Vana mööbli värskendamine

Meisterdamine ja isetegemine on nagu sõrme andmine: see haarab käe ja tõmbab pea ees kirevasse „tuunimismaailma”. Nii vaatad kodus iga eset: mida sellest küll teha saaks?
Vana mööbli värskendamine dekoratiivvärvidega on imelihtne:
võtad potist pintsliga värvi ja värvid lihtsalt mööbli üle! Nii lihtne see ongi, sest erinevalt mõnest teisest värvist ei pea värvitavat pinda enne lihvima, kraapima ega karestama. Värvides tuleb vaid meeles pidada, et perfektset tulemust ei ole vaja üritada saavutada. Kui eesmärgiks on vintage-stiilis ese, siis võib pintsliga lausa risti-rästi tegutseda, nii et pintslilöögid hästi näha jääksid. Tekkiva mustri saab pärast spetsiaalse vahaga imeliselt esile tuua. Ole ainult loominguline!
ÜHE ÕHTU PROJEKT: VÄIKESE LAUAKOMPLEKTI VÄRSKENDAMINE
VAJAD:
- pintsleid
- kaht erinevat tooni Annie Sloani dekoratiivvärvi Chalk Paint, 100 ml purk 8,90 e, 1 l purk 28,90 e (kauplus Vintage Chick)
- läbipaistvat vaha Clear Wax, 120 ml, hind 7,90 e (Vintage Chick)
- ühekordset šablooni lauakese ilmestamiseks (Vintage Chick)
- heledat värvi lappe (näiteks vana T-särk)
TEE NII:
- Puhasta mööbel niiske lapiga, et ese ei oleks määrdunud. Kui mööbel on rasvane, eemalda rasv nõudepesuvahendi või puhastusvahendiga Cif. Kõigepealt sega värv korralikult läbi. Alusta värvimist raskesti ligipääsetavatest kohtadest, nt lauakese värvimist alusta alt. Kui mööbliese on värvitud, lase sel kuivada – värv kuivab umbes tunniga. Seejärel kata pind teise kihiga. Pärast kuivamist hinda, kas on vaja veel üht kihti. Tavaliselt piisab kahest kihist. Kui soovid mööblit vanutada, võid nüüd liivapaberiga nurki ning servi pisut kulutada, et mööbli aluspind (või alumine värv) nähtavale tuleks. Vanutatakse enamasti selle põhimõtte järgi, kust kapike või lauake aastate jooksul tavaliselt kuluda võiks: servad, nurgad jne. Vanutada võib ka niiske lapiga tugevalt nühkides.
- Kui ese on kuivanud, saab asuda šabloonvärvimise juurde. Šabloone on kahesuguseid: mitmekordseks kasutamiseks mõeldud plastist ning ühekordsed kleepkilest valmistatud šabloonid. Ühekordse eeliseks on, et see liimitakse tihedalt mööbli pinnale ning värv ei pääse serva alla. See koosneb kolmest kilekihist: kõigepealt tuleb eemaldada tagumine kiht, seejärel kleepida šabloon ettevaatlikult mööblile. Pealmine siirdeteip hoiab šablooni keerukaid väljalõikeid seni paigal, kuni šabloon on mööblile liimitud. Kui see on kindlalt paigal (kõvemaks liimumiseks tõmba šabloon siirdeteibi pealt nt plastkaardiga üle), eemalda pealmine siirdeteip – tõmba aeglaselt ja ettevaatlikult hästi laia nurga all. Vajaduse korral hoia šablooni paigal nt plastkaardiga.
- Nüüd kanna värv pintsliga läbi šablooni ettevaatlikult mööbli pinnale.
- Eemalda šabloon kohe pärast värvimist – ole selle eemaldamisel ettevaatlik, et värvised detailid ei lohiseks mööda mööbli pinda. Lase värvil katsumiskuivaks taheneda ja asu siis vahatama. Annie Sloani Clear Wax on see, mis värvitud pinda kaitseb. Ilma vaha või kaitsva lakita kriidivärvi puhul läbi ei saa, sest kõik plekid ja mustus imenduvad pooridesse. Vaha on kõige parem kanda peale pintsliga. Vahata etapihaaval: esmalt kata vahaga üks detail (näit jalg või lauapind), siis poleeri vahatatud pind lapiga täiesti katsumiskuivaks ning seejärel vahata järgmised detailid ja poleeri. NB! Vahatamise puhul on tähtis, et ese ei jääks naksuma (liiga palju vaha ja liiga vähe poleerimist) – pind peab jääma sile ja siidine.
Tekst: Kadi Vilen
Fotod: Juta Kübarsepp, Kadi Vilen
Artikkel on ilmunud ajakirjas Kodu&Aed (2015)