Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Kuidas valida uude korterisse õhupuhastit?

2021-06-29
Kuidas valida uude korterisse õhupuhastit?

Õhupuhasti on köögi juures üks olulisemaid komponente. Kuna populaarsed on avatud köögid, siis liiguvad toidu valmistamise aroomid tahes tahtmata teistesse ruumidesse. Seega on õhupuhastid olulised, kuna imavad endasse aroome ning on ühtlasi üheks sisustuse komponendiks.

Enamasti on õhupuhasti üsna nähtav, sest asub silmade kõrgusel. Saadaval on ka integreeritud õhupuhastid, mis justkui “kaovad” kapi sisse.

Õhupuhastit valides soovitakse enamasti saada kõige vaiksem ja võimsam. Seejuures on oluline ka õhupuhasti sobivus olemasoleva ventilatsioonisüsteemiga. Tähtis on ka õige paigutamine ja ohutusnõuete järgimine. Kvaliteetne ja kena õhupuhasti kestab pikki aastaid, mistõttu pole vaja teda vahetada, kui soovite kööki värskendada. Toome teieni nõuanded, mis aitavad leida sobiva õhupuhasti.

Sobivus ventilatsiooniga

See on ilmselt kõige olulisem parameeter, kuna teeb kindlaks, millist õhupuhastit on vaja. Kui teil on olemas ventilatsioonitoru või ava, sobib välisringlus ehk äratõmbe režiimiga õhupuhasti. Peale selle on olemas ka siseringlus ehk söefiltriga õhupuhastid. Need sobivad siis, kui köögis puudub ventilatsioonitoru- või ava.

Kodu ventilatsioonisüsteeme on erinevaid. Olemas on nii eraldi väljapühkekanaliga, soojusvahetiga ventilatsiooniagregaati läbivaid, keskventilatsiooniga ühilduvaid kui ka iseseisva retsirkulatsiooniga ventilatsioonid, mis puhastab õhu otse seadmes ning suunab seejärel kööki tagasi.

Kortermajades on enamasti köökidel väljapuhke kanalid, kus õhupuhasti mootor peab kuuma ja niiske õhu ning suitsu ja õlijäägid juhtima köögist välja. Uusarendustes eelistatakse kasutada soojusvahetiga ventilatsiooniagregaat. Selle puhul veab mootor musta õhu välja ka pliidi kohalt ja õhupuhastile ei olegi vaja mootorit.

Peale seda, kui ventilatsioonisüsteem on kindlaks tehtud, on teada, kas vaja on kubu, millel on endal mootor või on võimeline töötama väljaspool õhupuhastit oleva mootoriga. Seejärel saab vaadata õhupuhasti muid omadusi.

Disain

Õhupuhasteid on olemas nii selliseid, mis kinnitatakse lakke kui ka selliseid, mis kinnitatakse seina külge. Seinale kinnitatav õhupuhasti tasub valida siis, kui ventilatsiooniava on pliidi kohal seinal või külgmisel seinal. Köögisaartel kasutatakse enamasti lakke kinnitatavaid õhupuhasteid.

Õhupuhasti peaks sobima köögimööbli ja üldise stiiliga. Kui kõrval seinal on vaba ruumi, pääseb õhupuhasti paremini esile.

Tihti integreeritakse õhupuhastid köögimööblisse ning ühendatakse äratõmbeleeriga. Õhupuhasti peaks olema pliidist suurem või sama suurusega, kuid kindlasti mitte väiksem. Kõige populaarsemad on 60 cm laiad õhupuhastid, kuid olemas on ka muude mõõtmetega seadmeid.

Võimsus

Võimsust valides on mõtekas arvestada sellega, et õhk peaks vahetuma kümme korda tunnis. Samuti tasub mõelda sellele, kui tihti ja millist toitu valmistate. Võimsuse arvutamise valem on järgmine: kõigepealt arvutage toa ruumala (pikkus x laius x kõrgus) . Seejuures tuleb olla tähelepanelik, sest avatud köögi korral tasub toa mõõtmeteks võtta kogu ruumi mõõtmed.

Saadud tulemuse kuuega korrutades saate minimaalse tõmbevõime, mis on 6 õhuvahetust tunnis. See on piisav kerge toiduvalmistamise puhul. Ruumala kaheteistkümnega korrutades saate maksimaalse tõmbevõime, mis on ideaalne näiteks õliga praadimisel. Tänapäevastel õhupuhastitel on võimsused vahemikus 400-1000 kuupmeetrit tunni kohta. Keskmiselt ostetakse õhupuhasti võimsusega 600-800 kuupmeetrit tunnis.

Õhupuhasti tööpõhimõte

Perimeetertõmbega õhupuhastitel on olemas metallplaat, mis tõmbab üles ka õhu, mis on jäänud üles servadesse. See laiendab  tõmbeala. Ilma perimeeter filtrita tavalise võrefiltriga õhupuhasti tõmbab õhku üles ainult keskelt.

Nii võrefiltriga kui ka perimeeterfiltriga õhupuhastil on alumiiniumist rasvafilter. Auru tõustes jahutab metall õli, mis koguneb võre külge. See filter on vajalik, et kaitsta mootorit rasva eest, mida sisaldab ülestõmmatav õhk. Rasva- või võrefiltreid tuleb regulaarselt pesta.

Seejärel peaks õhk minema otse õue, kuid alati ei ole see võimalik. Sellistes olukordades tasub kasutada söefiltriga õhupuhastit. Õhupuhasti filter on tehtud aktiivsöest, mis eemaldab õhust lõhnad. Siiski tuleb seda filtrit regulaarselt vahetada vastavalt kasutamisele, kuid üldiselt iga poole aasta tagant.

Bipolaarse ionisatsiooniga õhupuhastid eemaldavad lisaks toidulõhnadele ka muid kahjulikke aineid kodus olevast õhust. Tekkinud negatiivsed õhuioonid aitavad hoida õhu puhta ja värskena, neutraliseerides näiteks toidu valmistamisel või viiruste ja bakterite tekitatud positiivsed ioonid.
Müratase

Müratase saab oluliseks kriteeriumiks just siis, kui teil on avatud köök. Te ju ei soovi, et elutoas televiisorit vaadates hakkaks teid segama köögis oleva õhupuhasti lärm. Mürataset mõõdetakse detsibellides (dB) ja õhupuhastil on see näidatud kiirema ja aeglasema režiimiga töötades.

Juhul, kui on märgitud ainult 1 number, tähendab see üldiselt madalamal kiirusel tekkivat müra. Keskmiselt on õhupuhastite müratase vahemikus 40-70 dB. Võrdluseks- sosistamine on enamasti 40 dB ja tavaline rääkimine 60-70 dB.

Müra kogust mõjutab ka toru paigaldus. Õhupuhasti on vaikne, kui ventilatsioonitoru on lühike ja väheste pöördenurkadega.

Paigaldus

Enamasti paigaldatakse õhupuhasti umbes 60-70 cm kõrgusele tööpinnast. Elektri- ja induktsioonpliidi korral võib olla vahemaa väiksem võrreldes gaasipliidiga. Liiga madal õhupuhasti ei tohi olla siis, kui kokk on pikka kasvu. Üldiselt töötab õhupuhasti tõhusamalt, kui paikneb pliidile lähemal.

Leidke vajaminev köögitehnika Kaup24.ee veebipoest!

A: Kaup24.ee, Kuidas valida uude korterisse õhupuhastit?   

 

Õhupuhasti, pliidiplaadi ja välimootori ühildamise nutikad lahendused

Electroluxi ja AEG Hob2Hood tehnoloogiaga pliidiplaat juhib õhupuhasti tööd. Kuidas lahendada alarõhu probleem ning vähendada mootorimüra välimootoriga?

Kuidas valida kodu, mis on täna valmis vaid paberil?

Kaardista enda vajadused. Kui suurt kodu sul vaja on ja mitu tuba oleks optimaalne? Selgita välja oma võimalused.

Köögitehnika tehnovõrkude planeerimist alusta elamuprojekti algfaasis

Köögi planeerimine tähendab palju enamat kui uus mööbel ja tehnika paigaldus nagu sageli ekslikult arvatakse.

Roheline mõtteviis sisustusmaailmas

ELKE Mööbel jagab enda sisustussalongi valikust põnevamaid ja vahest ka ootamatumaid leide, mille puhul jätkusuutlikkus on kõige olulisem märksõna.

hansgrohe Finoris – mitmekülgne abiline valamu juures

hansgrohe Finorise segistisarja väljatõmmatav versioon pakub palju liikumisvabadust ja lihtsustab argirutiini. Kiire peapesu kraani all pole enam mingi probleem.

6 nõuannet, mis aitavad leida oma unistuste rõdu

Paljude koduostjate soovide nimekirjas on rõdu, millel saaks pere ja sõprade õues olemist nautida.

U&K Interiors: Parim koht omanäolise sisustuse hankimiseks!

Sisustussalongi valikust leiab nii luksuslikku modernset kui sooja Prantsuse maamaja elemente, aga ka klassikat ja küllusliku Hollywood glami disainistiili.

Väikeste lastetubade sisustamisel on esikohal ruumi säästvad lahendused

Väikeses lastetoas on sageli ainuvõimalik lahendus voodi päevaks kappi lükata ja õhtul magama minnes välja tõsta.

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Ideaalse telerivaatamiskoha loomine nõuab planeerimist

Kui elutoa suurus on mitte rohkem kui 4x4 m, siis on ka kõige parema tahtmise juures 75" liiga suur. Küll aga sobib sellisesse ruumi panna 65" teler.

Skandinaavialik vannituba võlub värviga

Gustavsberg üllatab uue Artic vannitoamööbli sarja nelja värvitooniga: Peach, Ash Grey, Black Ash ja valge.

Väikese suvituskorteri sisustamine: ideid ja inspiratsiooni

Sisekujundaja Aivi Kuke ülesandeks oli sisustada väike, vaid 40 m2 suvituskorter uues kortermajas Pärnu ranna lähedal.

Videoõpetus: Kuidas valida töötooli?

Soovitusi jagab sisekujundaja Heily Kaarna. Reguleeri töötooli kõrgus. Jalad peavad olema korralikult maas...

2022. aasta energiad sisekujunduses: Mida, miks ja kuidas muuta?

Videos jagab feng shui spetsialist Siret Seeder soovitusi, millele oma kodus sel aastal tähelepanu pöörata, et sisekliimat paremaks ja toimivamaks muuta ning head õnne ka sel aastal ligi meelitada.

Keraamiliste plaatide värvimine: 12 lihtsat sammu

Keraamiliste plaatide värvimine on teema, mis kodu kujundamisel järjest populaarsust kogub. See on lihtne ja taskukohane viis põrand või seinad stiilseks muuta.

Eksperdid selgitavad: levinud müüdid mikrolaineahjude kohta, mis ei vasta tõele

Tehnoloogia arenedes on mikrolaineahjust saanud köögis aga tõeline abimees, mille tööülesanded ei piirdu enam pelgalt toidu soojendamise ja sulatamisega.

Kumb on parem, kas eraldi pesumasin ja kuivati või kuivatiga pesumasin?

Eraldiseisva kuivati ja pesumasina puhul saab ühe täie kuivatisse panna ja alustada juba järgmise portsu pesuga samal ajal.

Kuidas olla sisustust valides hooliv enda ja ümbritseva suhtes?

Kas ümbritsevad sisustuselemendid teenivad sind ausalt ja kaunistavad interjööri ka aastate pärast või on pigem kiired ning keskkonda reostavad lahendused?

Miks eelistada sisekujunduse konsultatsiooni sisekujundusprojektile?

Sisekujunduse konsultatsiooni eelised on vahetu ja kiire tagasiside ning raha- ja ajasääst. Sisearhitekti konsultatsiooni hind on 550 eur + km, kestus 2-3 h.

Korter paneelmajas. Milliste probleemidega tuleb arvestada?

Kinnisvara ostueelse kontrolli teenus aitab need nii järelturukorteri kui uusarenduse korteri puhul tuvastada.

Pulmaküünal kui suhte kestvuse sümbol ja kaunis mälestus

Pulmaküünalde valimine ja traditsioonid. Stiil ja värv. Kas üks või mitu küünalt? Mis saab siis kui pulmaküünal lõpuni põleb?

Kardinate toon mõjutab meie meeleolu ja ruumi suurust

Heledad kardinate värvid mõjuvad avatult ja õhurikkalt, tehes ruumi suuremaks ja säravamaks. Tumedamad toonid mõjuvad väljapeetumalt ja muudavad suured ruumid intiimsemaks.

Uue põlvkonna  filterkann J. SHMIDT 500 - nutikas elektrooniline puhastussüsteem

Maailma esimene nutifilter, mis on pea sama võimas, kui valamualaune filtersüsteem! See ei lisa puhastamiseks ühtegi keemilist ainet! Sobib hästi beebitoitude valmistamiseks ja allergikutele.

Japandi väljapeetus modernses Eesti eramus

Jaapani (elu)stiili sügavamõttelisus ja lihtsus rõhutab looduslikke materjale ning jätkusuutlikku mõtteviisi. Just tänu neile elementidele leiab Japandi stiil üha rohkem järgijaid.

Home&You: Eri sisustusstiile oskuslikult kokku sobitades saab luua erilise atmosfääri

Home&You uued kevadkollektsioonid on inspireeritud hommikusest päikesest, pühapäevahommikusest idüllilist, igapäeva väikestest rituaalidest, troopiliste ööde saladustest..

Electrolux: tõhusad hooldusvahendid pikendavad kodumasinate eluiga

Spetsiaalsed ahju, pliidi, pesumasina, kohvimasina, õhupuhasti hooldusvahendid E-sisustus.ee (Electrolux, AEG, ZANUSSI). Mugav kasutada, väga tõhusad!

Tekstiili- ja tapeeditrendid, millest ei saa üle ega ümber 2022 aastal

Maalilised maastikud ja metsistunud aiad ehk muinasjutumaailm on olulisim märksõna 2022 aasta tapeeditrendides.

Tüüpilised vead köögimööbli tellimisel, mida hiljem kahetseda tuleb

Kui aga köögimööbli tellimisel on mõni oluline nüanss jäänud läbi mõtlemata, annab see köögi kasutamisel end kohe tunda. Võib juhtuda, et osa köögist tuleb ümber teha.

Eksperdid selgitavad: kuidas integreerida jätkusuutlikud lahendused oma igapäevarutiini?

Kas tead, kui palju energiat kasutavad töötamiseks kodumasinad? LG InstaView nutikülmikud muudavad energiatõhusate harjumuste kujundamise eriti mugavaks

Sadolin Easy Care ja Ambiance värvid - ülim kulumiskindlus ja plekikaitse!

EasyCare Kitchen&Bathroom on niiskuskindel matt seina-ja laevärv, mis on rasvaplekkide, niiskuse ja hallituse kindel. Revolutsiooniline mustust hülgavale tehnoloogial!

Pingmaterjal on kaasaegne võimalus lae ja seinte viimistlemiseks sisekujunduses

Sisustusega sobiva pingmaterjalist lae- või seinalahenduste taha on võimalik peita kõik vajaminev ventilatsioonist valgustuseni.

Lastetoa üldvalgustust planeerides lähtu kaudvalguse põhimõttest!

Lastetoa üldvalgustuse saavutamiseks lähtu kaudvalguse põhimõttest, kus vajalik valgustase saavutatakse pindadelt peegelduva valgusega.

Nõuanded ruumi akustika probleemide lahendamiseks

Ruumi akustika parandamine. Tüüpviga on see, et ei tehta vahet heli neeldumisel ja heli isoleerimisel. Kajavad ruumid vajavad heli neelavaid materjale.

Seinakatete trendid 2022. aastal

Tapeeditrendides on eristatavad 2 paralleelset suunda - rahulik, lõõgastav tagasi loodusesse suund ja külluslikus maksimalismis, kus domineerivad rohked taimemustrid...

CULTI Milano ruumiaroomid sobivad just tänasesse päeva

Kvaliteetsed CULTI Milano ruumiaroomid-lõhnad aitavad meil meeli rahustada ja kaunimaid mälestusi meeles pidada.

Pantone nimetas 2022. aasta värviks lillakassinise 17-3938 Very Peri

See rõõmus ja soe lillakassinine 2022. aasta trendivärv annab meile juurde enesekindlust ning aitab muutunud võimaluste maastikul kergemini uute värskete ideedeni jõuda.

HEIMTEXTIL 2022: Looduse juurest tuleviku horisondile

JÄRGMISED HORISONDID on sisustustekstiilide ja -trendide messi Heimtextil selle aasta roheinnovatsioonist juhinduv ja tulevikku vaatav ning läbiv põhiteema.

2022. aasta alguse vineermööbli trendideks on 3 uut nime: MAZE, LOXI ja ROMB

Disainer Vitold Heer on Eesti vineermööblitootjale Radisele 2022. aastaks loonud MAZE mööblisarja, mis sobib elutuppa, stuudiosse, tööruumi või lastetuppa.

Meet a Rebel tapeedikollektsioon muudab seinad kaasaegseks kunstiteoseks

Meet a Rebel on uus tapeedikollektsioon Rebel Wallsi disainerilt Linda Vagnelind, mis paneb interjööri kujundamist vaatlema hoopis uue nurga alt.

Iittala tähistab legendaarse Teema lauanõude kollektsiooni juubelit 50. aastatest inspireeritud värvipaletiga

Iittala tähistab Kaj Francki loodud Teema lauanõude kollektsiooni 70. juubelit kolme uue värviga: vintage pruun, vintage sinine ja uus linane varjund.

Uue Fluff-ONE sulepatjadega diivani pehmus ja välimus jääb ajas kestma

Rave Mööbli Fluff-ONE sulepadja tehnoloogiaga diivan on täiesti teistsugune. Seal ei kasutata lahtisi sulgi ega sulekotte. Suled püsivad paigal.

4 DESIGN mööbli- ja seinapaneelid: kordumatu muster ja kumerad vormid

Dekoratiivsed puitpaneelid Techno Veneers võimaldavad luua ainulaadseid kumeraid vertikaalpindasid ja seda nii mööblile kui seintele.

Läbipaistva uksega LG nutikülmik üllatab mitme uue funktsiooniga

LG InstaView Door-in-Door külmikutel on uued nutikad funktsioonid ja täiustatud jahutussüsteem, mis aitab hoida toitu kauem värskena.

Wallstories vannitoatarvikute süsteem - kõik lihtsalt seinale!

Stiilse mattmusta või mattvalge viimistlusega uus hansgrohe WallStories vannitoatarvikute süsteem sobib igasse vannitoa või ka köögi interjööri.

Iittala 2022. aasta klaasitoonideks on ultramariinsinine ja vask

Iittala 2022. aasta klaasitoonid on inspireeritud loodusest. Vask on loomulik ja maalähedane toon, mis mõjub lõõgastavalt ja rahulikult.

Eksperdid jagavad soovitusi: kuidas tunda end nagu kinos ilma kodust lahkumata

Veel hiljuti oli kino üks parimaid vaba aja veetmise viise. Elu on aga muutunud ning kinosaal on asendunud elutoaga, kus perega ühiseid filmiõhtuid teha.

Suvemaja Võsul - harmoonia loob keskkonnaga arvestamine

Sisekujundaja Ulvi Raudsiku ülesandeks oli maja sisearhitektuurse lahenduse välisega kokku sidumine. Maja sobitub oma omapärase puitfassaadiga igati rannaküla neutraalse olustikuga.

Uued nutikad ja paindlikud kodukontori mööblilahendused Radiselt

Minimalistliku disainiga stiilne riiul, kummut või kirjutuslauad sobib nii kodukontorisse kui ka koolilapse tuppa. Mööbel on valmistatud naturaalsest kasevineerist.

Tikkurila aasta värv 2022: Iga seiklus algab kodust

Tikkurila aasta värv on L478 Kestrel, rahulik ja maandav pruun, millele on lisatud veidike külma punast.

Lõpuks ometi! Nutikas robottolmuimeja suudab ise maas vedelevaid sokke ja juhtmeid vältida

Kuna Samsung Jet Bot AI+ robottolmuimeja näeb ära esemed, mis on vähemalt ühe sentimeetri kõrgused, siis ei ole enam ka muret koduloomade omanikel.

Voodipesu kvaliteedi määrab kangas ja õmblused!

Kuidas valida voodipesu? Voodipesuna sobib kasutamiseks ainult selline kangas, mis laseb kehal hingata, ei tekita staatilist elektrit ning on keha vastas meeldiv.

Peidetud raamiga seinasisene lükanduks Ermetika

Peidetud raamiga seinasisesel lükanduksel pole näha ei lenge ega ka liiste, ainult seinaga samas viimistluses vormistatud ava.

Simplicity tapeedid - ultramoodne disain ja lõputud modifitseerimise võimalused!

Vastavalt väljatöötatud interjööri disaini kontseptsioonile saab vahetada tapeetide: kujunduse värvi, tausta struktuuri, kujundite asukohta, proportsioone ning suuruseid.

Kümme trendi Kopenhaageni disainipäevadelt

Uute toodete seas mõjusid paljud juba vanade tuttavatena. Vormide ja värvide poolest olid esindatud nii 50ndad, 60ndad kui ka 70ndad.

Ekspert annab nõu: kuidas pesta sulejopet ja villaseid rõivaid

Sulejope pesemisel on eriti oluline kuivatusprotsess, mida on soovitatav teha kasutades trummelkuivatit või kuivatusrežiimiga pesumasinat.

Avatud köök-elutuba on ökonoomne, aga kujundamisel ka väljakutseks

Disainer soovitab kogu avatud ruumi ulatuses järgida ühtset mööbli stiili. Köögi kapiuste tooni sobib tuua elutoa osasse juurde ning valida sellist värvi diivan.

Magamistuba: Milline kardinate lahendus on parim ja mis lisab luksuslikkust?

Fookuses on pimendavad magamistoa tekstiilkardinad. Luksuslikkust aitab lisada põrandale kukkuvad kardinad!

Uue kodukontori ehitus: kuidas kuludelt kokku hoida?

Kodukontorit sisustades ei piisa paratamatult ainult sülearvutist, sest tekib ju ka muud materjali, mida on hea riiulile või arvutilaua sahtlisse panna ...

Puidust dekoratiivpaneelid Emotion Walls

Puidust dekoratiivplaate saab tellida kas viimistletuna (õlitatult, peitsitult ,lakitult) või viimistlemata kujul. Materjali valikus ainult kõrgeima kvaliteediga väärispuit: tamm, pähkel, kirss, pöök, saar, vaher.

Uued Gothic ja Arctic küünlad - sügisvärvide mäng ja kristalliefekt!

Kaabsoo sügisvärvides taimsest steariinist küünlad, justnagu puulehed looduseski, on igaüks isesugune.

9 põnevat toataime Sinu koju

Erilised toataimed ja toalilled pakuvad aastaringset silmailu. Näiteks häbelik mimoos voldib vähimagi puudutuse või liigutuse peale oma lehed kokku!

Pehmö - isikupärased nööbipolstriga pingid ja järid

Pehmö polsterdusega pink saab samaaegselt olla nii pink, lauake, riiul kui panipaik. Sobib nii esikusse, elu- kui magamistuppa.

Kastmissüsteemiga lilleriiul GroWert - kaunis ja praktiline lahendus!

Tänu sisse projekteeritud niisutussüsteemile on moodul lilleriiul suurepärane lahendus nii koju, kontorisse, kui kohvikusse.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube