Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Puuküttega saunaahju-saunakerise valimine: millised näitajad on olulised?

Puuküttega saunaahi - keris

Neile, kes hakkavad sauna ehitama ja saunaahju valima, soovitakse tavaliselt valida puuküttega variant. Miks just puuküttega saunaahi ning mis on esimesed asjad-näitajad, mida valides vaadata? Nõu annab suurte kogemustega saunaahjude tootja Skamet esindaja Robert Gololob.

Kummutame müüdi seoses saunaahju seinte paksusega

Kui varem olid levinud paksude seintega saunaahjud-kerised, kuna usuti, et vaid paksude seintega saunaahi on õige, siis praeguseks on selline müüt murtud.

Skameti esindaja kinnitab, et puuküttega saunaahi ei pea olema 15 või 20 mm paksune. See on küll oluline, kuid tegelikkuses tuleb arvestada kütmisele ka kuluvat aega ja kütte hulka.

Tänapäeval on nende efektiivsus ülitähtis. Seetõttu on uuema aja puuküttega saunaahjud ka oluliselt keskkonnasõbralikumad.

Mis on saunaahju eesmärk?

Saunaahju peamine eesmärk on, et see saavutaks võimalikult kiiresti soovitud temperatuuri ja et soojus oleks meeldivalt mahe. Sellest lähtuvad kõik saunahjude tootjad nii Eestis kui Soomes.

Kui temperatuur läheb kiiresti üles, siis hoiame sellega ka keskkonda - eraldub vähem süsinikdioksiidi (CO2) ning kulub vähem puid. Selle saavutamiseks peab saunaahi olema tehtud korrektselt. Kui puuduvad suitsukanalid, siis on efektiivsuse kadu tohutu!

Puuküttega saunakeris on oma olemuselt iseenesest mahedama leiliga kui näiteks tüüpiline väike elektrikeris, aga siin tulevad mängu ka palju muud tegurid nagu ventilatsioon, kasutatav küttematerjal (puukütte kerise puhul) ja ka oskus valida õige suurusega kerist.

Saunakerise eluiga sõltub otseselt kütmisest - mida rohkem kütmist, seda kiiremini kulub ka keris. Kui kütta kord-kaks nädalas, siis on kerise eluiga umbes 8–12 aastat. Sealjuures tuleb alati kütta nii nagu kasutusjuhend ette näeb. Kindlasti ei tohi tulekollet panna täis – maksimaalselt 2/3 ahjutäit korraga.

Ära ei tohi ka unustada, et saunakeris on mõeldud ennekõike ainult leiliruumi kütmiseks. Selle eesmärk ei saa olla eesruumi kütmine.

Puuküttega saunaahju valimine eeldab leiliruumi kubatuuri teadmist

Üks tüüpiline viga, mida saunaahju ostmisel tehakse, on see, et ostetakse väiksema võimsusega ahi, kui tegelikult vaja oleks. Seetõttu tehakse soojuse kättesaamiseks ahjule kütmisega liiga. See omakorda lühendab oluliselt saunaahju eluiga.

Seega tuleb saunaahju valides-ostes teha eelnevalt korrektsed kubatuuri arvutused. Selleks on vaja mõõta leiliruumi pindala ja korrutada see ruumi kõrgusega.

Samas rõhutab Skameti esindaja, et vaid ruumi kubatuuri järgi kerist valida ei saa, arvesse tuleb võtta ka muid tegureid.

Kui leiliruumi n-ö puhas kubatuur on teada, siis on sinna juurde veel vaja arvestada mõningaid nüansse. Näiteks:

  • kas leiliruumis on aken?
  • kas leiliruumi uks on klaasist või puidust?
  • kas leiliruumil on sise- või välisseinad ning kuidas on seintes isolatsioon?
  • milline on ventilatsioon?

Näiteks kui leiliruum on 10 kubatuuri ja seal on ka aken, siis tuleb juurde korrutada vastav koefitsent, et saada kubatuuri juurde. Kui on aken/aknad ja seinad ei ole soojustatud, siis tuleb üldjuhul kubatuur veelgi kõrgemaks tõsta, sest soojuskadu on suur.

Samuti läheb kubatuuri arvutusele koefitsient juurde kui leiliruumis on ventilatsioon. Ja ventilatsioon on väga tähtis! See teeb leili mahedamaks ning ei teki hapnikupuudust.

Arvutamiseks on olemas ka spetsiaalne kerise valimise kalkulaator.

Lisanõu küsimiseks soovitab Skameti esindaja julgelt nende poole pöörduda. Õige kubatuuriga saunaahju leidmine on äärmiselt oluline ning vajadusel tuleb see teha lausa eritellimusena. Kindlasti ei maksa omale sauna panna vale võimsusega kerist, sest see lühendab selle eluiga ning võib vähendada ka saunast saadavat elamust.

Skameti puuküttega saunaahjusid on kolmes mahus leiliruumi: 5–12 m3, 8–18 m3 ja 16–25 m3.

Kas kütta leiliruumis või teiselpool seina?

Kui kubatuur on teada, siis järgmiseks sammuks on otsustada kas saunaahi-keris hakkab asuma leiliruumis või väljaspool leiliruumi ehk läbi seina kütmisega. Samuti tuleb valida kas kivid on kerisel ümberringi või ainult peal. Valik sõltub paarist asjaolust - millist leili soovid saada, kui kiiresti ning kui kaua kestab saunaskäik?

Näiteks, kas käid saunas harva, aga siis 3–4 tundi korraga? Sel juhul on hea valik võrkkorpusega kamin, kus kerisekivid on ümberringi, sest need hoiavad saunaahju kauem soojana. Samas aga näiteks jahimehed kasutavad plekkkorpusega saunakerist, kus kivid on peal - nii saab kiiresti sooja sauna.

Edasi vaata saunaahju hinnaklassi ja välimust. Kas seal on klaasuks, mis jätab kamina efekti ja on ilus vaadata, või mitte? Samas kui keegi seda tuld ei näe, ei ole vajadust ka klaasukse järele.

Kõik saunaahjud on saadaval mustana, sealhulgas on võimalik saada ka pärlmutter musta. Eritellimusel tehakse ka punast saunaahju.

Kerise kõrval pööra tähelepanu ka lisadele  

Erinevate keriste kõrval on Skameti valikus ka mitmed nende lisad. Näiteks veeboilerid, mida saab kerise külge lisada. See ühenduse võimalus on olemas kõigil ahjudel. Lisaks ka survega või surveta töötavad veepaagid, mis on ühendatud linnatrassi või kaevu ning millega saab kohe ka dušši võtta.

Veepaagi suurus mõjutab kütmise aega. Mida suurem on paak, seda kauem kauem läheb ka aega sauna kütmiseks. Skamet ahjudele on optimaalne boiler mahuga 130 liitrit.

Lisadena toodab Skamet ka saunaahju suitsutoru liideseid, mille abil saab saunaahju ühendada kivi- või metallkorstnaga. Kui kivikorsten on katki, siis pannakse vahel suitsutoruliides ka sinna sisse ja siis on see justkui lõõritoru.

Samuti valmistab Skamet suitsutoru ümber käivat võrku. See annab kividele pinda juurde. Nii saab tõsta kerise kubatuuri, samuti hoiab see leili ning sinna saab visata vett. Kui võrku ei ole, siis vesi läheb otse metalli peale ning suitsutoru hakkab oma välimust kaotama.

Robert Gololob ei soovita valida sellist kerist, kus ei ole suitsukanalit sees. Kui kahel kerisel on sarnane välimus ja hinnavahe 30–40 eurot, siis kindlasti tasub valida suitsutoruga variant. Kui suitsukanal puudub, siis see tähendab, et puid ahju pannes läheb leek otse korstnasse. Nii pikeneb kütteaeg ning suureneb kütmiseks kuluvate puude kogus. Samuti läheb välja enamus sooja!

Saunaahju sertifikaat on oluline

Kui kerisel puudub sertifikaat, siis ei pruugi saada majale kasutusluba ning ka kindlustused võivad probleemide korral mitte aidata. Seega tuleb osta sertifitseeritud ahi.

Kõik Skameti kerised käivad laborist läbi, kus arvutatakse välja efektiivsuse protsendid ja suitsugaasitemperatuur.

Efektiivsuse protsent näitab kui palju on vaja puid alla panna ja kui palju kulub aega, et saada 90 kraadi. 90 kraadi on Euroopa norm.

Nad juhivad tähelepanu veel ühele nüansile, mis on seotud tuleohutusseadusega. Kui majal on kaks lõõri, ühes on majakütte katel ja teise on viidud kamin, siis samasse kohta tuleks suunata ka saunaahi.

Osade tootjate puhul aga kerist samasse lõõri panna ei saa, seda erinevalt Skameti keristest. Kuna nende keristel on madalam suitsugaasitemperatuur, siis on see tuleohutusseadusest lähtuvalt lubatud.

Jälgi millega saunaahju kütad!

Rusikareegel on, et kerise kütmiseks kasutatakse vaid puitu, mitte briketti ega liimpuitu. Nende temperatuurid ja kasutegurid on teised. Ka ei pea keris sellisele küttetempole kaua vastu.

Sauna kütmiseks kasutatakse enamasti kaske ja leppa. Kask on tavalisest lepast 30 protsenti kõrgema põlemise efektiivsusega ja seetõttu soovitatakse seda kasutada mitte nii tihti.
Ka mustal lepal on väga kõrge põlemistemperatuur, seda isegi 20 protsenti enam kui kasel. Seega seda pigem vältida.

Okaspuudega ei soovitata kerist kütta, kuna nende puit eraldab vaiku, mis jääb seinte külge.

A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. Rohtsalu)
Saunaahju-saunakerise valimine: millised näitajad on olulised?

 

 

 

Logo puudub - SKAMET OÜ
Savi 9, 80040 Pärnu, Pärnumaa
+372 440 1001

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube