Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Valtskatus – metallkatuste “mercedes”

Valtskatus – metallkatuste “mercedes”

Metallist katusekatete ajalugu ulatub tuhandete aastate taha. Juba kolm sajandit enne Kristust on kirjeldatud Sri Lankal asuva Lovamahapaya templi katust, mida katavad vasest elemendid. Hiljem on vaske ja täistsinki kasutanud roomlased ning keskaegse Euroopa mitmeid arhitektuuripärleid katsid tihti just nendest metallidest katused. Kuigi Leonardo Da Vinci joonistustes on õhukese metall-lehe tootmiseks loodud masin dateeritud aastast 1480, jõuti tööstusliku tootmiseni siiski kaks sajandit hiljem Inglismaal. Sellest ajast peale on katusekattena kasutatud pikki, omavahel erineval moel kokkuvaltsitud plekklehti. Tänasel päeval tuntakse sellist lahendust valtsplekk-katuse nime all.

Vasetatud valtsplekk fassaadidel ja katustel


Valtsplekk-katus on tänapäeval metallist katusekatete „mercedes“. Peamiseks eeliseks profiilplekkidega võrreldes on läbivate aukude puudumine. Olenevalt kasutatavast materjalist on aga just kinnitustarvikute katusekatet läbivad avad tavaliselt esimesteks kohtadeks, kust saab alguse korrosioon. Kui ajaloo esimesed katusekatted olid igikestvatest metallidest nagu vask ja tsink, kus korrosiooniga muret peaaegu ei ole, siis tänapäevastel tsingitud terasest toodete korral on sellised argumendid katusekatte eluea seisukohalt üliolulised. Samuti on oluline, et katusemeister tunneks erinevate metallide omavahelist käitumist. Valdavalt terasega töötama harjunud Põhjamaade töömehe jaoks tuleb teinekord üllatusena, et tsingitud terast ja vaske ei tohi koos kasutada ja sellised kombinatsioone on teisigi. Elektrikud teavad kõik, et alumiiniumist ja vasest ühendusi teha ei tohi. Samamoodi ei ühendata raud- ja vasktorusid veevärgis. Katustel on lubatud tsingitud terasest katusekatte korral kasutada vasest vihmaveesüsteemi, kuid mitte vastupidi. Kahjuks paigaldatakse Eestis aastas vaid üksikud vasest ja mõnevõrra enam täistsingist valtskatused, mistõttu on teinekord sellised „üllatused“ ootamas ka tsingitud terasest imelisi töid voolivaid katusemeistreid. Veel vähem kasutatakse Eestis katusekatetena alumiiniumit, tina või roostevaba terast. Oluline on tunda kasutatavate metallide omadusi. Katusetöödel on peamine arvestada metallide erineva joonpaisumisega, mis esitab oluliselt mitmesuguseid nõudeid liidetele ja sõlmedele. Nii näiteks on vase ja terase joonpaisumise vahe kolmekordne.

Loe põhjalikumalt edasi
siit


Tahvel ja pikast paanist valtskatusTsingitud katus on soovitav mõne aasta jooksul värvidaNurkvalts täistsingist fassaadikattel, täistsingist valtskatusVasetatud valtsplekk fassaadidel ja katustelNurkvalts katusel, rennikatted

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Instagram