ülevaatamist ning suveplaanid tegemist. Meile eestlastele meeldib üle kõige mahedatel suveõhtutel koos sõpradega grillida ning parim viis selleks on vaieldamatult ilmastikukindel klaasitud terrass. Lähemalt räägib Malmerk Klaasiumi projektijuht Rainer Põhjala. Tänavusuvine ilmaprognoos on kergelt öeldes nadi. Samas ega jaanipäev seetõttu tulemata jää ning igast soojast ja kuivast h

Terrassikaminad sobivad kõigile, kellele meeldib kokata

2018-05-01
Elades kliimavööndis, kus enamus aastast on pime ja ka suvel ei saa olla kindel aastaajale vastavas temperatuuris, on sooja keskkonna säilitamise võimalused hädavajalikud. Originaalse välimuse, mugava kasutuse ja tõhusa soojendamisefektiga eksklusiivsed terrassikaminad on selleks hea lahendus. Sobides ühtviisi hästi nii maakodu aeda, linnkorteri terrassile kui ka restorani või kohviku alale. Efektse disainiga Austria käsitöö  terrassikaminad ja -ahjud annavad väliinterjöörile palju juurde muutes &o

Milliseid mureleid ehk maguskirsse koduaeda valida?

2018-04-27
Maguskirsid ehk murelid on eestlaste seas aina populaarsemaks muutunud. Selle asemel et osta suvel turult lõunast toodud maguskirsse, pange oma aeda kasvama Eestis aretatud ja siinsesse kliimasse sobivad murelid, millel on ilusad eesti nimed. „Elle”, „Ene“, „Anu”, „Arthur”, „Juku” jt on vaid osa üle kahekümnest Eestis (enamik Pollis) aretatud maguskirsisordist. Osa sorte valmib juba varakult ehk juunis, osa juulis või augustis – seega jagub tervislikke magusaid vilju pea kogu suveks, kui teha aia ja en

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

2018-04-23
Kas ka sinul on kasvuhoones, rõdul või terassil taimed, mis vajavad kastmist ning hoolt ja seetõttu ei saa sa kodust eemalolekut endale lubada? Ära kuluta oma vähest kevad/suvist kvaliteetaega kasvuhoones, rõdul või terassil olevate taimede kastmiseks. Claber pakub sulle lahenduseks Timer Kit kastmissüsteemi komplekti. Timer Kit on võimeline kastma kuni 20 taime, mis on istutatud kas mulda, kasvukottidesse või pottidesse. Timer Kit komplektist leiad kõik vajaliku, et koostada endale toimiv tilkkastmissüsteem, mis kasta

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu väikesest tüüpaiast pilgupüüdja

2018-04-12
Uute ridaelamute, paarismajade ja kortermajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid, mis mõjuvad ühetoonilistena. Niisugust lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega, et luua ilu, hubasust ning privaatsust, räägib maastikukujundaja Pille-Riin Villem. Mida peaks silmas pidama elupuuheki puhul? Elupuuheki puhul tuleb kindlasti läbi mõelda, kui kõrgeks lasta sellel kasvada: oluline on nii heki kõrgus, kuju kui laius. Mida kõrgem hekk, seda varjulisem aed ja kõrge puu puhul võ

Aiaruum ühevärviliste taimedega

2018-04-05
Aia kujundamisel võib vahel vähemaga luua palju meeldejäävama mulje kui rohkemaga. Piisab vaid 5-10 erinevast taimeliigist, mis erineksid üksteisest vormi, tekstuuri ning värvivarjundite poolest, et luua ainulaadne aiaruum. Antud juhul on näiteks toodud rohelise ja valge maagiline koostöö. Valged õied on eriliselt olulised meie põhjamaises kliimas, kus kõik suveõhtud aiaterrassil on ülimalt väärtuslikud ning nautides õhtuhämaruses oma aeda, löövad valgeõielised taimed lausa

Matogardi uue koostisega külvimuld tagab köögiviljataimede täieliku haiguskindluse

2018-03-20
Millist külvimulda valida? Tark aednik teab, et erinevatel mullasegudel on väga suur vahe. Kodumaine tootja Matogard tõi turule täiesti innovaatilise mullasegu – BIO KÜLVIMULD. Eraldi külvimuld arendati välja, sest Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Mis on külvide tõusmepõletik? Seda haigust tekitavad seened, mille eoseid leidub igal pool – spetsiaalsetes kasvusubstraatides, jahedas kasvuhoonemullas ning ka lihtsalt liiga jahe ja niiske õhk soodustab seente vohami

Gampre NUTIKA KASUHOONE tuulutus ja kastmine toimuvad automaatselt

2018-02-14
Kasvuhoonega seoses meenuvad ikka tohutud kohustused ja palju tööd. Palavate ilmadega ei saanud isegi nädalavahetuseks kodust ära minna, sest igal hommikul tuli uksed lahti teha, et taimed üle ei kuumeneks, kastmisest rääkimata. Tänaseks ei ole tüütust kilemajast enam peaaegu midagi järgi. Kaasaegsed kasvuhooned näevad väga kenad välja, on kergesti paigaldatavad ning tugeva konstruktsiooniga. Gampre kasvuhoone on klassikalise viilkatusega, alumiiniumkonstruktsioonil ja lisaks eelnevale ka nutikad. Midagi ei juhtu, kui

Mitmeotstarbeline talveaed pakub romantikat ning aitab tervise tugeva hoida

2018-02-08
Väljas on krõbe talveilm, langeb mõnusat pehmet lund ja tähistaevas säravad tähed. Perfektne talvine romantika, mida aurava teetassi ja lähedaste seltsis villasesse tekki mähituna õdusas talveaias nautida. Lisaks hubasusele on talveaial mitmeid teisi kasulikke funktsioone, mida tutvustab lähemalt Malmerk Klaasiumi projektijuht Rainer Põhjala. Meile eestlastele meeldib väga õues olla, ja ikka nii palju kui võimalik. Talvel ei ole see aga kahjuks alati võimalik ‒ on külm ja märg ning enamuse