FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
põrandaküte
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
parkette
uksed
ukselingid
saun
kamin
keskustolmuimeja

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»
Plekk-katus, Toode AS
Plekk-katus, Toode AS

Katusevahetus kokkuhoidlikult ja otstarbekalt
Kui ees on katusevahetus ja valik on langenud teraskatuse kasuks, siis tasuks hetkeks aeg maha võtta ja mõelda eelseisvad valikud läbi vajaduse ja võimaluste vaatenurgast. Koonerdamine ei ole kokkuhoid ja algul kallimate valikutena tunduvad võimalused võivad hiljem säästa märkimisväärse summa. Vaataksimegi lähemalt milliseid ekslikke valikuid teraskatuste vahetamisel tehakse ja mis on selle hind tulevikus.
 
Majanduslik otstarbekus ja eluiga. Meie hinnatundlik ja siiski veel arengujärgus olev turumajandus on toonud ehitusmaterjalide hinnale meeletu hinnasurve. Samas tundub katusevahetus suhteliselt lihtne ja ootused kuludele madalad. Samas vahetatakse katust pikemaks perioodiks. Kõlab nagu vana klišee, et tahaks odavalt, aga väga head. Päris nii see kahjuks ei  lähe. Katusevahetuse juures tuleb endale selgeks teha, kui pikka eluiga katuselt oodatakse. Teraskatuse puhul tähendab see läbimõeldud ventilatsiooni ja niiskusolukordi, soojustkiirgavate elementide (tavaliselt on selleks korsten) isoleerimist jne jne.  Võib öelda, et olulisim on jälgida katusekonstrukstiooni seisukorda – kas sellel esineb niiskuskahjustusi. Meie praktikas on hurraameeleolus kliente ja tellijaid tihti tulnud maapeale tagasi tuua kui nende ettekujutus on eterniiditahvlite asemele vaid plekipaanide kruvimine. Selline vahetus annab lahenduse mõneks aastaks, kuna lahendamata jääb kondentsiga seotud probleemistik. Kokkuhoid oli küll märkimisväärne (ei kulutatud ju sentigi puidutöödele ja materjalidele, aluskattele), kuid kahjutused märgunud soojustuse ja süvenenud niiskuskahjustusest kordades suurem. Pole enam ka kasu kenast uuest teraskatusest, mis ise kestaks kattena veel aastakümneid. Selline katus läheb ilmselt vahetamisele.
 
Kui eelmine lõik kirjeldas klientide ootusi ja üsna tihtiesinevat paigalduslahendust, siis oli see siiski üldsõnaline. Edasi vaataks läbi mõned sõlmed juba konkreetsemalt.

Kokkuhoid aluskattelt. Aluskatte ülesanne lühiselgitusena on korjata plekialune kondentsvesi kinni ja juhtida räästa kaudu välja. Kondents tekib temperatuuride erinevusest katusekatte all ja välisõhus. Tilgad pleki all tekivad kindlasti, selles pole vaja kahelda.  Hästi tavapärane on viide, et meil on külm pööning või lausa kuurialune, kuhu kilet kindlasti vaja pole. Väidan vastupidist. Kui kujutate ette augusti või septembri varahommikut, kus öine esimene öökülm vahetub loetud minutitega sooja päikesepaistega, siis ka külma pööningu korral tekib pleki alla lausa hämmastav vee kogus, millel pole muud teed, kui allapoole tilkuda. Seal all on aga ilmselt mingigi soojustusmaterjal (puistevill vms) või puukuuris lihtsalt puud, mis nüüd üleni märjaks saavad. Kokkuhoid kilelt + selle kinnitamiseks kasutavalt distantsliistult on ca 1 EUR/m2 pealt. Kahju kordades suurem. Seega soovitan kilet ka külmadele pööningutele, kui hoone elueaks soovitakse enam kui 10 aastat.
 
Katusekruvide pideva müüjana näeme äärmiselt tihti suhtumist, et kruvid ma ostan poest, kuna seal on need 3 korda odavamad. On jah, aga need ei ole katusekruvid, vaid oluliselt väiksema vastupidavusega sisetingimuste kruvid, mis ei peagi niiskes või happelises keskkonnas töötama. Väljanägemine võib olla samas identne. Oleme kohanud ka tootjate ja müüjate hulgas sellist kokkuhoiu skeemi, kus kruvi on õige, aga seib on mõeldud sisetingimustele - sellisel juhul annab seib väga kiirelt järele, käivitades korrosiooniprotsessi kogu kruviava ümbruses. Lisaks tuleb kruvide keeramisel pöörata tähelepanu, et tööriist oleks siduriga. Liigse jõu rakendamisel keeratakse kummitihend metallseibi alt välja ja tihend jääb UV kiirguse kätte.Mis kasu on 40 aastat kestvast katuseplekist, kui see kinnitada 4 aastat kestva kruviga? Ning kui suure kokkuhoiu annab kogu katusevahetuse protsessis ja kuludes kokkuhoid kruvidelt? Üsna olematu.


 Foto. Alla poole aasta kasutuses olnud kruvi, mis ei ole mõeldud välistingimustele
 
Korstnaplekid. Korstnaplekke vahetatakse ikka veidi tihedamalt kui katusekatet, kuna korsten lihtsalt on loodud töötama agressiivsemas keskkonnas ja nende roostekahjustused on varmad tekkima. Seetõttu on üsna tihti olukord, kus korstnaplekid on vahetatud ja alles siis tuleb peale katusevahetus. Korstnaplekke mittevahetades hoiame kokku 10-20 eurot, kuid kui  nad on olnud kasutuses näiteks juba 7-10 aastat, siis õige pea on arvata, et nende eluiga saab otsa. Väljendub see tavapäraselt roostenirede voolamises keset katust, mis omakorda võib käivitada korrosiooniprotsessi värskelt vahetatud paanidel. Küsimus ei ole esimestes aastates, kui need paanid, mis punaseks on värvunud, annavad järgi oluliselt varem, kui ülejäänud katus. Kahju nende mõne paani vahetamiseks on kolmekohaline summa eurosid. Korstnamütside juures soovitame aktiivse kütmise korral plaanida roostevabast metallist mütse – nende eluiga on aastakümneid ja muret roosteniredega ei teki. Kord nädalas köetaval  saunal või suvilal sellist vajadust ei ole, sinna klapib ka tsingitud terasest lahendus. Pikem lugemine korstnamütsidest.


Foto. Korstnaplekid jäeti vanad, mõne aja jooksul aga "reostas" see uue trapetspleki jäädavalt.
   
Akna- jt. lisapleplekid.  Akna- ja näiteks parapetiplekke kiputakse suuremate projektide korral (näiteks kortermajade renoveerimisel) paigaldama tsinkplekist. Hind võrreldes värvkattega plekist ca 10% soodsam, mis kogu fassaaditöödest moodustab olematu osa kui sedagi, kuid hilisemad mured on lausa silmaga märgatavad. Nimelt on tsinkplekk algselt kaetud korrosiooni tekkimist takistava õlikihiga ja see kipub vihmaveega kokkupuutel voolama fassaadile ja seda määrima. Heleda krohviga ja tsinkplekist aknaplekkidega maja fassaad võib olla vaid mõne aasta jooksul kaotanud kogu oma kaubandusliku välimuse ja lahenduseks on vaid fassaadi värvimine. See aga on väga kulukas töö. Hiljem probleem küll kaob, kuna õlikiht plekkidelt on mahapestud, kuid seda oleks saanud vältida värvkattega plekkide kasutamisega. 


Foto. Tsinkplekist aknalauad ja parapetiplekk on määrinud kogu fassaadi.

Pinnakatete valik. Kuidas saab kõige kangema kattega plekk olla soodsam kui odav tsinkplekk? Väga lihtsalt. Tsinkplekile sarnase eluea andmiseks tehtavad kulutused ületavad 10 aasta jooksul kindlasti summa, mis kulunuks kohe näiteks PUR kattega pleki ostmiseks. Sellekohased arvutused näitavad,et kulutus pesu- ja värvainetele muudavad tsinkplekist katuse võrreldes PUR kattega plekiga ligi 50% kallimaks. Ja sellel pole veel ka mingit garantiid! PUR kattega plekile annavad toorainetootjad kuni 20- aastase esteetilise garantii ja kindlustunde kuni 50-aastaks. Isevärvitud tsinkplekil nii pikka eluiga loota ilmselt pole.
Loe siit arvutusnäidet. Arvutuskäik on küll kroonides, aga tähtis on sisuline pool.
Pinnakatete valikukriteeriumid leiat siit.

Majandusliku otstarbekuse vaatepunktist tasub ka teine kriteerium läbi mõelda – 20 aastase plaanitava ekspluatatsiooniga kõrvalhoone ei vajagi 50 aastase elueaga lahendust. Seda mõttekäiku aga meie turul müügimeestel väga tihti kasutada ei tule, pigem peame selgitama, miks peaks ostma eramajale just sinna sobivaid tooteid ja lahendusi. Hea müügimees katusetootja ja –müüja juures on täna pigem see, et põhjendab kallimate toodete valiku läbi selle, kui palju kliendile see lahendus hiljem raha kokku hoiab. Kahjuks, aga kohtab praegu müüjate hulgas suhtumist, et odavat on lihtsam müüa ja seetõttu klientide vajadusi päris lõpuni ei kuulata.

Redelid ja käiguteed. ”Ei neid ei pane praegu….” Seda me kuuleme üheksalt tellijalt kümnest. Millal see tulevik siis tuleb, millal neid tooteid vaja läheks? See tuleb kohe, kui tuleb korstnapühkija. Nemad üldiselt tänasel päeval korstnani pääsu puudumisel oma teenuseid ei paku. Redelid ja platvormid korstende juurde on mõistlik paigaldada koos katuseplekiga, hiljem paigaldamine on kulukuselt kordades suurem – ükski töömees ei tule alla kolmekohalise tööraha eest ühte redelit ja platvormi paigaldama. See summa on sellise töö eest kindlasti ülehinnatud.
Tooteinfo


Foto. Sellise kaldega katusel ilma redeli ja platvormita korstent pühkima ei pääse. Siin on olukord lahendatud eeskujulikult.
 
Standardlahendused on kallid. “Mis maksab 160 ruutu katust, koos tööga? Selline tavaline Eesti maja, 60-ndatel ehitatud”. Selliseid kõnesid saavad katuseettevõtted iga päev. Nii nagu ei ole olemas keskmist punast autot, ei ole ka kahte ühesuguses seisu ja vajadusega maja. Asjatundlik katusemeister oskab kogemusest ja teadmistest lahendada kõik katusel olevad sõlmed nii, et tulemus oleks võimalikult väheste materjalikulude ja ülearuste töödega. Seetõttu tulebki nn.rätsepatöö näiteks teraskatuste puhul kliendile soodsam ja lahendused toimivamad. Toome näiteks vaid ühe sõlme – katuse hari. See ei ole kunagi ühe ja sama nurgaga kõigil majadel, aga standartseid harjaplekke pakuvad tehased oma ladudes alati millegipärast kahemeetriste ja ca 120 kraadiste nurkadega. Täisnurksele harjale seda korrektselt peale ei meelita ja tulemus jääb lokkiv ja lainetav. Samalaadseid näiteid võib tuua enamuse katusel esinevate sõlmede ja toodete kohta. Rätsepatööna valminud lisaplekkide, aga ka näiteks vihmaveerennidel on vähem kadusid ja jätke, sellest johtuvalt kulub vähem materjali ja kulutus kliendile on optimaalne – makstakse vaid vajaliku koguse eest ja selle eest saadakse parem tulemuski! Kui objektil tekivadki kaod ja jäägid (näiteks profiilpleki paane siiski kaldlõigetega veel ei toodeta), siis on need minimaalsed.
 
Soovitan alati kohtuda kolmepoolselt – tellija, katusemeister ja tootja esindaja. Sellisel arutelul selgub alati kompromiss ja lahendus meistri kogemuste, tootja soovituste ja kliendi ootuste vahel, millest võidavad lõpuks kõik.

Külma pead otsustamisel!

Autor: Erki Loigom
AS Toode müügi- ja turundusjuht
Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liidu aseesimees

Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Mida peaks teadma sauna hooldamisest?

2019-01-17
Saun on ruum, mis saab kasutamisel väga suure koormuse – tingimused, mis vahelduvad märjast kuivani ja kuumast külmani, on äärmuslikud. Lisaks on saunas ka tavalisest kõrgem õhuniiskus, ning pinnad, mis peavad taluma vett ja tihedat pesemist, vajavad aeg-ajalt hooldust. Mida tuleks sauna hooldamisel silmas pidada? Sauna puhastamine Enne sauna hooldamist tuleks pinnad korralikult ette valmistada. Selleks tuleks kindlasti kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid, kuna kodused vahendid ei pruugi parimaid tulemusi tagada. Sauna puhastamiseks sobib s

Katust kontrolli nii kevadel kui sügisel

2018-11-13
Isetekkeline rohelus katusel.
„Et tagada katuste toimivus ja pikk eluiga, tuleb tavaolukorras lamekatuseid kontrollida ja vajadusel hooldada vähemalt kaks korda aastas: kevadel peale lume sulamist ja sügisel enne külmade tulekut”, toonitab üle 25 aasta katuste ehitamisega tegelenud OÜ Evari Ehitus juht Rein Kala. Katuste toimimist mõjutavad erinevad tegurid Katustele mõjuvad talvel ühed ja suvel teised katuse toimimist mõjutavad tegurid. Peale külma ja sooja mõjuvad katustele veel päike, tuul, sademed, inimtegevus ja palju muid tegureid.

7 detaili, millele pöörata tähelepanu üüriinvesteeringu tegemisel

2018-10-03
Aktiivne kinnisvaraturg ja soodsad finantseerimise tingimused panevad inimesi üha enam mõtlema üüriinvesteeringute peale. Väljaüürimiseks ostetud korter annab võimaluse paigutada raha ja tekitada passiivselt tulu tootev investeering. Järgnevalt on kinnisvaraeksperte Tõnu Toompark välja toonud 7 teemat, mida väljaüürimiseks ostetava korteri soetamisel silmas pidama. Aktiivne kinnisvaraturg ja soodsad finantseerimise tingimused panevad inimesi üha enam mõtlema üüriinvesteeringute peale. Välj

Kanditud siseseintega ümarpalksaun - unikaalne ja praktiline uudislahendus

2018-08-06
Saun on eestlastele alati olnud koht, kus peale väsitavat töönädalat aeg maha võtta ja mõnusalt lõõgastuda. Kui õigest saunast rääkida, siis mõtleme ikkagi korralikku palkhoonet, kus keris köetakse kuumaks puudega ja viheldakse seni, kuni viimnegi muremõte peast kaob. Lisaks on palkmaja alati palju hubasem ja looduslähedasem kui moodne kivihoone. Aga kes ütles, et palkmaja ei või moodne olla? Võrumaal tegutsev palkmajade tootmisele spetsialiseerunud ettevõte Vipson Projekt paku

Tartus avati ööpäevaringselt avatud keskkonnasäästlik Värvikeskus

2018-07-31
Tartus, Turu tänav 53 avati Värvikeskuste Grupi uus, ligi 4000 ruutmeetri suurune kauplus, mida hoiab töös hoone enda toodetud energia. „Vajadus suurema keskuse järele on juba pikemat aega, aga seni polnud head asukohta. Leidsime kiiresti arenevalt Turu tänavalt ligi 10 000 ruutmeetri suuruse kinnistu, kuhu klientidel ja partneritel on väga hea ligipääs,“ ütles Värvikeskuste Grupi juhataja Olle Saare. Uus keskus on välja arendatud ennekõike keskkonnasäästlikkust silmas pidades. Nii võib sealt

Kas bauroci müüriplokkidest on võimalik ehitada liginullenergiamaja?

2018-07-14
Kuna alates 1. jaanuarist 2020 tohib ehitada ainult liginullenergianõuetele vastavaid hooneid, siis küsitakse ehituskivide tootja Bauroci esindajatelt järjest sagedamini, et kas bauroc ECOTERM+ välisseinaplokkidest ikka on võimalik ehitada liginullenergiamaju ilma täiendava soojustuseta. Vastus sellele küsimusele ja ka konkreetsed energiaarvestuste tulemused pildil oleva majaprojekti näitel leiate bauroci kodulehel avalikustatud lühiülevaatest. Liginullenergiamaja näide siit Välisseina mõju hoone energiaklassile siit

SFA minipumpla võimaldab wc-poti ja valamu paigaldust kohta, kus muidu on see võimatu

2018-07-02
SFA minipumplad võimaldavad rajada WC, vannitoa, sauna või mõne teise veekasutuskoharuumidesse, mis olid siiani kasutamata või ilma kanalisatsioonita. SFA purustajaga minipumpla abil saab pumbata fekaali-ja reovett nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt läbi väikese diameetriga torude (välisläbimõõt kuni 32mm) eemal asuvasse kanalisatsioonivõrku. Kaubavalik PEGU.EE 5 HEAD PÕHJUST MIKS VALIDA SFA PURUSTIGA VEEPUMPLAD (KOMMINUUTORID) 1. 50 aastat kogemist SFA Group purustamistehnoloogiaga

Kaasaegne palkmaja - suured aknad, erinevad katusekalded, võimalusterohke planeering

2018-06-28
Tänapäeva palkmaja on segu traditsioonidest ja kaasaja trendidest. Palkmaja on kindlasti nišitoode, kuid väga olulise puitehituse pärandi kandjana, täidab olulist ja kindlat rolli ka tänapäeval. Kuid nagu elus tavaks, toimub pidev muutumine ja areng ning ka täispuitmajade turg peab sellega tahes tahtmata arvestama. Palkmajade arhitektuur on olnud samuti pidevas muutumises ja arengus ning lähtub ümbritseva keskkonna / inimeste nõudmisest. Uusehitusena, vana traditsioonilise, rehielamu rajamine jääb minevikku ja vaid m

Maja krohvitud fassaad määrdunud?

2018-06-13
Mida jälgida oma maja krohvfassaadi olukorra kontrollimisel ja hooldusel? Kes on oma maja soojustanud mõne Weberi fassaadilahendusega (soojusisolatsiooni-liitsüsteemid ehk SILS), on saanud objekti lõpetamisel endale kaasa fassaadide hooldusjuhendi. Selle juhendi kohaselt on soovitatav oma fassaadile põhjalikum analüüs teha kaks korda aastas, s.o kevadel ja sügisel. Kuna kõige karmimat mõju avaldavad hoone fassaadidele just meie pikad ja heitlike ilmadega talved, võib kevadist ringkäiku pidada ka kõige kriitilisem

Lehisepuidust saab tugeva ja ilmastikukindla fassaadi ning terrassi

2018-06-12
Kui eestlaselt küsida, milline puit on kõige tugevam ja kestvam, saab enamjaolt vastuseks, et tammepuit. Tamme tugevusomadustele ei jää alla ka lehis. Lehis on kõva, raske, vastupidav, kõrgete mehaaniliste omadustega. Erinevalt tammest on aga lehisel tunduvalt suurem niiskuskindlus, mis annab puidule loomuliku kaitse. Kuna liigniiskus vähendab puidu eluiga märgatavalt, tuleb rajatiste ehitamisel puitu eriti hoolikalt valida. Kui puitu on vastavalt kasutuskohale õigesti valitud ja töödeldud, võib ta kesta ka sajandeid.&nb

Puitaia ehitamise ABC

2018-05-31
Aed ei ole lihtsalt piire, vaid oluline osa krundi või hoone funktsionaalsest tervikust. Olulised on aia kestvus, välimus ja materjalide sobilikkus hoone ning asukohaga. Järgnevalt kirjeldab Puumarketi esindaja, mis võimalused on puitaia ehituseks ning  milliseid materjale kasutades on võimalik muuta see kauakestvaks ja ilmastikukindlaks. Alustame algusest – kui kõrge või kui tihe aed ehitada? Standardmõõt, kui kõrgeks üldjuhul aed ehitatakse, on 1,5 meetrit. Erandjuhtudel tohib aed olla ka kõrge

Rudusest saab maakeldri 1 päevaga

2018-05-28
Maakodu lahutamatu osa on maakelder. Juba esivanemad hindasid maakeldrit asendamatu säilituskliimaga varakambrina, kust oli mugav säilitada omakasvatatud köögi ja puuvilju, hoidiseid, koduõlut jms. Keldrit ümbritsev maapind tagab aastaringselt sobiva kliima ja niiskuse: suvel on seal mõnusalt jahe ja talvel ei tee külm toiduvarudele liiga. Lisaks praktilisele aspektile on maakelder ka kindlasti iga kodu ehe, luues eriti maalähedase elukeskkonna. Rudus pakub kiltkivi viimistlusega kompaktset ja lihtsalt paigaldatavat maakeldrit. Valmistades

Loe, kuidas hooldada terrassilaudu

2018-05-27
Hooldustööd saab tellida RM Stuudio salongist või valida ise päev, mil ei saja ja terrass suvevormi seada.
Kevad-suvi on meie kliimas just õige aeg, et ilusa ilmaga terrass suveks vormi saada. Regulaarne hooldus annab puitterrassile värske väljanägemise ja tagab meie heitlikus kliimas terrassi pikema vastupidavuse.   Terrassi ettevalmistamine hoolduseks Esmalt tuleb hankida hoolduseks vajalikud tarvikud ja vahendid. Järgnevalt tuleb valida kuiv ilm, mis ei sega töid ja terrass kogunenud lahtisest mustusest harjaga puhtaks pühkida. Järgnevalt, terrassi mõõdukalt märjaks kastes, valmistate pinna ette süvapuhastuseks. Te

LAMMI kiviplokid on mõeldud kõrgekvaliteetse ja madala energiakuluga majade ehitamiseks

2018-05-22
Mendali OÜ valikust leiab LammiKivi soojustusega ja soojustuseta, madala energiakuluga ehitusplokid. Plokkidest saab ehitada välis- ja siseseinu, keldreid, sokleid, poste, aedu, basseine, müüritisi jne. Tooteperekonda kuulub ka valmis vundamendiraketis LammiTassu. Õõnesplokid on Lammin Betoni Oy poolt välja töötatud juba 1970. aastate alguses, esimestena Põhjamaades ning on mõeldud kõrgekvaliteetse ja madala energiakuluga era-, rida- ja väiksemate kortermajade ehitamiseks. LammiKivi valmistamise tehnoloogia erip&au

Lamellidest palkmaja seina lõhkikuivamise tõenäosus on minimaalne

2018-05-18
Lamellidest palkmaja seina lõhkikuivamise tõenäosus on on minimaalne. (Fotol: Capella 270 m², Finnlog)
Palkmaja kutsub inimestes esile erinevaid arvamusi. Ühed kiidavad palkmaja ja teised pigem mitte. Palkmajasse negatiivsemalt suhtuvate inimeste arvamuste seas domineerib arvamus, et palkmaja ei ole soojapidav ja palkmaja seinakonstruktsioonist hakkab tuul läbi puhuma. Miks nii arvatakse? Palkmaja seinakonstruktsioon on ühekihiline ja seinte soojapidavus sõltub ennekõike konkreetse maja puhul kasutatavast palgi paksusest, ristlõikest, nurgatappidest ning palgivahede tihendamisest. Jah, palkmaja, kui ühekihilise seinakonstruktsiooni soojusjuhtivuse

CALEO põranadaküte - uus lahendus ökonoomseks elektrikütteks

2018-03-16
Uue maja ehitamisel seisavad inimesed silmitsi ühe tuleviku mõttes väga olulise küsimusega – millist kütet valida? Puudega kütmine on tüütu, gaasi- või pelletiküte nõuab katla jaoks eraldi ruumi, samuti torude vedamist üle maja. Põrandate mugavuskütteks on elekter, mida peljatakse kõrge hinna pärast. Tänase tehnoloogia juures on see hirm aga asjatu. Lähemalt räägib Korest OÜ küttespetsialist Meelis Anvelt. Inimeste esimene hirm sõna „elektriküte&ldq

Infrapuna soojuskiirgur ahjuga edukalt külmale vastu!

2018-02-18
Meie muutlike ilmadega, kus pool talve on soe ja äkitselt saabub käre pakane, on teisaldatavad küttekehad väga hinnas. Eriti just ruumides, mida igapäevaselt elamiseks ei kasutata ja alles suurte külmade saabudes ajutiselt või lisaks mõnele olemasolevale küttevormile soojendamist vajavad. Siinkohal peame silmas nii töös kui majapidamises kasutatavaid ruume nagu garaažid, lao- ja tootmisruumid, suvilad, maamajad või hoopis ehitusjärgus uus kodu. Ajutiseks või ruumide lisakütmiseks on hea valik innovatiivne L

Rustikaalne ja maalähedaselt viimistletud voodrilaud annab kodule hinge

2018-01-15
Voodrilaua viimistlemiseks, omanäoliseks ja koduseks muutmisel on lahendusi mitmeid. Rääkides uutest Rustik stiilis viimistletud voodrilaudadest võib öelda, et uus on taasavastatud vana.  Rustikaalne ning maalähedane Puidust voodrilaud on üks universaalsemaid materjale, millega on võimalik ruumi ja hoone üldmuljet kujundada. Uus Puidukolors Rustik töötlusega värvitud voodrilauad sobivad nii välis- kui sisetingimustesse. Omapärase kulutatud pinna saab tekitada nii siledale kui ka peensaetud tootele. Rustik

Lamekatuste võidukäik on alanud

2018-01-15
Aina enam eelistatakse nii elumajade, tööstuste kui ka kaubandushoonete ehitamisel lamekatust, mille eelised on teistega võrreldes lihtsam ja kergem konstruktsioon ning soodne hind. Lamekatusteks nimetatakse madalakaldelisi katuseid, mille kalle on enamasti väiksem kui 1:10 ja katteks bituumenrull-, plastrull- või mõni muu seisvat vett pidav materjal. „Tänapäevane lamekatus on pikaealine ja paljudel juhtudel ainulahenduseks hoonete katuste ehitamisel, kuna ehitatava katuse mõõtmed ei ole piiratud,“ ütleb 25 aasta k

Aasta puitehitis 2017 on RAITWOODi olmebüroohoone

2017-11-16
Eile kuulutati Puitarhitektuuri konverentsil "Puit — homse elukeskkonna võti" pidulikul auhinnagalal välja aasta puitehitised. Aasta Puitehitise konkurss toimus juba 15. korda. Konkursi eesmärgiks on tõsta esile uusi puitehitisi, mille puhul on puitu oskuslikult kasutatud konstruktsioonis, välis- või siseviimistluses parimal võimalikul viisil arhitektuurses, tehnilises ja ehituslikus mõttes. Aasta Puitehitise auhinnaga pärjati Rasmus Reinolti ja Ivo-Martin Veelma (Arhitektuuribüroo Lokomotiiv) loodud Tartumaal a