FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
Sisustus
Ehitus
Aed
Mööbel
Terrassiehitus
Sisekujundusteenused
Köögimööbel

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»
»

Aiandus, haljastus, aiaehitus

»
Disainilaat

Hästi valgustatud koduaed kaunistab teie kodu aastaringselt

Et suure hoole ja armastusega kujundatud koduaia ilu ei läheks pimeduse saabudes kaduma, vajab meie laiuskraadidel asuv aed valgustamist. Suvel ja kevadel nagunii- sel ajal on aias rohkem liikumist või istumist, aga seda ka nn hallil ajal – sügisel ja talvel oleks silmarõõmustavat pilti rohkem vaja.
Tasub katsetada julgelt koduaias erinevaid valgusteid, tulemus võib tulla põnevam ja mängulisem. Soovitan kasutada aias ka värvilist valgustust, see annab oluliselt rohkem valikuvõimalusi suhteliselt kerge vaeva ja väikeste lisakulutustega. Oht üle pingutada siin muidugi on, aga julgen lubada, et lõpptulemus võib päris meelivalt üllatav olla. Näiteks võib värvilise valgusega rõhutada ühe või teise objekti loomulikku tooni – näiteks punastes õites põõsas või lillesülem on hoopis ootamatu välimusega, kui seda lisaks toetada punase valgusega. Aga ka rohelise puuvõra valgustamine rohelise valgusega annab pimedas sootuks uudse efekti. Kui aga õite loomulikku ilu juba nappima hakkab, saab erksa värvilaigu tekitada kasvõi esimesele lumele.


Fotol: Marset, Txl, disain Joan Gaspar

Mida siis aastaringselt kasutatava aiavalgustuse planeerimisel silmas pidada tasuks?


Esmalt muidugi piisavat niiskuskindluse astet, see peab välistingimustes töötava valgusti peale alati kirjutatud olema, seda tähistatakse tähelühendiga IP ja sellele järgneb kahekohaline number, mida suurem, seda parem. Kui see number on 23 või suurem, sobib valgusti õue. Märge IP67 lubab seda valgustit paigaldada veega vahetult kokku puutuvatele pindadele, IP 68 valgusti on veekindel. On kasulik teada, et madalapingelised (12V või 24V) valgustid on ohutumad, annavad rohkem valgust ja töötavad tavaliselt paremini ja kauem.

Valgustite valik

Kui planeerida valgusteid jätta pikaks ajaks välja ilma kätte, tuleb eelkõige silmas pidada, et valgustite materjal seda ka võimaldaks. Paljud plastid ei kannata pidevat päikesevalgusega kaasaskäivat UV kiirgust, muutuvad rabedaks, nende värv võib ajapikku pleekuda ning neid on hiljem raske puhastada. Ka kipuvad sellest materjalist valgustid temperatuuri alanedes kergesti murduma, seetõttu soovitan panustada pigem metallist korpusega valgustitele. Ehkki enamasti hinnalt kallimad, on lootust, et need rõõmustavad teie silma aias mitmeid aastaid – soodsa hinnaga soetatud valgustisarnased esemed ei pruugi aga üle elada ühte suvegi.  Näiteks kehtib see kaubanduses saadaolevate päikesepatareidega valgustite kohta, seni ei ole silma alla sattunud ühtki töökindlat ja usaldusväärset versiooni. Muidugi on meil päikest ka suveajal üpris piiratult ja sellest ei pruugi piisatagi akude korrektseks laadimiseks, aga ikkagi – võiks ju eeldada, et need on ikka rohkemaks kui üheks grilliõhtuks toodetud?


Fotol:Traddel 1

Et metallvalgustite puhul on roostetamine üpris tihti probleemiks, on korralikumad neist valmistatud alumiiniumist või muudest metallisulamitest, mis roostet ei karda.
Samas - just viimastel aastatel muutuvad üha populaarsemaks valgustid, mis sootuks vastupidiselt harjumuspärasega on hoopiski üleni kaetud naturaalse punakaspruuni roostekihiga. Seda mitmel ilmsel põhjusel – praktiline - siis ei ole sellise valgustiga mingit muret värvimise seisukohalt ja esteetiline - vanametalli aastatepikkuse kokkuostmise tulemusena jääb üha kaugemasse ajalukku nähtus, kui aianurgas pidevalt midagi koledat roostetas – miks ei võiks siis nüüd aias roostetada hoopis midagi ilusat?

Valgusallikate valik:

Et hõõglampe jääb iga aastaga järjest vähemaks ja nende asemele pakutakse hulganisti erinevaid alternatiive, on ilmselt tarvilik mõningane ülevaade ka selles osas, milliseid neist tasub välisvalgustites kasutada, milliseid mitte.

Kasulik on arvestada, et üha rohkem võimust võtvad LED lambid ei ole enamasti suutelised enese pealt lund ära sulatama ja mattuvad seetõttu kergesti hange alla. Kahjuks suhteliselt külmakartlik ka sedasorti lampe käigushoidev elektroonika – seda ilmselt eelkõige seetõttu, et neid valmistatakse soojades maades, kus seda probleemi ei ole. LED-idele endile aga külm meeldib, siis vajavad need vähem jahutamist, ning seetõttu on mõtet nende kasutamist välisvalgustites vähemalt kaaluda.
Kuidas on lood aga säästulampidega? Nendega on olukord erinev, odavamad tüübid ei taha temperatuuri langedes üldse tööle hakata, probleemid algavad juba 0*C juures, osadele sobib kuni -15*C ulatuv külm, aga parimad neist süttivad veel -30*C juures. Et seda ei ole enamasti tootepakendeile peale kirjutatud, soovitan enne lampide ostmist müüjaga konsulteerida – kui tema ei tea samuti selle kohta midagi kosta, on oht, et ilma jahenedes suurem osa teie valgustitest lihtsalt ei sütti või hakkab närviajavalt vilkuma.
Selline vilkumine omakorda rikub ära ka säästulambi enese ja oodatud säästumoment jääbki tulemata.
On mõistlik silmas pidada, et seni ei toodeta niiskuskindlaid säästulampe, seetõttu tuleb neid kasutada vaid kinnistes valgustites, mis niiskust sisse ei lase – siis on tulemus  kindlasti pikaajalisem.


Fotol: Foscarini, Gregg outdoor, disainLudovica e Roberto Palomba

Ehkki aiavalgustite sisse/väljalülitamiseks soovitatakse tihti kasutada liikumisanduriga lüliteid, on taas kasulik teada, et paljudele säästulampidele ei meeldi ka pidev sisse/välja lülitamine. Eks ta ole loogiline ka – kui ikka säästulambi idee on pidevalt töötades energiat säästa ja võimalikult palju valgust anda, siis ei saa see liikumisanduri tõttu teha ei üht ega teist – lamp on just üles soojenenud, kui andur selle välja lülitab.
Praegu üha laialdasemalt saadaolevad halogeenlambid, sobivad aga aiavalgustitesse väga hästi. Olles hinnalt soodsad ja süttides probleemideta nii külmas kui soojas, ilma viivituseta, kartmata liikumisanduri taha ühendamist – võib julgelt öelda, et hetkel parim lahendus hõõglampide asendamiseks on siin.

Ja veel. Kui plaanida valgusteid aias kasutada aastaringselt, on kindlasti  mõtet arvestada, kas seda valgustamist ühel või teisel juhul ikka aastaringi vaja on. Kui teil on aias piirkondi, mis ei ole aknast näha ja kuhu te satute vaid piknikku pidades, ei ole mõtet sinna pidevalt põlevaid valgusteid paigaldada.
Kui lillepeenar on õitsemise lõpetanud, kaob tihti mõte ka sinna valgust suunata, jne.

Siin on mitmeid võimalikke lahendusvariante. Üks neist oleks näiteks aiavalgustuse planeerimisel ja kaablite maa sisse panekul jagada aed mõtteliselt tsoonideks ja lülitada sealolevaid valgusteid eraldi sisse ja välja. Liikumisandurite kasutamine ei ole suures aias sugugi halb mõte. Aga ka puude-põõsaste-peenarde juurde paigaldatud niiskuskindlate pistikupesade abil saab valgusteid vajadusel ümber tõsta ja pilkupüüdvat efekti saavutada. Selleks tuleb mõistagi muretseda teisaldamist võimaldavad valgustid, mis asetatakse maapinnale või torgatakse otsapidi murupinda. Peab ainult silmas pidama, et nende valgustitega paratamatult kaasaskäivad juhtmed ei jääks käidava koha peale ja et töötamisel kuumaks minevaid valgusteid ei ole hea paigutada vahetult vastu taimi.


Fotol: Foscarini, UTO, disain Lagranja design

Valgustuse lülitamine

Välisvalgustuse sisse-välja lülitamiseks sobib väga hästi automaatne hämaralüliti – nii on mugavam. See lülitab valguse hämaruse saabudes automaatselt sisse ja hommiku saabudes välja. On saadaval ka programmeeritavaid hämaralüliteid, mis energiasäästu nimel valguse öösel näiteks kella 2 ja 5 vahel välja lülitavad – siis ju enamasti nagunii keegi aias ei käi.

Valgustuse planeerimine:


Valgustid vajavad töötamiseks enamasti elektrit ja -kaableid. Kasulik oleks kaabeldustööd planeerida ja läbi viia enne haljastustöid, aga kaablile kraavikese kaevamine ei tohiks olla ülearu tülikas ka olemasoleva muru korral. Maapinnal lahtiselt vedelev kaabel võib osutuda eluohtlikuks, näiteks muru pügamisel, mõistlikum on aias välja valida sobiva kaugusega nn ”sõlmkohad”, paigaldada sinna püsivad niiskuskindlad pistikupesad ja süvistada nendeni viivad kaablid maa sisse. Minimaalne sügavus oleks 50-60 cm, siis ei ole peenarde ümberkaevamise käigus vaja karta juhuslikku kaablite vigastamist. Kaabel võiks olla kraavipõhjas kaitstud kas plast- või metalltoruga, aga ka erksat tooni kileribaga kaabli katmine annab lootuse, et näiteks istutusauku kaevates jääb see mulla sees silma ja hoiatab ettevaatlikkusele. Tehke kindlasti joonis, mille peal on kaablite asukohad aias, ja hoidke seda kergesti kättesaadavas kohas, näiteks elektrikilbi läheduses.


Millise disainiga valgustid valida, sõltub paljudest asjaoludest. Arvestama peab maja arhitektuuri ja isiklikke eelistusi, eelkõige muidugi rahalisi võimalusi. Häid ja vastupidavaid valgusteid saab valida paljudest tootekataloogidest, valik on väga lai. Praegune uus moetrend on seniste sisevalgustite, näiteks põrandavalgustite niiskuskindlaks muutmine ja nende kasutamine terrassil või verandal.

Erinevaid aiavalgustite tüüpe:


Maapinda süvistatud valgusti on kõige tagasihoidlikum õuevalgusti. Seda ennast ei olegi tavaliselt lihtne märgata, näha on vaid valgus. Nendega markeeritakse enamasti kõiksugu astmeid, nt terrassiservi või sissesõidu- ja jalgteid, aga need sobivad ka suuremate puude, müüride või muude dekoratiivsete detailide rõhutamiseks. Energia- ja rahasäästu huvides on kasulik silmas pidada, et kui valgusti on mõeldud vaid terrassiserva või jalgtee markeerimiseks, on mõistlik panna valgusteisse võimalikult nõrgad lambid – on väiksem nii pimestusoht kui taeva poole suunatud ja tühja minev energiahulk.


Fotol: SLV,Trail lite

Autoteele paigaldatavad valgustid peavad suutma taluda auto raskust. Vastav märge on tavaliselt kirjutatud otse valgusti peale: “driveover” või “max 3000kg” vms. Soovitan paigaldada valgustid piki sissesõidutee telge, siis ei ole ohtu, et päevasel ajal pargitud autod tuleb pimeduse saabudes ringi manööverdada, et juhulikult otse valgustile sattunud autokumm öö otsa kuumutada ei saaks.
Et pinnasesse süvistatavad valgustid võivad vihma korral jääda lausa vee alla, on väga oluline nende korralik niiskuskindlus (sobib alates IP67), aga ka nendes kasutatavate valgusallikate võimalikult pikk eluiga – on ju iga lambivahetuse jaoks vajalik valgusti lahtivõtmine. Kui aga valgusti kattekaane ja tihendi vahele satub näiteks liiva, on järgmise vihmaga mure käes. Seetõttu on siin jätkuvat populaarsust nautimas aastatepikkuse elueaga LED-lampidega valgustid.

Madalad postvalgustid, nn pollarvalgustid. Sellise lambi eripäraks on kupliosa ja valgustialuse ühtesulandamine, need on enamasti kogu pikkuses ühesuguse läbimõõduga. Pollarvalgustid on tavaliselt 20 cm kuni 1,5 m kõrgused, mistõttu on väga erinev ka nende poolt tekitatav valgusefekt.


Fotol: Leds, C4 mark

Seinavalgustid majaseinalt aeda suunatuna või lehtlaseintele paigutatult on väga efektsed. Saadaval erinevates vormides - antiiksest laevalaternast ülimodernsete, läätsedega teraskuupideni. Palun arvestage aga nende paigutamisel võimaliku pimestusohuga – kui pärast mõnusat grilliõhtut ei näe aia poolt majale lähenedes tulles enam ustki lahti teha, on midagi siiski valesti.


Fotol: Foscarini, UTO, disain Lagranja design


Fotodel: Leds, C4 ja Leds, C4 Medea

Soovitan valgustite valikul asjatundjatega kindlasti nõu pidada, nii saab tulemus parem ja raha tuuldemineku risk on oluliselt väiksem. Kellel maastikuarhitekti soovi või vajadust palgata ei ole, võib ostmisel müüjatelt konsultatsiooni küsida, kaks pead on ikka kaks pead!

Aiad kauniks ja sära silmadesse!

Autor ja fotod: Hektor-Light

Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Palazzo sisearhitektide loodud helge moodne kodu Pärnu jõe kaldal

2018-09-10
Kus oleks veel täiuslikum koht elamiseks, kui mitte maalilise Pärnu jõe kaldal? Vaikne naabruskond, võimalus igal ajal kiirelt ujumas käia ning seda kõike kesklinna vahetus läheduses. Vastvalminud modernse ühekordse eramu projekteeris arhitekt Tanel Tuhal 5-liikmelise perekonna soove ja vajadusi silmas pidades. Kõrgete lagede ja suurte akendega kaunis maja on koduks perele, kus kasvab kaks väikest tütart ning teismeline poeg. Sisearhitektide Airita Aimi ja Gea Grentsi nägemuse kohaselt sai maja üldine värvigamma

Koolieelne lastetoa remont – mida tasuks teada?

2018-08-24
Lastetuba, Talo Lintula, Elamumess Poris 2018
Lastetoa remont on ühest küljest lõbus ja loominguline ettevõtmine, aga teisalt vastutusrikas väljakutse. Nippe ja soovitusi, kuidas leida kompromiss lapse ja vanema soovide vahel ning luua turvaline ja mugav keskkond, annab K-rauta sisekujundaja Merike Hirvoja. Lastetoa puhul kehtivad kolm reeglit: materjalid peavad olema vastupidavad, mugavad ja turvalised, tuba ise eakohane ning lähtuma lapse (või laste), mitte vanemate vajadustest. Koolilapse tuba peab olema harmooniline, sest turvaline ja mõnus keskkond mõjutab õpimo

Sisustussalong MUSTER - alati mitmekülgne ja ajatu valik

2018-07-10
Neid kohti ei ole palju, kuhu 20 aasta jooksul võiks minna üha uuesti ja uuesti ning avastada end ikka inspireerituna, et oma töö- või kodukeskkonda kaunimaks muuta. Üheks selliseks näiteks on sisustussalong Muster, mis aitab nii kodu sisustamise, halva tuju kui ka kiire kingiotsimisabina. Muster alustas 22 aastat tagasi ehituspoe nurgakeses valiku tapeetidega. Uuenduslikus väljapanekus leidusid muuhulgas nii Rootsi Duro, Inglismaa Sanderson kui Hollandi Eijffinger. Aastatuhande vahetusel koliti olemasolevasse salongi ja tapeedivalikule lisandusi

Sisearhitekt Ingrid Kuuli kujundatud eramu võtmedetailid on täispuit, kivi ja klaas

2018-06-13
Eriliselt looduskaunis kohas Pärnu jõe ääres valminud neljaliikmelise perekonna elamukompleks on hea näide kliendi ja sisearhitekti suurepärasest koostööst. Sisearhitekt Ingrid Kuuli kaasati protsessi veel õigel ajal – kohe peale eramu projekti valmimist. Nii oli võimalik projekt koos läbi töötada ja muuta mõningaid avasid enne ehitustöödega alustamist. Lisaks vanematele elab peres kaks gümnaasiumiealist last. Pere põhisooviks oli saada hubane ja soe kodu, kus on kasutatud naturaalseid nin

Kuidas muuta väike korter avaramaks?

2018-06-11
Väikese ruumi kujundamine võib tunduda tõelise väljakutsena, kuid leidlikud lahendused ja õige sisustus annavad ka kõige pisemale kodule avarust ning võimaluse ökonoomselt ja mugavalt toimetada. Ka meie stuudiopood Telliskivis on kompaktne ning väike, kuid sealjuures avar ja valgusküllane. Seepärast usume, et oskame ka Sulle parimaid lahendusi tutvustada. Kasuta ära võimalikult palju loomulikku valgust See teada-tuntud nipp ei vea Sind kunagi alt ning jätab ruumist tõeliselt avara mulje. Jäta a

Muljeid Eesti suurimalt sisustusmessilt Interjöör 2018

2018-04-23
20.-22. aprillil toimus Eesti Näituste messikeskuses taas sisustusmess Interjöör, mis on Eesti suurim sisustusmess, hõlmates lisaks sisustusele ka kinnisvara, aianduse ning disaini valdkondi. Nagu ikka, nii sai ka sel korral nautida ja osta head disaini erinevatest valdkondadest. Samuti sai osaleda toidu valmistamise õpitubades, erinevatel seminaridel ning nõuandlates ja tutvuda ka EKA tudengite,  floristika võistlustööde ja valgustidisainerite KUU ja PUU näitustega. Esindatud oli Eesti disainerite kahurvägi, kes oma loo

Sisustussalong U&K Interiors aitab luua julge ja erilise interjööri

2018-04-13
Sisustussalong U&K Interiors aitab luua julge ja erilise interjööri. Foto: Artwood
Tallinnas asuv omanäoline sisustussalong U&K Interiors püüab pakkuda kõike seda, mida mujalt ei leia. Salongis ringi vaadates tekkib täiesti tahtmatult tunne justkui oleksid ootamatult kellegi lõunamaise hõnguga koju sisse astunud. Päris täpselt ei saa aru, on see nüüd Itaalia või Prantsuse kodu, aga kindlasti mitte tavapärane Eesti oma. Kõik, mis silma jääb, on äärmiselt huvitav ja omanäoline. See võibolla isegi natuke teatraalne koht on julge kliendi jaoks, kes soovib isikup&au

Sisearhitekt Airita Aim annab nõu, kuidas sisustada kodu nii, et see oleks moes ka aastakümnete pärast

2018-03-23
Sisearhitekt Airita Aim annab nõu, kuidas sisusta kodu nii, et see oleks moes ka aastakümnete pärast. (Foto: Meridiani Plinto)
Disainimaailmas käivad asjad moemaailmaga sarnaselt. On kiirmood, mida saab odavalt ja kohe ning klassika, mille eest tuleb väärilist hinda maksta. Trendid tulevad ja lähevad, aga tõeliselt hästi välja mõeldud tooted ja põhisuunad ei lähe kunagi moest. Geniaalseid asju pole ju mõtet uuesti leiutama hakata, pigem muuta olemasolev veelgi täiuslikumaks.  Trendid sisekujunduses ringlevad mööda spiraali Sageli isegi ei teata, et mõned poeakendel ja kataloogides ilutsevad moodsad tooted ja ideed on tegelikult

Valgustite maailmas aktuaalne!

2018-02-22
Mõistagi tuleb valgusteid valida oma maitse ja soovi järgi, kuid siin on teieni toodud eredaid uusi suundi meie tuntud tootjatelt, kes kujundavad paratamatult seda maailma. Milliseid stiile, värve ja materjale leiame alanud aastast? 1. Valgustid, mis on pärit kaugetest aegadest Sobivad neile, kes armastavad klassikalist stiili ja just siit pärineb tootja Flos uus valgusti Bon Jour. See valgusti on sündinud kuulsa prantsuse kristallifirma Baccarat ( loodud 1764.a.) küünlajalast inspireerituna Philippe Starcki poolt. See on kui ajatus, kus tö&

8 ideed lapse toa kujundamiseks. Mööbel võiks olla mängu osa!

2018-02-08
Ei ole kindlaid reegleid toa kujundamisel, aga siiski on välja kujunenud tõed, mis lapsele hästi mõjuvad ja arengut soodustavad. Oma mõtteid jagab meiega lastetoa sisustusega tegeleva salongi Superkuu eestvedaja Merce, keda inspireerivad lihtsad, mängulised ja omanäolised interjöörid. Mahedad värvid Lastetoa värvide puhul on reegel, kui täpselt ei tea, mida teha, siis eelista igal juhul mahedaid toone. Kui värvidega ja tapeediga pole üle pingutatud, on atmosfäär helge ja rõõmus. Tegelikult

Kodukontori valgustamise ABC

2018-02-07
Kodukontori loomine ja sinna hea kvaliteetse valgustuse planeerimine osutub lihtsaks kui seda saab kavandada juba ehituse algstaadiumis. Sel juhul peaksime teadma kodus töötamise töö iseloomu, kas vajame enamik aega laua ja arvutikuvari taga istumiseks või saame puhkenurgas meilid saadetud-vastuvõetud. Või hoopis oleks hea suur lauapind suuremõõduliste plaanide ja kavandite joonestamiseks ja värvimiseks. Sellest sõltub kui palju peab ruumi lisama kunstvalgust, milline toon peaks valgusel olema, kust suunata valgust tö&o

25 ideed ruumi valgustamiseks

2017-12-25
Kodu õige valgustamine on oluline!
Valgusti valikul võiks lähtuda ennekõike toa otstarbest (miks ja kes kasutab) ja interjööri eripäradest (suurus, kõrgus, värvid, aknad...). Piisava valgustatuse tagamiseks on soovitatav kombineerida omavahel lae-, seina-, põranda- ja laualampe. Valgusteid saab omakorda sobitada vastavalt sellele, kas nad annavad kaudset, suunavat või üldvalgust. Nõuanded sobiva valguslahenduse leidmiseks: 1. Ruumi efektiivse valguse planeerimisel on vajalik teada toa suurust ruutmeetrites ja ka kõrgust. Optimaalne võimsu

10+ superhead ideed trenditeadlikule sisustajale!

2017-11-21
Jälle moes: õhulised alusraamile tõstetud lillepotid (Strössel). Sisustus E Kaubamajas kohapeal leiab leiad veel 101 põnevat ideed!
Kes meist ei unistaks ilusast, praktilisest ja mugavast kodust, eriti just pimedal ajal, kui tavalisest rohkem aega kodus veedame. Lõuna-Eesti suurim sisustuskeskus Sisustus E Kaubamaja on juba üle 15 aasta pakkunud äärmiselt laia sisustustoodete valikut, sest ühe katuse alla on kokku koondunud lausa 29 valdkonna parimat teenusepakkujat ja salongi, kelle tohutust tootenimekirjast leiab kindlasti kõik vajaliku isegi kõige nõudlikuma maitsega klient. Läheneva talve eel on keskuses tegutsevad salongid pakkunud välja põnevaid tre

Hunterior sisustussalong: erilised detailid terviklikus ruumilahenduses

2017-10-30
Nõmme kõrgete mändide alla armsasse rohelisse majakesse on ennast mõnusalt sisse seadnud üks eriline sisustussalong. Hunteriori omanikud Gerli Mõisja ja Margit Grünthal ise nimetavad salongi pigem showroom/butiigiks, sest tegemist ei ole tavapärase sisustuskauplusega. Hunteriori majas on viimse detailini sisustatud nii elutuba, söögituba, magamistuba, esik kui kodukontor scandi-boho stiili järgides. Skandinaavialik stiil on põimunud boheemlasliku muretu vibe-iga, külg-külje kõrval harmoonilises tasakaa

Kuidas valida koolilapse tuppa lauavalgustit

2017-08-28
Õige laualamp tagab silma tervise Lapse kirjutuslaua valgustus on palju olulisem kui me aimatagi oskame. Valgus mõjutab paljuski õppimisvõimet ja heaolu. Ebapiisava valgusega seostatakse terve rida tülikaid vaevusi nagu peavalud, silmade ülepingutust ning ka rühivigasid. Keha üritab kompenseerida vähest valgust võttes sisse ebetervislikke asendeid, et paremini näha.                            &n

Muljeid Soome Mikkeli elamumessilt

2017-08-14
Soome elamumess Saimaa järve rannal Mikkelis oli koht, kus inspiratsiooni said kindlasti nii eriala spetsialistid kui kõiki suurepärase interjööri ja uute lahenduste nautijad. Looduskaunis keskkonnas asuva ülipopulaarse elamumessi fookus oli loodusesse sulanduva ja selle piirkonna võimalusi täiel määral arvestava välis- ning siseruumi loomine. Aedadest on kujundatud mitmekesine laiendatud eluruum, mis täiendavad hästi majade sisekujundusliku konseptsiooni (andes juurde suure lisaavaruse). Lummav loodus, l

Nõuanne: kui valgusti vooluallikas on vales kohas

2017-07-30
Millised on lahendused valgusti õigesse kohta paigutamisel kui juhe on algselt vales kohas Kas tuleb tuttav ette, et olete just kolinud korterisse, paigutanud mööbli vastavalt oma soovile ning leiate, et valgustit ei saagi meelepärasesse kohta riputada. Või soovite kodus mööblit ümber tõsta, et elamisele uut ilmet anda, kuid segavaks asjaoluks osutub vales kohas laest või seinast väljatoodud juhe. Tüüpkorterites on sageli vähe voolu saamise kohti välja toodud. Kuidas siis tagada ruumi hea üldvalgus,

VALHALLA avas täiesti omanäolise poe

2017-07-25
Eestimaine disainibränd Valhalla Living avas oma esimese päris enda poe uksed ja ootab teid külla Balti Jaama uue turu kõrval DEPOO alal, Telliskivi 62. Põhjamaiselt karge, väljapeetud ning põnev arhitektuuriline kuubik. Ilmselt kõige omanäolisem pood/showroom terves Eestis. Tegemist on suurima konteinermajaga, mis poeks ehitatud. Vastvalminud esinduspoest leiab suurima valiku Valhalla enda disaini. Kodutekstiilid, aroomiküünlad, puidust ja marmorist aksessuaarid koju ja kööki. Suvised lemmikud: loodusmustritega

Telia büroohoone rajamisel lähtuti kõige uusimatest trendidest

2017-05-30
Puhkeala kohviku lähedal. Sinna pääseb trepist, mida ääristab suur eluslilledega kaetud sein. Foto: Elvin Heinla
Telia uus ultramoodne, julgete ja rõõmsate värvidega maja üllatab igal sammul nii arhitektuuri, põneva sisekujunduse, kaasaegsete töötamise võimaluste kui uskumatute tehnoloogiliste lahendustega. 9000 m2 büroopinda sisaldav ja 800-le töötajale töökohta pakkuv hoone on energiasäästlik, saades sõltuvalt perioodist enamuse oma jahutus- ja soojusenergiast maa seest. Valdav osa valgustitest töötab LED tehnoloogial, mis koos muu automaatikaga annab arvestatava energiakokkuhoiu. Hoone sisekuju

Sisekujundusbüroo Ako In poolt kujundatud Ugandi Resto interjööris kajastub samaaegselt nii ajalugu, rahvustraditsioonid kui sport

2017-02-23
Otepääl endise Oti pubi ruumides asub nüüd hubane Ugandi Resto, mille erilise interjöörilahenduse teostasid sisekujundusbüroo Ako In sisekujundajad Alesja Kovalenko-Lauri ja Mait Lauri. Tellija edastas lähteülesandeks ainult ühe soovi: kujundus peab olema rahvuslikus stiilis ja nn linkima ümbruskonnaga. Kui täna lõpplahendust vaadata, siis paremini ei oleks seda ülesannet lahendada saanudki. Millest sa ikka alustad, kui vaja kajastada ajalugu ja ümbruskonda, eks ikka kaardist. Seega katab esimese korruse seinu van