Uus kollektsioon YARD: lõpuks ometi kraanikausid, millel on tõesti midagi pakkuda

Vrtiška & Žák said tuntuks juba Helsingis Alvaro Aalto stuudios praktikal olles, mille nad lõpetasid Praha kaunite kunstide, arhitektuuri- ja disainiakadeemias õppides. Sellest ajast alates on nad üht-teist korda saatnud, mistõttu pole üllatav, et üks juhtivaid Tšehhi vannitoaseadmete tootjaid – RAVAK – pöördus nende poole koostööks.
Tulemuseks on uus YARDi kraanikausside kollektsioon. Ja sellest, kuidas see tekkis, rääkisime tegijatega, kes juhivad nüüd ka Kunsti-, Arhitektuuri- ja Disainiakadeemia mööbli- ja sisekujundusstuudiot.
Mis oli esimene samm, kui alustasite uue kraanikausside kollektsiooni loomisega?
Eelkõige on vaja ülesandest suurt arusaamist, mis antud juhul oli väljakutse, sest RAVAK teadis, et soovib luua disaineritele ja arhitektidele mõeldud kraanikausside kollektsiooni. Selline kraanikauss puudus nende sortimendist. Rohkem ülesandeid ei olnud.
Iga disaineri unistus on olla piiranguteta ja luua enda järgi.
Saate seda vaadata erinevate nurkade alt. Näeme eelist selles, et RAVAK on turul olnud üle kolmekümne aasta, seega võib eeldada, et ettevõte on heal teel. Kui ütlete meile täpselt, mida soovite, saate selle loomulikult. Ilmselt jääks see väljakujunenud kuvandi piiridesse ja loomulikult nad seda ei tahtnud ja otsisid uusi ideid. Teisest küljest on meil vaja ülesannet, midagi, millega töötada, ja kasulikku tulemust.
Kuidas siis läks?
Kui meil pole konkreetset ülesannet, peate selle looma. Nii tegime kaks kuud üksikasjalikku turuanalüüsi ja seejärel alustasime selle põhjal visandeid.
Mida sa leidsid?
Tulemused üllatasid meid ka, sest see oli küsimus, mida me polnud varem käsitlenud. Läbi analüüsi suutsime üsna kiiresti orienteeruda ja saime teada, et enamus praegustest edevustest näevad kenad välja, aga neil pole asjade jaoks pinda, nii et panipaik oli esimene hädavajalik. Enamikku tänapäeva kraanikausse kasutatakse ainult koos mööbliga, millele need on paigutatud või paigaldatud. See aga tõstab toote lõpphinda ning kõikides vannitubades ei jätku mööblikapi jaoks ruumi.
Mis oli lahendus?
Vastus on lihtne. Varem olid kraanikausid panipaikadega ja üsna hästi disainitud, kõrgendatud servadega, et asjad välja ei kukuks. Valdav enamus neist oli mõeldud seinale kinnitamiseks ja praegused mitte. Nii sündiski uus kraanikauss... Tegime mitmeid kujundeid ning kasutades seina ja kätepesuala vahelist ruumi, kujundasime asjadele ruumi, mis on madalamal. Kõik vajalik on käeulatuses, kuid nutikalt kausi ääre taha peidetud.
Kas teil oli teistsuguse kraanikausi kujundamine keeruline? Sest turg on valikut täis
See on meie töö. RAVAK teadis, et nad tahavad silma paista, nad tahavad teistsugust toodet, kuid see pidi siiski peegeldama ettevõtte visiooni, kus lõppkasutaja vajadused ja disaini praktiline pool on alati esikohal. See ei olnud mõeldud olema revolutsiooniline mudel, mis nägi muljetavaldav, kuid oli kasutuskõlbmatu.
Kas lugu lõpeb pesuruumidega?
Hetkel tegeleme juba vannitoa ettevalmistamisega, kuhu tuleb ruumi ka asjade hoiustamiseks, aga tegeleme väga paljude detailidega, seega pole avastamisfaasist läbi saanud.
Kas sulle meeldib see?
Kõike saab teha, kui leiate õige tee. Leidsime selle sellest segmendist.
Kas soovite vannituppa veel midagi luua?
Pigem küsi teistpidi – mis meile ei meeldiks – tualett. Meie unistus on täitumas, sest tegemist on esimese seeriatootmisega ja puudu on vaid segisti, mille kallal ka praegu töötame. Tulemuseks peaks olema ideaalselt sobiv komplekt. Segisti on ehe, millega saame end suurepäraselt väljendada.
Mulle tundub see sama raske kui teise kraanikausi loomine. Kas vaatate enne ehitama asumist, millised mudelid juba turul on?
Loomulikult peame sealt alustama, et veenduda, et me ei loo midagi, mis on juba olemas.
Väga huvitav ja ootan juba tulemust.