FIN
RUS
ENG
EST
Inkodu - Sisustus Ehitus Aed
Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus
Ehitus
Aiakujundus, -ehitus
Riia Toomkiriku vajumise probleemide lahendamine.
Riia Toomkiriku vajumise probleemide lahendamine.

Maja vajub? Pole probleemi – URETEK tõstab nii maja kui silla


2019-11-20

Hoone vajumine on omanikule paras õudusunenägu, kuna pinnase stabiliseerimiseks tuleb ette võtta kulukad kaeve- ja ehitustööd. Õnneks on juba 40 aastat kasutusel unikaalne URETEK tehnoloogia, mis võimaldab vaid loetletud tundidega tõsta endisele kõrgusele ja stabiliseerida näiteks hoone ja silla, või täita tühimikud teetammides.

Kui piiskop Albert 1211. aasta suvel pani nurgakivi Riia Toomkirikule, ei osanud ta tõenäoliselt arvata, et kunagi võib Baltimaade üks suurim pühakoda pisut liialdatult öeldes põrmu vajuda.

Paraku kippus aga nii minema, kuna Riia Toomkirikule, mis on üle elanud kümneid sõdu, sai saatuslikuks põhjaveetaseme langus Riia linnas. Nimelt toetub Riia Toomkirik sarnaselt teistele Riia ajaloolistele hoonetele tammevaiadele, mis rammiti aastasadu tagasi Daugava jõe kallastele.

Viimastel aastakümnetel on hakanud põhjaveetase langema, selle põhjustas osaliselt Daugava jõele rajatud Riia hüdroelektrijaam. Seni, kuni puitvaiad olid vees, oli kõik hästi, kuid veetaseme langedes said vaiad õhku ning hakkasid lagunema. Pühakoja vajumisest andsid aimu ohtrad praod hoone seintes ning oli vaid aja küsimus, mil oleks pidanud ette võtma suuremahulisemad renoveerimistööd.

Kiriku omanik, Läti Evangeelne Luterlik Kirik pöördus alternatiivsete võimaluste otsingul konsultatsiooni saamiseks Ureteki meeskonna poole. Proovitöö korras süstiti URETEKi tehnoloogia abil hoone alla kolmes kohas 4 meetri sügavusele geopolümeervaiku, mis tihendas vaiade ümber oleva pinnase, peatades sellega hoone edasise vajumise süstitud kohtades ja praegu toimub hoone edasine monitoorimine.

Riia Toomkiriku näol oli Uretek Baltic OÜ jaoks tegemist vastutusrikka ja ainulaadse objektiga, kuna toomikirik kuulub UNESCO Maailmapärandi nimekirja.

Ajalooliste hoonete vajumise puhul ongi Ureteki lahendus esimene valik. Põhjus on lihtne: see ei tekita vibratsiooni, ei ohusta teisi vanu maju ning ei sega ka hoones olevat elu- ja äritegevust.

Mida kujutab endast URETEK?


URETEKi lugu sai alguse Soomes 1970ndatel, mil kaks soome meest, kellest üks oli ehitusinsener ja teine keemik, istusid maja ees verandal, jõid õlut ja silmitsesid naabri äravajunud kuuri. Vajunud polnud mitte katus või seinad, vaid vundament, seega oli põhjus pinnases. Mehed hakkasid arutama, kas oleks mingi tehnoloogia, mis tõstaks hoone endisele kõrgusele ja stabiliseeriks pinnase, ilma, et midagi peaks lahtikaevama. Sealt tuligi revolutsiooniline idee - peatada hoone vajumine süstides pinnasesse paisuvaid geopolümeervaikke.

1980. aastal teostati Soomes esimene taoline projekt ning praeguseks on maailmas URETEKi tehnoloogiat kasutatud juba enam kui 150 000 suur objekti puhul ning loendamatul arvul eramajade puhul.

Ureteki geopolümeervaikudega saab täita pea kõikvõimalikku pinnast ja vähetähtis pole ka asjaolu, et rahvusvaheliselt sertifitseeritud tehnoloogia on nii keskkonnasõbralik, et vaikusid võib reostust kartmata põhjavette lasta.

Sarnaselt Riia Toomkirikule on URETEKi tehnoloogia abil peatatud ka väärika aadlielamu vajumine Toompeal ning taastatud ja sirgeks aetud Tartu ülikooli kunagise professori Nikolai Pirogovi mälestusmärgi üks vajunud külg.

Lisaks ajaloolistele hoonetele ja erinevatele taristuprojektidele on Uretek Baltic OÜ teostanud pinnase toestamis- ja stabiliseerimistöid ka era- ja korrusmajadel. Nii põhjustas Tartu ühes värskelt valminud korrusmajas ehitusviga pinnase vajumise, mis tõi endaga kaasa kortermaja põrandate vajumise.

Ureteki meeskond töötles üle 500 ruutmeetri põrandapinda ja pinnas stabiliseeriti 0,4 meetrist kuni 2 meetri sügavuseni. Pinnase stabiliseerimise tööd kestsid kolm tööpäeva ja elanikel ei olnud vaja antud töö ajaks korterist välja kolida. Esmapilgul lahendamatuna näiv probleem lahenes majaelanikele kokkuvõttes üsna valutult.

Analoogne juhtum leidis aset ka Lätis, kus ühe eramu põrandaaluse pinna halva tihendamise tõttu tekkisid põrandaplaatidesse praod ja vundamendi äärest oli näha, kuidas põrandaplaat oli vajunud kuni 30 mm.

URETEKi tehnoloogia abil stabiliseeriti põrandaplaat ning tõsteti vanasse asendisse tagasi. Tavameetodil ei oleks võimalik põrandat tõsta ilma pererahvast kodust välja kolimata ja põrandat üles võtmata, kuid URETEK tegi töö ära 4 tunniga.

Mittehäiriv tehnoloogia


URETEKi tehnoloogia ei häiri klientide igapäevaelu-  inimesed saavad jääda oma kodudesse, kaubanduskeskusi ei pea tööde läbiviimiseks sulgema ning suurematel taristuprojektidel kulub tööde läbiviimiseks vaid loetletud päevi või öid. Kõik see teeb klientide elu mugavaks ning säästab samas ka väga arvestava summa raha.


Foto: Korteri vajunud põranda tõstmine

Põhjus peitub URETEKi patenteeritud tehnoloogia unikaalsuses – materjali süstimiseks ja materjali kuivamiseks süstitud kohas kulub kokku väga vähe aega.

Uretek Balticu juht Roman Reiner-Latõšev tõi näiteks Ventspilsi Rimi, kus Ureteki meeskonda ootas ees juba tuttav probleem – suurkaupluse põrand oli vajunud, mistõttu tuli tihendada, tõsta ja uuesti loodida ligi 4500 ruutmeetrit põrandapinda.

Kuna suurkaupluse sulgemine remonditöödeks oli välistatud, asus Ureteki meeskond tööle hilisõhtul kell 22.30, järgmise tööpäeva alguseks peatati tööd ning alustati jälle õhtul ning nii tõstetigi kogu kaupluse põrandad kuu ajaga tagasi, ilma, et kliendid oleksid midagi täheldanud. Tegemist oli korraliku väljakutsega, kuna töötada saadi ainult öösel, riiuleid polnud võimalik liigutada, kaubad kaeti ööseks kinni ja hommikul pidi kõik poekülastajate jaoks korras olema. Kuid Ureteki meeskond sai sellega suurpäraselt hakkama.

URETKi tehnoloogia kasutamine oli kaubanduskeskuse omanikule ainumõeldav lahendus, kuna keskuse sulgemine kasvõi lühikeseks ajaks oleks kaasa toonud väga suure rahalise tagasilöögi.

„Oleme teinud töid väga keerulistel objektidel, mistõttu suudame vastu võtta ükskõik kui suuri väljakutseid. URETEK-i tehnoloogia on tõestanud ennast ühe vähese alternatiivina, kui tuleb teostada töid, mis varasematel aegadel eeldasid suuri kaevamis- ja ehitustöid kiiresti ja klienti minimaalselt häirides,“  lisas Reiner-Latõšev.

A: Strategilo


Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Evari jagab muljeid Stuttgardi katuse- ja puidumessilt 2020

2020-02-18
Evari jagab muljeid Stuttgardi katuse- ja puidumessilt 2020
Jaanuari viimasel nädalal toimus Saksamaal Stuttkartis rahvusvaheline katuse- ja puidumess dach+holz international 2020. Seda messi korraldatakse alates 1957. aastast iga kahe aasta tagant vaheldumisi Stuttgarti ja Kölni messikeskuste vahel. Sellel aastal külastas messi üle 52 000 külastaja 83 riigist ja 607 eksponaati 29 riigist. Eestist osales messil eksponendina üks ettevõte – AS Thermory. Võib julgelt öelda, et Eesti ettevõte usub puidu ilusse. Tänapäeva linnakeskkond on betooni, terase ja plasti ülekasutamise

bauroc SOLID kergplokid on kõige tugevamad kergplokid Eesti turul

2020-02-17
bauroc SOLID kergplokid on kõige tugevamad kergplokid Eesti turul
Uueks hooajaks toob Bauroc turule bauroc SOLID plokid survetugevusega 7MPa (7 N/mm²). Tegemist on Eesti turul saadaolevatest kergplokkidest kõige tugevamatega. bauroc SOLID kergplokid on kõige suurema survetugevusega bauroc kergplokid, fb=7,0 N/mm² ehk 7 MPa. Plokid bauroc SOLID on valmistatud poorbetoonist kuivtihedusega 700 kg/m³. Plokke toodetakse 3 erineva laiusega (300 mm; 250 mm; 200 mm). Plokid on varsti saadaval! Analoogsete üldehitusplokkide võrdlustabeli leiate siit. Kasutusvaldkond SOLID kergplokid on kõige suurema

Bauroc, Ceresit ja Makroflex kutsuvad tasuta seminarile! Saaremaal 19.02

2020-02-10
Oled elukutseline ehitaja või eraisikust iseehitaja, kes soovib ehitusele oma kätt külge panna? Kutsume Sind Bauroci, Ceresiti ja Makroflexi ühisele ca 3-tunnisele koolitusseminarile. Täpselt sama koolitusseminar toimub jaanuaris-veebruaris erinevates asukohtades üle Eesti. Lisainfo siit Saaremaal 19.02 Lõuna-Eestis 26.02

Nutikodu lahendusele mõtle juba maja projekteerimise algjärgus!

2020-01-08
Ventilatsiooniseadme juhtmise vaade nutikodu app-is. Keskmise hinnaklassi lahendus.
Maailm muutub iga päevaga aina nutikamaks ja ka nutikodu lahendused ei ole kellelegi enam suur uudis. Natuke selgitamist vajab veel vaid see, kuidas ja kui palju saab kodus asju automatiseerida ja kaugjuhtida. Kaugjuhtida saab peaaegu kõiki elektroonikaseadmeid: kütet, valgusteid, uksi ja väravaid, valvesüsteeme, pesumasinat, kuivatit, telerit ja muusikasüsteemi, kohvimasinat, muruniidukit jne. Ainus tingimus on, et valitud seadmed peavad olema kaugjuhtimise võimalusega. Ilmselt väga vanadelt kodumasinatelt me seda eeldada ei saa. Aga alustuseks tule

Pärnu golfiklubi peamaja ehitati ECOTERM+ plokkidest

2019-11-27
Pärnu lahe ilusaima ranna Valgeranna vahetus läheduses asub Pärnu maakonna esimene 18 rajaline golfiväljak White Beach Golf, mille on projekteerinud Kosti Kuronen. Selle links-tüüpi väljaku ehitust alustati sügisel 2002. Täismõõtmeline golfiväljak avati 1. juulil 2005. White Beach Golf avas 2014 aastal uue klubimaja, mis ehitati ECOTERM+ plokkidest. Klubimajas on mängijate tarbeks riietusruumid, saunad, pesemisruumid ja restoran. Fotod: Karmen Kärg, Tiina Tammiste, White Beach Development, Bauroc

Ehitusmess Eesti Ehitab 2020 (01.04 - 4.04)

2019-11-26
1. aprillil algab Eesti Näituste messikeskuses Eesti suurim ehitusmess Eesti Ehitab 2020, kus ligi 300 ehitamisega või ehitusmaterjalidega seotud ettevõtet tutvustab ehitusala asjatundjatele ja –huvilistele kaasaegseimaid ehitusmaterjale – ja trende. Kogu messi vältel toimuvatel seminaridel ja töötubades jagavad Eesti parimad ehituse asjatundjad uudiseid ja kogemusi. Ehitusmessilt saab väärt nõu nii ehitusettevõtja kui oma kodu rajaja. Ehitusvaldkonna erialamess Eesti Ehitab 2020 keskendub innovaatiliste tehnoloogiat

Miks eelistada kiudtsement fassaadi?

2019-10-29
Hoone silmapaistvaim osa on vaieldamatult fassaad, mis ideaalis peaks olema terve ja puhas. Uue fassaadi valimisel tuleks tähelepanu pöörata erinevate materjali vastupidavusele. Reeglina vajab vastupidavam materjal esmalt suuremat investeeringut, kuid pikas perspektiivis vajab ka vähem hooldust ja säilitab kauem esteetilise välimusega. Eestis on fassaadi katmisel laialt levinud kõikvõimalikud puitvoodrilauad ja krohvisegud. Kuigi esialgu võib tunduda, et puitvoodrilaud on ilus ja hea fassaadilahendus, siis selleks, et puitvoodrilaud oma es

Infrapunaküte – puust ja punaseks

2019-10-28
BVF infrapunapaneel toa seinal
Kuidas infrapunaküte töötab? Kas oled kogenud seda tunnet, kui on külm talvehommik ja autoga sõites läheb piisavalt kaua aega, enne kui hakkab sooja õhku tulema? Kui jah, siis on põhjuseks see, et sooja õhu segunemine külmaga võtabki kaua aega. Infrapunaküttega niikaua ootama ei pea, sest see ei põhine õhuringlusel. Selle kiired on sarnased päikesekiirtele ja see aitab esemeid, objekte üles soojendada oluliselt kiiremini. Mida inimene infrapunaküttega tunneb? Parim viis infrapunaküt

Katuse turvatarvikud paigalda targalt

2019-10-23
Katusetarvikud. Foto: Toode AS
Et korstnapühkijal oleks turvaline katusele pääseda ning seal liikuda ja korstent puhastada, tuleks seinale ja katusekattele paigaldada redelid ning katusele kohtkindel käigutee või platvorm. Mida tähendab kohtkindel? Paljude vanemate majade katustel on puitredelid, mille tugevus ja stabiilsus on küsitav. Pealegi tuleks uuele metallkatusele redel kindlalt kinnitada, vältimaks liigutatavast puit- või alumiiniumredelist tingitud pinnakattekahjustusi. Paluge katusemeistril leida parim redelite ja käiguteede asetus, et oleks tagatud kasutusm


Kõik vajaliku katuse ehitamiseks saab Puumarketist!

2019-10-08
Kivikatus
Kui teemaks on katus, siis kogu selle ehituseks vajalik materjal: konstruktsioonielemendid, soojustusmaterjalid, aluskatte materjalid, katusekatted ja sinna juurde kuuluvad süsteemid on võimalik soetada Puumarketist. Loe nende kodulehelt põhjalikku ülevaate peamistest katuse ehituse etappidest siit

Põhuplaat - vastupidav ja suure müratakistusega ehitusmaterjal

2019-09-23
Põhuplaadi kui ehitusmaterjali ajalugu ulatub kolmekümnendatesse aastatesse, mil see ökoloogiline materjal leiutati Rootsis ning pärast II ilmasõda leidis laialdast kasutamist Suurbritannias. Hilisemal perioodil ja ka täna kasutatakse põhuplaati laialdaselt Lõuna- ja Kesk-Euroopas ning viimase viie aasta jooksul on see kanda kinnitanud ka siin samas Eestis. Kus põhuplaati kasutada? Põhuplaadi kasutamisel ei ole otseseid piiranguid - oluline on, et puuduks vahetu ning pikaajaline kokkupuude veega, kuid selleks on tänap&aum

Maja seintes praod ja maja vajub? Pole hullu, tõstame tagasi!

2019-09-11
„Olen täiesti kindel, et suudame oma tehnoloogiaga ka Pisa torni sirgu ajada,“ väidab Ureteki juht Roman Reiner-Latõšev täie rahuga. Ettevõtte senistesse töödesse hoolikamalt süvenedes selgub, et Reiner-Latõševi enesekindlus pole teps mitte alusetu – nii näiteks tõstsid nad 500 ruutmeetri suuruse ära vajunud kauplusepõranda loodi tagasi vaid mõne õhtuga ning seda veel viisil, et kliendi töö ei katkenud hetkekski! „Prismas pidime põrandakalde taasta

Evari Ehitus jagab põhjalikku ülevaadet Soome elamumessist

2019-08-13
Vanade hoonete renoveerimine elamumessi tarbeks ei ole väga levinud, vaid on pigem paari viimase aasta trend. Elamumessi tegevdirektori Anna Tapio sõnul väidab 74% soomlastest, et kodus on alati vaja midagi remontida. Lisaks mitmekülgsetele uudisehitustele toob mess esile olemasolevate hoonete renoveerimise/rekonstrueerimise võimalusi ja nii on vanad kasarmud kujundatud uuteks uute lahendustega elamiskohtadeks. Kõrvuti seisavad uued ridaelamud, paarismajad, ühepereelamud, uus eakate elupiirkond ja üle saja aasta vanused hooned. Loe põhjalikk

LAMMI ehitusplokid on madala energiakuluga majade ehitamiseks

2019-06-13
LAMMI KIVIMAJAD – see on 50 aastat kogemusi. Ainulaadne plokiservade teemantlihv tagab veatu ja täpse plokkide ühilduvuse koos ideaalse sise- ja välispinnaga, mis on kohe pärast paigaldust valmis viimistluseks. Lammi plokkide tehniline lahendus välistab ehituslikud vead ega lase kunagi tekkida külmasildadel. Patenteeritud avade tegemise süsteem lubab teha kohapeal samadest plokkidest avade ületusi pikkusega kuni 5 meetrit. Lammi süsteem loob betoonpinna nii sise- kui ka välisseinas, seega tagab see parima sisekliima heliisolatsiooni

Helikindel tuba ehk isiklik helistuudio korteris polegi enam unistus

2019-06-06
Liigse heli tekitamisega naabreid tülitada ei tohi, seda teavad ilmselt kõik. Ometi on hulk inimesi, kelle töö sisu ongi just heli tegemine, näiteks nagu muusikud ja muusika loojad, kes tihti ka kodus töötavad. Siit loogiline küsimus, miks nad siis spetsiaalset helikindlat ruumi ei loo, kus teisi häirimata muusikaga tegeleda? Tuleb aga välja, et helikindla ruumi ehitamine ei olegi üldse nii lihtne ja spetsialistegi selles vallas üsna vähe.  Ehitusettevõtte Kodu Kuubis tegevjuhi Germo Karro sõnul keegi ots

Revonial energiasäästlikud võlvhooned: koobassaun, kelder, suveköök...

2019-05-16
Revonia valmistab vanu keldriehitustraditsioone järgides kvaliteetseid ja väärikaid võlvhooneid, mis peavad vastu aastakümneid. Tellida saab erineva suuruse, ruumipaigutuse ja stiiliga lahendusi. Valikus: Maakeldrid aiasaaduste, hoidiste ja toiduainete pikaajaliseks naturaalseks säilitamiseks Veini-, siidri- ja õllekeldrid jookide hoiustamiseks ning degusteerimiseks Keldrid juustu laagerdamiseks ning piima- ja lihatoodete säilitamiseks Energiasäästlikud ja hea õhuringlusega elamuruumid Naturaalse v&

Looduskivide paigalduse õpetus

2019-05-16
Eesti suurima looduskivide valikuga ettevõtte Mendali jagab nõuandeid looduskivide ise paigaldamiseks. Põhjalik õpetust siin Kivide hooldus- ja kasutusjuhend siin

Kaitse maja efektiivselt põlemise ja mädanemise eest

2019-05-10
Jah, see on võimalik! Tänu Holz Prof OÜ toodetele Te võite unustada kallid ja kahjulikud kemikaalid. Ettevõtte põhieesmärk on tõhusate keskkonnasäästlike vahendite väljatöötamine ja tootmine, mis on mõeldud puidu ja muude pindade kaitsmiseks ja töötlemiseks. Holz Prof OÜ on pakkunud turule uue põlvkonna tooteid rohkem kui 15 aastat ja omab patente paljudes riikides. Tooted ei ole kantserogeensed, ei sisalda lenduvaid aineid ega raskemetalle, on ilma kloori ja selle ühendideta. E

Innovaatiline akutoitel KÄRG maja tagab mõnusa une igal aastaajal

2019-04-29
Kuigi vahel tundub, et kõik asjad on juba välja mõeldud, siis ikka tuleb keegi ja üllatab meid mõne uskumatu looga. Kes oleks varem osanud arvata, et nüüd on võimalik tellida omale selline puhkemaja, mis ei vaja ühtegi ühendust, mis toodab ise omale vajaliku elektri ja mida võib lausa puhkusele kaasa võtta? KÄRG maja (Hardcore telk) on soojem kui enamus inimeste kodumajad 100% päikeseenergial toimiv KÄRG puhkemaja kasutusvaldkond on lai. Loodussõbralik KÄRG on pilkupüüdev, sobib h&a