FIN
RUS
ENG
EST
Inkodu - Sisustus Ehitus Aed
Interior design, interior decoration
Building
Gardens

Ask for advice

interior design215
building79
gardens29
plants34
gates, fences15
home lighting, garden lights, lighting solutions8
floors37
security services, locking systems0
other22

Question & reply

gates, fences
title: väravapostide paigaldus savisele pinnasele
question:
Tere. Oleks hea teada, kuidas teha läbinisti savisele pinnasele aeda ja väravaid nii, et paari aastaga jälle ära poleks vajunud. Kui sügavale tuleks postid panna ja mismoodi seda teostada? Ja kui palju oleks umbkaudu selle maksumus kui teie abi paluda tööde teostamisel. Keevisvõrk, aiaposti ja lihtne roheline võrguga värav autole.
reply:
Alari  Sander
Tere

Tiibvärava postid oleks sellisel pinnasel mõtekas omavahel kokku valada, st. teha väravapostide vahele vundamet mille all on killustiku padi. Reapostidele võimalikult sügavad augud, augu põhja killustiku padi ja siis valada postid paika.

Vastas:
A.Sander
www.piirdeaiad.ee
title: Automaatika
question:
Tere Meil on paigaldatud kaheksa aastat tagasi tiibväravale automaatika, mis viimasel paaril aastal ei ole enam korralikult töötanud. Kas on võimalik ainult automaatika välja vahetada võib tuleb ka uus värav tellida
reply:
Alari  Sander
Tere

Kui väravaraamid ja postid on korralikud, siis piisab tavaliselt ainult automaatika hooldusest/remondist, vajadusel ja Teie soovi korral saab vahetada välja kogu väravaautomaatika

Vastas:
A.Sander
Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika
title: Piirdeaia lubatud kõrgus
question:

Tere, Alari Sander!

Plaanime perega piirdeaia ehitust. Soovime võimalikult palju privaatsust, kuid naabrid viitasid mingisugusele lubatud max. kõrgusele 150 cm. Ei leia sellist seadust kusagilt ja küsin siin, kas Tallinna linnas on selline piirang? Või kas võin ehitada ka 170 cm kõrgusega? Või sõltub asi naabrite nõusolekust? Kas peab kusagil midagi kooskõlastama?

Aitäh!

reply:
Alari  Sander

Tere

Kõige täpsema vastuse peaksite Te saama oma linnaosa valitsusest. Erinevatel piirkondadel on erinevad piirnormid piirdeaia kõrguse ja lubatud materjali osas. Naabritel on õigus keelata, kui seadus seda nii ette näeb.

Vastas:

A.Sander
www.piirdeaiad.ee

title: Väravapostid
question:
Tere Milliseid metallposte (väravaposte) soovitate 4 meetrise avaga tiibväravale Tervitades Marko
reply:
Alari  Sander

Tere

Tavaliselt kasutatakse nelja meetri laiuse tiibvärava puhul väravapostideks nelikantoru ristlõikega 100x100mm.


Vastas:
A.Sander
Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika

title: Probleem väravaautomaatikaga
question:

Tere 

Viimaste külmade ilmadega ( kohati -27 kraadi) hakkas meil taaskord väravaautomaatika streikima, kord nagu töötas siis jälle ei avanenud väravatiivad täielikult jne. Kas see on normaalne, et igal talvel kui temperatuur alla 22 kraadi langeb peab väravaid käsitsi avama ja sulgema, või saab selle vastu midagi ette võtta, garaazi ukseautomaatika töötab laitmatult. Firmat kes meile neli aastat tagasi aia ja väravad ehitas ei õnnestu kahjuks enam leida. 

Margus

reply:
Alari  Sander

Tere

Erinevalt garaaziukse automaatikast asub väravaautomaatika õues ja sellised külmad ilmad toovadki välja  erinevate väravaautomaatikate nö head ja vead.
Väga paljudel  väravaautomaatikatel  mida Eestis paigaldatakse on garanteeritud kasutustemperatuur kuni  – 20C ehk külmema ilmaga ei pruugi automaatika enam töötada.
Kui tegemist on külmast tuleneva probleemiga, siis seda  parandada tavaliselt ei saa.  Aga uue  väravaautomaatika valikul tasub kindlasti kasutustemperatuurile suurt  tähelepanu pöörata.

Vastas:
A.Sander
Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika

 

title: piirdeaia ehitus
question:
Tere Oleme oma tegemistega niikaugel, et sooviksime hakata ehitama endale piirdeaeda. Kas novembrikuus kannatab veel seda teha või oleks mõistlik ehitus kevadesse lükata
reply:
Alari  Sander

Tere

Oleneb muidugi aastast aga hetkel (novembri algul) tundub, et paar nädalat saab veel väljas rahulikult toimetada. Värvimistöid küll enam õues teha ei soovita aga eelnevalt värvitud puitu saab täiesti paigaldada ja ilusama ilma korral ka vajalikud värviparandused teha.
Võrkaia või immutatud puitaia ehitamise puhul ei näe hetkel mingeid takistusi.

Jõudu!

A.Sander
Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika

title: Piirdeaed
question:
Oleme oma eramule valimas väravat. Kumba väravatüüpi Teie soovitate kas tiibväravat või liugväravat. Tervitades Martin
reply:
Alari  Sander

Tere

Raske on Teile midagi kindlat soovitada  teadmata kohapealset olukorda. Olenemata värava  tüübist tuleb tähelepanu pöörata nende korralikule paiagaldamisele, mis tagab hilisema mugava ja probleemivaba värava kasutamise.
Siiski on mõlemal väravatüübil on omad eelised ja miinused.

Liugvärav
Eelised
Võtab vähe ruumi
Talub hästi tuulekoormust
Talvisel ajal ei vaja suure ala lumest puhastamist

Miinused
Vajab vaba ruumi avanemise suunal 1,5 korda ava laius
Nõuab eraldi vundamenti
Võrreldes tiibväravaga umbes poole kallim

Tiibvärav 

Eelised:
Lihtne konstruktsioon
Kerge paigaldada
Võrreldes liugväravaga vähemalt poole odavam

Miinused
Vajab avanemiseks palju ruumi
Suurema purjepinnaga tiibväravad taluvad halvasti tuulekoormust
Talvisel ajal tuleb värava suurem avamistrajektoor puhastada lumest.

NB! Soovitan kasutada (olenemata väravatüübist) kuumtsingitud väravaraame.

Vastas:
A.Sander
Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika

 

 

 

 

 

title: võrkaed
question:
Tere Eelmisel kevadel lasin paigaldada võrkaia, nüüdseks on võrkaed kuidagi välja veninud ja lotendab. Ettevõtet kes võrgu paigaldas ei suuda enam tabada. Kas on võimalik koduste vahenditega võrk jälle korralikumaks saada?
reply:
Alari  Sander
Tere
Esimese tööna tasuks üle loodida otsapostid, kui need  ei ole järele andnud ja on ilusti loodis, siis saab keevisvõrku pingutada spetsiaalsete tangidega. Pingutustange on võimalik osta või rentida.

Vastas:
A.Sander
Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika

 

title: kysimus2
question:
Tere Kas Nõmmel on kehtestatud piirdeaia piirkõrgus?
reply:
Alari  Sander

Kõige õigem inimene sellele küsimusele vastama on Nõmme Linnaosa Valitsuse ehitusnõunik. Tavaliselt on piirdeaia kõrguse piiriks 1500mm, tasub vaadata  ka samal tänaval asuvaid piirdeaedu ja jätkata samal kõrgusjoonel, siis ei tohiks pahandust tekkida.

Vastas:
A.Sander
Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika

 

title: kysimus2
title: Horisontaalne puitaed
question:
Tere Soovime ehitada majakrundi esiküljele horisontaalset puitaeda. Milline on optimaalne aiapostide vahe, et aed väga laineliseks ei vajuks?
reply:
Alari  Sander
Postide vahe sõltub muidugi kasutatava puitmaterjali ristlõikest aga horisontaalse puitaia puhul võiks postid betoneerida kuni 2500mm vahedega.


Tervitades
A.Sander
aiad väravad väravaautomaatika

title: Puitaia värvimine
question:
Tere Mis värvi kasutada puitaia värvimisel ja kas on otstarbekas paigaldada ennem lipid ja siis värvida?
reply:
Alari  Sander
Meie kastutame puitaedade värvimisel Vivacolor Villa Akva vesialuselist akrülaatvärvi. Mis on mõeldud uute ja varem värvitud, saetud, hööveldatud ja surveküllastatud puitpindade värvimiseks, aga põhimõtteliselt võib kasutada kõiki värve mis on ette nähtud puitpindadele ja mõeldud välitöödeks.

Kuna värvitav pind peab olema kuiv ja puhas soovitan aialipid ja horisontaalsed põõnad eelnevalt värvida ja seejärel paigaldada.

Ilusat kevadet,
A.Sander
Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika
title: aiapostid
question:
Vaatasin, et pakutakse kahte tüüpi aiaposte, ühed tsingitud ja sellised hõbedased ning teised värviga kaetud, milliseid poste peaks eelistama?
reply:
Alari  Sander

Välistingimuses tasub kindlasti eelistada kuumtsingitud aiaposte. Kaubanduses müüdavad võrkaia postid on üldjuhul kõik tsingitud ja siis vastavalt kas värvitud roheliseks või jäetud värvimata. 
Puitaiad nõuavad tavaliselt tugevamaid aiaposte aga eelistada tuleb samuti  kuumtsingitud varianti. Kuumtsinkimine tagab metallosade suure korrosioonikindluse  ja pikendab aiapostide ja väravate  kasutusiga.

Ilusat kevadet, 
A.Sander Piirdeaiad OÜ
Aiad väravad väravaautomaatika 

title: aiaehitus
question:
Tere Ostsime hiljuti endale maja mis on küll 2200m2 krundiga kuid ilma aiata. Kuna endal varasem kogemus puudub siis sooviks nõu saada mõningates asjades: 1. planeeritav aia kõrgus on 1500 mm. Kuidas valida aia poste (pean silmas PVC kattega)? Kas postipikkused on müügi kirjelduses antud nende kogu pikkus või on sinna arvestatud ka see osa, mis maa sisse läheb? Kui arvestada, et maa sisse läeb post ca 70-100 cm siis kas posti pikkus peaks olema 2200 - 2500 mm? Sama küsimus on posti tugedega. Mille järgi nende pikkusi valida? 2. Kas tavapraktikas kasutatakse väravatel ka tugiposte? 3. Kas tehniliselt on väga palju vahet kandilistel postidel ja ümaratel postidel või on see puhtalt nn "maitse" küsimus? Mida peaks erinevate postitüüpide paigaldamisel jälgima? 4. Kas posti maa sisse minevate osade toestuseks kasutatav betooni segul on mingi eriline mark? Tänan.
reply:
Ahti Danil

Tere

1. 1500mm aiale on kindla pikkusega pvc kattega postid poes olemas. Posti tugede pikkus on ka paigas. Need paigaldatakse 45 kraadise nurga all ja neile on omad kinnitused olemas( kaks toru kokku).
2. Väravale peab kindlasti paigaldama tugipostid. Tugipostid paigaldatakse iga teatud maa tagant näiteks 25 m ja ka igasse nurka mõlemas suunas.
3. See, kas post on ümar või kandiline, määrab posti tugevuse, aga üldiselt on see maitse asi kumb meeldib.
4. Postide paigaldamiseks kasutatakse üldiselt tavalist tsementsegu liivaga ja soovitaks segu sisse toppida ka kivisid, et tagada posti võimalik jäikus.

Ahti Danil 
Laaron Partnerid OÜ

title: aia värv
question:
Tere, tegimee eelmine aasta fassaadi majale. Põhivärv on ilus kollane ja aknapaled ning karnuusud valged. See aasta tahaks teha aeda, aga ei leia kuidagi majaga sobivat aiatooni. Maja värvi kollane ja valge ei tule kõne alla, kuna on veel neid hoolimatuid peremehi, kes lasevad omamajas koerad hommikuti-õhtuti iseseisval jooksma ja nii nad siis nuusuvad kõik kohad üle ja tüstavad jalga ja uudistavad praeguse vana aia peal, mis toimub. Ette tänades tiits3@hot.ee
reply:
Liis Bormeister

Juhul kui te majaga samas toonis tara praktilistel põhjustel ei soovi võite värvida aia roheliseks. Hästi mõjub näiteks kollakasroheline või hallikasroheline toon. Soe hall toon on samuti sobiv. Tara värvimiseks on hea kasutada toonitud läbipaistvat pinoteksi, siis sulandub piirdeaed paremini ümbritsevasse keskkonda.
Vastas: Liis Bormeister, sisearhitekt