Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Lamellidest palkmaja seina lõhkikuivamise tõenäosus on minimaalne

Lamellidest palkmaja seina lõhkikuivamise tõenäosus on minimaalne

Palkmaja kutsub inimestes esile erinevaid arvamusi. Ühed kiidavad palkmaja ja teised pigem mitte. Palkmajasse negatiivsemalt suhtuvate inimeste arvamuste seas domineerib arvamus, et palkmaja ei ole soojapidav ja palkmaja seinakonstruktsioonist hakkab tuul läbi puhuma.

Miks nii arvatakse?


Palkmaja seinakonstruktsioon on ühekihiline ja seinte soojapidavus sõltub ennekõike konkreetse maja puhul kasutatavast palgi paksusest, ristlõikest, nurgatappidest ning palgivahede tihendamisest.

Jah, palkmaja, kui ühekihilise seinakonstruktsiooni soojusjuhtivuse U väärtus, ei ole samaväärne näiteks järjest paksemate soojustuskihtidega majadega võrreldes,  kuid pole õige vaadata ainult seina soojapidavust vaid maja kui tervikut ning selle soojapidavust (arvestades lisaks välispiiretele ka põranda ja katuse soojapidavust, ventilatsiooni, avatäiteid ja muudki).

Kui võtta näiteks mõni paksema soojustuskihiga (näiteks 20-30 cm) isoleeritud maja ning kui selle maja puhul kasutatakse ohtralt maast laeni suuri aknaid siis maja kui terviku soojapidavus ei pruugi olla kaugeltki nii hea, kui sellise maja välisseina soojusjuhtivuse järgi arvata võiks. Akende U väärtus jääb ka parimate akende puhul vahemikku u. 0,8-1 W/(m2*K) ning võrreldes seinakonstruktsiooniga jääb see alati oluliselt väiksemaks.

Aastaringselt elamiseks sobilike palkmajade seinapaksus on tavaliselt üle 20 cm, mille puhul on tagatud normaalne ja soe elukeskkond. Palkmaja puhul tasandatakse mahajäämust palgi soojapidavuses mõnevõrra paksema põranda ja katuslae või pööningu soojustuskihiga.

Foto: Maris Tomba

Palkmajal on tegelikult eelis


Kui vaadata iga maja siis selleks, et see maja korras püsiks ning soovitud eluea vastu peaks, tuleb maja süsteemselt üle vaadata, hooldada ja teha remonttöid. Palkmaja seinakonstruktsioon on avatud ja seina seisukord on nii seest- kui väljapoolt hästi nähtav ning kõik puudused võimalik kiiresti avastada ning võimalik need ka kiiresti parandada.

Mitmekihilise seinakonstruktsiooniga majad peidavad oma vigu ja puudusi ning need avalduvad nähtavalt sageli alles siis kui probleem juba suur.

Palkmaja kõige levinumaks probleemiks on seinakonstruktsiooni ebaühtlane vajumine või halvemal juhul ehitusvead, mis ei luba vajumist ning ka palkide oluline lõhkikuivamine. Sellisel juhul võivad tekkida palkseinas palkide vahele praod, mille kaudu nii tuul kui niiskus pääseb seinakonstruktsiooni ja majja.

Kuid selliste probleemide tekkimisel on võimalik need ka kohe parandada, kas siis täiendava tihendamisega või palkide korrastamisega. Suurem risk selliste probleemide tekkeks on ennekõike täispuitpalkmajade puhul. Seevastu lamellidest palkmajad nagu nt F i n n l o g, kus puitmaterjal palkseinas tasakaalustatud, lõhkikuivamine minimaalne ning puitseina vajumine oluliselt väiksem, selliseid puudusi ka oluliselt vähem.

 

Contact
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google