FIN
RUS
ENG
EST
Inkodu - Sisustus Ehitus Aed
Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus
Ehitus
Aiakujundus, -ehitus
Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis

Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Potiaiad tõusevad üha suuremasse soosingusse, kuna neid on lihtne ümber kujundada ja nad nõuavad vähe ruumi. Tubases aias saab potis kasvavaid taimi vahetada, neid aiast eemaldada ja sinna lisada terve kasvuperioodi jooksul. Samas on potte ka lihtne vastavalt vajadusele ühest kohast teise tõsta. Peaaegu et kõiki taimi, köögivilju, ürte, lilli ja isegi väikeseid puid ja põõsaid saab kasvatada potis. Potiaed sobib hästi rõdule
või terrassile, kus pääsevad esile taimede kaunid detailid, nende lehtede kuju ja lõhn.

Vali õige kasvualus

Istutusnõu peab olema piisavalt suur, et taimedel oleks hea olla ning ka kastmine käiks kergemini. Kuna potis oleva kasvualuse kogus on piiratud, peab kasvualus olema kvaliteetne. Üheaastaste taimede pottidesse pannakse igal aastal uus, toitainerikas muld. Pottides kuivab muld kiiresti, seepärast sisaldab hea potimuld abiaineid, mis parendavad mulla veehoidmisvõimet.
Mullale lisatud kergkruus parendab vee imendumist ning kuiv muld läheb kergemini niiskeks. Biolani Suvelillede Muld sisaldab nii veehoidmisvõimet parendavaid abiaineid kui ka purustatud kergkruusa. Ka altniisutusega potid ja kastmisseadmed teevad potiaia hooldamise hõlpsamaks.

Potiaia lisaväetamine

Lisaväetamine kujutab endast lihtsat viisi hoolitseda potitaimede toitainevajaduse eest terve suve jooksul. Lisaväetisena kasutamiseks sobivad kõik Biolani graanulväetised, näiteks Biolani Loodusväetis. Loodusväetises sisalduvad toitained eralduvad taimede tarbeks vähehaaval.
Istutamise ajal tehakse taimede vahele süvendid, kuhu pannakse väetist väikeste kuhjadena. Üleväetamise vältimiseks on tähtis, et väetist
ei segataks kogu mulla sisse. Lõpuks kaetakse väetisegraanulid mullaga. Lisaväetises jätkub toitaineid kogu kasvuhooajaks, nii et kastmiseks võib kasutada ka tavalist vett. Sobiv väetise kogus sõltub taime liigist. Köögiviljad, mis vajavad kasvamiseks palju toitaineid – näiteks kurk ja tomat –, vajavad lausa 1,5 liitrit väetist taime kohta, samas aga ürtide puhul on piisav 1 dl taime kohta. Suvelillede istutamisel – näiteks rõdukastidesse ja amplitesse – on 10-liitriste ja suuremate istutusnõude puhul paras lisaväetise kogus 1–1,5 liitrit ning väiksemate puhul 0,5–1
liitrit.

Köögiviljad potis

Potiaed võib koosneda ka vaid kasulikest taimedest, kuna nende seas leidub ilusaid liike, mis sobivad kasvatamiseks nii pottides, amplites kui tugivõrestikel. Lisaks võib köögiviljataimedelt koguda värsket ja maitsvat saaki toidulauale panemiseks. Mugav ja efektiivne kasvualus tomatite, kurkide, kõrvitsate, tšillipiparde ja muude palju toitaineid vajavate köögiviljade rõdul kasvatamisekson Biolani Kasvukott. See sisaldab looduslikku lisaväetist, millest jätkub toitaineid kolmeletaimele terveks suveks ning muud väetist pole lisaks vaja. Kastmiseks kasutatakse tavalist vett. Kastmine käib vaevatult ning laudu ja põrandaid määrimata, kui Kasvukoti alla panna Biolani Kastmisalus. See toimib veereservuaarina, millest vesi imendub kapillaarselt kasvualusesse vastavalt taime vajadustele. Kastmisaluse veevarust jätkub saaki andvatele tomatitaimedele vähemalt nädalaks ajaks ning väiketaimedele palju kauemaks. Tänu sellele on võimalik kasvatada köögivilju näiteks suvilas ning harrastusaednik saab suvel puhata, kui on tagatud kasvuhoone või klaasitud rõdu ventilatsioon. Ka pealtkastmise korral valgub üleliigne vesi kastmisalusesse ning ei määri põrandat.

Potis sobivad veel kasvatamiseks:


Ubadele ja hernestele meeldib soe kasvukoht. Uba on ronitaim ning kasvab kiiresti, moodustades varjava kaitse võõraste pilkude eest; lisaks saab hilissuvel nautida selle saaki. Ube süüakse küpsetatult. Herneid võib kasvatada keppide najal või ka ilma, korjates neilt vaid võrsesaagi.

Potiaias tasub eelistada kiirekasvulisi lehtsalateid, mille küljest saab noppida lehti vähehaaval kogu suve jooksul. Salatiseemneid müüakse ka segudena, mispuhul ühest seemnepakist saab mitu erinevat maitset ja küllaga silmailu.

Lehtpeet pole vaid söödav köögivili – ta on ka uhke ilutaim. Lehtpeedi suuri pehmeid lehti kasutatakse samamoodi nagu spinatit. Jämedaid ja värvikaid leherootse võib aurutada ning süüa nagu spargelkapsast. Väikesed lehed sobivad otse salatisse panemiseks.Pilt1-Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Pilt1-Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Pilt2-Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Pilt2-Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Pilt3-Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Pilt3-Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Pilt4-Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis
Pilt4-Mitmekülgne potiaed. Köögiviljad potis

Jaga Facebookis

fb button