Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Tuuni ise köögimööblit

tuunitud köögimööbel

Minu ühe särtsaka sõbranna kodus oli surmigav hall ja luitunud ilmega pisike köök. Üheskoos otsustasime midagi ette võtta, et köök rohkem oma perenaise nägu oleks.

Kõik sai alguse sõbrannale sünnipäevaks kingitud säravpunasest köögimikserist. See otsustas kapiuste värvi, mis tegid läbi kõige suurema muutuse. Ja eks sõbrannal oli raske ette kujutada, et paksu plastmasskihi all olevaid saepuruplaadist kapiuksi üldse värvida saab. Aga saab! Kappide taguse seina värvisime tumeroheliseks, et punased uksed veel säravamalt taustast esile tuleksid. Teised kolm seina said helesinise tooni asemel neutraalseks beezhiks viimistletud. Antud värvilahendus tõestab ka ilmekalt seda, et pisikeses ruumis ei tasu värvi karta.Ühenda kapiuksed karkassilt lahti.

Kui kapiuksed olid karkassilt lahti kruvitud, eemaldasin neilt kõik furnituurid, et viimsitlemine oleks mugavam ja tulemus ühtlasem.

90ndendatel soetatud köögikapi uksed ei olnud just kõige kvaliteetsemad. Uksi kattis hall paks plastmassikiht. Mitmest kohast oli spoon lahti tulnud ning saepuruplaadist ukse pind punsunud ja praguline. Eemaldasin kõik lahtised spoonservad ning süstisin apteegist ostetud süstlaga niiskuskindlat PVA liimi praod täis. Seejärel pingutasin pitskruvidega kinni, et kapiuks enamvähem ühtlase läbimõõduga jääks, ega edasi laguneks.

Puhasta rasvast ja muust mustusest.

 Selleks ei soovita kasutada tavalist nõudepesuvahendit, mis tihtipeale kipub kerge kihi peale jätma ning taksitab värvil alsupinnaga korralikult nakkumast. Kõige kindlam on puhastada näiteks Cleaneri lahusega (1 osa Cleanerit 10 osa vett). Kanna segu peale, lase mõjuda. Seejärel loputa puhta veega. NB! Kasuta kummikindaid!Karesta pind kergelt lihvimispaberiga (P120). Puhasta tolmust.


 
Kruntida on alati vaja, et värv korralikult aluspinnaga nakkuks

(kui just aluspind sama värviga eelnevalt pole värvitud). Kui krunti ei kasuta, siis ei tasu imestada, et värv iga kriimustusega kohe aluspinnale jälje jätab. Kuna uksed polnud terved, pidin kasutama lahustibaasil kruntvärvi Master Base. Kui Sul kodus seda muret ei ole, siis kasuta julgelt veebaasil kruntvärvi Bindo Base, mis ei ole sugugi kehvem toode, kuigi veebaasil. Veebaasil kruntvärvi ei kastutanud konkreetsel juhul seetõttu, et mitte lasta niiskusel saepuruplaati imbuda ning seda veelgi enam deformeeruda lasta. Servad, kust sai eemaldatud spoonikandid, tuli Master Base´iga eriti põhjalikult immutada, et kattevärvina saaks hiljem siiski veebaasil toodet kasutada.


 
Lase kruntvärvil korralikult kuivada (12h)

Kanna peale kattevärv.


Veebaasil Master Lux Aqua on praktiliselt lõhnatu ning mugav siseruumides kasutada. Mis põhiline, tegemist on isetasanduva värviga ja pinnale ei jää pintsli ega rullijälgi. Värvimiseks tasub kasutada spetsiallset helbelist poroloonrulli, mis ei jäta struktuuri ning tulemus saab eriti sile ja ühtlane. Värvida tuleb 2-3 kihti. Iga kiht peab vähemalt 12h kuivama enne, kui järgmine peale kanda. Kuivamisaeg on oluline just seetõttu, et niiskus korralikult jõuaks aluspinnast välja aurustuda ning värvipind ei jääks pehme. Oma lõpliku tugevuse saavutab värv umbes kuu aja jooksul, seni ei tasu värvitud pinda väga koormata teravate esemete ning puhastamisega.NB! Ära silu rulliga liigselt värvipinda! Vesialuseline toode kuivab kiiresti ja võib juhtuda, et tõmbad poolkuivanud värvikile hoopis karedaks.

Lase värvitud ustel korralikult kuivada ning kruvi tagasi kappide külge.

Kui uksed olid viimistletud ja korralikult kuivanud (24h) kruvisime nad kappidele ette tagasi ning alustasime  musterdamisega. Kuna sõbranna on natuurlt väga romantiline tüüp, valisime motiivideks lilled. Punastele ustele sobisid kõige paremini neutraalne must, mis samas piisavalt hästi esile tuleb. Musta värviga sai „integreeritud“ ka olemasolev külmkapp, mis kuidagi enam endisel kujul kööki ei sobinud. Kasutasime siinkohal samu värve ja vahendeid, mis köögikappidelgi.

Musterdamiseks kasutasime firma „Lefranc & Bourgeois“ XL šabloone. Olenevalt mustrist saab neid ka teistmoodi pinnale paigutada, kui ette nähtud, mida me ka siin tegime. Nende šabloonidega on lihtne mustrit teha, kuna tagaküljel on liim ,mis  šablooni küll tihedalt ja kindlalt vastu aluspinda hoiab, kuid alusvärvi endaga kaasa ei võta.

Kanna muster mööblile.


Kuna veebaasil mööblivärvile tekib väga kiiresti peale kile, siis on raske seda peale kanda tupustamise meetodiga, mida ma tavaliselt seinalpinnale soovitan. Siin kasutasime poroloonist rulli, et värv saaks kiirest pinnale kantud. Ära liialda värvikihi paksusega. Võid katsetada ka seda, et jätad vajaliku koguse värvi mõneks ajaks õhu kätte seisma, et vett vähemaks aurustuks. Paksem värv ei valgu nii kergelt šablooni serva alla.Eemalda šabloon niipea, kui värv peale kantud.

Hiljem eemaldades võib juhtuda, et tõmbad koos šablooniga kaasa ka värvitud motiivi. Kui siiski värv jõuab liigselt kuivada, lõika õrnalt terava noaga motiiv šablooni serva mööda lahti. Kui kujundi servad siiski natuke sakilised jäid, saab seda kerge vaevad peenikese pinstli abil kohendada. Ja kuna tegemist ju käsitööga, on pisut "karvastel" servadel ka oma võlu.

 

Autor. Eve-Lii Sandre Sadolini värikeksuse viimistluskeskuse kujundaja

Kõik vajalikud töövahendid köögi tuunimiseks leiad Sadolin värvikeksusest!

Tuuni ise köögimööblit

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Instagram