FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
põrandaküte
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
parkette
uksed
ukselingid
saun
kamin
keskustolmuimeja

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»
Disainilaat
Nõuanded: kuidas koduseid taimi põua käest päästa?
Nõuanded: kuidas koduseid taimi põua käest päästa?

Nõuanded: kuidas koduseid taimi põua käest päästa?


2018-07-31

Erakordse suvesooja miinuspooleks on põud, mis teeb mitmetes Eestimaa paikades aiaomanikele muret. Üksikud vihmasahmakad ei leevenda taimede janu ja kastmise vajadus on paljudes piirkondades jätkuvalt suur. Kuidas taimi janust päästa, selgitab Hansaposti tootejuht Kristjan Kull.

Kuumal põuasel ajal vajavad kastmist nii muru, lillepeenrad, köögiviljad avamaal ja kasvuhoones kui ka marjapõõsad. Kõige janusemateks muutuvad põuaga suurte lehtedega taimed, seevastu kõige vastupidavamad on täiskasvanud puud ja ilupõõsad, mis saavad reeglina ise hakkama, kuigi pika põua puhul vajavad lisavett needki. Mida liivasem on pinnas, seda sagedasemat kastmist taimed vajavad, niiskuse hoidmise mõttes on paremas seisus need aiapidajad, kelle muld on savine või turbane.

Kasta ka pärast vihma


Pea kõigi taimede kastmisel kehtib kuldreegel – kasta tuleb pigem harva, hilisõhtusel ajal ja ohtralt. Kui taim saab vett sageli, aga ebapiisavas koguses, meelitab see juured mulla pinnakihti ja teeb vaat et asja veelgi hullemaks. Kõige lihtsam moodus kontrollimaks, kas muld sai piisavalt märjaks, on pista näpp mulda – kui märg on vaid mulla pealiskiht ehk sõrm ei saa üleni niiskeks, tuleb kastmist jätkata. Sama katset võib teha ka pärast vihma, tihti on niiskus jõudnud vaid sentimeetri sügavusse. Kuna taim saab vee kätte juurtest, siis pole reeglina lehtede kastmisest kasu, vesi tuleb suunata võimalikult juure lähedale. Kui rõdul on paar kastitaime, siis piisab lihtsast kastekannust, aga suures aias peaks olema igal aiapidajal üks korralik pikk voolik, lisaks on abiks erinevad vihmutid.

Kuumal ja päikeselisel päeval taimedelt aurustuv veehulk kahekordistub ehk taimed vajavad kaks korda enam vett kui jahedatel pilvistel päevadel. See ei tähenda, et kastmist peaks hajutama, vaid vastupidi – enamik taimi eelistab korraga suurt veekogust. Just aurustumise tõttu võiks eelistada taimede kastmisel ka õhtust aega, mil päike on juba madalal, vastasel juhul aurustub osa veest koheselt ega jõua kunagi juurteni. Neid taimi, mida võib kimbutada jahukaste, näiteks maasikaid, herneid, aga ka roose, võiks kasta õhtu asemel hommikul võimalikult vara. Kui tegu on suurelehelise taimega tuleb aurustumise vältimiseks kasta eelkõige juuri, mitte lehti.

Kui võiks arvata, et väike vihmasabin põuaperioodil annab aiaomanikule hetke hingetõmbeaega, siis tegelikult on vastupidi – kohe pärast väiksemat sadu on kastmiseks suurepärane aeg. Esiteks jõuab vesi paremini taimeni, sest kastmisvesi imendub juba niiskes mullas kiiremini kui kuivas kõvas pinnases. Teiseks on enamasti pärast sadu ilm veel sombune ja jahedapoolne, mis vähendab vee aurustumist.

Taimed külma vett ei armasta


Vaid üksikud taimed taluvad otse kraanivoolikust voolavat jääkülma vett, enamik eelistavad jahedat või toasooja vedelikku. Seega võiks esimese võimalusena eelistada oma tiigi, järve või muu veekogu vett, seda enam, et lihtsamad pumbad on võrdlemisi soodsad ja tsentraalne kraanivesi suures koguses kallis. Lisaks on tsentraalse veega oht, et kui kõik majapidamised hakkavad korraga kastma, jääb veesurve madalaks. Loomulikult on kastmiseks hea ka kokkukogutud vihmavesi, aga põuaperioodil on sellest teadmisest vähe kasu.

Kui kraanivee kasutamine on ainus võimalik lahendus, tuleb eriti külmakartlike taimede tarbeks täita veega suurem tünn, lasta sel päevapäikesel kogu päeva vältel soojendada ning kasutada alles hilisõhtul kastmisveeks. Kõige külmaõrnemad on tomatid ja kurgid, mis viskavad jäise veejoa peale kardetavasti sussid püsti.

Muru päästmine kõrbemisest


Külma vee pärast peab vähem muretsema nende taimede puhul, mida kastetakse vihmutitest, sest vesi paisatakse sooja õhku, kus see jõuab enne sihtmärgini jõudmist soojeneda. Vihmutite puhul tasub teada, et need niisutavad mullapinda maksimaalselt 5-10 sentimeetri sügavuselt ehk päris kõigi taimede jaoks sellest ei piisa, küll on vihmuti pea asendamatu muru kastmisel. Seejuures on ka vihmutid väga erinevad, näiteks uduvihmuti sobib küll murule, aga mitte lillepeenarde kastmiseks. Suurde aeda vihmutit soetades vali suure kastmisraadiusega ja väikesesse väikese kastmisraadiusega tarvik.

Muru on küll üldiselt vintske ja hea taastumisega, aga praeguse põuaga vajab ka muru regulaarset kastmist. Kui teiste taimede puhul soovitatakse kastmist varahommikuti või hilisõhtuti, siis muruvihmutid võivad töötada vajadusel ka ööpäevaringselt, eriti kui vihmuteid on vähe ja neid tuleb ümber tõsta. Kui vihmutitega on kaetud kogu aiamuru, on ideaalseim aeg kastmiseks öö. Lisaks kastmisele tasub teada, et põuaperioodil võiks lasta muru tavapärasest kõrgemaks kasvada ehk niita harvem ja seadistada niitja lõikepind kõrgemale.

Elu lihtsustavad lahendused


Kastmistarvikute valik on lai, aga sobivaimate väljavalimine nõuab ootuste ja vajaduste kaardistamist. Pea iga toote puhul on saadaval nii lihtsad ja traditsioonilised kui moodsad mugavuslahendused. Näiteks veevoolik võib olla klassikaline, aga ka selline, mis sikutades sõlme ei lähe ja end töö lõpetades ise kas elektri või vedruga maja küljes olevasse rulli tagasi tõmbab. Mugavuslahenduseks on ka erinevad otsikud, mis on tehtud külmakindlaks, et need võiks muretult ka talveks õue jätta. Kõige mugavamaks lahenduseks on erinevad kastmiskompuutrid, mis on sisuliselt robotid, kes teevad kastmistöö ise ära just õigel ajal ja sobiva veekogusega, seega võib pererahvas ise ka pikemalt kodust ära sõita. Miinuspoolele võib muidugi kirjutada krõbeda hinna, mis väikeses kasvuhoones ehk tunda ei anna, aga suures ilu- ja köögiviljaaias võib jääda siiski takistuseks.

Alati polegi tegu vaid mugavusvajadusega, näiteks iseniitvad robotid või koerakutsikad võivad mängleva kergusega kalli vooliku ära augustada, seega on hea kui see kastmise vaheajal murul ei vedele.

Esmalt tuleb vesi siiski kätte saada ja kui see just otse kraanist ei jookse, on tarvis pumpa. Aiakastmiseks vee kättesaamiseks kas veekogust, tünnist või muust mahutist piisab enamasti lihtsast ja soodsast pumbast, aga mõnel puhul võib vaja minna ka näiteks sukelduvat survepumpa, millega saab vee kätte ka suuremast vihmaveetsisternist.

Kõige enam vähendavad aiaomaniku töövaeva sisseehitatud mullasisesed niisutussüsteemid,
mis on paigaldatud juba aeda rajades enne muru külvamist. Paraku tähendab kõige väiksem vaev ka kõige suuremat esmainvesteeringut, aga pikas plaanis tasub see siiski end ära.

Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida? Millega peab arvestama?

2018-11-05
Sügis-talvine aeg on parim aia projekteerimisega tegelemiseks, sest enamasti on just siis piisavalt aega kõik hoolega läbi mõelda, et kevadel kohe toimetama hakata.    Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas aeda hakatakse ise kujundama või võetakse appi spetsialist. Mõlemad variandid on täiesti aktsepteeritavad, lihtsalt ise kujundamine nõuab päris palju teadmisi ja aega, spetsialisti palkamine seevastu aga maksab. Jälgi aia planeerimisel looduse märke Hea aiakujun

Kasvuhoone ostmiseks on parim aeg sügisel

2018-09-25
Nutikamad aiapidajad mõtlevad kasvuhoone soetamisele juba sügisel. Ja see ongi kõige parem aeg. Otsustasite, et teil on kasvuhoonet vaja. Hooaja välisel ajal on paremad hinnad. On aega rahulikult tutvuda juhenditega ja ise see kokkupanna. Ja isegi kui otsustate paigalduse kevade peale jätta. Võit on ikkagi olemas. Kasvhuhoone on soetatud soodsa hinnaga. Lisainfo kasvuhoonete kohta siit

Nipid, mis aitavad säilitada köögivilju kevadeni

2018-09-03
Sügisel võtab aiausku eestlane oma aiamaalt kartulit, kaalikat, peeti ja porgandit. Kel endal peenramaad pole, teab enamasti mõnd tuttavat talumeest. Paraku lähevad aiasaadused kergekäeliselt sahvrisse pannes juba enne jõule riknema. Kuidas säilitada köögivilju nii, et need võimalikult kaua säiliks? Juurikad olgu terved ja kuivad Kui korjad saagi oma aiamaalt, siis pea meeles, et köögivilja tuleb käsitleda õrnalt ja hoolikalt. Juurviljade korjamisel kasuta aiaharki, millega saad ettevaatlikult juurikat ker

CAMPO kuppelahjus saab valmistada kõiki toite

2018-07-22
Campo puu- kui gaasiküttega kuppelahjud on mõeldud absoluutselt kõikide toitude ja väga erinevate  retseptide valmistamiseks (küpsetamiseks-grillimiseks): leivad, saiad, pizzad, lihatooted, kalatooted, köögiviljad, magustoidud jne. Alati suurepärane tulemuse! Tutvu valikuga siin


Klaasist aiamaja (puhkemaja) - eristuv lahendus kodaeda

2018-07-12
Õige sisutuse ja taimedega saab igast aiamajast äärmiselt stiilne ja isikupärane paik. Midagi ei pea palju olema – et jääks piisava ruumi nii avarusele kui ka fantaasiale. Taimede istutamiseks aiamajja võiks eelista nutikaid kastmissüsteemiga lillepotte ja jääb ära mure taimede pärast, mis seal kiiresti kuivama kipuvad. PS! 0% osamaksetega/järelmaksuga tasumise võimalus  

Kõnniteekivide puhastamiseks on olemas spetsiaalsed tööriistad

2018-07-10
Gardena vuugihari
Meie koduaedades on väga levinud erinevate kiviteede kasutamine. Ajapikku koguneb kivide vahele paratamatult mulda ja liiva ning hakkavad kasvama umbrohi ja sammal. Kiviteede puhtana hoidmiseks on erinevaid võimalusi. Vuugihari Kiviteede puhastamiseks on olemas spetsiaalne vuugipuhastushari, mis sobib väiksema umbrohu ja sambla eemaldamiseks. Sellega puhastamine on küll aega ja tahet nõudev, aga tulemus jääb ilus. Müügil ehituspoodides ja aiakeskustes. Vuugikaabits Kui kivide vahel kasvavad juba suuremad umbrohud läheb vaja ka vuugikaab

Lamav TALIHALI on kaunis talvekindel taim

2018-07-04
Lamav talihali (Gaultheria procumbga) on punaste marjadega väike pohla meenutav põõsas. Ilusad värvilised punased marjad püsivad taimel kuni kevadeni. Sageli võib kevadel lamaval talihaljal näha nii uusi roosasid õisi, kui ka eelmise aasta punaseid marju. Aiavaasi sobib talihali istutamiseks koos okaspuudega, kanarbike või ka täiesti üksinda. Jõulude ajal loovad talihalja punased marjad mõnusa jõulumeeleolu. Lamav talihali on pärit Põhja Ameerikast ja meie aedades on talihali täiesti talve

Kuivkäimla Separett Villa 9000 - ideaalne veevaba lahendus suvekodusse

2018-06-15
Veeta käimla.
Kompostiv kuivkäimla Villa 9000 on uriini eraldav käimla, mis pakub muretut tualetilahendust ka seal, kus selle omamine võib tavaolukorras olla keeruline. Villa 9000 töötab aastaringselt ja ei ole temperatuuritundlik. Uriini eraldamine muudab nii vedelate kui tahkete jäätmete käsitsemise lihtsaks. Oma välimuselt, kvaliteedilt ja mugavuselt on see võrdne vesikäimlatega. Mahutavus: piiramatu mahutavus, kui kogumisnõud tühjendatakse regulaarselt. PEITEV SIRM Potile istudes avab unikaalne survemehhanism si

Pikenda terrassil puhkamise aega varikatusega

2018-06-14
Eesti kliima on vaheldusrikas. Päike-vihm, külm-kuum... Kui on pilvine, igatseme päikest, kuid kui on lauspäike, siis see ei ole samuti just liiga meeldiv. Üks kindel viis, kuidas kevadest hilissügiseni oma õueaega pikendada, on multifunktionaalsed varikatused. Varikatusega terrass on justkui lisatuba, kus on mõnus niisama olla või sõpru-sugulasi võõrustada. Kel varikatusest vähe võiks ka terrassi klaasuste peale mõelda. Loe varikatuste kohta lisaks Gampre kodulehelt  Gampre valikust leiab ka s&

Revonia Keldrikoda on kõige pikema kogemusega võlvkeldritootja Eestis

2018-06-11
Eestimaal on võlvkeldreid ehitatud ja kasutatud juba ligi 10 sajandit. Võlvkelder on väärikas arhitektuuri osa, mis tänapäeval kahjuks unustustehõlma vajumas – töö on keerukas, ajamahukas ja liiga kulukas. Lisaks sellele napib ehitusmeistreid, kes suudaks korraliku võlvkeldri rajada. Revonia Keldrikoda soovib keldriehitustraditsiooni taaselustada ja toodab just selliseid võlvkeldreid nagu need on olnud läbi ajaloo – väärikad, kaunid ning ajahambale vastupidavad. Loe edasi

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

2018-06-04
Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad ja vähe atraktiivsed välja. Tõsi on aga see, et looduses tühja kohta ei ole ja tegelikult on varjulistes kohtades kasvavaid taimi piisavalt – tuleb nad ainult üles otsida. Varjutaimedel on pakkuda meile just huvitavat kasvukuju, palju rohelise eri nüansse, põnevaid mustrilisi lehti, millel on võime särada isegi aia kõige pimedamas nurgas. Jär

Loe, kuidas hooldada terrassilaudu

2018-05-27
Hooldustööd saab tellida RM Stuudio salongist või valida ise päev, mil ei saja ja terrass suvevormi seada.
Kevad-suvi on meie kliimas just õige aeg, et ilusa ilmaga terrass suveks vormi saada. Regulaarne hooldus annab puitterrassile värske väljanägemise ja tagab meie heitlikus kliimas terrassi pikema vastupidavuse.   Terrassi ettevalmistamine hoolduseks Esmalt tuleb hankida hoolduseks vajalikud tarvikud ja vahendid. Järgnevalt tuleb valida kuiv ilm, mis ei sega töid ja terrass kogunenud lahtisest mustusest harjaga puhtaks pühkida. Järgnevalt, terrassi mõõdukalt märjaks kastes, valmistate pinna ette süvapuhastuseks. Te

Kastmissüsteemiga lillepotid - hädavajalik abimees kiire elutempoga inimesele

2018-05-20
Vähene pind ei ole enam põhjuseks, et sa kodus, aias või kontoris väikest aeda pidada ei saaks. Uudne vertikaalne miniaed võimaldab äärmiselt ruumisäästlikku taimekasvatust. UV-kaitsega plastikmooduleid on lihtne paigaldada nii seinale kui ka maha ja neile saab lisada automaatse kastmissüsteemi. ----------------- Vertikaalse miniaiaga leiad alati koha, kus toidulauale värskeid ja puhtaid maitseid kasvatada. Vähene ruum ei ole enam põhjuseks, et sa kodus maasikapeenart pidada ei saa. Miks mitte dekorat

Milliseid mureleid ehk maguskirsse koduaeda valida?

2018-04-27
Maguskirsid ehk murelid on eestlaste seas aina populaarsemaks muutunud. Selle asemel et osta suvel turult lõunast toodud maguskirsse, pange oma aeda kasvama Eestis aretatud ja siinsesse kliimasse sobivad murelid, millel on ilusad eesti nimed. „Elle”, „Ene“, „Anu”, „Arthur”, „Juku” jt on vaid osa üle kahekümnest Eestis (enamik Pollis) aretatud maguskirsisordist. Osa sorte valmib juba varakult ehk juunis, osa juulis või augustis – seega jagub tervislikke magusaid vilju pea kogu suveks, kui teha aia ja en

Väliköök - hoogu koguv trend aias!

2018-04-26
Pikad soojad õhtud, nädalavahetused pere ja sõpradega, puhkus ning värskest eestimaisest toorainest valmistatud toit — ideaalne taust kvaliteetsele suvisele ajale. Väliköök ei ole juba ammu vaid pelgalt söögitegemise koht, pigem suvine kodu süda, kus toitu valmistatakse ja koos nauditakse. Too grillialala kõik vajalik ja ümbritseki end hubase õueruumiga. Väliköögi kavandamine Ilmselt mõtisklevad juba päris mitmeid aiaomanikud ja nuputavad, kuhu ja millist grillinurka algaval ke

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

2018-04-23
Claber Timer Kit kastmissüsteem (Akvedukt)
Kas ka sinul on kasvuhoones, rõdul või terassil taimed, mis vajavad kastmist ning hoolt ja seetõttu ei saa sa kodust eemalolekut endale lubada? Ära kuluta oma vähest kevad/suvist kvaliteetaega kasvuhoones, rõdul või terassil olevate taimede kastmiseks. Claber pakub sulle lahenduseks Timer Kit kastmissüsteemi komplekti. Timer Kit on võimeline kastma kuni 20 taime, mis on istutatud kas mulda, kasvukottidesse või pottidesse. Timer Kit komplektist leiad kõik vajaliku, et koostada endale toimiv tilkkastmissüsteem, mis kasta

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu väikesest tüüpaiast pilgupüüdja

2018-04-12
Uute ridaelamute, paarismajade ja kortermajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid, mis mõjuvad ühetoonilistena. Niisugust lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega, et luua ilu, hubasust ning privaatsust, räägib maastikukujundaja Pille-Riin Villem. Mida peaks silmas pidama elupuuheki puhul? Elupuuheki puhul tuleb kindlasti läbi mõelda, kui kõrgeks lasta sellel kasvada: oluline on nii heki kõrgus, kuju kui laius. Mida kõrgem hekk, seda varjulisem aed ja kõrge puu puhul võ

Aiaruum ühevärviliste taimedega

2018-04-05
Aia kujundamisel võib vahel vähemaga luua palju meeldejäävama mulje kui rohkemaga. Piisab vaid 5-10 erinevast taimeliigist, mis erineksid üksteisest vormi, tekstuuri ning värvivarjundite poolest, et luua ainulaadne aiaruum. Antud juhul on näiteks toodud rohelise ja valge maagiline koostöö. Valged õied on eriliselt olulised meie põhjamaises kliimas, kus kõik suveõhtud aiaterrassil on ülimalt väärtuslikud ning nautides õhtuhämaruses oma aeda, löövad valgeõielised taimed lausa

Matogardi uue koostisega külvimuld tagab köögiviljataimede täieliku haiguskindluse

2018-03-20
Millist külvimulda valida? Tark aednik teab, et erinevatel mullasegudel on väga suur vahe. Kodumaine tootja Matogard tõi turule täiesti innovaatilise mullasegu – BIO KÜLVIMULD. Eraldi külvimuld arendati välja, sest Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Mis on külvide tõusmepõletik? Seda haigust tekitavad seened, mille eoseid leidub igal pool – spetsiaalsetes kasvusubstraatides, jahedas kasvuhoonemullas ning ka lihtsalt liiga jahe ja niiske õhk soodustab seente vohami