FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
aiakujundus
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
terrassid
uksed
ukselingid
saun
piirdeaiad

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»

Küsi nõu

Küsi nõu rubriigis aitavad sind omaala asjatundjad TASUTA. Võib-olla just meie abiga leiad oma küsimusele vastuse.
Küsimus saada meile e-mailile või klikka allpool vastava rubriigi lingile.
Sealt näed ka küsimusi ja vastuseid.
sisekujundus, sisustus, siseviimistlus215
akna- ja uksetarvikud, terviklahendused ustele0
ehitustööd, järelvalve, remont79
aiakujundus, haljastus29
taimed, istikud, puud, põõsad34
piirdeaiad, väravad15
koduvalgustid, aiavalgustid, valguslahendused8
põrandad, hooldusvahendid, liistud37
kardinad, kodutekstiilid, vaibad13
kaminad, ahjud, pliidid, korstnad33
valveteenused, lukusüsteemid0
teised teemad22

Küsimused & vastused

kaminad, ahjud, pliidid, korstnad
1
2
pealkiri: moodulkorstna katmine dekoratiivkiviga
küsimus:
Milliste dekoratiivkividega võiks katta Isokern moodulkorstna pinnad?
vastus:
Tere

Antud korstna tüüpi võib katta meelepärase dekoratiivkiviga, aga enne dekoratiivkivi paigaldust oleks hea aluspind krohvi võrguga ära armeerida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel
pealkiri: kaminakivide glasuurimine
küsimus:

Soovin üle värvida (glasuurida) olemasolevad kaminakivid. Kivid paiknevad n.ö. lahtiselt malmkamina ümber ja on kergesti teisaldatavad. Kahjuks ei leia internetist, kes sellist üleglasuurimise teenust pakub.
 

vastus:

Otseselt sellist glasuurimise teenust tõenäolselt ei pakutagi.
Oleneb piirkonnast, kus te elate.
Põhja-Eesti võib käia Saviton OÜ jutul. Nemad tegelevad küll ahjupottide tootmisega, kuid nemad tegelevad ka pottide glasuurimisega.
Tartus on Puiestee tänaval selline ettevõte nagu Ahjutarve OÜ, kellega annab kindlasti selle teemalisi läbirääkimisi pidada. Ehk siis tuleks otsida ettevõtet, kes tegeleb ahjupottide valmistamise ja nende glasuurmisega.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel
Pottseppmeister /Volt OÜ

pealkiri: Metallkorstna isolseerimine
küsimus:
Tere, palun nõu, millega isoleerida sauna metallkorsten ja katuse vahe. Tänan
vastus:

Korstna ja katuse vahet saab isoleerida villaga, mille mahukaal on vähemalt 100 kg/m3 ja töötemperatuuri taluvus vähemalt 600 C või mõne muu tõendatud isolatsioonivõimega materjaliga. Samas tuleb jälgida tootja juhiseid isoleerimisel, et ei tekiks üle isoleeritust, mis on enamike saunade tulekahjude tekkimise põhjuseid.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

pealkiri: Korstna krohvimine
küsimus:

Tervist

Korsten laotud punastest tellistest. Sai krohvitud mp75 krohviga. Peale 2 päevast kuivamist on märgata ülevalpool korstent, et mingid laigud (nagu niiskus või rooste, hele-kollased laigud) on tekkinud krohvi kihi sisse. Plaanis veel antiikkrohv peale krohvida, aga kardan, et need laigud jäävad läbi paistma. Mis selle võib põhjustada ja kuidas eemaldada?

Tänud!

vastus:
Tere

Tundub, et tegemist on vana korstnaga, mis on või on olnud seest pigitunud. Pigil on kahjuks võime tulla läbi vuugisegu ja kivide kui ta sealtpoolt niiskust saab. Pigi läbitulekut saab peatada kas uue korstna ehitamisega või proovida pind enne krohvimist Vesiklaasiga üle töödelda. Vesiklaasil on omadus ja võime selliseid ebameeldivusi eemale hoida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel
pealkiri: Telliskivist ahju korda tegemine
küsimus:
Meil on tellistest ehitatud ahi, kus mõned vuugid ei püsi. Kuidas asja parandada ja mis oleks õigem segu selleks? Kas telliste katmiseks on ka mooduseid, et ahi ilusam välja näeks? Hetkel kohati laiguline. Oskate soovitada millega katta korstnajalg, mis jääb nähtavaks? Mure selles, et hetkel see kohati krohvi-värviga kaetud ja osaliselt tellised nähtaval. Tundub, et tellised ei ole väga kenasti laotud, seega ei ole kõikide telliste välja puhastamine mõistlik.
vastus:

Tere

Ahju vuukide parandamine on suhteliselt raske ja keeruline mure täna laiemalt. Jään hetkel vastuse võlgu, milline see parim segu on, sest tegemist on konstruktsioonilise murega. See koht ahjust, kuhu mõrad tekivad, on ilmselt ka kõige kuumem. Kivi ja segu erinev paisumine tekitab neid mõrasid. Mõneks ajaks võib päästa krohvimie, kui see õigesti on tehtud. See tähendab, et on kasutatud õiget alussegu ja õiget krohvi võrku.
Korstna nähtavate kivide viimistlemisel võib kasutada erinevaid õlisid või rasvasid. Ise olen kivipindade viimistlemisel kasutanud kas Johnsoni beebiõli või kookosrasva, et säilitada kivi olemust. Protsessi tuleb küll aeg-ajalt korrata, et tekiks püsivam ja kergemini hooldatav pind.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

pealkiri: Pioneer pliidi värvimine
küsimus:
Oskate nõu anda, kas on võimalik emailitud Pioneer pliiti üle värvida? Missugune kuumustaluvus peaks värvil olema - kas piisaks radiaatori värvist või peaks kindlasti ahjuvärvi kasutama?
vastus:

Tere

Antud pind tuleks kas karukeele või peenikese liivapaberiga alt kindlasti matistada ja tolmust puhastada. Värvi valikul peaks lähtuma tema sobivusest materjalidega ehk siis pigem metalli värv. Tegemist on kuuma pinnaga, seega peaks temperatuuri taluvus värvil olema vähemalt 150 kraadi.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

pealkiri: ahjupottidest ahju katmine savikrohviga
küsimus:
Tere

Minu küsimus puudutab 60-ndatel aastate ehitatud punastest ahjupottidest ahju. Olen suutnud sellelt mehhaaniliselt eemaldada mitmekordse värvikihi. Tahan nüüd välispinna katta savikrohviga. Palun asjatundja näpunäiteid selle teostamiseks.

Tänulikult Madis
vastus:

Tere

Antud ahju ülekrohvimisel mistahes krohviga on mõitlik austada aluspinnast. Esmalt tuleks ahi armeerida spetsiaalse krohvi võrguga Silcatex ja temperatuure taluva seguga (nt. Mida 3130). Antud kihi peale saab juba hakata viimistluskihti kandma. Ilma armeeringut tegemata hakkab värskelt peale kantud krohvikiht esimese kütteperioodiga mõranema ahjupottide liitekohtadest, sest ahjupotid liiguvad omavahel natukene soenedes ja jahtudes.

Vastas: pottseppmeister Kristo Koppel

pealkiri: ahjupottidest ahju viimistlemine savikrohviga
küsimus:
Tere! Minu küsimus puudutab 60-ndatel aastate ehitatud punastest ahjupottidest ahju. Olen suutnud sellelt mehhaaniliselt eemaldada mitmekordse värvikihi. Tahan nüüd välispinna katta savikrohviga. Palun asjatundja näpunäiteid selle teostamiseks. Tänulikult Madis
vastus:
Antud ahju ülekrohvimisel mistahes krohviga on tark alustada aluspinnast. Esmalt tuleks ahi armeerida Silcatex spetsiaalse krohvi võrguga ja temperatuure taluva seguga (ntx. Mida 3130). Antud kihi peale saab juba hakata viimistluskihti kandma. Ilma armeeringut tegemata hakkab värskelt peale kantud krohvikiht esimese kütteperioodiga mõranema ahjupottide liitekohtadest, sest ahjupotid liiguvad omavahel natukene soenedes ja jahtudes.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel
pealkiri: korstnajala uuesti katmine
küsimus:
Tere Küsimus puudutab kortermaja teise korruse korterit läbivat korsnajalga. Eemaldasin sellelt vana krohvi. Tahaksin nüüd korstnajala uuesti katta nn. kindakrohviga. Tehnika on enamvähem selge,aga palun asjatundjate nõuannet materjalide suhtes. Mida konkreetselt kasutada? Mõnes kohas tahan jätta paistma ka tükikese tellistest laotud pinda. Kas seda osa tuleks ka millegagi katta, vuukide vaheline täide on väga pude, pudiseb kergesti? Tänades Pille
vastus:
Tere.

Pudisevad vuugid tasuks poole tellise ulatuses tühjaks kraapida ning täita uuesti kas müüriseguga M100/600 või on ka selline toode nagu Claymortar, kus on traditsioonilisele müürisegule natuke savipulbrit lisatud. Savi annab klassikalisele müürisegule natuke plastsust ja siduvust juurde. Kindlasti tuleb taastäidetud vuugid korralikult ära tihendada, muidu võib tekkida nihkeid korstna konstruktsioonides vana segu eraldumise ja lagunemisega lõõrist seestpoolt.
Krohvidest soovitaks valida mõni selline krohvi mark, mis ka temperatuuri tõuse talub. Ise olen kasutanud spetsiaalseid ahju krohve firmalt Wolfshöher. Samuti on tehtud krohvimist Weberi Antiikkrohviga, mis on ka mõeldud soojadele/kuumadele pindadele ja mida annab ilusti kindaga ja muude abivahenditega kujundada. Näha jäävaid telliseid võib kas beebiõliga või mõne naturaalse õliga/rasvaga katta, et saavutada tolmu- ja määrdumiskindlust. Kasutada võib ka saunasupi nimetusega vedelikku, mis peaks ka kividele kerge kaitsekihi andma.


Vastas: pottsepp Kristo Koppel
pealkiri: Kamina taguse seina ilusamaks tegemine
küsimus:
Tere Kuna hetkel on sein mingi värviga värvitud ja see on kuumusega kooruma hakanud, siis tahaks kuidagi selle ilusamaks teha ja et see ka kestaks! Sein ise on muidu kivisein ja kamina ning seina vähe on ca 6-8cm. Tehtav osa seinast oleks ca 2m lai ja 2.5 kõrge! Mis plaate soovitate sinna paigaldada? Tänan
vastus:
Tere
Millist plaati te olete mõelnud? OSB? Kipsplaat? Keraamiline plaat?
Tegelikult oleks küsimusi veel, millega saaks valikuvõimalusi vähendada. Üks võimalusi on sooja taluva spetsiaalse krohviga see ala üle krohvida ja seejärel saab seda ala ka värvida. Täna on turul olemas ka juba sellised värvid, mis kannatavad ahju/kamina sooja nii,
et nad ei hakka kooruma. Kahjuks ei ole neid tooteid jaekaubanduses ning pottseppasid, kes neid tooteid kasutavad ja nendest teadlikud on, on samuti vähe. Teine turvaline võimalus seda nurka korda saada on sinna keraamiline plaat liimida. Seal enam piiranguid plaatidele ei ole. Kindlasti
peaks jälgima liimsegu omadusi, millega need plaadid paigaldatakse. Segu peaks olema mõeldud põrandaküttega pinnale plaatimiseks ehk siis temperatuuri taluv (nt. Ceresit CM17).


Vastas: pottsepp Kristo Koppel
pealkiri: korsten ajab pigi
küsimus:
Tere Küsimus, et korsten oletavasti ajab pigi, see nüüd meile korterisse läbi segu tulnud. Täpselt ei tea, kuna ühtegi korstnapühkijat pole nii kohe võtta, kes vaataks korstnast sisse ja ütleks, et kas võib kuumakindla silikaatplaadi ja seguga ajutiselt toapoolset osa katta, et ajutiselt kuni korstnapühkija tulekuni sees elada kannataks? Mõte oli ka panna silikaatplaat, kuumakindel nöör ja ahjuhermeetik.
vastus:
Tere

Täna on eriti valusalt päevakorrale kerkinud pigitanud korstende teema (küll need põlevad ja teine osa ajab lõhna tuppa). Korstna kinnikatmine on keeruline teema. Kui korsten jääb vähemalt kahest küljest vaadeldavaks, siis tohib seda teha. Ajutine katmine on väga keerukalt mõistetav ajaline faktor. Tihtipeale kipuvad ajutised asjad püsima igavesti. Sellist head, kiiret ja mõistliku lahendust sellisele hädale ei oska kahjuks nimetada. Igasugused plaadid ja segud on tegelikkuses niikuinii ajutine lõhna kaitse. Selle probleemi vastu aitab kas pigi põletamine või uue korstna ehitus.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel
pealkiri: Katki soojamüüri glasuurplaat
küsimus:
Tere.
Kuidas ma saaks glasuurplaatidest u.20a.tagasi ehitatud soojamüüril katkise plaati vahetada ja kinnitada. Kas saab uut plaati kuumuskindla hermeetikuga \"Penosil Motor Sealant\" liimida ja kui ei, siis millega ma seda liimida saaksin.          
Tänud ette
vastus:
Tere

Kahjuks jääb küsimusest arusaamatuks see pool, et kas soemüür on tõesti üle plaaditud või on ehitatud glasuurpottidest. Tavalist glasuurplaati annab erinevate teemanttööriistadega eemaldada ja aluspinna saab uuesti puhastada. Kindlasti EI tohiks sellises kohas kasutada silikone/hermeetikuid. Kes teab, mis pahasid aurusid need kuumenedes võivad lendu ajada ning samas hingate ise seda ruumis endale sisse. Kasutada võib plaatimiseks mõeldud liimsegusid. Järgida tuleks seda ainult, et need liimsegud oleks mõeldud põrandaküttele (kannataksid kuuma). Kui nüüd on aga tegemist glasuuritud ahjupotiga, siis on lugu keerulisem. Ahjupotid nimelt klammerdatakse omavahel igast küljest kinni, seega ühel ahjupotil on umbes 6 klambrit, milledega ta on seotud. Võttes välja kuskilt keskelt ühe poti, on seda suhteliselt keeruline ja teinekord isegi võimatu tagasi paigaldada ilma, et ei peaks veel kolme või viite kõrvalasuvat potti lahti võtma. Sellise murega tasuks kindlasti otsida mõni pottsepp, kellel oleks korralik portfoolio ette kuvada ahjupoti töödest. 

Vastas: pottsepp Kristo Koppel
pealkiri: Malmkamin
küsimus:
Tere Korteris on olnud soojamüüriga pliit, aga pliit ise välja lõhutud aga soemüür alles kaasarvatud lõõrid. Kas selle koha peale on võimalik panna malmkamin või kamin-pliit. Kas on võimalik see ühendada korstnaga. Ette tänades
vastus:

Tere

Peale olemasoleva soojamüüri korralist hooldust ja korstnapühkija heakskiitu soeseinale on võimalik paigaldada malmkaminat või kaminpliiti juhul kui see ühendatakse soemüüri stardi lõõri või siis viimasesse lõõri (vahetult enne siibrit). Kindlasti tuleb jälgida kamina/pliidi suitsutoru läbimõõtu ja soemüüri sees asetseva lõõri mõõte. Need ei tohi omavahel vastuollu minna. Kindlasti eI tohi ühendada kaminat/pliiti soemüüri esimestesse lõõridesse.
Alati jääb ka võimalus veel ühendada see kamin või pliit otse korstnaga. Tuleb ainult seda silmas pidada, et olemasoleva soemüüri lahtised avad saaks kinni müüritud. Siis on kindlam, et ei teki hilisemaid probleeme nii soemüüriga kui ka korstna otsaga.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

pealkiri: Dekoratiivkrohvi kasutamine soojamüüril
küsimus:
Kas dekoratiivkrohv kannatab kuumust, kui soojamüür sellega üle teha, temperatuur on nii umbes kuni 70 kraadi?
vastus:

Tere

Põhimõtteliselt on see võimalik, aga uurige krohvi müüvast ettevõttest, kas konkreetne valitud krohv on selleks sobiv.

Vastas: INkodu.ee toimetaja

pealkiri: praod sooja müüri sees
küsimus:
Tere, Kas sooja müüri vuukide parandamiseks on paslik kasutada nn. tulekindlaid hermeetikuid nt. Makroflex HA147? Kui mitte, siis mida soovitaksite, tegemist vana puitmajaga, kus pliit koos soojamüüriga (ahjupottidest laotud) , remonttööde käigus on tekkinud sooja müüri sisse praod selle suve jooksul. Parimat soovides A.
vastus:

Tere.

Kahtlustan, et see HA147 on üks äärmuslikemaid variante. Pigem uuriks, et kas soemüür on lihtpotist või glasuurpotist.
Lihtpotist müüritise puhul soovitaks pigem kasutatada poti lihvimise tolmu, pva liimi ja munavalge segu. Nii saab ilmselt püsivama ja plastsema koosluse. Kui aga tegu glasuurpotiga, siis on olemas spetsiaalsed vuukimissegud, millega anab praod ja pilud ära täita (Ortner). Kui ikkagi soov minna silikoni teed, siis pigem otsida midagi madlama temperatuuriga (max 400 kraadi). Need kõrge temperatuuri taluvusega silikonid kipuvad ka madalamatel temperatuuridel kõvaks ja klaasjaks muutuma.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

pealkiri: Soojamüüri vuukide parandus
küsimus:
Tere Soojamüüri vuukidel on mõned praod sees. Kas saab vuugivahed tühjaks kraapida ja uus segu panna? Ja kas seda tuleb teha sooja või külma müüriga? Tänan
vastus:

Tere

Vuuke saab küll uuesti täita. Toiming näeb välja just nii nagu te seda kirjeldasite. Esmalt kraabitakse vuugid maksimaalselt 2/3 ulatuses tühjaks ja siis täidetakse uuesti ära. Kindlasti tuleb seda teha külma müüriga ja peale vuukide taastäitmist ei tohiks ka kohe tuld pliidi alla teha. Segul tuleks lasta kuivada mõnda aega.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

pealkiri: Tuleohutus
küsimus:
Tere. Soetasin suvilasse malmpliidi. Nüüd aga oleks vaja puitseina kaitsta kuumuse eest. Mida soovitate? Suvila siis freesprussist.Puit sein teadupärast mängib,et mida soovitate! NB! ruumi palju ei ole! :)
vastus:

Tere.

Kui ruumi väga palju ei ole, siis soovitaks selle vahe isoleerida Kaltsium Silikaadi plaadiga. Hea kui sinna mahuks ära 5 cm paksune plaat. Plaat ise on sinakas hall, kuid enne paika panekut saab selle näiteks pahtli ja krohviga ära viimistleda. Plaati annab paigaldada nii liimiga seina või siis vaadates ehituspoes natuke ringi on võimalik ka tekitada siini süsteem plaadile selleks, et seina vajumine või mängimine ei avaldaks otsest mõju Kaltsium Silikaadile. Seda plaati saab Tallinnas osta Kaminakoja kauplusest Pärnu maanteel, Tartus X-Nordist Tähe tänaval või valitud ehitusmaterjalide poodidest üle Eesti.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

pealkiri: Katelpliidi taha vaja midagi kuumakindlat
küsimus:
Tere! Soovin panna katelpliiti, aga enne peaks panema midagi pliidi taha (kuumakindlat). Sein ise jääb palgist. Kas laduda tellistest sein või tulekindel kips ja plaat peale?
vastus:
Tere

Tellisest tulemüür oleks antud olukorras ilmselt üks viisakamaid lahendusi, juhul kui on piisavalt ruumi. Lähtuda tuleks kindlasti ka tootja andmetest, et kui
suured peavad olema ohutuskojad põlevmaterjalideni ette, külgedele ja taha suunas. Sealt nendest andmetest annab tuletada matemaatiliselt, et millist tellist kasutada või kasutada hoopis Kaltsiun Silikaadi isolatsiooni plaati.
Nn. tulekindel kips ei ole kindlasti mitte päris tulekindel, samamoodi nagu ka punane polüetüleenvaht, mida peetakse tulekindlaks. Mõlemad materjalid on tule levikut takistavate omadustega teatud perioodi vältel. Kindlasti ei sobi tuletõkkekips soojuse isoleerimise toiminguteks. Selleks tuleks ikka isolatsioonimaterjale kasutada.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel
pealkiri: vuugitäide ahjule
küsimus:
Soovin teada kuskohas müüakse vuugtäidet ahju ja pliidi jaoks tellistest laotud ahjule.
vastus:
POTIPOISS OÜ 
Tere,

Klassikaliseks täiteks on savimört, mida ehituspoodides müüakse nö pulbri kujul ja ise tuleb vett juurde panna. Soovitatav on võtta selline segu, kus on sees ka natukene tsementi. Näiteks on selline segu olemas Uninaxil. Parandada tuleks soojaks köetud ahju.

Vastas:
Epp Sussen
www.potipoiss.ee
pealkiri: Sauna korsten
küsimus:
Sauna korstna ümber on ehitatud uus katus puitlaudadest (kaetud eterniidiga). Mida panna katuse ja korstna vahele ei oleks kuumakindel ja ilmakindel?
vastus:
POTIPOISS OÜ 
Tere

Vastuse andmiseks oleks vaja tead, millest korsten ehitatud on. Kas on tellistestkorsten, metallkorsten, moodulkorsten vms. Võimalusel tasuks saata ka foto.

Vastas: www.potipoiss.ee

 

1
2