FIN
RUS
ENG
EST
Inkodu - Sisustus Ehitus Aed
Interior design, interior decoration
Building
Gardens

Ask for advice

interior design215
building79
gardens29
plants34
gates, fences15
home lighting, garden lights, lighting solutions8
floors37
security services, locking systems0
other22

Question & reply

home lighting, garden lights, lighting solutions
title: valgustusega vannitoapeeglid
question:
Saadaval on mitmeid vannitoa peegleid, millel on valgusriba kas peegli sees või siis randina peegli servades. Kas sellised valgustid on pigem meeleolu loomiseks või on nad tõepoolest nii praktilised, et lisavalgustit polegi vaja ning peeglist vaatab vastu varjudeta nägu?
reply:
Tere
Valgustusega peegel on väga hea ja varje ei jäta ning tagab ühtlase valgustuse. Samas on see aga suhteliselt individuaalne sest mõnele inimesele võib sellest valgusest väheks jääda, seega oleks hea kui ka laes oleks ikka lisavalgustus.

Vastas:
Ülle Jõks
www.hektor.ee
title: Märkamatu süvistatud laevalgusti
question:
Leidsin laevalgusti, mis süvistatakse lakke aga millel ei ole laepinnal nähtavale jäävaid servi. Neil müüs ettevõte (tootja ?) Pärnumaalt. Kahjuks ei jõudnud tellimust teha ja kontakt kadus ära. Kas te oskate pakkuda, millise firmaga võis tegu olla? Taolisi "nähtamatuid" valgusteid pole ma poodides kohanud.
reply:
INkodu.ee toimetaja

Soovitame pöörduda valgustitele spetsialiseerunud poodide poole nt Moodne Valgus, Light24.ee, Valgusallikas.

title: kysimused
question:

Millise tähisega ning kas üldse on valgustil märgitud kvaliteedinäitaja?

reply:
Priit  Prass
Kvaliteedimärki kui sellist ei ole enam tõesti ammu kasutusel. Aga kvaliteedinormidele vastavuse nõue on Euroopa Liidus sellegipoolest olemas. Eestis, nagu ka ülejäänud Euroopa Liidus tohib müüa vaid valgusteid, millel on peal tunnusmärk CE, mis tähistab Euroopa Liidu normidele ja nõuetele vastavust. Sellest nõudest vabastatud on vaid madalpingel töötavad valgustid, mis ei kujuta endast ohtu tarbija elule ja tervisele. Kvaliteedinäitajateks saab ilmselt lugeda ka valgustite niiskuskindluse indeksi IP või siis löögikindluse tunnuse IK, mille puhul kehtib lihtne reegel, mida suurem on selle tähise järel olev number, seda niiskus- või löögikindlam see toode on. Maksimaalset niiskuskindlust, ehk veekindlust tähistav number on IP68 ja tõsiselt löögi- ja vandaalikindel on valgusti, millel on tähis IK 10. On veel ka energiakasutuse tõhususe klassid A, B, C jne, aga nendega tähistatakse valgusallikaid – sest enamasti sõltub valgusti tõhusus just valgusallikast.

Vastas: Priit Prass, Hektor-Light AS
title: kysimus 2
question:
Kas valgustite vahel on standarditega määratud ka minimaalne vahe , et ei teksiks ülekuumenemist jne…
reply:
Priit  Prass
Vist oleks oluline täpsustada, mida küsija silmas peab?
Kindlasti on valgustite paigaldamisel või planeerimisel nende vahele mõistlik jätta mõningane distants, et ülekuumenemist vältida, see sõltub aga paljudest asjaoludest, valgusti tüübist, võimsusest, jahutusvõimalustest, paigaldavast pinnast jne.
Ilmselt oskab igaüks aimata, et on oluline vahe, kas valgustid paigaldatakse seina pinnale või süvistatakse näiteks lakke.
Pakun, et kui mistahes valgustid paigaldada teineteisest vähemalt 50cm kaugusele, peaks kõik ülekuumenemise ohud välistatud olema. Ei ole seni kokku puutunud ühegi normatiiviga, mis seda täpselt paika paneks, reegel on näiteks reflektoriga halogeenlampidega valgustite kohta – üldjuhul on vaja valgusti paigaldada valgustatavast pinnast minimaalselt 0,5m kaugusele. Et aga enamik saadaolevatest halogeenlampidest ei kuumuta valgustatavat pinda kuigi märkimisväärselt, tuleb ilmselt sedagi reeglit võtta pigem kui soovituslikku.

Vastas: Priit Prass, Hektor-Light AS

title: Säästulamp ja niiskus
question:

Säästulamp ei ole niiskuskindel, seega kas seda tasub ikka välisvalgustis kasutada nagu artiklis soovitasite!

reply:
Priit  Prass
Säästulambid ei ole tõesti niiskuskindlad, seetõttu soovitan alati neid kasutada vaid kinnistes valgustites, et niiskus ei pääseks säästulambi sees olevat elektroonikat kahjustama. Kui mõnes minu kirjutises on jäänud mulje, et neid lampe võib panna vabalt õue,  siis vabandan siinkohal.
Muide  - sama käib ka hõõg- või halogeenlampide asendamisks mõeldud LED lampide kohta – ka need ei ole enamasti niiskuskindlad, ning nende kasutamine niiskes keskkonnas ja lahtistes valgustites võib põhjustada nende riknemise.

Vastas: Priit Prass, Hektor-Light AS
title: Aiavalgusti
question:
Tere. Väga palju reklaamitakse päikesepatareidega aiavalgusteid, mis otsapidi maasse torgatakse. Kuna aeda ei ole, siis soovin teada millised võimalused on selline valgusti rõdule paigutada? Kas maase torgatava otsa saab eemaldada ja valgusti näiteks rõduseina külge kinnitada? Lugupidamisega, Kylle
reply:
Priit  Prass

Tere!

Ebaühtlase kvaliteedi tõttu me ei paku päikesepatareiga valgusteid, seetõttu ei oska kahjuks nende ümberehitamise võimaluste kohta ka midagi kosta.
Ilmselt on ainus variant üritada kaupluses neid uurides see ise kindlaks teha, kas mõnda neist saab seinale kinnitada.

Vastas: Priit Prass, Hektor-Light AS

 

title: aiavalgustite paigaldus
question:
Kas välisvalgustite paigaldamisel peab paigaldamiseks kutsuda asjatundja või saab ka ise hakkama? Kui jah, siis palju paigaldamine maksab?
reply:
Priit  Prass

Valgustite paigaldamisel on protseduurid seadusega paika pandud.
12V suurema pingega kaabeldusega tohib tegeleda vaid vastavat pädevust omav isik, st elektrik.

Loomulikult saaks enamik inimesi kahe kaabliotsa ühendamisega ise hakkama, kui aga tegu on niiskuskindlust nõudva kaabliühendusega, nagu see välisvalgustite puhul enamasti on, võib nii mõnigi juba hätta jääda. Ka võib tekkida küsimus VASTUTUSES, kui hiljem peaks midagi juhtuma, valgusti töötamast lakkama või siis tekkima kindlustusjuhtum.

Vastas: Priit Prass, Hektor-Light AS

title: lux ja lm
question:
Plaan on vedada elekter ja panna lambid keskmisest kõrgemasse ( 3,5m )ruumi aga ei oska hinnata, mitu lampi on vaja. Nii palju olen aru saanud, et lõpuks peab valgust olema 200-300 luksi. Aga lampidele on kirjutatud luumenid,lm. Kuidas arvutada luksi ja luumeni vaheline seos, kas on mingi lihtne valem? Tänud vastajale!
reply:
Priit  Prass

Tere!

Küsimus on lihtne, vastata on kahjuks keeruline.

Lühidalt öeldes ei saa valgusallikate juurde pakutud luumenite põhjal lihtsa vaevaga arvutada, kuipalju lukse temast "tekib".

Luks on valgustiheduse ühik, mis saadakse, jagades langeva valgusvoo (lm) valgustatud pindalaga, ehk 1 luks on 1 luumen ruutmeetri kohta (1lx=1 lm/m2) .

See, kui palju luumeneid teile vajalikule ruutmeetrile satub, sõltub aga kahjuks mitmetest asjaoludest.
Esmalt valgustist, selle kujust ja kupli avatusest.
Teiseks ruumi suurus ehk mõõdud, ka kõrgus.
Lisaks mõjutavad valguse levikut ruumis mitmed loogilised asjaolud – lae-, seinte- ja põranda värvitoon ja valguspeegeldusomadused, akende arv jne.

Valgustiheduse arvutamiseks on saadaval mitmed valgusarvutusprogrammid, näiteks www.relux.biz,  kuhu ruumi andmeid sisestades ja konkreetset valgustit täpsustades on võimalik
arvutada välja mitut, kui kõrgele ja millise võimsusega valgusallikaid peaks kasutama, et saavutada soovitud tulemus.
Et sobiva lahenduse leidmine iseseisvalt ei ole kuigi lihtne, pakuvad seda teenust Eestis mitmed firmad, muuhulgas ka Hektor-Light AS.

“Rusikareegel” tavalise, 2,5m laekõrguse juures on 20-25W hõõglampi (või selle ekvivalenti) ruutmeetri kohta, 3,5m kõrguse juures ilmselt natuke rohkem.

Lugupidamisega,

Priit Prass
Hektor-Light AS
priit@hektor.ee
Tel: 733 7671
Faks: 733 7677
Mob: 511 2633