FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
aiakujundus
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
terrassid
uksed
ukselingid
saun
piirdeaiad

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»

Küsi nõu

Küsi nõu rubriigis aitavad sind omaala asjatundjad TASUTA. Võib-olla just meie abiga leiad oma küsimusele vastuse.
Küsimus saada meile e-mailile või klikka allpool vastava rubriigi lingile.
Sealt näed ka küsimusi ja vastuseid.
sisekujundus, sisustus, siseviimistlus215
akna- ja uksetarvikud, terviklahendused ustele0
ehitustööd, järelvalve, remont79
aiakujundus, haljastus29
taimed, istikud, puud, põõsad34
piirdeaiad, väravad15
koduvalgustid, aiavalgustid, valguslahendused8
põrandad, hooldusvahendid, liistud37
kardinad, kodutekstiilid, vaibad13
kaminad, ahjud, pliidid, korstnad33
valveteenused, lukusüsteemid0
teised teemad22

Küsimused & vastused

aiakujundus, haljastus
1
2
pealkiri: Terrassi teisaldatav klaassein
küsimus:
Juhul kui paigaldan teisaldatavad klaasist lükanduksed ( mittekandvad) eramaja terassile, kas seadusest lähtudes muutub terass siseruumiks seaduse mõistes. Ja sama küsimus, kui paigaldan terassi ette pambusest seina.
vastus:

Tere

See ei ole siseruum. Ei ole vundamenti.

Vastas: Inkodu.ee

pealkiri: kõrge rohtukasvanud keldrimägi
küsimus:
tere, probleemiks on kõrge ja rohtu kasvanud kedrimägi, mille trimmerdamisega probleem. Millised oleksid variandis, et see näeks korrektne ja oleks võimalikult vähe töömahukas. Kas oleks mõeldav, et see katta kangaga ja istutada peale nn laiuvad kadakavormid? Või on teisi varjante? Aed suur ja taimi niigi palju, keldri küljel mitmeid pargiroose.
vastus:
Kerli Viinalass
Tere
Kangaga võib keldri pealt katta küll. Kuid, kui kelder on liigselt järsu kumerusega, siis ei jää mults, killusti või muu kattematerjal kanga peale pidama seniks kuni kadakad kasvavad. Seega dikteerib keldri kuju võimaliku lahenduse. Kui kelder paikneb aia nurgas ja ei paista väga silma, siis võiks keldri ümbruse ja pealse hoopiski kujundada nii, et kord kuus või harvem trimmeldatud kelder ei hakkaks häirima ja mõjuks pigem loomulikuna. Või siis püüda korda teha vaid keldri pealse nähtav osa. Keldri võib pealt vooderdada  ka maakiviga (kasvõi osaliselt). Ilma reaalselt olukorda nägemata on raske head lahendust välja pakkuda.

Vastas:
Kerli Viinalass
maastikuarhitekt Ringmaastik OÜ
pealkiri: puude istutamine savisele pinnasele
küsimus:
Tere, Valmiv kodu asub Pärnumaal praktiliselt mere ääres. Merest eraldab maja ca 200 m laiune metsariba. Tahan istutada ümber krundi kas puud (okaspuud), või kõrgema heki. Probleem seisneb selles, et pinnas on väga savine. Kas oskate soovitada puid, mis sellises pinnases jalad alla võtavad. Lugupidamisega, Olga
vastus:
Kerli Viinalass
Tere, Olga

Leidub taimi, mis saavad hakkama ka savisel pinnasel. Kuid alati ei mõjuta vaid kasvupinnas taime kasvamist vaid kõik tegurid kokku. Kui arvestame vaid kasvupinnasega, siis soovitaksin mõningaid alljärgnevaid taimi, mis võiksid Teile sobida:
nulg/ Abies (ladina keeles), kuusk/ Picea, h. elupuu/ Thuja occidentalis, kontpuu/ Cornus, h.sarapuu/ Corylus, aroonia/ Aronia, lodjapuu/ Viburnum, pihlakas/ Sorbu,  kukerpuu/ Berberis.

Vastas:
Kerli Viinalass
maastikuarhitekt Ringmaastik OÜ
pealkiri: Haljastus viljapuude alla
küsimus:
Tere! Milliseid püsikuid (või ka ilupõõsaid) saab istutada lääne- ja idakaares olevate viljapuude(õun, pirn)alla. Kohad on päikselised ja osalt poolvarjulised (puude vari) päeva jooksul, kuid ka tuulised.Mullastik parasniiske, sügaval paekivine. Ette tänades!
vastus:
INkodu.ee toimetaja

Tere

Siin rubriigis eespool on sarnastele teemadele juba vastatud (Pealkiri: Haab ja saar maakodu aias). Ehk saate abi siit.
Puude all kasvavad hästi nt taimedest hostad ja ka astilbedele meeldib poolvari.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

 

pealkiri: keldrimäed
küsimus:
Tere! Kuidas kindlustada keldrimäge enne istutamist ja kas see on vajalik? Mida istutada päikesele avatud alale ja mida varju? Tänan!
vastus:
Jardini Aianduskeskus
Tere,

Kui te sinna puittaimi ei pane, siis võib katta peenravaibaga, mille peale panna muld. Päikese poolsele küljele võib istutada mägisibulaid, aubrieeta. Puittaimedest võib kasutada madalaid põõsasvorme nagu kukerpuu `Admiratsion`, võnk-pärgenelas. Kui aga istutada puittaimi peenravaibaga kaetud alale, tuleb istutusaugu ümbert seda ära lõigata, et taime juured saaksid piisavalt niiskust ja õhku. Varju poolsele küljele võib kasutada püsililledest pinnakattena akakapsast, igihali, fortunei kikkapuu. Et kevadel oleks õisi võib sinna tippida ka sibullilli (krookus, hüatsint, madalad tulbid).


Vastas: Jardini Aianduskeskuse spetsialist

pealkiri: Kiviktaimla rajamine
küsimus:

Mõttes on rajada maja äärde nõlvakule (põhja-lõuna suunal) pankrannikut imiteeriv kiviktaimla või peenar. Kas saab kasutada rajamisel kohalikku paekivi, mis on krundi kaevetööde käigus maast välja kaevatud? Kuidas üldse sellist astmelist, korrapärast kiviktaimlat rajada?

 

vastus:
Liina Oja

Tere

Soovitan kiviktaimla rajamise taimestamise ja hooldamise teemasid uurida näiteks ajakirja Kodu ja Aed poolt välja antud Praktilisest aiavihikust nr 7. Mägiaed. Kiviktaimla. (raamatukogus)
Võib küll kasutada paekive.

Vastas: maastikuarhiekt Liina Oja

pealkiri: Haab ja saar maakodu aias
küsimus:

Tere!

Kas h.saare (meil aias kasvanud maapinnalt viie tüvega) lähedusse saab istutada mingeid põõsaid ja püsikuid, st kaasata saar loodavasse istutusalasse? Tean, et saar on pindmise juurestikuga ja meil kasvab lubjarikkas pinnases. Juuretõkkekangas aitaks? Teine küsimus hariliku haava kohta. Meil kasvab 3 noort haaba tarbeaia osast 2m kaugusel. Kas juuretõkkekangas aitaks ära hoida haava juurte tungimist tarbeaeda? Kas on ka mingi pinnakattetaim, mis kasvaks haavapuude all või parem puude alune hoopis multšida?

vastus:
Liina Oja

Tere
 
H. saare alla ilmselt peale pinnakattetaimede või teiste vähem pinnasesse tungiva juurekavaga püsikute/poolpõõsaste muud istutada ei tasu. Keskmised ja kõrgemad põõsad, samuti viljakamat või niiskemat mulda nõudvad püsikud jääksid ilmselt kiduma. Eeskuju tasuks võtta meie metsataimedest. Väga vastupidavaks on minu kogemusel osutunud nt. väike igihali, siberi valdsteinia, harilik metspipar, harilik maikelluke, harilik kuutõverohi, kopsurohud, hostad. Proovida tasuks ka risoomika kurereha, lõhnava kannikese, epimeediumite, südajalehise bergeenia, kevadise nabaseemniku, südaja tiarelli ja teiste taolistega. Juuretõkkekangast võiks ju proovida kasutada, aga kuna eelpool toodud taimedest enamik peaks juurekonkurentsiga metsas harjunud olema, siis on kangas ilmselt maitse ning keskkonnahoidlikuse küsimus. Oma aeda ma  igasugu kangaid pole pannud.
Haavad ja kõik niiskuslembesed ning pinnalähedase juurekavaga puud/põõsad tasuks aia peenardest hoida võimalikult kaugel. Juuretõkkekangas ilmselt kuigi kauaks ei aitaks (puujuured, vähemalt kasel, tungivad ikkagi lõpuks kas kangast läbi või paanide vahelt sisse). Noored haavad tasuks tarbeaiale nii lähedalt kindlasti eemaldada, sest puude juurekava ulatub ikkagi oluliselt kaugemale kui võra. Samuti kurnavad puujuured pinnast eelkõige tipuosadest, ehk siis just võra välispiirde piirkonnas. Kui puid eemaldada ei raatsi, võiks nende aluse taimestada nt. mõnega eelpool loetletud taimedest. Kui pinnakattetaimed siiski hästi ei edene, jääb üle multšimine.

Vastas: maastikuarhitekt Liina Oja

pealkiri: istutusala rajamine
küsimus:
Kas on mõeldav rajada peenar(lõuna-põhja suunal) hariliku sireli heki äärde? Kas juuretõkkekengast oleks abi juurevõsude sireli tõrjumisel? Ette tänades!
vastus:
Liina Oja

Tere

Sireli heki äärde tasuks istutusala tõesti vaid juuretõkke kanga abil rajada. Jälgima peaks, et peenral oleks rohttaimedele piisavalt tüse mullakiht (vähemalt ca 30 cm). Seetõttu tuleks ilmselt istutusala rajama hakata ca 20 cm süvendi põõsajuurtest puhastamisega, siis panna selle põhja ja servadesse juurekangas piisava ülekattega ning lõpuks peenra kasvupinnas. Süvendi kasutamise puhul ei jää peenar ümbritseva muruga võrreldes liiga kõrgeks. Peenra serva võib toestada looduskivist, betoonkivist või turbaplokkidest madala tugimüüriga.

Vastas: aiakujundaja Liina Oja

pealkiri: Tiigi äär
küsimus:

Tere

Plaanis korrastada tiigi äär. Selle jaoks sai maha niidetud pilliroog ja paar võsa. Mida peaks tegema, et saada pehme maatasapind kandvaks? Hilisem soov on kanda pehmele pinnasele muld ja kasvatada tiigi äärde murupind.

vastus:
Liina Oja

Tere
 
Tiigikalda kandvaks muutmiseks peaks selle kaldad pinnasega sobiva kõrguse ja kaldega kaldpinnaks planeerima. Kaldaäärt aitab kuivemana hoida ka killustiku ja kruusa kasutamine pinnasealuse madalama ala täiteks. Need materjalid tuleks katta piisava paksusega täitepinnasega ja pealt kasvumullaga. Kasvupinnase kihi paksus sõltub istutatavatest taimedest. Muru puhul piisab 20 cm-st, põõsaste puhul alates 50 cm-st, suuremad põõsad vajavad sügavamat kasvupinnast. Konkreetse veepiiri äärse järsema nõlva korral, kui kallast päris laugeks teha ei õnnestu, võib pinnast toestada suuremate maakividega, mis laotakse tugimüüri rajamise põhimõttel.

Loodan, et vastus on abiks!
 
Vastas: 
maastikuarhitekt Liina Oja

pealkiri: Järsud tiigiperved
küsimus:
Sügisel sai kopaga süvendatud tiiki, mille savised perved on nüüd päris järsud. Mõte on tiigipervele istutada madalaid kattetaimi. Kuidas istuda savisele kaldpinnale, et see kraam kõik tiiki ei valguks ja mis taimi või lilli soovitate? Kallas on päiksepoolne.
vastus:
Liina Oja

Tere
 

Parema nõu andmiseks tahaks tiigipervest pilte näha. Puittaimedest võiks soovitada ehk madalaid niiskuslembeseid pajusid (nt punapaju, hanepaju), kontpuud. Rohttaimedest sobiksid kollane võhumõõk, siberi võhumõõk, varsakabi, kobarpead, soo-piimalill, kamtšatka ja ameerika kevadvõhk, punane angervaks, kamm-soohein, kilpleht, vesikanep, kukesaba, katkujuured jt. Kõrgemale kaldale võiks istutada nt päevaliiliad, hostad, bergeeniad, kullerkupud, kirburohud, astilbed jt tugeva juurestikuga savipinnasesse sobivad taimed.
Nõlva võiks eelnevalt kindlustada spetsiaalsete nõlvakindlustusmattidega (nt paari cm paksune sasise struktuuriga mustast plastkiust matt), mis kinnitatakse nõlvale ja taimed istutatakse mattidesse tehtud avaustesse. Olemas on ka kookoskiust nõlvakindlustusmatid, mis aga ajapikku ära kõdunevad. Samas aitavad üsna hästi ka igasugused taimede juured pinnast nõlval kindlustada.


Vastas:
Liina Oja Aiakujundus

pealkiri: Feng shui aias
küsimus:
Tere! Kohalikule projektipõhilisele koolitusele oleks mõte kutsuda kedagi rääkima Feng Shui põhimõtetest aias. Kes see inimene võiks olla?
vastus:
INkodu.ee toimetaja

Tere

Soovitame pöörduda Siret ja Janno Seedri poole. Nad teavad teemast palju ja räägivad huvitavalt.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

pealkiri: heki kujundamine
küsimus:
Sooviksin kujundada hekki, mis oleks sõidu teele küllaltki lähedal (1m), aga tahaks panna vaheldumisi nii metsast toodud puid kui ka istikuid (nii elupuud ja ka kuuske). Kas on võimalik ültse neid kuidagi kokku panna ja kas need kannatavad ka seda talvel kui lumesahk lükkab peale teelt lume?
vastus:
INkodu.ee toimetaja

Kuusk ja elupuu on erineva tüve ja kasvuga puud, seega ei ole mõistlik neid päris vaheldumisi panna. Küll aga võib mõelda (kui on kindel soov, et kuusk ja elupuu koos) gruppide kaupa istutamist (nt 6 elupuud, 6 kuuske, 6 elupuud jne).
Lumesahk võib hekile liiga teha, kuna 1 m autoteest on väga lähedal. Sahal peab olema võimalus ka kuhugi lund panna, kui see ala aga hekiga täita, tekivad lumerohketel talvedel lisaprobleemid. 
Iseenesest ei tee lumehunnik puudele midagi hullu, küll aga on ohtlik varakevadine päike, mis suured lumehanged kivikõvaks ja raskeks sulatab ning puud oma raskuse all katki surub.

pealkiri: Paepealne tiik
küsimus:
Kuna paepealne liiva-kruusakiht on väga õhuke ja hetkel on pind isegi kooritud, siis milliseid võimalusi soovitaksite maapealse (paepealse) veesilma rajamiseks? Aeda veel küll ei ole, aga maja ümbrus plaanis teha nii looduslik kui võimalik. Männimets kohe mõne meetri kaugusel. Maja on tavaline, mitte funk stiilis. Suur tänu vastmast!
vastus:
Kristi  Lilander

 Vastavalt aia planeerimisele, tekib ka vastav stiil. Kas vabakujuline, korrapärane või segastiil. Eks selle järgi saab ka veesilma kujundada. Saan aru,et soovite vabakujulist veesilma. Kõige lihtsam viis on teha see kile põhjal, liivapadja alusel. Kui maapinda ei saa väga sügavalt süvistada, siis võite maapinnale laduda olemasolevast kivist (paas) servad ja saate nii sügava veesilma, kui soovite.
 
Vastas: 
Kristi Lilander ajakujundaja

pealkiri: aednik
küsimus:
Tere, ehk oskate soovitada kuhu võiksin pöörduda, et leida omale aednikku, Rae valda. Ise elan välismaal ja aed alles kujundamata. Vaid esmane muru rajatud, mis vajaks samuti korrastamist. Kust võiksin otsida sellist inimest?
vastus:
INkodu.ee toimetaja

Tere

Soovitame pöörduda haljastusfirmade poole, paljud pakuvad ka aedniku teenust.

INkodu.ee toimetus

pealkiri: kõnnitee ehitus
küsimus:

Kaevasin kõnnitee põhja valmis, nüüd aga ei tea kas peaksin tee külgedele panema mingisuguse riide, mis eraldaks killu ja mulla omavahel või pole tarvis?

vastus:
Kristi  Lilander
Tere

Targem oleks panna jah kattekangas killu ja mulla vahele,siis ei segune need kaks erinevat materjali nii kiiresti.

Vastas: aiakujundaja Kristi Lilander
pealkiri: hekk aia äärde
küsimus:
Tere Oskate ehk soovitada, millistest taimedest/puudest võiks olla hekk aia piirina. Tahan, et oleks omanäoline, tihe nt ka õitsev. Tänud ette Anneliis
vastus:
Kristi  Lilander

Tere

Eriilmeliste hekkide kombineerimine on huvitavam ja loomingulisem, kui üheülbalised elupuuhekid. Muidugi oleneb ka, kui kõrget hekki soovite. Kuid nii ca1,5m hekina soovitan omavahel kombineerida enelat 'Grefsheim', 'Snowmound', forsüütiat, hortensiat, ligustrit. Kas just kõike korraga, võiks teha valiku. Juba kõrgemaks hekiks sobivad omavahel kontpuud, ebajasmiin, sirelid, põisenelad jne. Pakutavad liigid on küll lehtpõõsad,kuid nende vahele võib istutada üksikuid või pikema joonena elupuid ja kadakaid (kuidas tahtmist on). Variante on tõesti palju, kui hätta jääte, võib alati täpsustada ja midagi põnevat välja mõelda.

Vastas: aiakujundaja Kristi Lilander

 

pealkiri: hekk aia äärde
pealkiri: peenar muruplatsile
küsimus:
Tere! Soovime aias vähendada muruplatsi ja luua üks tore püsikute peenar. Kuidas oleks kõige targem/lihtsam seda teha? Ehk siis- mis teha murukamaraga? Kas eemaldada ja tuua uus muld asemele või on teisi variante? Tänan!
vastus:
Kristi  Lilander

Tere!

Murukamarat, mis jääb lillepeenra tegemisel üle, võib kasutada mitmel viisil. Näiteks kui on rohkem aega, võib üles kaevatud murukamara keerata lihtsalt tagurpidi ja lasta juurtel ära kuivada. Hiljem lihtsalt kaevata kamar segamini olemasoleva pinnasega. Uue mulla juurde lisamine oleneb olemasolevast mullast. Tavaliselt püsilillepeenar tahab huumusrikkamat musta mulda. Selline kamara sisse kaevamine on nö mahepõllunduse võte. Kuid kiirema efekti saavutamisel tuleks kamar ära koorida, raputada muld juurte pealt maha ja ladustada kompostihunnikusse. Ja peenrasse lisada siis uus muld. Püsilillepeenra tegemisel arvestada, et head mulda võiks olla vähemalt 20-30 cm-t.

Lugupidamisega,
aiakujundaja Kristi Lilander

 

pealkiri: Multiga katmine
küsimus:
Soovin panna aeda multi. Kas peaksin multsi aluse tegema peenrakangaga või võib panna ka otse mulla peale. Kui paks kiht multsi tuleb panna? Tänud ette Elle
vastus:
INkodu.ee toimetaja

Tere
Soovitav on multsi aluspinnas katta peenrakanga või ajalehtedega. Ajalehtede puhul on hea pinnas eelnevalt niisutada ja siis laotada ajalehed külgkülje vastu otsad üksteise peale. Sobiv multsikihi paksus on minimaalselt 5 cm.
Edu!

pealkiri: tiik aias
küsimus:
ehitasime endale aeda tiigi ja kuna maa on paene ja mullakiht pae peal õhuke otsustasime väljakaevatud materjali tiigi külgedele jätta. nüüd enamvähema valmis aga tundub kuidagi ebaloomulik ja tekitab rahulolematust. äkki oskate nõu anda ?
vastus:
Pille-Riin Villem

Kahjuks ei oska vastata, kuna jääb selgusetuks, kas muld on siis tiigi ümber kuhjatud.
Kui see nii on, siis loomulikult oleks ilus sinna mulla sisse teha istutusaed või ladustada mulda nii, et mõnes kohas oleks seda rohkem ja istutusala kõrgem, teises kohas jällegi võiks mulla asemel panna vähemalt käe suurused kivid maapinna sisse.
Kõige õigem on sellele küsimusele vastata pildi järgi.
Palun saata olemasolevast olukorrast pilt info(at)inkodu.ee ja siis saab juba anda konkreetse vastuse.

Vastas: Pille-Riin Villem, aiakujundaja www.igaverepuukool.ee

1
2