Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Puidust aknad: kellele ja miks?

2020-09-29
Puidust aknad: kellele ja miks?

Puit on pikimalt kasutusel olnud ja end enim tõestanud akna ehitusmaterjal. Kui jalutada ükskõik millises Eesti linnas ajalooliste hoonetega tänavatel, võime veenduda: puitaknad on hoolimata nende väärikast east üldjuhul ajale hästi vastu pidanud ja heaperemeheliku hoole ning tähelepanu korral ka enamasti heas seisukorras.

Tehnoloogiliselt on puitaknad teinud läbi suure arengu, mistõttu ei saa tänapäevastele nõuetele vastavaid kaasaegseid puitaknaid ajalooliste puitakendega päris üks ühele võrrelda. Sellegipoolest on moodsates puitakendes säilinud teatud sarm ja karakter, mis annab neile võrreldes teiste tänapäeval levinud aknatüüpidega, eeskätt just võrreldes plastikakendega, kõrgema staatuse ja maine.

Puit on loodussõbralik ja taastuv materjal ning selle kasutamine vanemate hoonete  taastamisel või ajakohastamisel on enesestmõistetav. Sama printsiip kehtib ka täiesti uute puithoonete avatäidete kohta. Eriti silmariivav on näha puitfassaadil plastikaknaid.

Üldiselt sobibki puitraamiga aken hästi kõikide fassaadikattematerjalide ja hoonetüüpidega. Modernsete või funktsionalistliku arhitektuuriga hoonete puhul on ehk parim valik puitalumiiniumaken, milles puidu parimatele omadustele lisanduvad alumiiniumi ilmastikukindlus ja püsivus ning veidi tehnitsistlik ja modernsem esteetika.

Puidu eeliseks plastikust aknaprofiilide ees on nende kordades suurem viimistlus- ja värvivalik. Kaasaegsete puidukaitse- ja viimistlusvahenditega töödeldud puitaknad on  aastakümneid hooldusvabad. Aja möödudes saab uue värvi- või peitsikihi lisamisega puitakende algse seisukorra taastada ja nende eluiga mitmekordistada.

Profiilide valik on samuti oluliselt laiem kui plastikakende puhul. Kui lisame siia juurde veel erinäolised aknatüübid, mitmed avanemise suunad ning kahe- või kolmekordse klaaspaketi, küündib puitakende valikuvõimaluste hulk maja renoveerimisel või uue ehitamisel üle saja.

Tartus tegutsev akna- ja uksetootja Klarvinduer tarvitab aknaraamide valmistamisel aeglase kasvuga kvaliteetset männipuitu, mis tagab akende kõrge energiatõhususe. Klarvindueri kahekordse klaaspaketiga puit- või puitalumiiniumakna UV väärtuseks on 1,1 ja kolmekordse klaaspaketi puhul ulatub UV väärtus koguni 0,7-ni.

Kahekordne klaaspakett. Puit- või puitalumiiniumakna UV väärtuseks on 1,1.
Kahekordne klaaspakett. Puit- või puitalumiiniumakna UV väärtuseks on 1,1.


Kahekordse klaaspaketiga lahendus sobib suurepäraselt vanemate hoonete renoveerimisel ja veidi väiksema eelarvega tellijale. Kolmekordne klaaspakett on küll veidi kallim, aga selle võrra ka energiasäästlikum ja soojapidavam lahendus ning aja jooksul küttekuludelt säästetud raha teeb algselt akende soetamisel tehtud suurema väljamineku kuhjaga tasa.

Kolmekordne klaaspakett. Puit- või puitalumiiniumakna UV väärtuseks kuni 0,7.
Kolmekordne klaaspakett. Puit- või puitalumiiniumakna UV väärtuseks kuni 0,7.


Aknaid tellides tasubki meeles pidada, et energia hind on ajas tõusev ja rahaline kokkuhoid energiatõhusa akna valimisel ajas ainult kasvab.
Seega võib kokkuvõtvalt öelda, et puit- või puitalumiiniumaken sobib igaühele ja igat tüübi hoonele. Otseseid vastunäidustusi emma-kumma variandi puhul maja renoveerimisel, ehitamisel või energiatõhususe tõstmisel polegi.

Puitakende kasuks räägivad kõik argumendid, sealhulgas rahaline maksumus. Plastakna odavama hinna põhjendus langeb ära, kui asetame akende soetamise kulu ajaskaalale - puitakende pikema eluea ja suurema energiatõhususe arvel saavutatavad madalamad küttekulud tähendavad seda, et aja jooksul tuleb puitaken meile soodsam kui plastikaken.

A: Puidust aknad: kellele ja miks; Klarvinduer OÜ

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google