Kuidas leida parim välisvoodrilaua variant oma majale?

Ilmekas maja puit-välisvooder lisab ehitisele väärtust, kuid kuidas ära tunda parim variant enda kodu jaoks? Kas peaksin eelistama naturaalset voodrit või oleks mõistlik kasutada tööstuslikult viimistletud voodrilauda? Alustame algusest – millele tuleb välisvoodrilaua valimisel ja tellimisel tähelepanu pöörata?
Voodrilaua puidu liigid
Välisvoodrilauaks kasutatakse põhiliselt kuusepuitu, kuna kuusk on tiheduselt ühtlasem ja kestvam kui mänd ja seetõttu on kuusepuidus niiskusest tingitud mahumuutused väiksemad. See tagab välisvoodrilaua ja ka viimistluskihi pikema eluea. Kuna kuuse rakud kuivades sulguvad ja puit muutub seetõttu bioloogiliselt vastupidavamaks, siis ei vaja kuusk eelnevat immutamist puidukaitsevahendiga. Näiteks tööstuslikul värvimisel kaetakse voodrilauad esimese kihina kohe kruntvärviga, mis sisaldab sine ja hallituse vastaseid toimeaineid.
Silehööveldatud või saepinnaline höövellaud?
Kaaluge hoolikalt, kas kasutada hööveldatud või saepinnalist välisvoodrilauda, mõlemal on omad plussid ja miinused. Saepinnalise voodrilaua kasuks räägib praktilisus, sest poorsem saepind imab värvimisel kuni 60% rohkem värvi. Värv nakkub paremini ja tungib sügavamale puidu pooridesse, tagades saepinnalise voodrilaua värvikihi kuni 2 korda pikema eluea ning sellele ei ole vaja teostada hooldusvärvimisi nii tihti.Lisaks värvile haakub saepinnalise voodrilauaga hästi ka tolm ja mustus ning fassaadi puhastamine pole lihtne. Seega kui kaetav fassaad asub kohas, kus see tihti määrdub ja puhastamist vajab, siis tasuks kaaluda silehööveldatud voodrilaua kasutamist, mis on spetsiaalsete voodrilaua hooldusvahenditega ja kergesti puhastatav, kindlasti ei tohi seejuures kasutada survepesu. Värvkate vajab küll tihedamini värskendamist, kuid fassaad on lihtsamini hooldatav.
Voodrilaua profiilid ja laiused
Tellitava välisvoodrilaua kuju ehk profiil tuleks valida lähtuvalt hoone asukohast ja arhitektuurist. Üldjuhul annab sopilisematele või väiksematele fassaadipindadele õhulisust juurde kitsam ja rõhutatuma profiiliga laudis ning suurtele fassaadipindadele sobib paremini laiem ja tagasihoidlikum profiil. Vanemate majade renoveerimisel soovitame kasutada kindlasti ka ajastukohaseid profiile.Soovitatavad voodrilaua paksused
Mida paksem on välisvoodrilaud, seda ühtlasem on tema niiskusrežiim st. et niiskusest tingitud mahumuutused on väiksemad. Seega on ka paksemast voodrilauast tehtud fassaad stabiilsem ja pikaealisem. Põhjamaiste standardite järgi on välisvoodrilaua soovituslik minimaalne paksus 21mm. Võib kasutada ka õhemat, populaarset ja odavamat 18mm välisvoodrilauda, kuid tuleb arvestada fassaadi lühema elueaga ja võimaliku suurema riskiga sagedasematest ja suurematest mahumuutustest tingitud probleemide tekkele – lõhed, värvipinna kahjustused ja kõverdumised. Puumarketis on lai valik nii 18mm kui ka 21mm paksusega välisvoodrilaudu.Sokkel ja räästas
Puitfassaad, olenemata pinnaviimistluse kvaliteedist, on eriti tundlik niiskuse suhtes, mille äärmuslikumad väljendused on kaldvihm ja maapinnalt üles pritsiv vesi. Puitfassaadi pikema eluea tagamiseks võiks olla sokli kõrgus suurem kui 300mm ning räästa laius suurem kui 600mm. Soovituslikust madalama sokliga või lühema räästaga hoone fassaadi eluiga on kindlasti oluliselt lühem ja see vajab tihedamat hoolt. Tuleb arvestada, et sellist fassaadi käsitletakse äärmuslikes oludes olevaks fassaadiks ja voodrilaua tootja, ka tööstuslikult värvitud voodrilaua tootja, ei saa vastuta paigaldatava fassaadi eluea eest.Soovitame valida juba tööstuslikult viimistletud voodrilauad!
Tööstuslikult värvitud voodrilaua tootmine toimub siseruumides, kus on loodud selleks vajalik tolmuvaba, ühtlase temperatuuriga ja õhuniiskusega keskkond. Viimistlusvahendid kantakse pinnale tootja poolt ette antud juhiste järgi ja ettenähtud kihipaksustega ning selleks kasutatakse värvitootjate poolt heaks kiidetud pinnaviimistluse süsteeme. Sellega tagatakse kvaliteetne ja vastupidav lõpptulemus, mis kestab kaua.
Ka hinna poolest on tööstuslikult värvitud välisvoodrilaud odavam isetehtust, sest tootjatele kehtivad professionaalsete värvide hinnad on tänu suurtele ostukogustele oluliselt odavamad käsimüügi hindadest ning tööjõukulu ühiku kohta on tänu efektiivsele ja mehhaniseeritud tootmisele oluliselt madalam.
Miinuseks võib kindlasti lugeda tööstuslikult värvitava optimaalse koguse. Tööstuslikul värvimisel on majanduslikult mõistlik kogus nii värvitoonimise kui masinate häälestamise mõistes ca 50 – 100m2 värvimist ühe tooniga. Alla selle koguse on tööstuslik värvimine tootja jaoks ebaratsionaalne ja tülikas ning seetõttu ka hind kallim. Kuna tarneajad tööstuslikul värvimisel on enamasti kuni 14 päeva, siis ei ole see võrreldes isetegemisega suureks miinuseks.
Ise tehes tuleb muretseda materjal, värvid ja vahendid, sisse seada töökoht ja lasta materjalil pinnakihtide vahel kuivada ning kokkuvõttes ei pruugi ise tehes värvitud voodrilaud kiiremini valmida. Seevastu suureks miinuseks isetegemisel lisaks hinnale, kui kõik kulud, ka oma ajakulu kokku arvutate. Objektil värvides ei saa tagada värvikihi ühtlast kuivamist ja tekib risk, et vihm kahjustab värvikihti või tekitab otsene päikesevalgus värvitud lauale kuiva kilekihi, mille alla jääv värv kuivab visalt ja lõpptulemus on ebaühtlane ning kiiresti vananev värvikiht.
Ka siseruumides ise käsitsi värvitud voodrilaua pikk eluiga pole garanteeritud, kuna lisaks sobivale töökeskkonnale tuleb tagada ka ühtlane värvikihi paksus, mida on käsitsi pintsliga või rulliga värvides raske teha. Värvikihtide vahele liiga vähe kuivamisaega jättes tekkib lisaks risk, et alumine kiht ei ole piisavalt kuivanud ning peale kantav kiht ei nakku seetõttu piisavalt hästi ning koorub varem või hiljem maha.
Välisvoodri värvimisel kasutatakse üle 50-aastase värvide tootmise kogemusega Soome tootja Teknos OY vesilahuselisi professionaalseid välisviimistlusvärve.
Kõik voodrilauad on Puumarketist tellitavad!
A: Puumarket