Kuidas valida madratsit?

Iga vana madratsi eluiga saab ükskord otsa ning siis jõuab kätte aeg hakata valima uut.
Tõenäoliselt on aga eelmise madratsi ostust möödas piisavalt kaua, et turule on vahepeal tulnud ka uusi ja täiustatud lahendusi ning erinevate toodete valik võib silme eest kirjuks võtta. Alljärgnevalt mõned näpunäited, mida uue madratsi soetamisel võiks jälgida.
Eeltöö
Enne e-poodidesse sukeldumist või kauplusesse minekut on mõistlik välja nuputada, milline võiks Sinu uus madrats olla. Mõelda tasuks järgnevatele küsimustele:
- Kas madrats peaks olema pigem pehme, keskmise jäikusega või jäik?
- Mis materjalist madratsit Sa sooviksid – kas vedrudega või ilma?
- Millistes mõõtudes peaks Sinu madrats olema?
- Kas Sul esineb ka allergiaid või seljaprobleeme?
Jäikus
Sobiva jäikusega madratsi leidmiseks kahjuks universaalset valemit pole – tegu on eelkõige tunnetusliku küsimusega. Madrats, mis sobib kui valatult Sinu sõbrale või pereliikmele, võib Sinu jaoks olla väga ebamugav ning vastupidi. Küll aga kehtib enamikul juhtudest tõde, et mida raskem on magaja, seda jäigemat madratsit ta vajab.
Kui juhtub, et ühes voodis magavad kaks väga erinevate kehakaaludega inimest, soovitame kasutada kahte kitsamat erineva jäikusega madratsit ning kahest madratsist tulenevate ebatasasuste vältimiseks nende peal üht laia kattemadratsit.
Materjalid
Laias laastus jagunevad madratsid kaheks – vedrudega madratsid ja vedrudeta madratsid. Emma-kumma eelistamine on siinkohal vaid maitse küsimus.
Vedrumadratsi puhul on tänapäeval standardiks taskustatud ehk pocket-vedru, mis tähendab, et iga madratsivedru on pakitud eraldi kangast kotikesse. Pocket-vedrudega madratsil saab magaja keha tuge täpselt õigetest kohtadest, kuna keha survele allub vaid see madratsiosa, millele raskus parasjagu langeb. Tänu sellele süsteemile esineb madratsil ka oluliselt vähem üldist madratsipinna “õõtsumist”, mistõttu võib öösel rahulikult magamisasendit vahetada, ilma et peaks kartma voodikaaslase magusa une häirimist.
Kõik Sleepwelli pocket-vedrudega täiskasvanute madratsid on ka tsoneeritud. See tähendab, et madratsil on kas 5 või 7 tsooni, mis pakuvad magajale veelgi lisamugavust. Madratsi tsoonid on ehitatud nii, et jäigemad vedrud jäävad nende kehaosade alla, mis vajavad rohkem tuge ning veidi pehmemad kohtadesse, mis rohkem madratsi sisse võiksid vajuda.
Lisaks taskustatud vedrule on olemas ka klassikalise bonell-vedrustusega madratsid, kuid neid tasuks igapäevaseks magamiseks mõeldud madratsit valides pigem vältida. Bonell-vedrustusega madratsi soetamisele võiks mõelda juhul, kui otsid taskukohase hinnaga madratsit näiteks suvilasse või külalistetuppa.
Peale vedrude on madratsite pehmendamiseks kasutusel ka erinevaid poroloone, lateksit, kookoskiudu, villa, puuvilla ja muid materjale. Sleepwelli toodetes kasutusel olevate materjalide kohta saad lähemalt lugeda siit. Samadest materjalidest valmistatakse ka vedrudeta madratseid.
Loe edasi Sleepwelli kodulehelt
Madratsid ja voodid: Mobecori e-poes ja Ananke e-poes