Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Kuidas valida uude korterisse õhupuhastit?

2021-06-29
Kuidas valida uude korterisse õhupuhastit?

Õhupuhasti on köögi juures üks olulisemaid komponente. Kuna populaarsed on avatud köögid, siis liiguvad toidu valmistamise aroomid tahes tahtmata teistesse ruumidesse. Seega on õhupuhastid olulised, kuna imavad endasse aroome ning on ühtlasi üheks sisustuse komponendiks.

Enamasti on õhupuhasti üsna nähtav, sest asub silmade kõrgusel. Saadaval on ka integreeritud õhupuhastid, mis justkui “kaovad” kapi sisse.

Õhupuhastit valides soovitakse enamasti saada kõige vaiksem ja võimsam. Seejuures on oluline ka õhupuhasti sobivus olemasoleva ventilatsioonisüsteemiga. Tähtis on ka õige paigutamine ja ohutusnõuete järgimine. Kvaliteetne ja kena õhupuhasti kestab pikki aastaid, mistõttu pole vaja teda vahetada, kui soovite kööki värskendada. Toome teieni nõuanded, mis aitavad leida sobiva õhupuhasti.

Sobivus ventilatsiooniga

See on ilmselt kõige olulisem parameeter, kuna teeb kindlaks, millist õhupuhastit on vaja. Kui teil on olemas ventilatsioonitoru või ava, sobib välisringlus ehk äratõmbe režiimiga õhupuhasti. Peale selle on olemas ka siseringlus ehk söefiltriga õhupuhastid. Need sobivad siis, kui köögis puudub ventilatsioonitoru- või ava.

Kodu ventilatsioonisüsteeme on erinevaid. Olemas on nii eraldi väljapühkekanaliga, soojusvahetiga ventilatsiooniagregaati läbivaid, keskventilatsiooniga ühilduvaid kui ka iseseisva retsirkulatsiooniga ventilatsioonid, mis puhastab õhu otse seadmes ning suunab seejärel kööki tagasi.

Kortermajades on enamasti köökidel väljapuhke kanalid, kus õhupuhasti mootor peab kuuma ja niiske õhu ning suitsu ja õlijäägid juhtima köögist välja. Uusarendustes eelistatakse kasutada soojusvahetiga ventilatsiooniagregaat. Selle puhul veab mootor musta õhu välja ka pliidi kohalt ja õhupuhastile ei olegi vaja mootorit.

Peale seda, kui ventilatsioonisüsteem on kindlaks tehtud, on teada, kas vaja on kubu, millel on endal mootor või on võimeline töötama väljaspool õhupuhastit oleva mootoriga. Seejärel saab vaadata õhupuhasti muid omadusi.

Disain

Õhupuhasteid on olemas nii selliseid, mis kinnitatakse lakke kui ka selliseid, mis kinnitatakse seina külge. Seinale kinnitatav õhupuhasti tasub valida siis, kui ventilatsiooniava on pliidi kohal seinal või külgmisel seinal. Köögisaartel kasutatakse enamasti lakke kinnitatavaid õhupuhasteid.

Õhupuhasti peaks sobima köögimööbli ja üldise stiiliga. Kui kõrval seinal on vaba ruumi, pääseb õhupuhasti paremini esile.

Tihti integreeritakse õhupuhastid köögimööblisse ning ühendatakse äratõmbeleeriga. Õhupuhasti peaks olema pliidist suurem või sama suurusega, kuid kindlasti mitte väiksem. Kõige populaarsemad on 60 cm laiad õhupuhastid, kuid olemas on ka muude mõõtmetega seadmeid.

Võimsus

Võimsust valides on mõtekas arvestada sellega, et õhk peaks vahetuma kümme korda tunnis. Samuti tasub mõelda sellele, kui tihti ja millist toitu valmistate. Võimsuse arvutamise valem on järgmine: kõigepealt arvutage toa ruumala (pikkus x laius x kõrgus) . Seejuures tuleb olla tähelepanelik, sest avatud köögi korral tasub toa mõõtmeteks võtta kogu ruumi mõõtmed.

Saadud tulemuse kuuega korrutades saate minimaalse tõmbevõime, mis on 6 õhuvahetust tunnis. See on piisav kerge toiduvalmistamise puhul. Ruumala kaheteistkümnega korrutades saate maksimaalse tõmbevõime, mis on ideaalne näiteks õliga praadimisel. Tänapäevastel õhupuhastitel on võimsused vahemikus 400-1000 kuupmeetrit tunni kohta. Keskmiselt ostetakse õhupuhasti võimsusega 600-800 kuupmeetrit tunnis.

Õhupuhasti tööpõhimõte

Perimeetertõmbega õhupuhastitel on olemas metallplaat, mis tõmbab üles ka õhu, mis on jäänud üles servadesse. See laiendab  tõmbeala. Ilma perimeeter filtrita tavalise võrefiltriga õhupuhasti tõmbab õhku üles ainult keskelt.

Nii võrefiltriga kui ka perimeeterfiltriga õhupuhastil on alumiiniumist rasvafilter. Auru tõustes jahutab metall õli, mis koguneb võre külge. See filter on vajalik, et kaitsta mootorit rasva eest, mida sisaldab ülestõmmatav õhk. Rasva- või võrefiltreid tuleb regulaarselt pesta.

Seejärel peaks õhk minema otse õue, kuid alati ei ole see võimalik. Sellistes olukordades tasub kasutada söefiltriga õhupuhastit. Õhupuhasti filter on tehtud aktiivsöest, mis eemaldab õhust lõhnad. Siiski tuleb seda filtrit regulaarselt vahetada vastavalt kasutamisele, kuid üldiselt iga poole aasta tagant.

Bipolaarse ionisatsiooniga õhupuhastid eemaldavad lisaks toidulõhnadele ka muid kahjulikke aineid kodus olevast õhust. Tekkinud negatiivsed õhuioonid aitavad hoida õhu puhta ja värskena, neutraliseerides näiteks toidu valmistamisel või viiruste ja bakterite tekitatud positiivsed ioonid.
Müratase

Müratase saab oluliseks kriteeriumiks just siis, kui teil on avatud köök. Te ju ei soovi, et elutoas televiisorit vaadates hakkaks teid segama köögis oleva õhupuhasti lärm. Mürataset mõõdetakse detsibellides (dB) ja õhupuhastil on see näidatud kiirema ja aeglasema režiimiga töötades.

Juhul, kui on märgitud ainult 1 number, tähendab see üldiselt madalamal kiirusel tekkivat müra. Keskmiselt on õhupuhastite müratase vahemikus 40-70 dB. Võrdluseks- sosistamine on enamasti 40 dB ja tavaline rääkimine 60-70 dB.

Müra kogust mõjutab ka toru paigaldus. Õhupuhasti on vaikne, kui ventilatsioonitoru on lühike ja väheste pöördenurkadega.

Paigaldus

Enamasti paigaldatakse õhupuhasti umbes 60-70 cm kõrgusele tööpinnast. Elektri- ja induktsioonpliidi korral võib olla vahemaa väiksem võrreldes gaasipliidiga. Liiga madal õhupuhasti ei tohi olla siis, kui kokk on pikka kasvu. Üldiselt töötab õhupuhasti tõhusamalt, kui paikneb pliidile lähemal.

Leidke vajaminev köögitehnika Kaup24.ee veebipoest!

A: Kaup24.ee, Kuidas valida uude korterisse õhupuhastit?   

 

Õhupuhasti, pliidiplaadi ja välimootori ühildamise nutikad lahendused

Electroluxi ja AEG Hob2Hood tehnoloogiaga pliidiplaat juhib õhupuhasti tööd. Kuidas lahendada alarõhu probleem ning vähendada mootorimüra välimootoriga?

Kuidas valida kodu, mis on täna valmis vaid paberil?

Kaardista enda vajadused. Kui suurt kodu sul vaja on ja mitu tuba oleks optimaalne? Selgita välja oma võimalused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Soome Naantali elamumessil jäi silma ka mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Eesti disaini uus toode - lauakesega seina- ja põrandavalgusti SAXO!

4ROOMi kaks ühes meeleolu- ja lugemisvalgusti SAXO muudab eriliseks väike lauake. Metalljalg ja lauake saadaval 13-s ja kangaskuppel 40-s erinevas toonis.

Professionaalne tehnika mängib töökeskkonnas olulist rolli

Logitech on loonud kasutajale väga mugava ruumilahenduse, millega saab videokõnesid teha nii, et kasutaja ei pea koosolekule oma arvutit kaasa võtma.

Japandi vannitoas: neile, kes eelistavad rituaali rutiinile

Vannitoas iseloomustavad Japandi stiili naturaalsed materjalid, soojad puiduvarjundid ja must värv. Villeroy & Boch valikus uus Loop & Friends vannitoa sari.

Rannalipud ja tuulekotid - tõusev trend veespordihuviliste seas

Aina rohkem on erinevaid veespordihuvilisi. Liigutakse rannast randa, otsides sobivad tuuleolusid ja veetemperatuuri. Olgu see siis lohe- või purjelauasurf, kanuusõit

Uued dušikabiinid ja -uksed Nexty. Minimalism sobib igasse vannituppa!

Ravaki Nexty seeria dušinurgad ja dušiuksed on varustatud minimalistliku metallprofiili ja 6 mm paksuse karastatud klaasiga.

Soome elamumess Naantalis

Sel aastal toimub Elamumess toimub 15.07 - 14.08.2022 Naantalis kaunil kaljusel Luonnonmaa saarel, mis asub otse Muumisaare kõrval.

Eestis on ilmavalgust näinud uus disainmajake lemmikloomadele

Cuut on ajatu ning esteetilise disainiga väikekoeramajake, mis on loodussõbralik ning sobib igasse modernsesse koju.

Täispuhutav bassein ja teised ägedad aialahendused

Täispuhutav bassein, mugav aiamööbel ja mitmed teised lihtsad lahendused toovad suviselt mõnusa äraolemise koju kätte.

Kas valida poolpimendavad või pimendavad kardinad?

Pimendav kardinakangas blokeerib valguskiired, muutes toa täielikult pimedaks. Kuumuse tõkestamiseks on olemas spetsiaalsed hõbedase kattega kangad!

Plaanid osta renoveeritud korteri? Ehitusvead annavad märku ajaga!

Kui renoveeritud korteri puhul mõni süsteem on ülekäte lahendatud, näiteks sansõlm, kipub küsitavaid lahendusi esinema ka mujal korteris. 7 aastat on aeg, mil oluliste varjatud puuduste ilmnemisel vastutab müüja!

Home&You sisustuspood: ideid suviseks kodu värskendamiseks

Erinevat stiilide oskuslik kokkusobitamine võimaldab kerge vaevaga luua mõnusalt eristuva ja hubase uue energiaga atmosfääri!

Küünalde valmistamine: õpetus, materjalide ja tarvikud. Tore aiaviide igaühele!

Tee ise küünal. Siin on küünla tegemise õpetus. Küünalde valmistamiseks sobib hästi nii parafiin, rapsivaha kui taimevahapulber (steariin). Kaunista vahapliiatsiga.

Kuidas valida interjööri stiiliga sobivad lülitid ja pistikupesad?

Nõuandeid, kuidas lüliteid ja pistikupesasid valida ja miks eelistada tuntud tootjate kvaliteettooteid, jagab Silmani Elektri turundusjuht Kaire Amelin.

Sisekujundaja: kuidas luua koju head kontorinurka, mis näeks ka kena välja?

Sisekujundaja Merili Miido sõnul peaks reguleeritava kõrgusega laud või eraldi arvutimonitor olema igas kodukontoris, sest silmade kõrgusel olev suur ja selge ekraan väsitab palju vähem kui väike ekraan.

Viis trendi selleks välihooajaks

Taimed muudavad rõdud ja terrassid elavamaks. Moes on erinevates suurustes, materjalides ja stiilides lillepottide ning taimekastide kombineerimine.

Väikese lastetoa nutikas sisustamine

Õpetusi, kuidas kujundada väike, vaid 11 m² lastetuba kahele eri soost lapsele, kel vanust viis ja seitse, jagab sisekujundaja Heily Kaarna. 3D pildi hind on 62€.

Colombini Casa köögimööbel: uudsed materjalid ja palju kombineerimisvõimalusi

Valgustus, klaasvitriinkapid ja värvilised alumiiniumprofiilid lisavad köögimööblile luksulikkust. Köögisaared ja eri kõrgustel tööpinnad loovad rohkelt kombineerimisvõimalusi.

Uued niiskuskindlad seinapaneelid Stretto!

Uued ribi seinapaneelid on absoluutselt niiskuskindel materjal, vajadusel ning soovil võib paigaldada ka niisketesse ruumidesse. Kõrgus 270 cm.

Unikaalne Itaalia köögimööbel ja sisustuslahendused D-SIGN stuudiost

D-sign on spetsialiseerunud lisaks sisekujundusel unikaalsele Itaalia mööbli müügile kataloogi alusel - köögid, transformer-diivanid, vannitoa- ja söögitoamööbel, valgustid, vaibad jpm.

Roheline mõtteviis sisustusmaailmas

ELKE Mööbel jagab enda sisustussalongi valikust põnevamaid ja vahest ka ootamatumaid leide, mille puhul jätkusuutlikkus on kõige olulisem märksõna.

hansgrohe Finoris – mitmekülgne abiline valamu juures

hansgrohe Finorise segistisarja väljatõmmatav versioon pakub palju liikumisvabadust ja lihtsustab argirutiini. Kiire peapesu kraani all pole enam mingi probleem.

6 nõuannet, mis aitavad leida oma unistuste rõdu

Paljude koduostjate soovide nimekirjas on rõdu, millel saaks pere ja sõprade õues olemist nautida.

U&K Interiors: Parim koht omanäolise sisustuse hankimiseks!

Sisustussalongi valikust leiab nii luksuslikku modernset kui sooja Prantsuse maamaja elemente, aga ka klassikat ja küllusliku Hollywood glami disainistiili.

Väikeste lastetubade sisustamisel on esikohal ruumi säästvad lahendused

Väikeses lastetoas on sageli ainuvõimalik lahendus voodi päevaks kappi lükata ja õhtul magama minnes välja tõsta.

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Ideaalse telerivaatamiskoha loomine nõuab planeerimist

Kui elutoa suurus on mitte rohkem kui 4x4 m, siis on ka kõige parema tahtmise juures 75" liiga suur. Küll aga sobib sellisesse ruumi panna 65" teler.

Skandinaavialik vannituba võlub värviga

Gustavsberg üllatab uue Artic vannitoamööbli sarja nelja värvitooniga: Peach, Ash Grey, Black Ash ja valge.

Väikese suvituskorteri sisustamine: ideid ja inspiratsiooni

Sisekujundaja Aivi Kuke ülesandeks oli sisustada väike, vaid 40 m2 suvituskorter uues kortermajas Pärnu ranna lähedal.

Videoõpetus: Kuidas valida töötooli?

Soovitusi jagab sisekujundaja Heily Kaarna. Reguleeri töötooli kõrgus. Jalad peavad olema korralikult maas...

2022. aasta energiad sisekujunduses: Mida, miks ja kuidas muuta?

Videos jagab feng shui spetsialist Siret Seeder soovitusi, millele oma kodus sel aastal tähelepanu pöörata, et sisekliimat paremaks ja toimivamaks muuta ning head õnne ka sel aastal ligi meelitada.

Keraamiliste plaatide värvimine: 12 lihtsat sammu

Keraamiliste plaatide värvimine on teema, mis kodu kujundamisel järjest populaarsust kogub. See on lihtne ja taskukohane viis põrand või seinad stiilseks muuta.

Eksperdid selgitavad: levinud müüdid mikrolaineahjude kohta, mis ei vasta tõele

Tehnoloogia arenedes on mikrolaineahjust saanud köögis aga tõeline abimees, mille tööülesanded ei piirdu enam pelgalt toidu soojendamise ja sulatamisega.

Kumb on parem, kas eraldi pesumasin ja kuivati või kuivatiga pesumasin?

Eraldiseisva kuivati ja pesumasina puhul saab ühe täie kuivatisse panna ja alustada juba järgmise portsu pesuga samal ajal.

Kuidas olla sisustust valides hooliv enda ja ümbritseva suhtes?

Kas ümbritsevad sisustuselemendid teenivad sind ausalt ja kaunistavad interjööri ka aastate pärast või on pigem kiired ning keskkonda reostavad lahendused?

Miks eelistada sisekujunduse konsultatsiooni sisekujundusprojektile?

Sisekujunduse konsultatsiooni eelised on vahetu ja kiire tagasiside ning raha- ja ajasääst. Sisearhitekti konsultatsiooni hind on 550 eur + km, kestus 2-3 h.

Korter paneelmajas. Milliste probleemidega tuleb arvestada?

Kinnisvara ostueelse kontrolli teenus aitab need nii järelturukorteri kui uusarenduse korteri puhul tuvastada.

Pulmaküünal kui suhte kestvuse sümbol ja kaunis mälestus

Pulmaküünalde valimine ja traditsioonid. Stiil ja värv. Kas üks või mitu küünalt? Mis saab siis kui pulmaküünal lõpuni põleb?

Kardinate toon mõjutab meie meeleolu ja ruumi suurust

Heledad kardinate värvid mõjuvad avatult ja õhurikkalt, tehes ruumi suuremaks ja säravamaks. Tumedamad toonid mõjuvad väljapeetumalt ja muudavad suured ruumid intiimsemaks.

Uue põlvkonna  filterkann J. SHMIDT 500 - nutikas elektrooniline puhastussüsteem

Maailma esimene nutifilter, mis on pea sama võimas, kui valamualaune filtersüsteem! See ei lisa puhastamiseks ühtegi keemilist ainet! Sobib hästi beebitoitude valmistamiseks ja allergikutele.

Japandi väljapeetus modernses Eesti eramus

Jaapani (elu)stiili sügavamõttelisus ja lihtsus rõhutab looduslikke materjale ning jätkusuutlikku mõtteviisi. Just tänu neile elementidele leiab Japandi stiil üha rohkem järgijaid.

Elustiilipood AEG & RUUM Sisustus: eristuv tootevalik ja head hinnad

Elustiilipoe valikus on moodne mööbel (diivanid, voodid, toolid, söögilauad, kummutid), valgustid, portselan, vannitoatarbed, sisustusaksessuaarid jpm.

Electrolux: tõhusad hooldusvahendid pikendavad kodumasinate eluiga

Spetsiaalsed ahju, pliidi, pesumasina, kohvimasina, õhupuhasti hooldusvahendid E-sisustus.ee (Electrolux, AEG, ZANUSSI). Mugav kasutada, väga tõhusad!

Tekstiili- ja tapeeditrendid, millest ei saa üle ega ümber 2022 aastal

Maalilised maastikud ja metsistunud aiad ehk muinasjutumaailm on olulisim märksõna 2022 aasta tapeeditrendides.

Tüüpilised vead köögimööbli tellimisel, mida hiljem kahetseda tuleb

Kui aga köögimööbli tellimisel on mõni oluline nüanss jäänud läbi mõtlemata, annab see köögi kasutamisel end kohe tunda. Võib juhtuda, et osa köögist tuleb ümber teha.

Eksperdid selgitavad: kuidas integreerida jätkusuutlikud lahendused oma igapäevarutiini?

Kas tead, kui palju energiat kasutavad töötamiseks kodumasinad? LG InstaView nutikülmikud muudavad energiatõhusate harjumuste kujundamise eriti mugavaks

Sadolin Easy Care ja Ambiance värvid - ülim kulumiskindlus ja plekikaitse!

EasyCare Kitchen&Bathroom on niiskuskindel matt seina-ja laevärv, mis on rasvaplekkide, niiskuse ja hallituse kindel. Revolutsiooniline mustust hülgavale tehnoloogial!

Pingmaterjal on kaasaegne võimalus lae ja seinte viimistlemiseks sisekujunduses

Sisustusega sobiva pingmaterjalist lae- või seinalahenduste taha on võimalik peita kõik vajaminev ventilatsioonist valgustuseni.

Lastetoa üldvalgustust planeerides lähtu kaudvalguse põhimõttest!

Lastetoa üldvalgustuse saavutamiseks lähtu kaudvalguse põhimõttest, kus vajalik valgustase saavutatakse pindadelt peegelduva valgusega.

Nõuanded ruumi akustika probleemide lahendamiseks

Ruumi akustika parandamine. Tüüpviga on see, et ei tehta vahet heli neeldumisel ja heli isoleerimisel. Kajavad ruumid vajavad heli neelavaid materjale.

Seinakatete trendid 2022. aastal

Tapeeditrendides on eristatavad 2 paralleelset suunda - rahulik, lõõgastav tagasi loodusesse suund ja külluslikus maksimalismis, kus domineerivad rohked taimemustrid...

CULTI Milano ruumiaroomid sobivad just tänasesse päeva

Kvaliteetsed CULTI Milano ruumiaroomid-lõhnad aitavad meil meeli rahustada ja kaunimaid mälestusi meeles pidada.

Pantone nimetas 2022. aasta värviks lillakassinise 17-3938 Very Peri

See rõõmus ja soe lillakassinine 2022. aasta trendivärv annab meile juurde enesekindlust ning aitab muutunud võimaluste maastikul kergemini uute värskete ideedeni jõuda.

HEIMTEXTIL 2022: Looduse juurest tuleviku horisondile

JÄRGMISED HORISONDID on sisustustekstiilide ja -trendide messi Heimtextil selle aasta roheinnovatsioonist juhinduv ja tulevikku vaatav ning läbiv põhiteema.

2022. aasta alguse vineermööbli trendideks on 3 uut nime: MAZE, LOXI ja ROMB

Disainer Vitold Heer on Eesti vineermööblitootjale Radisele 2022. aastaks loonud MAZE mööblisarja, mis sobib elutuppa, stuudiosse, tööruumi või lastetuppa.

Meet a Rebel tapeedikollektsioon muudab seinad kaasaegseks kunstiteoseks

Meet a Rebel on uus tapeedikollektsioon Rebel Wallsi disainerilt Linda Vagnelind, mis paneb interjööri kujundamist vaatlema hoopis uue nurga alt.

Iittala tähistab legendaarse Teema lauanõude kollektsiooni juubelit 50. aastatest inspireeritud värvipaletiga

Iittala tähistab Kaj Francki loodud Teema lauanõude kollektsiooni 70. juubelit kolme uue värviga: vintage pruun, vintage sinine ja uus linane varjund.

Uue Fluff-ONE sulepatjadega diivani pehmus ja välimus jääb ajas kestma

Rave Mööbli Fluff-ONE sulepadja tehnoloogiaga diivan on täiesti teistsugune. Seal ei kasutata lahtisi sulgi ega sulekotte. Suled püsivad paigal.

4 DESIGN mööbli- ja seinapaneelid: kordumatu muster ja kumerad vormid

Dekoratiivsed puitpaneelid Techno Veneers võimaldavad luua ainulaadseid kumeraid vertikaalpindasid ja seda nii mööblile kui seintele.

Läbipaistva uksega LG nutikülmik üllatab mitme uue funktsiooniga

LG InstaView Door-in-Door külmikutel on uued nutikad funktsioonid ja täiustatud jahutussüsteem, mis aitab hoida toitu kauem värskena.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube