Eridisainiga lipp laste mängumajale, saunamajale või juubeliks?

Kõige traditsioonilisem viis lipu kasutamiseks on selle heiskamine maja fassaadile või lipumasti. Lipu asemel on lipumastis levinud ka sinimustvalge vimpli kasutamine. Rahvusluse ja oma meelsuse ülesnäitamiseks on see kahtlemata väga hea otsus.
Kolmel lipupäeval (vabariigi aastapäev, jaanipäev ehk võidupüha, taasiseseisvumise päev) on lipu heiskamine isikliku masti olemasolul lausa kohustuslik! Vimpel seda asendada ei saa. Teistel riigipühadel on lipu heiskamine soovituslik.
Lisaks võib seda teha näiteks suuremate peretähtpäevade puhul: sünni- või aastapäevadel, pulmadel jms.
Kuidas lipule varrast ning sobiv lipuhoidik või –mast valida, ning millised on üldse võimalused, annab nõu Lipuvabriku esindaja Karina Tõeleid.
Lipuvarda hoidiku valimine
Lipuvarda hoidiku asukoha valimisel tuleb arvestada sellega, et lipp peab maast olema minimaalselt 2–2,5 m kõrgusel ehk et lipu diagonaal ei tohiks jääda liiga madalale. Ka ei tohi lipp kuskile vastu käia. Kõigi reeglitega saab tutvuda Eesti lipu aabitsas
Hoidiku valimisel tasub kindlasti vaadata, millest on see tehtud. Ettevaatlik tasub olla väga odava hoidikuga, sest kehv kvaliteet võib kahjustada maja fassaadi. Tavaline, rooste eest kaitsmata raud hakkab üsna kiiresti roostetama ja roostevesi fassaadi rikkuma.
Lipuvabriku esindaja sõnul on nende valikus kaks erinevat mitte fassaadi kahjustavat hoidikut: kuumtsinktöödeldud metallist ning värvitud roostevabast metallist. Roostevabal hoidikul on allservas noka kuju, mis esmapilgul võib tekitada küsimusi, aga see oluline detail aitab vihmavett fassaadist eemale juhtida.
Oluline on ka hoidiku värv. Enamasti valitakse see maja stiili ja värviga kokkuminevates toonides ning eelistatakse sealjuures samas toonis hoidikut ja lipuvarrast. Lipuvabrik pakub neid kuues erinevas värvitoonis.
Lipuvarda valimine
Kui lipuvarda hoidjast juba rääkisime, siis soovitusi tuleks anda ka lipule varda valimiseks. Ka siin on võimalusi rohkelt.
Valida saab nii valmissuuruses kui kokkupandavate lipuvarraste vahel. Sellised on näiteks 3-meetrised lipuvardad. Kes tahab aga veidi enam panustada, leiab valikust väga ilusad ja kvaliteetsed eri pikkuses ning värvitoonides alumiiniumist lipuvardad.
Kel on aga keeruline ise valikut teha, siis neile on mugavaks ja praktiliseks lahenduseks komplekt “Heiska kohe”, kus Eesti majalipp on kinnitatud valgele puitvardale.
Lipuvabrik on mõelnud ka kortermaja elanikele. Neile on olemas spetsiaalne minikomplekt, mille saab panna näiteks rõdule.
Lipumasti valimine
Lipumasti puhul on kõige olulisem läbi mõelda selle asukoht, sest sellest sõltub ka masti kõrgus.
Kohta valides tuleb seda vaadelda mitmelt poolt, sest lipumast peab olema nähtav igast küljest.
Väide, et lipumast peaks soovitavalt olema üle maja katuseharja, on Lipuvabriku esindaja sõnul tegelikult müüt. Kõige tähtsam on see, et lipp peab olema ilusti vaadeldav ning välja paistma. Kui sellised tingimused on olemas, siis ei ole oluline, et masti kõrgus jääks üle katuseharja.
Kui aga lipumast jääb maja sisehoovi ja lipp välja ei paista, tuleks see siiski proovida teha üle katuseharja.
Kõige levinumad lipumastid on 8–9 m pikkused. Seejuures võib lühem varras vahel mõjuda palju paremini, kuid paljuski on see tunnetuse küsimus. Seega võtke aega, enne kui masti paigaldama asute!
Kõige enam võib kohata valgeid lipumaste. See on küll traditsiooniline, aga võib ka teisiti. Lipumaste saab RAL-värvikataloogi alusel teha mis tahes tooniga.
Kas lipumast võib olla ilma lipu või vimplita?
Kui lippu ei ole, on mastis soovitav pidevalt hoida lipuvärvides vimplit. Kuid seda võib kaunistada ka mõne muu vimpliga. Selleks võib olla näiteks kas maakonna-, suguvõsa- või mõne muu olulise sümboliga vimpel. Otseseid piiranguid sellele ei ole. Ei ole keelatud ka tühjana hoida, aga milleks siis mast, kui see on tühi?
On ka majapidamisi, kus on kaks lipumasti, kuna pererahvas on eri rahvusest. Nii ongi üks vimpel ühe ja teine teise riigi lipu toonides.
Eritellimusel lipud ja vimplid – saunamajale ja laste mängumajale
Lipuvabriku esindaja sõnul on aina aktuaalsem vimplite ja minilippude tellimine eritööna. Neid kasutatakse koduhoovis asuvatel muudel hoonetel, näiteks saunamajal ja laste mängumajal. Mujal maailmas, eriti Ameerikas, on see väga populaarne.
Lipu panemine laste mängumajale on vahva idee, millega lapsed kiiresti kaasa lähevad. Lapsed võivad omale vimpli või lipukese pildi ka ise joonistada ning see trükitakse selle järgi valmis.
Heisata võib ka lihtsalt sünnipäevalipu - mida klient soovib, selle Lipuvabrik ka teoks teeb. Nii on neist lippudest-vimplitest rõõmu kogu perele!
Mõne väikese lipukese või vimpli kasutamisega ei saa kunagi ka n-ö üle pakkuda – tegemist ei ole ju suurte ja domineerivate aksessuaaridega. See-eest aitavad nad juba maast madalast juurutada rahvuslikke väärtusi.
Eridisainiga lipud ja vimplid pidupäevadeks - kus kasutada?
Lippudega võib kogu peo ära ehtida! Lippe ja vimpleid saab lisada autodele, majale, puudele ning kasvõi võileibade kaunistuseks. Kõik sõltub kontekstist ja lippude suurusest. Kui on sünnipäev, saab lisaks suurele lipule laste jaoks tellida ka väikesed, n-ö käsilipud.
Lahedaid ideid peo kaunistamiseks lippudega leiab internetist lõputult. Lipu või vimpli mustri võib näiteks trükkida ka paneelkardinatele või laudlinadele. Pidu ei oleks ju pidu, kui me selle ümbrust peomeeleollu ei lööks ega vastavalt riietuks.
Lisaks Eesti lipule võiks igas majapidamistes olla veel teinegi, eridisainiga lipp või lausa mitu sellist. Neid saab heisata kui tähistatakse suurelt mõnda tähtpäeva või püha, eluetapi algusi või lõppe.
Lastega seotud tähtpäevad
Lipu heiskamist väärivad kindlasti lapse sünd, esimene koolipäev või kooli lõpetamine. Kõik sellised asjad loovad traditsioone ning sellest kasvab välja oluliste tähtpäevade austamine.
Juubelipeod
Hiljaaegu tegi Lipuvabriku esindaja suure kuldse vapiga lipu 90-aastase naabriproua juubeliks, mis heisati üllatusena juubilari õnnitlemise ajal. Sünnipäevalaps oli sellest pisarateni liigutatud.
Narmaste ja ehisnööriga lipud on vägagi nutikas võimalus teha unikaalne ja väärikas kingitus.
Külaliste vastuvõtt
Lipu heiskamiseks leiab põhjuseid veel küllaga! Näiteks kui tulevad külalised või uued pereliikmed mõnest välisriigist, siis võiks lipu heisata nende auks. Sellega anname olulise sõnumi edasi.
Küla- ja kogukonnapeod
Suuremat kogukonnatunnet aitab inimestes luua omavalitsuses lehviv oma sümboolikaga vimpel. Või vimpel, mis annab märku, et see ilusaimaks valitud küla. Ka mitut küla hõlmavad kodukandi liikumised saavad oma vimpliga ühtekuuluvustunnet tekitada. See kõik annab lihtsate vahenditega võimaluse oma kodukohta väärtustada.
Suguvõsa kokkutulek
Iga pere või suguvõsa võib kujundada oma sümboolikaga vimpli, mida on tore koosviibimise puhul heisata.
Pulmad
Eraldi kategooria on ka pulmalipud, mis on multifunktsionaalsete omadustega. Pulmalipud ja -vimplid on tehtud majalipu mõõtudes.
Lipuvabrik teeb need universaalse kinnitusega, mis võimaldab pulmalipu panna nii lipuvardasse kui igale poole mujale, kus on lipumast.
Tänu spetsiaalsetele aasadele saab lipu aga ka näiteks puhkemajja või metsa matkale minnes kaasa võtta ning panna kas seinale või puude vahele rippuma.
Rannalipud on tõusev trend spordihuviliste seas
Mida aeg edasi, sest rohkem on ka erinevaid veespordihuvilisi. Liigutakse rannast randa, otsides sobivad tuuleolusid ja veetemperatuuri. Olgu see siis lohe- või lainelauasurf, kanuusõit või jahiga kruiisimine. Loe edasi siit
Lipuvabrik teeb valmis ka kõige omapärasemad lipud ja vimplid. Tellimine on lihtne – pane vaid oma pilt ja ideed nende kodulehe kaudu teele!
A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. R)
Eridisainiga lipp laste mängumajale, juubeliks või surfiranda?