FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
Sisustus
Ehitus
Aed
Mööbel
Terrassiehitus
Sisekujundusteenused
Köögimööbel

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»
»

Aiandus, haljastus, aiaehitus

»
Disainilaat

Feng shui põhimõtteid järgiv hubane kodu Tallinna kesklinnas
Koduomanik Merle Kaubner pidas kodu kujundamise juures kõige olulisemaks looduslikkust ja naturaalsust. Soov oli saada hubane kodu, mis oleks tõeline kindlus ja annaks jõudu, tuge ja vabadust elu nautida. Sisekujunduse ja materjalivaliku juures tehti koostööd sisekujundaja Kristiina Eljandi ning feng shui eksperdi Janno Seederiga, et kodu saaks tasakaalustatud, tervislik ning detailideni eesmärgitruu. Sisustamise käigus maandati ja varjestati ka veesoonte mõjud.

Kodus on kaks tuba: magamistuba ja elutuba, mis on ühenduses köögiga. Elutoast-köögist pääseb avarale päikesepoolsele rõdule, kus on mõnus hommikukohvi juua või õhtuti jälgida päikese loojumist majade taha, päeva kokku võtta, unistada või raamatuid lugeda.
 
Harmoonilised eeldused
Feng shui on iidne idamaine eluviis, mille eesmärk on soodustada qi – kõige asjade elujõu, hea energia – liikumist ruumis. Seeläbi tagatakse tasakaal ja kordaminekud üheksas põhilises aspektis – rikkus, maine, suhted ja armastus, loovus, sõbrad, karjäär, enesemõistmine, perekond ja tervis. Feng shui põhimõtted aitavad neid aspekte võimendada materjali, vormi, värvi, tekstuuri, valguse, sümbolite ja detailidega. Eesmärk on luua turvaline ja ergutav ruum, kus saab elada ja töötada mugavamalt ning edukamalt.
2007. a ehitatud uue maja planeering on tasakaalukas, hoone paikneb krundi keskosas, nii hoovivärav kui ka majauks on keskel, mis tagab takistusteta qi voolu majani. Korteri pinnajaotus on kandiline ja seega kooskõlas feng shui põhimõtetega. Ükski osa ei ole ala- ega ülerõhutatud. Korteri asetus on ka ilmakaarte alusel korrektne, nii et karjääri tsoon (kan) jääb põhja ja maine tsoon (li) lõunasse.


 
Lähtepunktid
Kujundades määratleti üheksa tsooni ba qua kaardil ning võimendati neid sobivate materjalide, elementide ja vormidega. Lisaks hubasele ja kaasaegsele sisekujundusele pidi korteri olustik järgima ka idamaise filosoofia põhitõdesid, hea energia põhimõtteid ning elutee tasakaalu.
Koduuks avaneb korteri jaotuse järgi pigem paremalt, seega on korteris yin/yan tasakaal rohkem yin-suunaline ja materjalikasutuses tuli tõsta yan aspekti.
Juhis – Yan aspekti tõstavad metalsed ja maalähedased materjalid ning kandilised vormid.
Rakendus:
*Kandilised vormid: valgustid, keraamika, segistid, nagid, mööbel ja tekstuurid. Ka mööbel (köök, vannituba, elutuba) on massiivne ja mahukas.
*Naturaalsed materjalid: ruumide põrandad, metalsed materjalid: alumiiniumprofiilist liistud, valgustid.
*Toonid: maalähedased pastelsed pruuni alatooniga toonid (savikrohv, põrandad, kardinad, mööbel ja pildid).
Veesüsteemid ja pliit on planeeritud korteri keskele – kolle sümboliseerib iidse uskumuse kohaselt pere toitmist ja selle korrasolek on seotud jõukuse ja majandusliku heaoluga.
 
Ba qua tsoonide kirjeldused
Rikkus, materiaalsus (xun)
hea õnn, heaolu, võime vastu võtta, tänumeel
Xun qua’d võimendavad puu energia, tumeroheline ja pruunikaslilla värv, kangad, mündid ja paberraha, kitsas kõrge ja püstjas vorm.
Võimendus: korteris on rikkuse tsoon väga aktiivne. Seal paikneb teler, järelikult on pilgud sageli sinna suunatud. Võimendaja on ka püramiidne punutud põrandavalgusti (puu energia, püstjas vorm), samuti elutoa pruunikaslillad kardinad. Siin on kasulik hoida ka näiteks rahakassat!
 
Kuulsus (li)
maine, mille poolest olete tuntud, valgustatus
Li qua on seotud tulega, seda tugevdavad punane värv, avarus. Puu energia toidab tuld, seega on hea ka puit.
Võimendus – korteris on kuulsuse tsoonis massiivne fassaadiaken, mis sümboliseerib valgustatust. Täiendaja on ka punane küünal ja puidust punutistoolid akna all või rõdul – nagu parasjagu soov on.
 
Suhted (kun)
abielu ja romantika, partnerlus, andmine-saamine
Kun qua’d seostatakse enim rohkem abielu ja romantilise suhtega, kuid see võib võimendada ka sõprust ja ärisidemeid. Eelistatud on pehmed mööblikatted, roosa, valge, beež ja punane, paarikaupa asjad, värsked lilled, vormidest ruut või ristkülik.
Võimendus – suhete nurk on siin aktiveeritud sööginurga näol. Võimenduseks on beežid pehme kattega köögitoolid, värsked lõikelilled laual ja kaks valget küünalt. Laud, valgustid jm on valdavalt ristküliku vormiga.


 
Loovus (dui)
eneseväljendusoskus, lapsed, võime asju lõpuni teha
Dui qua on seotud metalliga, sobivad valge ja metalne värv ja valgus, ümarad vormid, puhtad, lihtsad, liigse kolita ruumid, maa elemendiga detailid, mis toetavad metalli.
Võimendus – selles tsoonis on lihtne ja puhas koridor, valged seinad, tugev metalne valgustus, põrandaliistudki on metalsed. Võimendust lisavad pildid, millel tõuseb esile maa element, ümarad vormid.
 
Tervis (taiji)
tervis, elu tasakaal
Taiji’s toimuv on keskne, seda ala tuleb hoida puhas ja kolist vaba, tsoon mõjutab kõiki teisi. Voolav vesi sisendab rahu. Märksõnad on kodukesksus, juurdumine, stabiliseerumine. Eelistatud on pruunid ja beežid toonid, kandilisus, metalli element.
Võimendus – taiji tsooni on ideaalne vannituba, mis sümboliseerib puhtust ja tervist: voolav vesi on rahu sümbol, mida saab võimendada näiteks punaste ja kollaste eredate rätikutega. Vannituppa valiti pruun laevatekipõrand ning mööbel ja elevandiluutoonis seinad ja lagi. Rõhutatult kandilisus kordub nii ruumis, mööblis, keraamikas kui ka nagides. Metalsust lisavad massiivsed nagid ja segistid, aga ka kroomitud rätikuradiaator.
 
Perekond (zhen)
uued ettevõtmised, suguvõsa, algatusvõime
Zhen qua on seotud puuga, seda tugevdavad elavad taimed ning taimede ja aedade pildid, helerohelised toonid, kangad, pehme mööbel, pisiesemed, kitsad vormid.
Võimendus – selles alas on elutoa istumisnurk ja diivan, seda võimendavad potitaimed, siin on hea hoida albumeid, pere ja lähedaste pilte. Aktsendiks on heleroheline kitsas taimepilt, ka piklik aken võimendab seda vormi. Aknalauale sobivad näiteks viirukid.
 
Enesemõistmine (gen)
teadmised ja õppimine, sisevaatlus
Gen qua on seotud maaga, seda tugevdavad beežid, kollased ja maatoonid. Soojad ja hubased kangad kutsuvad lõõgastuma ja puhkama, sobivad alla suunatud valgustid. Maad loob idamaa filosoofias tuli, seega on kohased mõned punased elemendid.
Võimendus – sellesse tsooni sobib ideaalselt magamistuba, mille seintel on kasutatud eestimaist beeži õlekrohvi, põrandal on maalähedane mererohust punutisvaip. Pehmete ja hubaste rooma kardinate kõrval on aktsendiks samas toonis parajalt punakad põrandapadjad.
 
Karjäär (kan)
karjäär ja elurada, seltskondlikud sidemed, tarkus
Kan qua’d tugevdavad puu energiaga elemendid, mis loovad idamaises filosoofias vett.
Võimendus – magamistuppa viiv koridor sümboliseerib siin elurada. Võimendavale puuenergiale (õlekrohv seintel, punutisvaip põrandal) annab aktsenti troopiliste bambuste panoraam pildil.
 
Abivalmis sõbrad (qian)
teie toetav võrgustik, abistajad mentorid, reisimine
Qian qua on seotud metalliga nagu ka li qua, seda tugevdavad valge ja metalne (kuldne-hõbedane), maa elemendi rõhutamine ja üksikasjad, mis toetavad metalli.
Võimendus – esik ja välisuks sümboliseerivad siin abiandjate kerget ligipääsu ja olemasolu, samuti reisimist. Esikusse tehti kaldseinaga eraldatud panipaik reisi- ja hobitarvetele. Tsooni võimendab jõulise metallelemendina suur raamideta peegel, metalsed põrandaliistud ja valgustid, hõbedane garderoobimööbel ja kroomitud nagid.

Tekst: Piret Veigel, Merle Kauber
Fotod: Indrek Kasesalu, Katrin Nõmküla

Arikkel on ilmunud ajakirjas Kodu & Aed 10/2011

Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Roosat värvi tapeedid on populaarsed

2018-08-14
Tapeetide valik uueneb pidevalt. Mõned kollektsioonid võetakse tootmisest maha, uued tulevad asemele. Tahaksime rääkida ühest trendist, mis on paljudele meele järgi – see on puuderroosa värvitoon. Kui veel paar aastat tagasi andis roosat värvi tapeete poodidest otsida, oli pakkuda ainult romantilisi roose või lastetapeete, siis praegu leiab selliseid seinakatteid pea iga tootja kollektsioonidest. Valik on väga lai - erinevad stiilid ja materjalid. Klassika ja  geomeetria, skandinaavia ja maakodu stiil, sädelusega ja ilma,

9 efektset magamistuba

2018-08-07
Väike ja elegantne magamistuba, maagiline koht, mis paneb sind unistama, lahe industriaalne magamistuba või boheemialik imedemaa? Kõik on teostatav olenemata eelarvest ja ruumi suurusest. Alljärgnevalt üheksa näidet, kuidas saavutada armas väike magamistuba. 1. Pruun ja hall toon magamistoas Värvides pool magamistoa seina halliks saavutad väikese vaevaga kohe modernse tunde. Samuti tekitab see tunde, et ruum on paremini jaotatud. Värvi osas vali stiilsed toonid nagu pruun ja hall, mis paistavad üsna luksuslikud ning samas sobivad ni

Köögimööbli ja sisustuse uudised

2018-06-14
Sisekujundusbüroo Aet Piel Disain sisearhitektid Margot Laisaar ja Liina Raudsepp külastasid mainekat Milano mööbli- ja sisustusmessi iSaloni 2018 ning jagavad meiega oma vaimustust täis muljeid köögimaailma trendisuundadest.  Tundub, et köögimööbli maailmas on hetkel kõige olulisem märksõna „Kõik kappi!“ Liigume sinna, et absoluutselt kõik asjad on silma alt ära ja me ei räägi ainult nõudest, vaid ka kõigest muust. Uute Pocket uksesüsteemide abil on v&

Sisearhitekt Ingrid Kuuli kujundatud eramu võtmedetailid on täispuit, kivi ja klaas

2018-06-13
Eriliselt looduskaunis kohas Pärnu jõe ääres valminud neljaliikmelise perekonna elamukompleks on hea näide kliendi ja sisearhitekti suurepärasest koostööst. Sisearhitekt Ingrid Kuuli kaasati protsessi veel õigel ajal – kohe peale eramu projekti valmimist. Nii oli võimalik projekt koos läbi töötada ja muuta mõningaid avasid enne ehitustöödega alustamist. Lisaks vanematele elab peres kaks gümnaasiumiealist last. Pere põhisooviks oli saada hubane ja soe kodu, kus on kasutatud naturaalseid nin

Kuidas muuta väike korter avaramaks?

2018-06-11
Väikese ruumi kujundamine võib tunduda tõelise väljakutsena, kuid leidlikud lahendused ja õige sisustus annavad ka kõige pisemale kodule avarust ning võimaluse ökonoomselt ja mugavalt toimetada. Ka meie stuudiopood Telliskivis on kompaktne ning väike, kuid sealjuures avar ja valgusküllane. Seepärast usume, et oskame ka Sulle parimaid lahendusi tutvustada. Kasuta ära võimalikult palju loomulikku valgust See teada-tuntud nipp ei vea Sind kunagi alt ning jätab ruumist tõeliselt avara mulje. Jäta a

D-SIGN sisekujunduse büroo: Ruum võiks olla sama unikaalne nagu inimene, kes selles viibib

2018-06-05
Eks me kõik seisame mingil hetkel oma elus silmitsi uue või olemasoleva kodu sisustamisega. See on valdkond, kus pakkujaid ja võimalusi on tohutult palju. Osad inimesed tunnevad rõõmu ise sisustamisest, teistele on see aga tõeline peavalu, eriti just see mitmetest kohtadest otsimine ja asjade kokku sobitamine. Sellisel juhul oleks ilmselt targem juba pöörduda asjatundjate poole, säästab tunduvalt aega ja energiat ning ilmselt tuleb ka tulemus kordades parem. Tallinnas asub üks omanäoline sisekujundusbüroo nimega D

Mis mõjutavad tänapäeval tervet elu -ja töökeskkonda?

2018-05-03
Päästetöötajatel on töökohal laual neli monitori. Fotograaf Tiit Blaat
Tervise- ja keskkonnateadlikkus on viimaste aastate jooksul kõvasti kasvanud. Mahetoit, joogatunnid, meele- ja kehaprogrammid, terviseklubid ja tervendussüsteemid on inimeste hulgas üha populaarsemad. Ka Eestis on teadvustatud, et toitudes ei peaks sisalduma E-aineid ega GMO-sid ehk geneetiliselt muundatud toiduaineid. Tarbijatena valime üha enam oma toidukorvi mahetoitu. Aga ikkagi hindab umbes 40% elanikkonnast oma tervist kehvaks ja põeb kroonilisi haigusi. See on tohutu koormus Haigekassale ja lõpuks kogu riigi eelarvele. Ravikulud on nii suured, et appi

Muljeid Eesti suurimalt sisustusmessilt Interjöör 2018

2018-04-23
20.-22. aprillil toimus Eesti Näituste messikeskuses taas sisustusmess Interjöör, mis on Eesti suurim sisustusmess, hõlmates lisaks sisustusele ka kinnisvara, aianduse ning disaini valdkondi. Nagu ikka, nii sai ka sel korral nautida ja osta head disaini erinevatest valdkondadest. Samuti sai osaleda toidu valmistamise õpitubades, erinevatel seminaridel ning nõuandlates ja tutvuda ka EKA tudengite,  floristika võistlustööde ja valgustidisainerite KUU ja PUU näitustega. Esindatud oli Eesti disainerite kahurvägi, kes oma loo

Sisustussalong U&K Interiors aitab luua julge ja erilise interjööri

2018-04-13
Sisustussalong U&K Interiors aitab luua julge ja erilise interjööri. Foto: Artwood
Tallinnas asuv omanäoline sisustussalong U&K Interiors püüab pakkuda kõike seda, mida mujalt ei leia. Salongis ringi vaadates tekkib täiesti tahtmatult tunne justkui oleksid ootamatult kellegi lõunamaise hõnguga koju sisse astunud. Päris täpselt ei saa aru, on see nüüd Itaalia või Prantsuse kodu, aga kindlasti mitte tavapärane Eesti oma. Kõik, mis silma jääb, on äärmiselt huvitav ja omanäoline. See võibolla isegi natuke teatraalne koht on julge kliendi jaoks, kes soovib isikup&au

Hetke suursoosik sisustuses on geomeetria

2018-03-29
Vaata milliste ägedate geomeetriliste mustritega saab seinu katta. Otsi lemmikut e-poest, kõige uuemad leiad Tapeedistuudio salongist Sisustus E Kaubamaja II korruselt. Tapeedistuudio

Sisearhitekt Airita Aim annab nõu, kuidas sisustada kodu nii, et see oleks moes ka aastakümnete pärast

2018-03-23
Sisearhitekt Airita Aim annab nõu, kuidas sisusta kodu nii, et see oleks moes ka aastakümnete pärast. (Foto: Meridiani Plinto)
Disainimaailmas käivad asjad moemaailmaga sarnaselt. On kiirmood, mida saab odavalt ja kohe ning klassika, mille eest tuleb väärilist hinda maksta. Trendid tulevad ja lähevad, aga tõeliselt hästi välja mõeldud tooted ja põhisuunad ei lähe kunagi moest. Geniaalseid asju pole ju mõtet uuesti leiutama hakata, pigem muuta olemasolev veelgi täiuslikumaks.  Trendid sisekujunduses ringlevad mööda spiraali Sageli isegi ei teata, et mõned poeakendel ja kataloogides ilutsevad moodsad tooted ja ideed on tegelikult

Kasuta julgemalt sinise tooni energiat oma kodus

2018-02-23
Me armastame sinist! Sinine on Eesti toon, mida must ja valge täiendavad. Sinine on Eestimaa taevavärv, mis sisendab rahu ja mõtete selginemist, sinist peetakse ka usaldusväärsuse, truuduse ja pühendumise värviks. Sinises öeldakse kasvavat loovuse jõud ja inspiratsioon. Kutsume eestimaalasi kasutama julgemalt sinise tooni energiat oma ruumides. Sinine toon aitab värskendada (loe \'tervendada\') rusuvalt ühetoonilist ruumi, näiteks ruumi, kus on liig palju beeži või pruuni; sinine toetab puidu ilu, mida eestlased jumald

Valgustite maailmas aktuaalne!

2018-02-22
Mõistagi tuleb valgusteid valida oma maitse ja soovi järgi, kuid siin on teieni toodud eredaid uusi suundi meie tuntud tootjatelt, kes kujundavad paratamatult seda maailma. Milliseid stiile, värve ja materjale leiame alanud aastast? 1. Valgustid, mis on pärit kaugetest aegadest Sobivad neile, kes armastavad klassikalist stiili ja just siit pärineb tootja Flos uus valgusti Bon Jour. See valgusti on sündinud kuulsa prantsuse kristallifirma Baccarat ( loodud 1764.a.) küünlajalast inspireerituna Philippe Starcki poolt. See on kui ajatus, kus tö&

Loe, kuidas 3 Soome disainerit oma kodu Tikkurila moeväridega muutsid

2018-02-15
Loe, kuidas 3 Soome disainerit oma kodu Tikkurila moeväridega muutsid. Fotod: Tikkurila
Trendianalüütik Nina Bruuni kodu: julged toonid ja üllatavad detailid Trendianalüütik ja disainer Nina Bruun ühendas oma kodus Tikkurila aasta värvitooni Terracotta ja Mineralsi kollektsioonist tumeda tooni Wrought Iron jahedate toonidega Serpentine ning Piazza. Värvide valikul pööras Nina tähelepanu ruumide funktsionaalsusele. Sügavad värvitoonid tavapärase valge asemel „Disainerina töötan pidevalt värvidega, seega tundus loomulik, et ma ei tee oma seinu valgeks. Minerals värvikollektsioo

8 ideed lapse toa kujundamiseks. Mööbel võiks olla mängu osa!

2018-02-08
Ei ole kindlaid reegleid toa kujundamisel, aga siiski on välja kujunenud tõed, mis lapsele hästi mõjuvad ja arengut soodustavad. Oma mõtteid jagab meiega lastetoa sisustusega tegeleva salongi Superkuu eestvedaja Merce, keda inspireerivad lihtsad, mängulised ja omanäolised interjöörid. Mahedad värvid Lastetoa värvide puhul on reegel, kui täpselt ei tea, mida teha, siis eelista igal juhul mahedaid toone. Kui värvidega ja tapeediga pole üle pingutatud, on atmosfäär helge ja rõõmus. Tegelikult

Kodukontori valgustamise ABC

2018-02-07
Kodukontori loomine ja sinna hea kvaliteetse valgustuse planeerimine osutub lihtsaks kui seda saab kavandada juba ehituse algstaadiumis. Sel juhul peaksime teadma kodus töötamise töö iseloomu, kas vajame enamik aega laua ja arvutikuvari taga istumiseks või saame puhkenurgas meilid saadetud-vastuvõetud. Või hoopis oleks hea suur lauapind suuremõõduliste plaanide ja kavandite joonestamiseks ja värvimiseks. Sellest sõltub kui palju peab ruumi lisama kunstvalgust, milline toon peaks valgusel olema, kust suunata valgust tö&o

Kodukirja kauneimad kodud selgunud

2018-02-01
Täna pärjati Kadrioru lossis 21. korda toimunud ajakirja Kodukiri kodukonkursi Aasta Kodu võitjad. Peapreemia said Heli ja Enn Veskimägi, kes ehitasid varemetest üles vana veskikoha Harjumaal Kose vallas. Kodukirja peatoimetaja Malle Pajula sõnul on vesiveskist saanud väga õdus maakodu, kus on aukohal vanad kivimüürid ja vaated veele. "Sisekujunduses on kasutatud siniseid ja halle toone ning võimalikult palju kodumaist toodangut. Pererahvas julgustab ka teisi rajama oma kodu kohtadesse, kuhu varasemad põlved on oma j

Kesktolmuimeja süsteem on hädavalik mugavuslahendus ülimat puhtust hindavale inimesele!

2018-01-31
Tänapäeval on tehnoloogia kõikjal, seega uut maja planeerides tasuks kindlasti läbi mõelda kõik nutikad ja kaasaegsed lahendused, mida turul pakutakse. Tehnika arengu eesmärk on alati elu mugavamaks muutmine, nii on see ka kodus kasutatavate seadmetega. Üks kaasaegsetest mugavuslahendustest on kindlasti kesktolmuimeja (tsentraaltolmuimeja), mis muudab koduse koristamisprotsessi kordades kergemaks. Lihtsas keeles tähendab kesktolmuimeja süsteem seda, et hoone põrandates ja seintes asub torustikusüsteem ja erinevates tubades

5 nutikat ideed tapeedi teistmoodi kasutamiseks interjööris

2018-01-10
Tapeedimaailm on kiires muutumises, pidevalt tulevad turule uued tehnoloogiad, materjalid ja omapärased disainid, mida interjööri elavdamiseks saab kasutada. Aga miks mitte olla leidlik ja lisada põnevust ja omapära hoopis erinevate tapeetimise viiside abil! Oleme harjunud, et tapeet läheb kas ühele seinale või siis saavad kõik seinad tapeediga kaetud. Kahe tapeedi kombineerimine on ka tavaline asi, üks läheb aktsendiks ja  teine neutraalsem mööblile ja piltidele taustaks. Samuti on levinud poolitamine, eriti kui inter

Ilusad söögikohad, mida tasub külastada!

2018-01-08
Mõne ruumiga on nii, et astud sisse ja saad aru, et see ongi see. Kõik on paigas ja toimib. Olemasolnud võimas ajalooline ruum mängib samuti interjööri kasuks – on õhku, kubatuuri ja valgust ...... Vaata galeriid siit