Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Hea piirdeaed on eelkõige kvaliteetsest vastupidavast materjalist ning kliendile meeldiva teostusega, leiab Eritex Invest OÜ juht Raivo Kokser, kelle seljataga pikaajaline kogemus piirdeaeda ehitusel. Hea värav samamoodi. Kuid värava puhul loeb ka ekspluatatsioonikindlus ja kasutamise lihtsus.
„Aiapiirete materjalivalik piirdub ilmselt vaid fantaasiaga, sest saab ju aeda ehitada alates lihtsast roikast kuni väga kallite sepis- või kivilahendusteni välja,“ leiab Kokser. „Parim materjal on ilmastikule vastupidav materjal, sest erinevalt näiteks maja fassaadist on piirdeaed ilmastiku kahjulikele mõjudele igast küljest avatud aastaringselt.“
Erinevate materjalide kombineerimine piirdeaedade ja väravate puhul sõltub eelkõige materjalide visuaalsest ja esteetilisest kokkusobivusest, kuid oma osa mängib ka kliendi/arhitekti maitse. Kokser leiab, et kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kindlasti kõige vastupidavam. Metalli saab edukalt kombineerida kiviga, mis samuti on väga vastupidav materjal.
Odavamad on puitaiad ja võrkaiad
Põhiline tegur praegusel ajal piirdeaia materjali valikul on Kokseri sõnul ikkagi hind. Ja puittäitega aiad on ühed odavamad. Eks seetõttu on Eritex Invest OÜ viimase perioodi praktikas kõige rohkem tellitudki puittäitega aedu. Määravaks on saanud selle materjali soodsam hind ning mingil määral ka traditsiooniline privaatsuse taotlus, mida puitaed võimaldab. Kuid puitaiast veelgi soodsam on lihtne punutud või keevisvõrkaed.
„Aga nagu metallaedade puhul, siis võrkaia puhul privaatsusest rääkida ei saa. Põhiliselt leiab võrkaed kasutamist kruntide vahepiirete ehitamisel ja suuremate perimeetrite piiramisel.“
Piirdeaedade hinnaklassi teise otsa ehk kallimate-eksklusiivsemate materjalide osa moodustavad igasugused erilahendused. „Siin võib mingi erilise profiiliga puidu kasutamine teha hinna isegi metallist kallimaks. Muidugi mõjutab metallaedade lõpphinda samuti konstruktsiooni keerukus ja näiteks igasuguste ornamentide ja kaunistuste kasutamine - ehk ka sepisaiad - kuuluvad sellesse kallimasse klassi,“ lisab Kokser.
Otse loomulikult mõjutab materjali hinda ka lõppviimistlus, mis näiteks puitaia puhul võib muuta lõpphinda juba pea kahekordseks võrreldes näiteks süvaimmutatud puiduga. Kuid fakt on, et kvaliteetne ja vastupidav piire eeldab korralikku materjali, korralikku viimistlust, ning piirdeaeda ei ehitata ju vaid üheks aastaks, vaid ikka palju pikemaks perioodiks.
„Kui vaadata mööda rahalistest teguriteks, siis spetsialistid soovitavad puitaia puhul on hea kasutada korralikult krunditud ja vähemalt paar korda värvitud puitmaterjali. Metalli puhul peab reeglina olema materjal saanud korraliku korrosioonivastase kaitse ehk siis siin tuleb kindlasti soovitada kuumtsinkimist ja seejärel värvimist sobivasse/soovitavasse tooni.“
Igasugused nii-nimetatud külmtsingid, krundid, leiab Kokser, ei taga metalli kaitset sellises ulatuses kui kuumtsink. Pealt värvimisel hakkab post seest ikkagi roostetama ja seda protsessi juba ei peata. „Kindlasti tasub jälgida postide puhul materjalide ristlõiget, mis võiks alata olenevalt postide kõrgusest ca 50x50mm. Ja oluline on ka seina paksus, ehk siis mida väiksema läbimõõduga post, seda paksem peaks olema sein, talumaks eriti puitaia puhul tuule survet.“
Kasuta fantaasiat ja erinevaid värve
Aiapiirde kujundamisel on ainsaks piiriks fantaasia. Kokser soovitab kujundamisel arvestada ümbritsevat miljööd, kõrvalolevaid lahendusi ja kindlasti kohaliku omavalitsuse või arendaja poolt määratud reegleid. Mõnel puhul on ettekirjutatud lubatud materjalid, kõrgused ja isegi värvitoonid. „Piire võiks sobida ehitisega ehk siis oleme kasutanud väljendit – fassaadi järgiv lahedus. Nagu mainisin, on materjalide kombineerimine rohkem maitseküsimus ja huvitav on see, et tegelikult on eri rahvustest inimestel teatud erinevaid eelistusi.“
Kui rääkida värvitoonidest, siis on tänapäeval aiapiirete värvimisel pea kõik toonid võimalikud. Värvidest tasub kindlasti eelistada ilmastikukindlaid konkreetsele materjalile ettenähtuid. Aiapiirete värvimine käib Kokseri kinnitusel proosaliselt. „Ehk siis sisuliselt hea tulemuse nimel värvime meie käsitsi, oleme kasutanud ka kõrgsurve pritsmeetodit. Viimast näiteks Riigikantselei koolituskeskuse aiapiirde puhul Vabaduse puiesteel, sest kõrgsurve pritsmeetod eeldab suuremaid mahtusid.
Masinvärvimine a’la voodrilaudade sarnaselt siiski head tulemust pole andnud ja vahemärkusena võin öelda, et ka Raitwood värvib aialippe käsitsi. Paigaldatud aia värvimine kohapeal ei ole eriti mõistlik, kui värviparandused välja arvata.“
Rääkides aiapiirete kõrgustest, siis need määravad omavalitsuse kohalikud reeglid või nende reeglite puudumisel kliendi maitse. Suuremat turvalisust ja privaatsust ihkav inimene võib tellida kuni paarimeetrise aia, aga kõige levinum on siiski 1,5 meetrise kõrgusega aed. Oluline on siingi vaadata väljakujunenud tavasid, naabrite lahendusi ja millist otstarvet peaks aed omama. Loeb ka eelmainitud turvalisus ja visuaalne efekt.
Kuidas on väravatega?
Väravat ei pea lahendama samas võtmes aiaga. Küsimus on ennekõike kliendi maitses. „Meie praktikas on olemas väravaid, mis on üldisest aiast täiesti teisiti lahendatud, näiteks betoonaia puhul roostevabast plekiga kaetud n.n. peegelvärav,“ tõdeb Kokser. „Kuid tuleb tunnistada, et siiski kõige levinum on väravate lahendamine sarnaselt ülejäänud piirdega.“
Väravate puhul on kõige olulisem valmistamise kvaliteet. Materjali ristlõige peab vastama planeeritud värava koormusele. „Kindlasti meie kliimas, kus maapind võib talvel hoolimata korralikult teostatud paigaldusest külma tõttu liikuda, peaks kasutama tiibväravatel reguleeritavaid hingesid, mis suurema vaevata lubavad väiksed kõikumised kompenseerida. Ja nii tiib kui ka liugväravate puhul loeb palju korrosioonikindlus ehk siis jällegi kuumtsinkimine, mis annab parima tulemuse.“
A: 2019