FIN
RUS
ENG
EST
Inkodu - Sisustus Ehitus Aed
Interior design, interior decoration
Building
Gardens

Ask for advice

interior design215
building79
gardens29
plants34
gates, fences15
home lighting, garden lights, lighting solutions8
floors37
security services, locking systems0
other22

Question & reply

building
1
2
3
4
title: Rõhtpalgist maja välissoojustus
question:
Tahutud rõhtpalgist maja, mis on ehitatud u 51 aastal, algselt oli maja välisvooder laudis, seejärel u 10 aastat hiljem kaeti laudis silikaatvoodriga, sinna vahele valati saepuru. Küsimus oleks, kas silikaat oleks vaja maha kiskuda ja asendada uue voodriga, et oleks võimalik väljaspoolt soojustada, või on mingi võimalus sinna vahele mingi soojustusmaterjal lasta.
reply:
Tere!

Kõige ideaalsem variant oleks silikaatvooder maha võtta ja siis soojustada.
Kui on veel küsimusi, siis helistage. Nii saab asja kõige täpsemalt lahti seletada.

Vastas:
Aigar Zahkna, Pupsi palkmajaehitus
tel: 5167406
title: Dekoratiivkivi on laiguline
question:
Uusehitisele paigaldati liimiga sügisel 2018 150mm fassaadi villa peale välistingimustesse dekoratiivkivi. Juba talve teisel poolel tekkisid pinna peale tugevad valged laigud. Keegi ütles, et mingid soolad tulevad läbi? Kui päike on peale paistnud, siis on nagu vahepeal vähem. Kas oskab keegi nõu anda, mida teha?
reply:

Tere

Vea tuvastamiseks oleks vaja näha olukorra pilti, palun suhelge ettevõttega Mendali.

title: Dushiruumi seinte viimistlemine
question:

Tere, käsil paneelmaja korteri renoveerimine ning sooviks dushiruumi seinad katta nn kindakrohviga. Siit küsimus, et kas peaks selleks kasutama lubikrohvi või võib kasutada ka tavalist kipskrohvi (MP75) ja kuidas tuleks lahendada niiskustõke? Otsese vee alla see sein ei jää kuna dushinurk saab plaaditud.

reply:
Tere
Dekoratiivviimistluseks sobib ka sise-ja välistingimustesse mõeldud dekoratiivkrohv, nt SPS Model Plaster.
Alusviimistlus tuleks teha samamodi nagu teiste vannitoa seinte puhul.

Vastas:
Hendrik Sandre
Värvikeskus
title: Seinte soojustamine
question:
Minu küsimus puudutab 1961 a valminud puitsõrestikuga maja (kahe puidust laudaderea vahele pandud saepuru).Seestpoolt on selline puitkonstruktsioon kaetud krohviga, väljaspool on telliskivivooder. Tean, et kiviseinaga maja seestpoolt soojustada ei soovitata.Kas eespool kirjeldatud seintega maja soojustamine seestpoolt on ohutu? Millega soojustada? ette tänades Malle
reply:
Erki Laiakask

Tere

Soovitaksin lahendust, kus tellisvoodri ja soojustatatud seinaosale jääks tuulutatav õhkvahe 20...30mm. Kindlasti tuleb tagada korralik tuuletõke ja selle korrektne tihedus, et õhk ei pääseks liikuma soojustatud konstruktsooni sees.

 Vastas: Erki Laiakask, Ehteks ehitusjärelvalve

title: küsimus Kardiorus asuva maja ehitusjärelvalve kohta
question:
Tere!

Plaanime Kredex-i abiga renoveerida kuue (6) korteriga maja Kadriorus. Selleks peame palkama tehnilise konsultandi. Kas oskate aidata mõne tehnilise konsultandi kontaktiga, kes on varem Kadriorus taoliste majadega tegelenud? KredExi kodulehel on küll nimekiri tehnilistest konsultantidest, kuid töökogemuse kirjeldused on väga hõredad. Oleme asjade uurimisega alles päris algusfaasis.
 
Tänan!

Riina
reply:
Erki Laiakask

Tere

Vastavalt määrusele võib tehnilise konsultandina tegutseda füüsiline isik, kes on läbinud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt heaks kiidetud koolitusmooduli alusel läbiviidud korterelamute rekonstrueerimise tehnilise konsultandi pädevuskoolituse ja sooritanud koolituse läbimist tõendava eksami nõutud tasemel. Sellist koolitust viib läbi Tallinna Tehnikaülikool. Mõistlik oleks uurida sealt, et kes on läbinud vastava koolituse ja keda nad soovitavad.

Vastas: Erki Laiakask ehitusjärlevalve spetsialist (Ehteks)

title: Veekindel seinakate
question:
Tere! Sooviksin dushinurga kahte seina katta veekindla seinakattega. Mis võimalused oleks veel peale plaatimise? Kas on olemas ka veekindlad seinapaneelid. Mõõdud ca 200*80.
reply:
INkodu.ee toimetaja

Tere

Täna on võimalik ka lihtsalt seina värvimine, st on olemas vastavad ained, millega seinad veekindlaks muuta ja samuti on olemas tugevat niiskut taluvad värvid. Lisalugemist siit

Vastas: INkodu.ee toimetaja

title: liiv pööningul isolatsioonimaterjalina
question:
Tere.

Tegemist eelm.sajandil ehitatud 2x puitkarkass majaga, seintes saepuru, pööningul liiv. Küsin: arendaja ehitab pööningule 2-ks krt.-t ja soovib jätta liiva alles, ilmselt selle peale lisa soojustus, kas see on normaalne? Enda mõistus ütleb, et liiv tuleks asendada vastava soojustusmaterjaliga.
reply:
Erki Laiakask

Tere

Selline lahendus tuleks läbi arvutada inseneril. Põhiliseks küsimuseks on tulevase vahelae kandekonstruktsioonide kandevõime. Kui võetakse kasutusel varem tühjana seisunud pööning, siis lisandub vahelale päris suur lisakoormus. Kui arvutused näitavad, et vahelae konstruktsioonid kannavad välja nii olemasoleva koormuse (koos liivaga) kui ka lisandunud koormuse, siis võib selle liiva sinna jätta. Lisaks tuleb hinnata lae aluskonstruktsioonide tihedust, et ei tekiks olukorda kus liiv hakkab alumistele naabritele alla pudenema.

Vastas: Erki Laiakask
ehitusjärelvalve Ehteks OÜ

title: tellisseina soojustus
question:
Tere. Teie soovitused tellisseina soojustamiseks seestpoolt, et ei tekiks tellisseina ja uue seina vahele kondentsi. Olen teadlik, et kiviseina soojustamine seestpoolt ei ole hea mõte, paraku ainus võimalus. Tänan
reply:
Erki Laiakask

Tere

Kõige kindlam lahendus on ehitada nn. topeltsein. Sellisel juhul jääb olemasoleva seina ja uue seina vahele õhuvahe, mis peab olema ka tuulutatav. Kindlasti peab olema paigaldatud esimese kihina sellisel juhul tuuletõke seejärel soojustus ja vastavad kihid. Sellise lahenduse miinuseks on suur ruumikaotus.

Vastas: Erki Laiakask
ehitusjärelvalve Ehteks OÜ

title: kamina probleem
question:

Ehitatud on amin pvc plaadiga (südamiku ümber need nn. soojahoidvad plaadid) ja nendele liimitud kerasit seguga suuremat tüüpi keraamilised plaadid kukkusid kuu aja pärast alla. Sel aastal ostsin uued plaadid, sai liimitud mingi kuumalindls liimiga, mida poes soovitati, ei jõudnud veel kütmagi hakata, kui kukkusid jälle kõik puruks. Mida teha?
Palun aidake!

reply:
Mati Malm
Tere

Kahtlustan, kas tegu ei ole PVC plaadiga (mida toodetakse vahtplastist), pigemini ikka CPA plaadiga nakke parandamiseks armeeritakse kamina korpus eelnevalt kuumakindla plaatimissegu ja klaaskiud võrguga.
Tekstist pole võimalik aru saada, mis seguga konkreetselt esimesed plaadid liimiti - kerasit segu ei tea , küll aga oletan, et tegu oli "Ceresit" firma plaatimisseguga. Neid on erinevate  nakke- ja elastsusastmetega. Kõige enam kasutatakse taolistel puhkudel CM-17-st.
Samas ei pruugi Ceresit kõigile plaaditüüpidele sobida. Arusaamatuks jääb, kes plaadid liimis, kas elukutseline plaatija või omanik ise.
Plaate ostes tuleks pöörduda nende maaletooja poole ja küsida sobivat liimsegu. Kindlasti soovitan ka elukutselist plaatijat, kui endal kogemusi napib.
Parimat.

Vastas:  Mati Malm, Kodusoe Grupp
www.kodusoe.ee
www.pottsepad.ee
title: vahesein puukuttega ahju vastu
question:
Tere Kas puukuttega ahju vastu võib teha tulekindla kipsiga vaheseinad metall karkassiga.
reply:
POTIPOISS OÜ 

Tere
 
Metall karkassil ning tulekindla kipsiga võib ahju vastu vaheseina ehitada. Kui on vaja ka villa vahele panna siis valida samuti tulekindel versioon. Igaks juhuks ütleme ka üle, et mitte tulekindlaid materjale kasutades, kasvõi viimistluse puhul, tuleb silmas pidada, et nende materjalide vahemaa siselõõrist ei oleks väiksem kui 23 cm.
Vastas:
www.potipoiss.ee spetsialist

title: Posttalameetod
question:
Tered! Kas oleks võimalik saada rohkem infot selle ehitusmeetodi kohta, nt. internetist või oskate midagi muud soovitada. Tänud.
reply:
INkodu.ee toimetaja

Saame ehk aidata, kui täpsustate, mis hoonega ja konstruktsiooniga on tegu - kas raudbetoon, puit, metall jne.

title: sauna ventilatsioon
question:
Tere Minu küsimus oleks: millega tuleks arvestada vendilatsiooni paigutamisega, kui tuleb ruumi el.keris ja ruumis on ainult lae all väljaminek olemas. Ette Tanades.
reply:
Erki Laiakask

Tere

El. kerise puhul on õige tagada värske õhu juurdepääs kerise peale ca 0,5m kõrguselt kerise pealt. Laealune vent. võiks olla sauna kasutamise hetkel kinni. Sauna kasutamise hetkel toimub ventilatsioon järgnevalt: värske õhk saadakse kerise peale tehtud plafoonist. Väljatõmme leiliruumist toimub leiliruumi ukse alla jäätud vahest (ca 5...10cm) eesruumi väljatõmbe ventilatsiooni kaudu.

Vastas: Erki Laiakask
Ehteksi ehitusjärelvalve spetsialist

 

title: Seina soojustamine
question:

Tere

Vanast punasest tellisest seina paksus on 20 cm, väljast seina soojustada ei saa,kuna maja välisilmet ei tohi muuta.Oskate äkki anda nõu seespoolt soojustamise kohta, et ei tekiks kondentsi kivist välisseina ja seespoolse soojustuse vahele, mis ilmselt põhjustaks mõne aja pärast hallituse teket.

Tänud.

reply:
Erki Laiakask

Tere

Üks kindle lahendus on ehitata sissepoole eraldi soojustatud sein. See tähedab, et jätta olemasoleva kiviseina vahele tuulutusvahe min. 25mm, seejärel tuleb tuuletõke(kui soojustus seda vajab.), soojustatud seinakonstruktsioon, aurutõke jne. kuni siseviimistluseni välja. Jälgima peab, et olemsoleva tellisseina ja tulevase soojustatud seina vahel oleks tagatud õhu liikumine.
 
Vastas:
Erki Laiakask
Ehteks OÜ ehitusjärelvalve spetsialist

title: RYL 2 klassi viimistlusnõuded siseseintele
question:
Tere Kui suur on viimistletud sisepindade lubatud lainetamine ( mm/m ) RYL 2.klassi normide järgi? Tänud
reply:
Erki Laiakask

Tere

RYL kvaliteediklass 2 järgi lubatud hälve 3mm 2m-se lati alla.

Vastas:
Erki Laiakask
Ehteks OÜ ehitusjärelvalve spetsialist

 

title: Akna paigaldamine silikaatmajas
question:
Kas paledeks sobiks niiskuskindel kipsplaat (rohkemaks ei ole ruumi), millega kinnitada? Või midagi muud...Akna alumise serva ja seina vahel umbes vaksa jagu ruumi, peale aknalaua mahub veel midagi (penoplast?). Millega kinnitada ja soojustada, samuti väljapool asuv aknaplekk, mis alt tühi?

Tänan igasuguse info eest!
reply:
Timo Kukk

Tere,

Sobib nii niiskuskindel kui tavaline kipsplaat, Kinnitada liimsegu, tüüblite või kruvidega. Eelnevalt tuleks lasta kipsplaadi taha ka montaazivahtu. Aknalaua aluse võib vajadusel soojustada  mineraalvilla või penoplastiga ja esiserv viimistletakse samamoodi kipsplaadiga. Veepleki alla lisada vahtu ja kindlasti  teha ka välisviimistlus (segu või vuugimastiksiga täita seina ja akna vahelised vahed).

Vastas:

Timo Kukk
AS Plasto turundusspetsialist

title: Aknapalede viimistlus vannitoas
question:
Tere. Millised variandid on vannitoas oleva aknapalede ja-laua viimislemiseks? Kindlasti ei meeldiks aknapalede plaatimine. Kas värvitus pind hakkab kergesti niiskuse ja külma/sooja kokkupuutel kooruma? Tänan!
reply:

Tere

Vannitoas aknapalede värvimiseks tuleb aluspinnale kanda üks kiht vesialuselist hea nakkega kruntvärvi Bindo Base ja üle värvida kahes kihis
Bindo 20. Veel tugevama tulemuse saab siis, kui kattevärvimisel kasutada isetasanduvat poolläikivat mööblivärvi Master Lux Aqua või hallitusvastaseid aineid sisaldavat Bindo 40. Kui vannitoas on korralik ventilatsioon, ei näe põhjust,miks värv peaks kooruma hakkama. Kindlasti tuleb kinni pidada purgil olevatest kuivamisaegadest ja kasutusjuhendist!

Vastas:
Margus Mändmets, Sadolini Värvikeskuse spetsialist

 

title: Maja küttesüsteem
question:
Tere! Küsimus selline- kui me omame maja 1 kordne 62 ruutmeetrit. Täiskelder veel 62 ruutmeetrit. Ainsaks küttevariandiks on puuküttekamin, mis ei anna piisavalt sooja. Lisavariant on elektriradiaatorid. Oleks vaja soojavett, tarve on kuus 8 kanti. Oleks vaja kogu majale kütet, mis oleks soodsate ülalpidamise kuludega ja varustuse ning paigaldusega. Hetkel maja on vana 1949a. Kuid väga hästi säilinud ning hea soojapidavusega. Majas on olemas tolleaegne õli kui ka tahkekütte katel ja ühendatud torustik radiaatoritega tubades, vannitoaski. Silmaga peale vaadates on all keldris toru katla küljest lahti tulnud. Esineb mõningal määral roostet. Kas on odavam seda üle kontrollida, renoveerida ning taaskasutada? Kust leida vastavaid spetsialiste ja omaala asjatndjaid ning on see üldse mõistlik otsus. Loomulikult on kogu hind kõige määravam! Lugupidamisega, Astrid
reply:
INkodu.ee toimetaja

Tere
Esmase jutu põhjal võiks arvata, et renoveerimine on soodsam, kuna saab kasutada olemasolevaid torustikku ja radiaatoreid (eeldusel, et need ei ole umbes). Pikemas perspektiivis kui nii ehk naa on plaanis renoveerida, siis võib mõelda torustiku ja radiaatorite uuendamise peale.
Mis on kõige ökonoomsem lahendus, sõltub paljudest teguritest.
Valikuvõimalused (nt):
Õhksoojuspump
Gaasi/õli/puidu/elektrikatel koos torustiku, radiaatorite ja akumulatsioonipaagiga
Otsene elektriküte.

Igaühel neist on oma head ja vead ja seda, milline on parim teie lahenduse korral sõltub paljudest teguritest: kas lähedal on gaasitrass, kas on olemas oma mets, kust saab puitu, kas saab majale lisada välisseadmeid, kui oluline on mugavus  jne. Kütmise juures tuleb arvestada nii otseste kui kaudsete kulutustega (soetamismaksumus, korstnate puhastamine, kütte ladustamise jne peale). Lisaks mugavus on oluline ka mugavus, kas kütta 3x päevas ahju või kütta elektriga (mugavus maksab).

Kuidas edasi........mõelge, milline oleks teile parim lahendus. Kui lähedalt läheb mööda gaasitrass, siis võiks mõelda gaasikatla peale, kui on hea koht õhksoojuspumbale, siis sellele. Kui see otsus on olemas, siis pöörduda vastava lahenduse pakkuja poole, kes siis oskab hinnata, mis selline lahendus  maksab ja pärast suudab teha ka projekti selle realiseerimiseks.

Kuna hetkel kütate nii ehk naa kaminaga, siis võib-olla piisab kui panete täiendavalt juurde ainult õhksoojuspumba, mis siis nt öösel toetab temperatuuri hoidmist. Võib-olla tuleb nt 1 .. 2 pumba paigaldamine odavam, kui katel + torustik + radikad.
Samas oluline on siin jälgida õhksoojuspumbast tekkivat müra ka.

Sooja vett ei seoks kütmisega, korralikust boilerist peaks piisama (iseküsimus on selle suurus ja võimsus).

Vastas: INkodu.ee toimetaja

title: Krohvimine
question:
Tervist! Küsimus, kui suur viga võib olla krohvimise ning jämepahteldamise järgselt, ehk mitu millimeetrit seinatasapinnas ning laes näiteks 2 meetrise latiga mõõtes Lugupidamisega Juss
reply:
Erki Laiakask

Tere

Sõltuvalt kvaliteediklassist. Näiteks tavaliselt RYL 2000 kvaliteediklassi 2 puhul lubatud halve 3mm.
 
Vastas:

Erki Laiakask
Ehteks OÜ ehitusjärelvalve spetsialist

title: küsimus seinte pahteldamise kohta
question:

Tere, 

Mul on plaanis ise hakata oma korteri seinu pahteldama. Seisukord on selline, et seinad on juba krohvitud mp 75 lightiga, kuid nüüd oleks vaja hakata pahteldama ja seinu sirgeks ajama. Mis pahtlit kasutama peaks? Pahtli kiht peaks võimaldama ka paksemat kihti, kuna seinad on väga ebatasased ja kõverad ... maja on aastast 1964. Kas piisab ühest kihist paksust pahtlist või peab siiski veel mingi kiht sinna peale tulema? Mul on plaanis katsetamist akustada oma väiksest köögist, millel on seina pinda 11m2. 

Karin

reply:
INkodu.ee toimetaja

Tere
Kuna tegemist on konarlike seintega, oleks mõistlik need esmalt paksema pahtliga uuesti üle pahteldada ja lihvida liivapaberiga seni kuni konarusi enam ei ole (kui suunata nt prožektori/ereda lambi valgus seinale on probleemsed kohad väga hästi näha). Lõpus katta sein peenpahtliga ja samuti lihvida.
Soovitame sobiva pahtli valimiseks pöörduda suuremate ehituspoodide poole (nt Ehituse ABC, Espak, K-Rauta), sealsed spetsialistid oskavad head nõu anda.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

title: Põranda soojustus!?
question:
Tervist! Kas on põranda paigaldamisel käitutud õigesti kui on tegemist kinnise põrandaga (ilma tuulutuseta), talad on toetatud kividele all on 10cm kergkruusa ja peal 10cm peno, peno ja laua vahel on 1cm vahe. Edu soovides Lauri
reply:
Erki Laiakask

Tere

Sellise lahenduse puhul on oluliseks teguriks altpoolt tulev niiskus. Seda on vaja kindalasti tõkestada, kuna mainisite, et tegemist on ilma tuulutuseta lahendusega. Põraada talad peavad olema kaitstud puidukaitsevahendiga, parim lahendus on kasutada sügavimmutatud talasid. Parema lahendusena näeksin ma vahtplasti asemel kas kivi- või klaasvilla, õhkvahet sellisel juhul lauaga olema ei peaks.

Vastas: Erki Laiakask
Ehteks OÜ, ehitusjärelvalve spetsialist

1
2
3
4