Sisekujunduse trendid 2017: meeletu Art Deco pealetung, julged geomeetrilised vormid, erksamad värvid, õhulisus

Sisekujundus- ja disainimaailm on kiires muutumises. Palazzo sisearhitekt Airita Aimi sõnul on sisekujunduses viimastel aastatel jõuliselt liigutud värvide ja omanäolisuse poole. Oleme pikka aega olnud kinni turvalise hall-valge-beeži lainel, mis õnneks nüüd vaikselt muutuma hakkab. Muu maailm on uues tuules liikunud juba mõnda aega. Art Deco pealetung on meeletu, moes on julged geomeetrilised vormid, erksamad värvid, õhulisus, eksklusiivsed materjalid ja erilised detailid, seda nii üldises interjööris kui kitsamalt mööbli-, tekstiili- ja valgustimaailmas.
Viimasel ajal ollakse ka Eestis vastuvõtlikumad uusi asju katsetama. Oleme harjunud nelinurksete ja ühevärviliste detailidega, julge lähenemine hirmutab meid. Üldlevinud arvamus on, et pisut erilisem interjöör väsitab mõne aasta pärast ja hetkedisain kaotab peagi oma väärtuse. Tegelikult ei pea julget ruumi ja detaile kartma, terviklik kujunduslahendus töötab päris kindlasti ka 10 aasta pärast. Seda muidugi juhul, kui asjad ei ole lihtsalt ruumi visatud. Kõik peaks olema ikkagi läbi mõeldud ja mõtestatud, et erinevad esemed omavahel haakuksid. Huvitava vormiga detailid mõjuvad ruumis omaette kunstiteostena ja väiksemad asjad aitavad ruumi visuaalselt õhulisemaks muuta. Kvaliteetset disaini võiks usaldada. Vahvaid leide on nii Eesti kui välismaiste tootjate seas!
Täna pööratakse rohkem tähelepanu kvaliteetsele ehitusele, kuhu raatsitakse rohkem ka materiaalselt panustada. Kui sisekujundus oleks sama oluline, kestaks seegi aastataid. Siinkohal tuleb appi sisearhitekt, kelle töö ongi aidata asju mõtestada ja omavahel sobima panna.
Fotol: Rõõmus kaasaegne köögilahendus. Arritalcucine.com.
Fotol: Kasuta interjööri elavdamiseks värvilisi detaile. Arritalcucine.com.
Alustada tuleks küsimusest, kuidas ruumi põnevamaks muuta. Näiteks põrandakatete valik on väga lai alates keraamilistest plaatidest, kivi, puidu ja laminaadini välja. Siin sõltub kõik juba kontekstist, aga tasuks proovida raamist välja mõelda. Näiteks kui avatud eluruumi on valitud lai tammelaud, võiks kas kööki või esikusse tuua põnevust romantiliste 6-nurksete itaaliapäraste plaatidega. Tulemus jääb päris vahva. Või miks mitte miksida eri tüüpi keraamilisi plaate omavahel?
Fotol: Kiviplaadi ja puitparketti miksimine. Sisearhitekt Airita Aim
Eesti monokroomsed kodud vajaksid hädasti värvi. Lisada võiks kasvõi mõne värvi, kas vahva tellise-tooni, sinise või roosa, ja juba ongi ühetooniline nn raaminterjöör säravam. Erksust saab lihtsalt juurde tuua detailide ja aksessuaaridega. Näiteks Saba Italia valikust leiab laheda õhuliste jalgadega tugitooli, mille kattekangast saab kasutada mõlemat pidi. Värvilisi detaile lisatakse ka mööbli külge, kas värviliste jalgade, uste, liistude või riiulite näol.
Fotol: Tugitool New York. Sabaitalia.it.
Alati tasub panustada tekstiilidesse, nende abil on kõige lihtsam sooja ja isikupärast tulemust saavutada. Eriti tänuväärsed on efektse mustrid ja jõulisema tekstuuriga kangad. Jällegi tasub piiridest välja mõelda ja lisada tekstiili kohtadesse, kus seda tavapäraselt pole, näiteks kaunid värvilised kardinad vannituppa või rõõmus vaip kööki. Kui mõned aastad tagasi vaipadest loobuti, siis nüüdseks on need tagasi ja julgemad kui kunagi varem.
Foto: Porada.it.
Foto: Sinine mustriline vaip annab ruumile põnevust juurde. Porada.it.
Valgustites kasutatakse palju klaasi, ka koos värviliste metallidega. Kuld, hõbe ja pronks detailidena on väga moes. Samuti on aktuaalne minimalism, märkamatu minimalistlik kuju ja vorm.
Fotol: Valguti Stone (Tom Dixon).
Fotol: Klaaskupliga rippvalgustid Chouchin.
Fotol: Eriti minimalistliku joonega LED rippvalgusti Volta.
Kivi sisustusmaterjalina jätkab oma võidukäiku, kuigi näiteks köögi tasapindade puhul on kivi ja kunstkivi kõrvale tulnud odavama alternatiivina täismatid Fenix laminaadid. Fenixist tehakse ka näiteks mööbli uksi, mis on hea valik, kuna sinna ei jää näpujäljed peale.
Fotol: Fenix laminaadist tööpind ja uksed. Arritalcucine.com.
Oluline märksõna mööblidisainis on jälle ka klaas. Õhulises stiilis vitriinkapp on omal kohal tagasi. Läbipaistva klaasi asemel kasutatakse aga pigem näiteks suitsuklaasi.
Fotol: Täna väga aktuaalne sisekujudnuslahendus. Msg.it
Loobuda võiks tavapärastest lumivalgetest ustest, kreemikas või hallikas mõjuvad minu arvates palju luksuslikumal, kirjeldab Airita.
Foto: sisearhitekt Airita Aim
Kui varem oli arusaam, et vähem on rohkem, siis nüüd on asi vastupidi. Näiteks magamistuppa tellitud dekoratiivne voodipeats võiks olla lausa terve seina ulatuses, mis osaliselt lakke välja jookseb. Dekoratiivseinad on küll suhteliselt hinnalised, aga kellel ikkagi võimalust, siis tasub proovida.
Lisaks teada-tuntud lahendustele võib seina üleni ka seinaplaatide või spetsiaalsete iluliistude või dekooridega katta, tulemus on äärmiselt omapärane.
Fotol: Trendikalt sinine sein ja sellega hästi haakuv kaasaegne mööblilahendus ning vaip! Msg. it
Väga eriline ja uudne mõte on panna ka lakke osaliselt puitspooni.
Foto: Lus House
Kuna saunakultuur on meil veres, siis hetkel on väga popid nn kodused spad, kus pere ja sõpradega aega veeta. Aurusaunad, leilisaunad, soolassaunad, väiksed basseinid, mullivannid ja tünnisaunad ei ole majapidamises enam mingi ime. Tõsi, see kehtib küll pigem eramajade puhul, aga avarad täislahendused on järjest tõusev teema. Mõõduka kuumuse ja hea vaatega kodune spa oleks kaasaegne alternatiiv kuumale askeetlikule leiliruumile, sobides hästi ka naistele-lastele ning lihtsalt mõnusaks ajaveetmiseks.
Fotol: Kodune spa Nõmmel
Fotol: Eriliselt ilusa merevaatega avar saun Nooruse Spas!
Fotol: Efektne art deco stiilis vannitoalahendus. Arredobagnopuntotre.com.
Pisikesse korterisse soovitaks väikse saunaruumi asemel pigem mõnusat vanni ja sellevõrra avaramat vannituba. Väike saun korteris muutub tavaliselt mõne aasta möödudes panipaigaks, sest kaua sa ikka istud üksteise otsas väikeses kuumas ruumis ja jooksed märgade jalgadega elutuppa. Inimene hindab üle kõige mugavust, seega tasub kõik lahendused valida vastavalt ruumile ja võimalustele ning läheneda loovalt.
Fotodel olevate toodete edasimüüja: Palazzo Sisustussalong (va valgustid).
Valgusite edasimüüja: Hektor Light
Autor: INkodu.ee, 2017