Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Gaasikatla väljavahetamine ja hübriidlahenduste võimalused

EKSPERDI NÕUANNE
Gaasikatla väljavahetamine ja hübriidlahenduste võimalused

Seoses keerulise geopoliitilise olukorraga maailmas ja gaasi hinna väga kiire tõusuga on inimesed hakanud huvi tundma gaasikatla väljavahetamise ja ökonoomsemate küttelahenduste vastu.

Ei tea me tegelikult keegi, mis saab gaasi hinnast ja kas me mingil hetkel üldse sellega oma kodusid kütta jaksame.

Millised on alternatiivsed lahendused, et gaasiga kütmise süsteemi ökonoomsemaks ja efektiivsemaks muuta? Nõu annab Maaküte OÜ müügijuht Madis Tolk.

Gaasikatla asendamine ja ühildamine õhk-vesi soojuspumbaga

Üks võimalus on asendada gaasikatel täielikult õhk-vesi soojuspumbaga, mille saab tööle panna gaasikatlast sõltumatuna.

Teine alternatiiv on nn hübriidlahendus ehk õhk-vesi soojuspump koos gaasikatlaga. Kasutada saab mõlemat süsteemi just täpselt siis, kui on kasulik.

Kütte hübriidlahenduse puhul oleks tarbevee valmistamine soovituslik jätta gaasikatla peale, kuna kasutegur sooja vee valmistamiseks ei ole õhk-vesi soojuspumpade kõige tugevam külg.
 
Gaasikatla hübriidlahenduse juures on oluline võit nutikas automaatika, mis oskab ise otsustada, kumba küttesüsteemi on hetkel mõistlikum kasutada ja lülitab vajaliku sisse. Lahendust on võimalik lisamoodulina välja ehitada ka börsi elektrist lähtuvalt. Sellisel juhul jälgib nutiseade ise börsihinda ja reguleerib vastavalt küttekeha töövõimsust.

Gaasikatla hübriidlahenduse hind

Keskmiselt maksab 200 m² suuruse maja puhul, kus gaasikatel on juba olemas, õhk-vesi soojuspumba juurde lisamine ca 8000 eurot koos käibemaksuga.

Gaasikatla asendamine maasoojuspumbaga

Kõige efektiivsem lahendus kulude kokkuhoiuks oleks gaasikatla asendamine maasoojuspumbaga. See eeldab aga suuremat maa-ala maakollektori paigaldamiseks. Kui piisavat maa-ala ei ole, aga soovitakse siiski maakütet paigaldada, tuleks kasutada energiapuurkaeve.

Samas tasub teada, et tavaline horisontaalne maakollektor on siiski oluliselt soodsam lahendus kui energiapuurkaev. Viimane on ka asjaajamiselt mahukam, sest puuraugu tegemiseks on tarvis taotleda ehitusluba. Keskmiselt võtab protsess aega vähemalt 3 kuud.

Energiapuurkaevus on keskmine temperatuur aastaringselt 3-10 kraadi, mis on stabiilsem kui maakontuuril. Maakontuuril on see suvisel perioodil kuni 20 ja kütteperioodi lõpuks 0 ringis. Üldised arvutused näitavad, et aasta keskmine tuleb mõlemal enam-vähem sama, kuigi energiapuurkaevu kasutegur on siiski pisut kõrgem.

Maakontuuri temperatuure on võimalik ka natukene mõjutada. Selleks antakse maakontuurile lisaenergiat päikesepaneelidega või siis kasutatakse ventilatsiooni soojustagastust.
Kõrgem maakontuuri temperatuur annab süsteemi parema kasuteguri. Samas eeldab iga lahendus välja ehitamist, mis omakorda tähendab mõningasi lisakulusid.

Maakontuuri ja puuraukude puhul peab kindlasti arvestama ka lisakuludega olemasoleva olukorra taastamiseks (pinnase ja planeerimistööd).

Erinevate küttelahenduste efektiivsuse võrdlus

Kui õhk-vesi soojuspumpa võrrelda maasoojuspumbaga, siis kasutegur jääb õhk-vesi soojuspumbal keskmiselt 2-3 vahele, maasoojuspumbal aga 3-4 vahele, kuna see ei sõltu nii palju välistemperatuurist kui õhk-vesi soojuspump, täpsustab Madis Tolk.

Hübriidne lahendus soojuspumbast ja gaasikatlast vähendab gaasikulu oluliselt. Praktika on näidanud, et isegi kuni 30%.

Soojuspumbaga küttelahendusel on ka jahutussüsteemi võimalus

Soojuspumba suur lisaväärtus on jahutussüsteem. Viimased palavad suved on seda vajadust korduvalt kinnitanud. Erinevalt eraldiseisvast gaasikatla süsteemist on soojuspumpade küttega võimalik paralleelselt lahendada ka hoone jahutussüsteem.
 
Jahutussüsteemiks on olemas kolm lahendust: läbi olemasoleva põrandakütte, läbi ventilatsioonisüsteemi, kui ventilatsiooni sissepuhketorustik on korralikult isoleeritud või siis ehitada välja eraldi jahutuse ring. Nii on võimalik soojuspumpade kasutegurit veelgi tõsta ilma eraldi seadmeid muretsemata.

Kuna hetkel on energia kallis ja ei ole väga tõenäoline, et kunagi veel odavaks muutub, tasub kodu küttelahendus hoolega läbi mõelda ja ka õigesti tööle panna. Maakütte spetsialistid saavad selles osas abiks olla, alati tasub julgelt helistada ja nõu küsida.

A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)
Gaasikatla väljavahetamine ja hübriidlahenduste võimalused

Logo puudub - MAAKÜTE OÜ
Järvevana 7B, 10132 Tallinn, Harjumaa
+372 666 1308

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube