Milline robottolmuimeja valida ja kuidas saab abiks olla aknapesurobot?

Robottolmuimejad on muutunud kodudes üha tavapärasemaks, sest annavad inimestele rohkem aega, et tegeleda olulisemate asjadega elus. Need ei asenda küll veel süvapuhastuse tegemisel, aga hoolitsevad hästi igapäevase puhtuse eest.
Eriti suur abi on robotitest lastega perede kodudes, kus elavad lisaks ka lemmikloomad. Mida rohkem elanikke, seda rohkem tekib tolmu ja olmemustust.
Kas pole mitte mõnus tunne tulla õhtul koju ja jalutada paljajalu ilma, et jalge alla jääks tülikas liiv või muu puru. Rääkimata siis stressist, et jällegi on vihm või tänavatolm muutnud aknad täiesti läbipaistmatuks. Mis oleks, kui esimene mõte koju tulles ei oleks enam koristamine?
Mida põrandarobotitelt oodata ja mille järgi valida?
Tehnoloogia areneb suure kiirusega, iga päev täiustatakse olemasolevaid masinaid. Endale abilist valides oleks mõistlik selgeks teha, mis on roboti puhul elementaarne ja mida see peaks oskama. Võibolla alati ei olegi peamine uus mudel, vaid hoopis töö tegemise oskus. Siit tuleb välja ka põhjus, miks on robotid nii erinevate hindadega.
Aastaid Aertecnica kesktolmuimeja süsteemide ja Ecovacs robottolmuimejatega tegelenud Taavi Tuuri (Beam Baltic OÜ) sõnul on põrandaroboti valimisel peamised tegurid intelligentsus ehk tarkus, koristuse põhjalikkus ja aku kestvus. Imemisvõimsus ei oma tänapäeval enam nii suurt tähtsust, sest tark robot on nagunii juba väga heade koristamisomadustega.
Intelligentne robot on süsteemne, kaardistab kodu ja teab täpselt, kus on juba käinud ja kuhu peab veel minema, käib ilusti ka nurgad läbi ja oskab juhtmetest eemale hoida. Kogu tegevus on APPiga mobiilist juhitav ja saab ka näiteks töö juurest anda käskluse koristama hakata, sest ootamatult on saabumas külalised. Kallimad tühjendavad ise oma prügikonteineri ja omavad ka põrandapesu funktsiooni.
Robotite töötamise heli (müra) tugevus on otseses seoses imemisvõimsusega. Mida vaiksemaks võimsust reguleerida, seda väiksem on ka imemisvõimus. Enamik Ecovacs robotitest muudab imemisvõimsust automaatselt sõltuvalt puhastatavast pinnast. Näiteks vaipa puhastades kasvab imemisvõimsus ja samaaegselt ka müratase.
Väga oluline on ka robottolmuimeja aku kestvus. Normaalse suurusega elumaja jaoks on ideaalne aku kestvus 175 - 200 minutit, miinimumpiir aga 90 minutit. Seade võiks 175 minutiga suuta koristada umbkaudu 250 m2. See muidugi sõltub väga palju kodu liigendatusest ja maas olevate asjade rohkusest.
Targad robotid on tõsise arendustööga tegelevatel tootjatel, kelle jaoks on oluline kasutajate usaldus. Suurtootjad uuendavad pidevalt robotite tarkvara, nii saab ka olemasolev robot APPi kaudu aina targemaks. Arenduse eesotsas on just robotitele spetsialiseerunud tuntud Hiina tootjad, kuna sealne turg ja nõudlus on suur ning on ka raha, millega arendada.
Taavi Tuurile meeldib jagada robotid tarkuse järgi gruppidesse Eesti haridustasemete näitel. Nii on inimestel lihtsam aru saada, millist robotit oleks vaja.
Robottolmuimejad gruppide kaupa:
Nr 1 ehk algklassi õpilane: liigub kaootiliselt ringi ja kõikjale jõudmine võtab aega. Kui kodu on väga liigendatud, siis ei pruugigi robot igale poole minna ehk ei saa aru, kus on käinud ja kuhu peaks veel minema. On kõige soodsama hinnaga.
Nr 2 ehk põhikooli õpilane: liigub ja koristab sirgjooneliselt. Seetõttu on lõpptulemus parem, aga samas ei tea ka see seade, kus on käinud ja kuhu peaks veel minema. Ei kaardista oma ümbrust. Sellisteks seadmeteks on Ecovacs robottolmuimejate valikust Deebot U2 ja Deebot U2 PRO.
Nr 3 ehk keskkooli õpilane: kaardistab kodu, aga tema kaart ei ole mugavalt ja lihtsalt enda käe järgi kohandatav. Ta teab, kust on koristanud ja kuhu peab veel minema. Jagab ise kodu tubade kaupa osadeks ja liigub loogiliselt igas suunas. Näiteks robottolmuimeja Deebot 710 ja Deebot OZMO 905.
Nr 4 ehk ülikooli tudeng: päris tark robot. Teab, kus on käinud ja kuhu on vaja veel minna. Roboti kaarti saab muuta ja kohandada, näiteks keelata mingeid tsoone või piirkondi lisada. Seadme saab viia eri korrustele ja anda käsklus konkreetse koha puhastamiseks. Koristama hakkab igas kohas, mille kohta pole APPis piiranguid, näiteks maja teisel korrusel. Sellised põrandarobotid on Deebot OZMO 950 ja Deebot OZMO T8.
Sellistel robotitel on tavaliselt ka põranda pesemise funktsioon. Kui tavapärane põrandapesu on lihtsalt niisutatud mikrokiudlapiga mööda põrandat tõmbamine (näiteks Deebot OZMO 950), siis uuematel Deebot OZMO T8 põlvkonna seadmetel hõõrub mopp end vibreerides vastu põrandat, mis annab veelgi puhtama tulemuse. Kõikidel Ecovacsi seadmetel saab mopi niiskuse taset reguleerida APPi kaudu.
Nr 5 ehk doktorant: tõeliselt tark robot. Ecovacs Deebot Ozmo T8 AIVI. Tarkvara võimaldab kõike oma vajadustele ja soovidele vastavalt seadistada. Vibreeriv põrandapesu mopp muudab põrandahoolduse veelgi põhjalikumaks.
Need robotid on varustatud ka kaameraga, mis tuvastab koristamise ajal, kas põrandale on jäänud asju, mille alt kohe ei saa koristada. Olles esimesel korral neid esemeid vältinud, näitab robot koristamise lõpus kodu kaardil APPis nende asjade asukohti. Kui asjad on põradnalt eemaldatud, koristab robot sealt põranda ära.
Kaamerat saab ühtlasi kasutada ka koduse jälgimissüsteemina. Näiteks on võimalik anda robottolmuimejale käsklus elutoast pilti teha, et veenduda, kas kõik on korras või siis lausa reaalajas selle kaamerat jälgida.
T8 seadmetele on võimalik juurde osta automaatne tühjendus- ja laadimisjaam. Automaatne tühjendus tähendab seda, et kui masin läheb laadima, toimub samas ka roboti prügiurni automaatne tühjendus jaama sees olevasse prügikotti (Deebot T8+ ja Deebot automaatne tühjendusjaam).
Enamus tänapäeva robotitest ei kuku trepist alla, aga mõnedele võivad problemaatiliseks osutuda väga peened toolijalad või pesurestid. Probleem on selles, et väga peenikestest jalgadest näeb robot lihtsalt läbi. Maas vedelevaid juhtmeid suudavad eristada ja vältida ainult suurema intelligentsusega robotid.
Madalamad vaibad ei ole ühegi roboti jaoks probleem, aga kui vaip on väga kõrge ja paks (1,5-2cm), siis võib roboti liikumine nende peal olla raskendatud ja ebaefektiivne. Samuti tuleks vähemalt esimesel koristuskorral võtta maast ära kaltsuvaibad, millel on narmastega otsad, et need ei takerduks roboti harjade ümber. Edaspidi saab APPist piirata roboti liikumist narmaste juurde. Kuna robotite tarkavara on pidevas arendamises, muutuvad robotid uuenduste abil aina targemaks.
Robotit ostma minnes on oluline vaadata kriitilise pilguga oma kodu üle, sest osad kodud ei ole kahjuks robotisõbralikud. Näiteks kui on väga palju lävepakke, mis on kõrgemad kui 2 cm, siis on roboti töö liiga piiratud. Kui kodus on ka palju mööblit ja põrandal olevaid asju, on robotil raske igale poole pääseda ja koristatavat pinda seetõttu vähe. Samuti ei ole robotid sobilikud niiskete ruumide koristamiseks.
Kuidas saavad koristamisel abiks olla aknapesurobotid?
Ecovacs Winbot aknapesurobotid on ideaalsed abimehed akende puhtana hoidmisel ehk hoolduspuhastusel. Robot töötab niisutatud mikrokiudlappi vastu akent hõõrudes ja eemaldab sealt kerge tolmu, näpujäljed, õietolmu ja vihmavee plekid. Mustust, mida oleks vaja klaasi käsitsi puhastamisel tugevalt hõõruda, ei pruugi robot kohe esimesel korral ära puhastada.
Kui soovida robotiga teha põhjalikku puhastust, peaks arvestama ühe klaasi mitmekordse puhastamisega mitme lapiga. Kui kord aastas teostada põhjalik käsitsi pesemine ja peale seda robotit regulaarselt kasutada, ei ole käsitsi süvapesu enam väga vajagi.
Kas osta juhtmega või ilma juhtmeta aknapesurobot?
Raskesti ligipääsetavate klaaside puhul on aknarobot asendamatu. Winbot tuleb alati tagasi sinna, kuhu asetati ja piisab väikesest küljeaknast, et see suure küljeakna peale tööle panna. Aknarobot Winbot 880 on juhtmega ja töötab seni, kuni on ühendatud vooluvõrku. Seadme juhe ulatub kuni 6,3 m kaugusele pistikupesast. See seade sobib hästi suurte klaaspindadega koju.
Aku peal töötaval aknarobotil Winbot X on kaasas kohustuslik turvakinnitus. Kui robotii aku peaks klaasi peal olles tühjaks saama, jääb see turvakinnitusest tuleva turvanööri otsa rippuma. Turvanööri pikkus on 2,4m. See võib suuremate klaaside peal piirata roboti liikumist. Roboti aku kestvus on täislaetuna 50 minutit. Peale seda tuleb varuda 3-4 tundi laadimiseks. Winbot X sobib eelkõige väiksemasse majapidamisse.
Milline aknapesuvahend on parim?
Üldiselt on kõik sama nagu tavalise aknapesuga, aga oluline on kasutada kvaliteetset aknapuhastusvahendit. Aurustus aitab hilisemaid laike vältida. Kes oskab, võib ka koduste vahenditega puhastusaine teha, näiteks äädika ja vee lahuse, aga sellise juhul võiks kasutada filtreeritud vett, sest katlakivist võivad jääda klaasile jäljed.
Kodurobotid.ee kaudu ostes on kõikide seadmete garantii 2 aastat, mis kehtib nii seadmele endale kui ka akule. Samuti pakutakse kliendile asendusrobotit, kui enda omaga peaks midagi juhtuma ja see vajab parandust. E-poes on ka kogu toodete ja tarvikute valik olemas, mida saab mugavalt üle Eesti kas kulleriga või siis pakiautomaati tellida. Nõu ja abi on telefoni ja kirja teel alati saadaval.
A: Inkodu.ee, Beam Baltic OÜ