Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Hooldus tagab katuse eluea

Hooldus tagab katuse eluea
Hooldust ei vaja mitte ainult toad ja aed - ka katuse seisukorral tuleb pilk peal hoida ning regulaarselt hooldustöid teha. Kevad on hea aeg katuse üle vaatamiseks ja korrastamiseks.

Katuse korrastamine algab sodi (lehed-okkad vmt) mahapühkimisest. Seda tuleks teha vähemalt kord aastas, vajadusel sagedamini. Eriti oluline on jälgida, et prahist oleksid puhastatud raskemad sõlmed - neelukohad, vintskappide ääred ja korstnatagused. Kui seda ei tehta, on oht, et saaste moodustab tsingiga kiiresti lahustuvad ühendid ja  tsingikiht, mis katust korrosiooni eest kaitseb, saab kahjustatud. Lisaks seob saaste vett, mis hoiab kahjustatud kohad pidevalt niiskena, nii aga võib katus rooste minna.

Määrdunud kohti soovitatakse pesta sooja vee ja pehme harjaga või kasutada survepesurit. Eriti määrdunud kohtade pesuks tasub appi võtta pesuained (nt Panssaripesu, Peltipesu), vastavalt tootja kasutusjuhendile. Eriti määrdunud kohti võib puhastada ka lakibensiiniga. Pesuaine kasutamisel on oluline katus ja muud puhastatavad pinnad hiljem puhta veega loputada, sest kemikaalid võivad pinnakatet ja tsingikihti kahjustada.

Ekstreemsemast valdkonnast tasub jälgida näiteks rahekahjustusi. Põhjus liigitub küll loodusõnnetuste valdkonda, kuid on siiski arvestatava tähtsusega. Väga tugev rahe võib teraskatusele tekitada mehaanilisi kahjustusi ja sel juhul tuleb pöörduda kas kindlustusse, leppida täpilise katusega või kasutada parandusvärve.

Hooldussüsteemide inventuur

Ka need katuse osad, mis katuse hooldamist lihtsustavad, vajavad ise regulaarset ülevaatamist ning hooldust.

Vihmaveerennide puhul tuleb lisaks tavalisele puhastamisele kontrollida liitekohtade hermeetilisust, neetide jms kinnitusvahendite olemasolu ja seisukorda. Kui liitekohad ei pea vett, tuleb needid lahti puurida, jätkukoht korrektselt silikoonida ja kinnitada suuremate neetidega. Võimalikud roostekahjustused tuleb puhastada, kruntida ja värvida. See on üsna keeruline, kuna vihmaveesüsteem on üks tervik, mille osadeks võtmine võib rikkuda kogu süsteemi töö. Seetõttu on mõnikord asjakohane asendada remontivajavad tooted uutega.

Renniotsad tuleb kontrollida läbijooksude osas ja vajadusel silikoonida. Peab jälgima, et vihmaveetorud ei ummistuks, kui aga see on juba tekkinud, siis tuleb ummistus likvideerida; kontrollida torude omavahelisi jätkukohti ja vajadusel uuesti neetida.

Rennide ummistumist lehtede jm sodiga ei tasu takistada võrkudega, kuna nii korjub sodi võrgule, sadevesi ei jõua üldse rennidesse ning vihmaveesüsteem muutub kiirelt kasutuks.

Valtskatuste katusepealne renn tuleb regulaarselt puhastada prahist ja vajadusel ka paakunud mustusest.

Üle tuleb vaadata ka kinnitustarvikud (kruvid, poldid-mutrid) ning roostes või muul moel kahjustatud kinnitusvahendid asendada uutega, vajadusel kinnitusvahendeid pingutada (kruvid kipuvad joonpaisumisega ajapikku lahti tulema) ning teha värviparandusi.

Lumetõkked on tavaliselt paigaldatud katuseräästasse, vajadusel ka keset katust, näiteks katuseakende peale. Korraliku lumesaju korral avaldub nendele sadadesse kilodesse küündiv raskus ja seetõttu on väga oluline igakevadine lumetõkete kontroll. Lumetõketeni pääseb redeliga räästast või katuseaknast. Jälgida tuleks lumetõkete kinnitusi ja seda, kas esineb pinnakattekahjustusi. Enamasti on lumetõkked värvitud terastooted, seega on oluline, et ei oleks värviläbivaid kahjustusi, mida võivad tekitada puuoksad jm katusele sattunud praht. Kahjustused tuleb likvideerida - korrosioon maha nühkida ning vastavad kohad uuesti värvida.

Piirkonnad, mis nõuavad erilist hoolt

Auto puhul teab iga hoolas omanik, millised osad ja jupid vajavad enim tähelepanu ning hooldust. Tegelikult on ka katusel sellised piirkonnad, ent nendest räägitakse hulga vähem. Kohad, mida katuse puhul eriti tähelepanelikult jälgida, on korsten, ventilatsioonikorsten, antenni läbiviik ja katuseaken. Nende nõudlike sõlmede hermeetilisusest sõltub otseselt sadevete läbivoolamine. 

Kui teie kodumaja katus on juba 10 aastat vett pidanud ja peab ka järgmised 50, siis läbiviikude veekindluse annavad tavaliselt silikoonid ja tihendid, mille eluiga on oluliselt lühem.

Kui katuseakende ja muude standardsete läbiviikudega on kaasas spetsiaalsed lahendused, siis eraldi tasub peatuda korstnatel. 

Nagu ei ole olemas kahte ühesugust katust, ei ole tihtipeale olemas ka standardset korstnaplekkide sõlmlahendust. Paljuski määrab kasutatava ja toimiva lahenduse valiku korstna asukoht, töömehe kogemus ja vilumus. Mida lamedam katus, seda suurem on risk, et korstnasõlm saab ebakvaliteetne või annab aja jooksul kiiremini järele.

Korstnaümbruse plekid peavad olema risust puhtad, lisaks tuleb jälgida, et need pole korrosioonist kahjustatud. Küttematerjalist ja selle happelisusest sõltuvalt viibib korsten ülejäänud katusest nö ohtlikumas keskkonnas - vahel on näiteks näha, et uuel katusel jooksevad roostenired. Need on saanud alguse tsingitud terasest korstnamütsi korrodeerumisest ning sealt alanud roosteveevool jõuab ohustab katust nii visuaalselt kui ka eluea mõttes. 

Kui korstnasõlm hakkab lekkima, tuleb kutsuda asjatundja ja lasta paigaldada uued korstnaplekid. See ei ole mahukas ega kallis töö, kuid on seotud riskidega.

Tähelepanu korstnamütsile


Lisaks korstnale tasub üle vaadata ka korstnamütsi seisukord või kui seda pole, siis see paigaldada.

Milleks on korstnamüts vajalik?

Korstnamütsil on kaks peamist ülesannet: kaitseb korstnat ilmastikumõjude eest ja parandab laguneva või halvasti laotud korstna väljanägemist. Korstnamütsidel on omad nüansid ja asjaolud, mis võivad vales kohas ja valesti kasutades korstna tervist hoopis halvendada. 

Korstnamütsile lisaks kaetakse mõnikord ka korstna küljed plekiga. See on vajalik, kui korsten on visuaalselt inetu (halvasti laotud) või on kasutatud materjale, mille jaoks ongi hiljem tarvis katet (kergkruusaplokid ala Fibo jms). Iga erineva katuse puhul tuleks kaaluda, kas laduda korstna ülemised ja rohkem lagunenud kiviread uuesti või parandada vuugid. 

Külgede katmisel tuleb mõelda korstna niiskusseisundile: korstnakülgede ja pleki vahele peaks jääma tuulutusvõimalus. Aastaaegade vahetumisel võib öine nulltemperatuur jäätada korstnakivide ja pleki vahele tekkiva niiskuse ning kauakestva lahenduse asemel lagundab keskkond korstnat senisest suurema hooga. 

Kõige mõistlikum on korstnakattepleki ehk mütsiga katta korstnaots ja küljed esimese kahe kivi ulatuses. Just see piirkond kipub olema esimene, kust aastakümne möödudes saate kätte esimesed lahtised kivid. Seega on mõistlik vaid seda osa plekist kattega kaitsta. Plekksepatöökojad valmistavad korstnamütsid alati vastava korstna mõõtude järgi.

Korstnamütsi materjalid

Enamjaolt soovitakse, et korstnamüts oleks katusekattega samas toonis - igati mõistetav soov, millel on siiski üks oluline miinus. Värvkattega terasplekk on tsingitud terasest plekk, mis ei talu happelist keskkonda. Ega asjata kasutata terasega töötades neutraalseid silikoone (nt vihmaveesüsteemide paigaldamisel).

Korstnasuits on aga küttematerjalist sõltuvalt alati happeline. Mida madalam temperatuur, seda happelisem kipub olema suits. Igapäevase kütmise korral kestab tsingitud terasest korstnamüts 3-5 aastat, sademetekate aga veelgi vähem. Lahendus antud probleemile on roostevaba teras, mis kannatab edukalt happelist keskkonda, kuid selle miinus on läikivus ja kõrgem hind. Igapäevase kütja jaoks aga tasub see investeering ära juba 5-10 aastaga, sest korstnamütsi pole vaja vahetada.

Katusekatte eluiga mõjutavad tegurid

  • UV-kiirgus
  • väävli-, lämmastiku- ja klooriühendid
  • orgaanilised mõjurid (puulehed, sammal, okkad jms)
  • mehaanilised kahjustused (kriimustused, mõlgid)
  • eelpooltoodud tegurite koosmõju.

A: Toode AS, 2014
Ehituseksperdi nõuanne: Lamekatuse remont ja renoveerimine

Eestis ehitatakse ja renoveeritakse ca 1 miljon ruutmeetrit lamekatust aastas. Parematel aastatel on see number ilmselt märgatavalt suurem.

Päikesepaneelide paigaldamine katusele

Käesolev artikkel keskendub lamekatusele. Lamekatusele saab päiksepaneele paigaldada sisuliselt kogu katuse pinnale.

Palkmaja suuri ehitusvigu ei andesta! Energiatõhus ja niiskuskindel palkmaja

Energiatõhusa ja niiskuskindla käistöö palkmaja ehitamine ja hooldamine. Mida silmas pidada ja kontrollida?

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Läbipaistvus on moes – vastupidava laineprofiiliga katuse- ja seinalahendused

RENOLIT ONDEX läbipaistvad katuseplaadid ja seinaplaadid on unikaalsed - materjal ei pragune, on täiesti põlemis- ja löögikindel ning peab vastu isegi ülitugevale rahesajule.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Et katus kestaks: 5 ohumärki, mida tähele panna

Katuse tervist mõjutavad talvel ühed ja suvel teised tegurid. Lisaks külmale ja soojale mõjuvad katustele veel päike, tuul, sademed, inimtegevus ja mitmed muudki tegurid.

Bauroc videopodcasti 8-osaline sari: kivimaja ehitamine

Tasub kuulata kui kivimaja ehitamine on teemakorras. Esimese osa teemaks olid päris uue kodu erinevad valikud, teises projekteerimisega ja ehitusloa taotlemisega seotud teemad.

Talveaed või klaasitud terrass – vajalik mugavuslahendus meie kliimas!

Climaluxi premium-klassi varikatuse ja terrassi klaasseinte lahendused on väga vastupidavad ja kulumiskindlad. Isekandev süsteem. Peaaegu eluaegne garantii!

Lamekatuse ehitus: kas valida bituumen- või plastrullmaterjal?

Bituumenrullmaterjal on lamekatusel vastupidavam ootamatutele kahjustustele ja seda on lihtne parandada. Kõndimiseks on parem plastrullmaterjal. Murukatuse valimine!

Klaasitud terrass annab väljas olemise aega juurde

Klaasitud terrass on hädavajalik mugavuslahendus meie kliimas. Gampre terrassiklaasid ja varikatus on väga vastupidav ja kaunis lahendus.

Korduma kippuvad vead palkmaja renoveerimisel

Palkmaja renoveerimine. Esimene tüüpviga, mis vundamendiga seoses tehakse, on palkhoone betoonpõranda maakivi vundamendiga kokku valamine.

Kas plastkatus on hea valik meie kliimas?

Plastkatus on kvaliteetne, kerge, kauakestev, samblavaba, ei kolise vihma ja tuule käes, lihtne paigaldada. Garantii 30 aastat.

Kivikatus – millest alustada?

Tüüpiliselt arvatakse kivikatus olevat hea valik, ent eeldatakse, et see on kindlasti kallis. Kardetakse ka kivide rasket kaalu ja mõeldakse, et paigaldus on kulukas.

3 põhjust, miks lamekatus võib vajada remonti või renoveerimist

Lamekatuse remont. Vajaduse põhjusteks on sageli katuskatte füüsilised vigastused, kehv hüdroisolatsioon ja katuse alasoojustus.

Laineprofiiliga läbipaistvad katteplaadid kergkatuse ehituseks

Kui otsite valgust läbilaskvaid materjale katusealuse ehituseks, lehtlale seina tegemiseks vms? Gutta laineprofiiliga läbipaistvad katteplaadid on hea valik.

Katuse ehitamine - kõik vajalikud materjalid Puumarketist!

Kui teemaks on katus, siis kogu selle ehituseks vajalik materjal on võimalik soetada Puumarketist.

Katust kontrolli nii kevadel kui sügisel

Katuse kontrollimine . Üle tuleb vaadata ja hooldada käigurajad, katuseaknad ja -luugid, turvapollarid, läbiviigud, parapetid, räästad ja varikatused.

Tõhusad kaitsevahendid: kivikatus, sillutis, puitfassaad, terrass

Hoiab fassaadidel ära sambla tekke, mehhaaniliste kriimustuste vältimiseks, UV kaitse. Katus püsib kaua puhtana. Tõrjub terrassi pinnalt nii mustust, vett kui õliseid ja happelisi vedelikke.

Iseliimuv aurutõke tagab lamekatusele pika eluea

Iseliimuvat aurutõket on eriti sobiv kasutada niiskete ruumidega ühiskondlike ja tootmishoonete katuste ehitamisel, aga ka normaalsete temperatuuri- ja niiskusrežiimiga hoonete auruisolatsiooniks.

Kuidas kaitsta puid ja ennast puude eest

Teile meeldivad krundil kasvavad põlised puud. Kuidas teostada vajalikke ehitustöid nii, et puud ülemäära kannatada ei saaks? Kuidas hinnata, kas mõni teie valdustes kasvav puu võib edaspidi osutuda ohtlikuks teie varale?

Kivikaitseõliga viimistlemine välitingimustes

100% looduslik, ei sisalda lahusteid. Kivikaitseõli sobib hästi välistingimustes olevatele looduskivist fassaadidele, väliköökidele ja kivist aiamööblile.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube