Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?
Kaasatud ekspert: Evely Ustav
Aed on õueruum, milles samamoodi kui siseruumides, on oluline tunda end hästi. Samas on palju tegureid, mis võivad mõjutada, kui mugavalt ja hubaselt me end oma aias tunneme. Olgu selleks õige suurusega terrasside või muude puhkealade olemasolu, kus pere või sõpradega aega veeta, läbi mõeldud sillutatud teede ja platside paiknemine või siis funktsionaale ja mugav tarbeaia nurk.
Kui oled aiaomanik, tekib Sul kindlasti palju küsimusi. Kuidas neid alasid siduda haljastusega, et tekiks ühtne tervik? Kuhu lisada kõrghaljastust privaatsuse tagamiseks? jne.
Aiakujundaja Evely Ustav selgitab, miks on vajalik kasutada aiaplaani 3D visualiseeringut ja kuidas 3D mudeldamine käib.
3D mudeldamise olemus ja vajalikkus
3D mudel on realistlik, inimesele arusaadavas keeles visualiseeritud näidis, mis aitab aeda ette kujutada ja ennast seal tunnetada. Nii saab kergemini aru, kas loodav kujundus vastab ootustele, proportsioonid on õiged ja paigutus sobilik. Näiteks kui on olemas maja joonismudel, saab aiaplaanil arvestada täpsete vaadetega akendest ning planeerida, kuhu luua peenrad, et need aknast kenasti paistaksid, millise kõrgusega heki või puudega oleks vaja mõnda vaadet varjata jne.
Eriti oluliseks muutub 3D mudeldamine aias, mis ei ole ühes tasapinnas ja millel on suur kõrguste vahe. Vertikaalplaneerimine sellises aias aitab läbi mõelda pisemadki detailid.
3D mudeldamise protsess
Kui sul on olemas enda krundi asendiplaan, kanna kõik olulised objektid õiges mõõtkavas plaanile, et saada 2D plaan (mudel, joonis). Klassikalist aiaplaani olemegi harjunud nägema pealtvaates 2D plaanina. Kahjuks on seda raske lugeda, sest me ei suuda endale asju nii hästi ette kujutada ega arvestada iga detailiga. 2D plaanil võivad lahendused paista perfektsed, kuid projekti teostama hakates võib selguda, et mõned kohad ei ole reaalselt teostatavad. Seetõttu on kindlasti abiks 3D mudel.
Ise saab 3D mudeldamise programmidega luua lihtsamaid vorme, näiteks tasuta vabavara programmiga Sketchup Free. Nii sulle aiaomanikuna kui ka aiakujundajatele annab selline aia 3D mudel eelise, kuna see aitab asju paremini läbi mõelda ning näha ette kitsaskohti ja vigu.
Alljärgnevalt on toodud mõned näited vigadest, mida aiaplaani 3D mudeldamine aitab vältida!
Aiaobjektide mõõtkava
Üks peamine viga on see, et objektide mõõtmed on liiga väikesed või suured inimskaalaga võrreldes. See tähendab, et need ei ole inimesele mugavad läbimiseks. Näiteks teerajad on liiga kitsad või jällegi liiga laiad. Trepist alla astumisel on jäetud liiga vähe ruumi kõnnitee osale või peenar on planeeritud liiga lähedale.
Terrassi paigutus ja proportsioonid
Terrasside puhul on hea 3D mudelis läbi proovida erinevad terrasside suuruste variandid ja paigutuse maja suhtes. Tihti tuleb ette, et maja ainus terrass on planeeritud maja põhjaküljele, kus päike praktiliselt peale ei paistagi. Siis võib mõelda lahenduse peale, kus päikselisem terrass on majast veidi kaugemal, kuid samas seotud kogu disainiga. Seda kõike on hea 3D mudelis läbi proovida, kus saab jälgida ka päikese liikumist ja varjude pikkust igal ajahetkel.
Oluline on paika panna enda jaoks ka see, milliseid tegevusi soovid terrassil teha. Kas sa soovid sinna lamamistoole, mis võtavad omajagu ruumi, või kui mitme istekohaga laud peab terrassile ära mahtuma, et laud ja toolid ei takistaks seal vabalt liikumist.
Aiamajade proportsioonid
Pergolate ja varikäikude puhul aitab 3D mudel samuti paremini tajuda, kas need on piisavalt kõrged ja laiad, et me ei tunneks selle all olles ja liikudes end ängistavalt.
Peenrakastide paigutus ja suurused
Tarbeaia puhul aitab 3D mudeldamine paika panna peenrakastide suurused, vahekaugused ja üldise paigutuse, mis oleks kasutajasõbralik ja lubaks näiteks vabalt aiakäruga peenrakastide vahel manööverdada.
3D mudelis ringi liikudes tekib parem tunnetus, kas aed on piisavalt liigendatud või hoopis liiga lage. Vajab see kolmandat mõõdet pea kohale suuremate puude näol? Kas need varjavad piisavalt või tekitavad hoopis liiga palju varju kohta, kuhu me seda ei soovi? Või vajab see mõnda lisahekki või lillepeenart? Kas peenrakujud mõjuvad rahulikult või häirib mõni liiga terav nurk?
Hekkide kõrgused
3D plaanil on hea määrata hekkide kõrgused, mis on kas varju eesmärgil või aiaruumide loomiseks planeeritud. 3D mudelis on võimalik aias ringi jalutada ja erinevaid aiaelemente inimese silmade kõrguselt kogeda.
Edu aiaplaani 3D mudeldamisel! Täisulikuma tulemuse poole!