Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Hästi tehtud puitaed sobib praktiliselt kõikjale

Hästi tehtud puitaed sobib praktiliselt kõikjale
Puitaiad on enimlevinud piirdeaia tüüp Eestis ja  tänu kaasaegsetele viimistlusvõimalustele ka suhteliselt vastupidav piirde lahendus.

Tänapeaval ei pea puitaed välja nägema nagu harjumuspärane lippaed. Tänu laiale materjalivalikule ja kaasaegsele  puidutöötlemistehnikale ja värvidele on võimalik luua palju  modernseid  ja omanäolisi lahendusi.

Puitaiad liigitatakse üldjuhul kaheks: vertikaalsed ja horisontaalsed puitaiad.

Vertikaalne puitaed


Vertikaalne puitaed (lippaed) sobib praktiliselt kõikjale ja on suhteliselt kindla peale minek.  Kasulik on siiski vaadata maja fassaadi  ja ka üldist tänavapilti. Verikaalse puitaia puhul kinnitatakse aialipid kruvidega põikilatile/põõnale, mis omakorda  on kinnitatud poltidega aiaposti külge. Aialippideks kasutatakse kas saetud või hööveldatud puitu. Enimlevinud mõõdud höövelipp 18x95xh, hööveldamata aialipp 22x100xh. Aialipi pinnakate: värvitud, sügavimmutatud. Horisontaalse põõnana kasutame höövelprussi 45x95mm, või hööveldamata prussi 50x100mm.

Puitaeda saab muuta vastupidavamaks, lisades aia ülemisele äärele nö U-liistu ehk kattelaua. U-liist kaitseb aialipi otsi niiskuse eest ja samas muudab aia vandaalikindlamaks.

Horisontaalne puitaed


Horisontaalne puitaed on ajalooliselt vähem levinud, aga samas just viimastel aegadel suurt populaarsust võitnud. Horisontaalse puitaia puhul kinnitatatakse aiapostidele horisotaalselt kas siis  hööveldatud või hööveldamata lauad . Laudade vahed jäetakse tavaliselt suuremad  kui verikaalse puitaia puhul. Kohad kus soovitakse piirdeaiaga tagada suuremat privaatsust tuleks kasutada aial topeltalaudist, ehk mõlemale poole aiaposte kinntatakse laudis.

Erinevate kruntide vaheline aia tüüp, on enamasti naabrite omavahelise kokkuleppe tulemus ega oma linnapildis kokkuvõttes  suurt tähendust. Seevastu piirdeaiad, mis eramaad avalikult kasutatavast tänavast lahutavad, on väga olulised miljöö kujundajad, siin tuleks arvestada naabruses olevate piirdeaedade tüübi ja kõrgusega, samuti võiks uurida kas kohalik omavalitsus on piirdeadadele mingisugused piirangud seadnud.

Loe lisaks puitaia ehitamise kohta siit
 
A: Piirdeaiad OÜ

 

Contact
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google