FIN
RUS
ENG
EST
Inkodu - Sisustus Ehitus Aed
Interior design, interior decoration
Building
Gardens

Ask for advice

interior design215
building79
gardens29
plants34
gates, fences15
home lighting, garden lights, lighting solutions8
floors37
security services, locking systems0
other22

Question & reply

plants
1
2
title: õunapuu istutamine
question:
Tere. Saime südasuvel kingituseks Suislepa õunapuu, mis on endiselt veel potis, kuna meie krundil pole veel täpset planeeringut. Kuidas nüüd õunapuud kevadeni hoida? või peaks selle siiski nüüd veel ära istutama ja kevadel siis õigesse kohta ümber istutama?
reply:
INkodu.ee toimetaja

Tere

Kindlasti oleks mõistlik puu maha istutada. Potitaimele on keeruline tagada õigeid tingimusi. Nt õues külmub talvel pott läbi, siseruumis võib aga olla liiga pime või liiga soe.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

title: taime paljundus oksjupiga
question:
Tere! Mul on soov saada istikut (punaste marjadega puu), kuid millal on aeg võtta oksa, et see juurduma hakkaks.? Kevadel proovisin, kuid kõik kuivasid ära. Jään ootama vastust! Tänan. T.
reply:
Kerli Viinalass

Tere!

Kui soovite taime paljundada oksjupiga, siis on võimalik teha pistoks või haljaspistik.

Pistoksa võtmisel tuleb silmas pidada järgnevat:
1.    oks võetakse sügisel peale lehtede langemist;
2.    oks olgu pikkusega 15-20 cm võrse keskmisest osast;
3.    oks istutatakse kevadel, kuid üle talve hoitakse madalas kaevikus lume all või liiva sees 0 kraadises keldris;
4.    istutamisel asetatakse oks kohevasse mulda enamasti kaldu, nii et 1 pung jääb mulla peale.

Haljaspistiku võtmisel tuleb silmas pidada järgnevat:
1.    on osaliselt puitunud üheaastase võrse osa millel on lehed;
2.    lõigatakse suve alguses juunis-juulis;
3.    lõigata samuti sama aasta võrse keskmisest osast (vältida liigselt rohtset osa);
4.    oksale jäetakse 2-4 lehte, mida vajadusel kärbitakse;
5.    tööd tehakse hommikul või varjus, et vältida oksa kuivamist;
6.    istutatakse kasvuhoonesse, kus on võimalik hästi niiskust kontrollida ja soojus kiirendab juurdumist. Õhuniiskus peab olema 100%;
7.    istutamiseks kasutada turvast mitte mulda;
8.    juurdumine lehtpuudel ja põõsastel 1-3 kuu jooksul.

Muidugi tuleb arvestada sellega, et on taimi, mida on lihtne sellisel viisil paljundada ja taimi, mille paljundamine sellisel viisil on keerukam.

Vastas: maastikuarhitekt Kerli Viinalass
Ringmaastik OÜ

title: Haljastus viljapuude alla
question:
Tere! Milliseid püsikuid (või ka ilupõõsaid) saab istutada lääne- ja idakaares olevate viljapuude(õun, pirn)alla. Kohad on päikselised ja osalt poolvarjulised (puude vari) päeva jooksul, kuid ka tuulised.Mullastik parasniiske, sügaval paekivine. Ette tänades!
reply:
INkodu.ee toimetaja

Tere

Siin rubriigis eespool on sarnastele teemadele juba vastatud (Pealkiri: Haab ja saar maakodu aias). Ehk saate abi siit.
Puude all kasvavad hästi nt taimedest hostad ja ka astilbedele meeldib poolvari.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

 

title: keldrimäed
question:
Tere! Kuidas kindlustada keldrimäge enne istutamist ja kas see on vajalik? Mida istutada päikesele avatud alale ja mida varju? Tänan!
reply:
Jardini Aianduskeskus
Tere,

Kui te sinna puittaimi ei pane, siis võib katta peenravaibaga, mille peale panna muld. Päikese poolsele küljele võib istutada mägisibulaid, aubrieeta. Puittaimedest võib kasutada madalaid põõsasvorme nagu kukerpuu `Admiratsion`, võnk-pärgenelas. Kui aga istutada puittaimi peenravaibaga kaetud alale, tuleb istutusaugu ümbert seda ära lõigata, et taime juured saaksid piisavalt niiskust ja õhku. Varju poolsele küljele võib kasutada püsililledest pinnakattena akakapsast, igihali, fortunei kikkapuu. Et kevadel oleks õisi võib sinna tippida ka sibullilli (krookus, hüatsint, madalad tulbid).


Vastas: Jardini Aianduskeskuse spetsialist

title: Külmakindel vabakujuline sirelihekk
question:
Tere! Krundil kasvab lääne suunal harilikust sirelist vabakujuline hekk. Kuna krundil on lõunakaarest läänekaarde tuultele avatud ala(heinamaa), siis oleks soov see ka kinni panna. Nii oleks õueala vähe tuulisem ja privaatsem ka. Plaan ungari sirel istutada, kuid kas ta on külmakindel? Aiasõbra kodulehel pakutakse ungari sireli külmakindluseks -28C? Kuna meie krunt asub madalsoo läheduses on siin külmadel talvedel üle -30C olnud. Kas sirelihekile oleks ka alternatiive?
reply:
Liina Oja

Tere!
 
Ungari sirelit peetakse küll Eesti tingimuste jaoks piisavalt külmakindlaks põõsaliigiks. Teda on kasvatatud juba aastakümneid, kui mitte kauem, ning pole kuulda olnud, et ta meie talvesid ei taluks.

Vastas: maastikuarhiekt Liina Oja

title: hallitus mullal
question:

Tere. 
 
Mure siis selles, et olen hädas istikute ümbere tekkiva hallitusega. Kuskilt sain infot et mullale vesinikülihapet tilgutada, aga see ei aita. Kas on mingit muud varianti või on taimed tänu sellele tuksis?

Ette tänades, Silvia

reply:
INkodu.ee toimetaja

Tere
Nii vähese alginfo puhul ei oska me kahjuks midagi täpselt vastata. Kas tegemist on toas kasvatatavate istikutega või peenra omadega?
Enamasti on hallituse tekkepõhjuseks liigne niiskus, jahe temperatuur ja mitte piiisav päikesevalgus.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

 

title: Haab ja saar maakodu aias
question:

Tere!

Kas h.saare (meil aias kasvanud maapinnalt viie tüvega) lähedusse saab istutada mingeid põõsaid ja püsikuid, st kaasata saar loodavasse istutusalasse? Tean, et saar on pindmise juurestikuga ja meil kasvab lubjarikkas pinnases. Juuretõkkekangas aitaks? Teine küsimus hariliku haava kohta. Meil kasvab 3 noort haaba tarbeaia osast 2m kaugusel. Kas juuretõkkekangas aitaks ära hoida haava juurte tungimist tarbeaeda? Kas on ka mingi pinnakattetaim, mis kasvaks haavapuude all või parem puude alune hoopis multšida?

reply:
Liina Oja

Tere
 
H. saare alla ilmselt peale pinnakattetaimede või teiste vähem pinnasesse tungiva juurekavaga püsikute/poolpõõsaste muud istutada ei tasu. Keskmised ja kõrgemad põõsad, samuti viljakamat või niiskemat mulda nõudvad püsikud jääksid ilmselt kiduma. Eeskuju tasuks võtta meie metsataimedest. Väga vastupidavaks on minu kogemusel osutunud nt. väike igihali, siberi valdsteinia, harilik metspipar, harilik maikelluke, harilik kuutõverohi, kopsurohud, hostad. Proovida tasuks ka risoomika kurereha, lõhnava kannikese, epimeediumite, südajalehise bergeenia, kevadise nabaseemniku, südaja tiarelli ja teiste taolistega. Juuretõkkekangast võiks ju proovida kasutada, aga kuna eelpool toodud taimedest enamik peaks juurekonkurentsiga metsas harjunud olema, siis on kangas ilmselt maitse ning keskkonnahoidlikuse küsimus. Oma aeda ma  igasugu kangaid pole pannud.
Haavad ja kõik niiskuslembesed ning pinnalähedase juurekavaga puud/põõsad tasuks aia peenardest hoida võimalikult kaugel. Juuretõkkekangas ilmselt kuigi kauaks ei aitaks (puujuured, vähemalt kasel, tungivad ikkagi lõpuks kas kangast läbi või paanide vahelt sisse). Noored haavad tasuks tarbeaiale nii lähedalt kindlasti eemaldada, sest puude juurekava ulatub ikkagi oluliselt kaugemale kui võra. Samuti kurnavad puujuured pinnast eelkõige tipuosadest, ehk siis just võra välispiirde piirkonnas. Kui puid eemaldada ei raatsi, võiks nende aluse taimestada nt. mõnega eelpool loetletud taimedest. Kui pinnakattetaimed siiski hästi ei edene, jääb üle multšimine.

Vastas: maastikuarhitekt Liina Oja

title: sirelipõõsas
question:
Kuidas lahti saada sirelipõõsast?
reply:
INkodu.ee toimetaja

Kõige tõhusam oleks põõsas korralikult välja juurida. Ka peale seda toimingut võib veel tekkida lähiümbrusesse võsusid, mis tuleb samuti eemaldada.

title: Järsud tiigiperved
question:
Sügisel sai kopaga süvendatud tiiki, mille savised perved on nüüd päris järsud. Mõte on tiigipervele istutada madalaid kattetaimi. Kuidas istuda savisele kaldpinnale, et see kraam kõik tiiki ei valguks ja mis taimi või lilli soovitate? Kallas on päiksepoolne.
reply:
Liina Oja

Tere
 

Parema nõu andmiseks tahaks tiigipervest pilte näha. Puittaimedest võiks soovitada ehk madalaid niiskuslembeseid pajusid (nt punapaju, hanepaju), kontpuud. Rohttaimedest sobiksid kollane võhumõõk, siberi võhumõõk, varsakabi, kobarpead, soo-piimalill, kamtšatka ja ameerika kevadvõhk, punane angervaks, kamm-soohein, kilpleht, vesikanep, kukesaba, katkujuured jt. Kõrgemale kaldale võiks istutada nt päevaliiliad, hostad, bergeeniad, kullerkupud, kirburohud, astilbed jt tugeva juurestikuga savipinnasesse sobivad taimed.
Nõlva võiks eelnevalt kindlustada spetsiaalsete nõlvakindlustusmattidega (nt paari cm paksune sasise struktuuriga mustast plastkiust matt), mis kinnitatakse nõlvale ja taimed istutatakse mattidesse tehtud avaustesse. Olemas on ka kookoskiust nõlvakindlustusmatid, mis aga ajapikku ära kõdunevad. Samas aitavad üsna hästi ka igasugused taimede juured pinnast nõlval kindlustada.


Vastas:
Liina Oja Aiakujundus

title: noorte rooside hooldus
question:
Millist hooldusvõtet kasutatakse roosidel juurdunud haljaspistikutel harunemise ja kompaktsuse saavutamiseks pärast juurdumist?
reply:

Tere

Rooside haljaspistikute juurutamine ja nendest õitsvate roosipõõsaste saamine on küllalki kannatust nõudev protsess.
Heades kasvutingimustes võtab juurdumine umbes kuu aega .Järgmise kuu jooksul kasvatab pistik uut võrset.
Kui haljaspistik on tehtud talvel saadud lõikeroosist , siis kasvukohale istutades tuleks uut võrset käpida  alt lugedes 3-4 lehe pealt (umbes 1 cm lehest ülevalt poolt). Nii saame uuele põõsakesele 3-4 uut haru, sest igas lehekaenlas on pung, kust hakkab uus võrse arenema.
Soovituslik on ümber tagasilõigatud võrse veidi mulda kuhjata, nii tekib veel juuri juurde ja saame tugevama juurestikuga taime.

Vastas:
Karin Lepp
Jardini Aianduskeskus

title: noor õunapuu
question:
Ostsime 1. korda kevadel Türi lillelaadalt puukooli müüjalt Valge klaari. Õisi oli palju, 1 õun valmis ilusaks ja mahlaseks. Õunal aga olid peal mõned 4 mm läbimõõduga täpid. Miks? Samas on puu enamus lehed muutunud servadest pruunikaks. Kas see on mingi haigus? Mida peaks ette võtma?
reply:
Hillar Nassar

Tere

See aasta on viljapuudele suure niiskuse ja vähese päikese tõttu eriliselt raske olnud. Esialgu ei soovitaks midagi ette võtta, sest kärntõbi teket soodustvad kehvad ilmastikuolud. Kui asi peaks korduma, soovitan teha profülaktika mõttes Topasiga tõrje (peale puu õitsemist). Osta saab tõrjevahendit nii suuretest aianduskeskustest kui ehituspoodidest.

Vastas: 
Hillar Nassar
Päidre Puukool

title: Gerbera lehe hallitus
question:

Sain poolteist kuud tagasi gerbera aingiks ja nüüd on ilmunud lehtedele hallituse suured laigud. Peaaegu kõik lehed on sellest hallitusest hõlmatud. Algul tuli ka uusi õienuppe aga nad kuivasid ära ja nüüd on jälle üks nupp tulemas. Mida saab teha selle hallituse vastu ja kas üldse midagi saab teha?

reply:
INkodu.ee toimetaja

Gerbera on hooaja potilill, mis on mõistlik peale õitsemist minema visata. Edasisel gerbera kasvatamisel on lisaks haigustele suureks ohuks kahjurid, mis võivad hävitada teie gerbera ja lisaks veel teised toalilled

title: suvised ronitaimed
question:
Mul on koduaias igivana(u.80a.)peaaegu kuivanud õunapuu.Ei raatsiks teda veel maha võtta.Millise ronilille taimi võiks ta alla istutada? Vana oleks veel noorele toeks.
reply:
INkodu.ee toimetaja
Varjulisse aiaossa (nt puu alla) sobivad järgmised ronitaimed: · Kanada kilplehik – Menispermum canadense · Roniv hortensis – Hydrangea anomala ssp. petiolaris · Südajalehine aktiniidia – Actinidia kolomikta · Harilik humal – Humulus lupus · Alpi elulõng – Clematis alpina · Henri kuslapuu – Lonicera henryi · Luuderohi ‘Baltica’ – Hedera helix · Mandžuuria tobiväät – Aristolochia mandshuriensis · Ümaralehine tselaster – Celastrus orbiculatus · Hiina sidrunväändik – Schisandra chinensis
 

Vastus on saadud SIIT

title: Gerbera paljundus
question:
Mulle kingiti eelmisel aastal gerber, suutsin ta üle talve hoida kuid nüüd on lehed pika varre otsas ja potis paistab vist mitu taime , kas ma võin nad poolitada ja eraldi pottidesse istutada ja kas nad siis ka kodustes tingimustes uuesti õitsema lähevad.
reply:
INkodu.ee toimetaja

Kui tegemist on mitmeaastase gerberaga, siis võib taime kevadel ümber istutada (võib ka poolitada).
Gerberad armastavad päikesepaistelist või eredalt valgustatud kasvukohta, muld peaks olema kerge ja vett läbilaskev, näiteks, lehekõdu-, turba- ja liivasegu (2:1:1). Kastmiste vahel peab muld kergelt tahenema. Gerberad õitsevad tavaliselt augustist novembrini.

 

title: kalmuplats
question:
Lauspäike, tuuled, liivapinnas, naabruses hooldamata hauaplatsid, võimalus hooldamas käia 3x aastas. Millised taimed,hekid ja kujundus oleks sobilikud?
reply:
Margit  Arro

Kuna antud hauaplats on kuiva liivapinnasega, saab kujunduses rakendada alpiaia padjandtaimi, kuivalembeseid kääbuspõõsaid, pinnakattetaimi, aga ka samblaid ja samblikke. Valides lehtpõõsaid ja okaspuid võiks lähtuda kindlast reeglist, et taime kõrgus 10-15-aastaselt ei ületaks hauaplatsi pikkust. Antud hauaplatsi vaimuga sobiks kindlasti ka loodusvaba vormiga graniitkivid, merekruus (näit jaapani aia stiilis midagi)... Konkreetsemalt taimedest, siis julgen kindlasti soovitada hariliku kadaka (juniperus communis) roomavaid sorte, kõrrelisi nagu näiteks hall aruhein (festuca glauca) suur isekülvi oht siiski!, ahtalehine stepirohi (stipa tirsa) jt. Püsililledest taluvad kuiva ja päikesepaistelist kasvukohta näiteks: liivateed (thymus), harilik kassikäpp (Antennaria dioica), nõmmnelk (dianthus arenarius), hall nelk (dianthus gratianopolitanus) jt.
Igaljuhul soovitan hauaplatsi kujundamisel lähtuda põhimõttest, et vähem on parem -  ehk siis katsuda mitte üle kuhjata erinevate taimeliikidega - parem ühte sorti rohkem. NB! Julgen soovitada ka Reet Palusalu raamatut "Kalmu Kujundamine - hauaplatsi rajamisest kalmistule sobivate taimedeni".

Vastas: maastikukujundaja Margit Arro

title: Kasvuhoonekarilane
question:
Suureks nuhtluseks on see lendav putukas sisetingimsutes kasvavatele taimedele. Kuidas neist vabaneda. Olen proovinud mitmesuguseid püretroide sisaldavaid preparaate pihustada, aga need ei kao kuhugi. Kas on mingeid süsteemseid mürke, millega nad kohe ära ei kohane. Tänan.
reply:
INkodu.ee toimetaja
Karilane on väga tüütu putukas. Temaga võitlemine nõuab kannatust ja oskusi, aga meie kahjuks ei oska isegi ideaalset lahendust välja pakkuda.
Alljärgnev nõuanne on võetud maalehest siit
Keemiliselt võib karilast tõrjuda mitmete preparaatidega, kuid kindlasti on tõhusamad süsteemse toimega insektitsiidid nagu nt Actara 25 WG, mille kulunorm on 8g 10 liitri vee kohta. Kahjurputukatele mõjub kiiresti kontaktselt ja seedetrakti kaudu, st kui ta imeb pritsitud taime mahla, siis hukkub. Kuna preparaat kahjuri munadele praktiliselt ei mõju, tuleks pritsimist korrata 2-3 nädala pärast. Võib kasutada ka looduslikke taimekaitsevahendeid nt 0,3-0,5% kontsentratsiooniga NeemAzal T/S-i, pritsimist tuleks korrata 7-10 päeva pärast.

Vastas: Koduportaal INkodu.ee toimetaja

 

title: puutüvi ära näritud
question:
Mida teha kui noore õunapuu tüvi on jäneste poolt meetri ulatuses ära näritud? Kas sellest puust saab veel asja?
reply:
INkodu.ee toimetaja
Puust saab kindlasti asja kui näritud on ainult üks külg puust, kui ringiratast, siis on asi veidi küsitavam, aga mitte lootusetu. Katke näritud puukoor pookevahaga. See kaitseb puud nagu puutüvi ise.
title: kaseistikud
question:
Tegemist on kaevandatud ala rekultiveerimisega, sh metsastamisega. Istikud on 40cm (2a) kaseistikud, tõenäoliselt paljasjuursed. Pinnas on segapinnas - moreen, kuid mitte muld. Küsimus: Milline võiks olla minimaalne istutusauk ühele istikule (või ühele istikule arvestatav mulla kogus), mis tagaks istikute kasvamamineku 80 - 90 % ? Lugupidamisega Jüri Es
reply:
Piret Kukk
Tere, kui on tegemist metsastamisega, siis võib arvata, et tegemist on tiheda istutusalaga  kuni lausistutusega?
Puu kõige tähtsamad juured asuvad 40-60cm sügavusel ning puu võra laiuselt või laiemaltki. Niiet puude juured ei kasva sügavuti  nagu porgand vaid hargnevad pinnase lähedalt laiali. Puud elavad 90% juurte kaudu! Ühele puule arvestati vanasti 3-5m3 kasvumulda, nüüd on soovituslik kuni 20m3 kasvumulda. Kui tegemist on tiheda istutusalaga, siis on targem katta see segapinnas kasvumullaga, kuiet igaühele hakata auku kaevama. Istutusaeg paljasjuursel kasel on hilissügisel, pärast esimesi öökülmi. Pehme talvel korral, kui pinnas pole külmunud, saaks neid samuti istutada.


Piret Kukk, maastikukujundaja, PRO Haljastus OÜ

title: veelkord draakonipuust
question:
Küsin veel, et kust maalt peaksin lõikama draakonipuud. Alumine osa on tal jäme ja puitunud ning hargneb kolmeks. Harud on pikad, umbes 2 m ja siis tutid ostas. Seega, kas võiksin lõigata suht alt, sest mulle ei meeldi need pikad harud. Olen lugenud, et need tutid saab panna kasvama (kunagi proovisin ja panin vette ja taim mädanes ära), aga kuidas oleks seda õige teha. Ja veel, et kas kõik kolm haru võiks korraga maha lõigata või oleks see taimele koormav. Aitäh vastajale.
reply:
INkodu.ee toimetaja

Soovitaks jätta ikka mingid kasvud ca 50 cm. Kui korraga kõik tutid ära lõikate, siis on järel ainult varred, aga uute tuttide tekkimine võtab aega. See ei ole hea mõte, pigem lõigake ükshaaval.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

title: draakonipuu
question:
Tere. Selline mure, et draakonipuu on kasvanud vastu lage, ta on juba üsna vana (umbes 8 aastane). Ta on kolme haruga, umbes 2,5 m kõrgune. Kas teada peaks lõikama ja kuidas? Kas sinna tulevad siis uued harud ja kui kaua nende teke siis aega võtaks. E
reply:
Jane  Pappel

Draakonipuud võib lõigata sobilikust kõrgusest tüve pealt. Äralõigatud tüvele hakkavad kasvama uued lehepungad. Praegu oleks õige aeg lõigata. Lehetutte võib hakata kasvama korraga mitu tükki.
Kaua aega võtab....aastaga kasvavad täitsa ilusad tutid.
NB! Kui draakonipuu on kolme haruga,siis äkki annab lõigata kõigepeal üks haru ja siis aasta pärast teine haru lühemaks.Nii ei jää taim kohe väga"kiilakaks".

Vastas:
Jane Pappel
www.taimekujundus.ee

1
2