Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Innovatsioon suitsusauna ehituses. Hoiame traditsioonid au sees!

Kaasatud ekspert: Taavi Tuvike
Vipson projekti ehitatud suitsusaun Võrumaal pälvis Eesti Tehasemajad 2023. aasta konkursil väikemajade kategoorias eriauhinna „Parim käsitöö palkmaja“ ideaalse sulandumise eest keskkonda ja innovaatilise kütmislahenduse eest.
Vipson projekti ehitatud suitsusaun Võrumaal pälvis Eesti Tehasemajad 2023. aasta konkursil väikemajade kategoorias eriauhinna „Parim käsitöö palkmaja“ ideaalse sulandumise eest keskkonda ja innovaatilise kütmislahenduse eest.

Traditsioonid on see salapärane miski, mis teeb ühest rahvast rahva, ühendab ja millest kõik aru saavad. Tõde on see, et oleme põline maarahvas, kasvanud looduse keskel ja arenenud koos sellega. Vahet pole, kui palju me seda ka eitada soovime, on see ikkagi meil veres. Nagu ka indiaanlastel džunglis on omad kindlad kombed ja tavad, mis antakse iga põlvkonnaga edasi, nii hoiame ka meie au sees oma traditsioone ja avastame need ikka ja jälle uuel moel.

Üks sellistest traditsioonidest on kindlasti suitsussaun, mida on kasutatud piirkondlikult Eestis, mujal Baltimaades ning Venemaal. Suitsusaunakombestik kui vaimne kultuuripärand on kantud ka UNESCO esindusnimekirja. Saun pole kunagi lihtsalt saun, vaid püha traditsioon ning tervise ja vaimu kandja!

Täna on küll kasutusel igasugu erinevaid sauna tüüpe, millest levinuim Soome saun, aga ka auru-, aroomi-, infrapuna- ja soolasaunad on väga populaarsed. Siiski leidub kõigi nende kõrval ka vähestes kohtades suitsusaunu. Inimesed vajavad pidevalt vaheldust ja nädalalõpp Lõuna-Eesti privaatsete metsade vahel väikese järve kaldal koos suitsusaunaga puhkemajas kõlab kohati juba nagu reis eksootilisele maale. Kas pole nii? Täitsa uhke oleks esmaspäeval töökaaslastele rääkida, et käisin nädalavahetusel suitsusaunas. Tekitaks kindlasti elevust, sest sellist kogemust just iga päev ei saa.  

Suitsusaunasid on tänapäeval vähe praktilistel põhjustel. Esiteks on suitsusauna ehitamine väga keeruline ning nõuab spetsiifilisi oskusi ja teadmisi. Teiseks on suitsusaunatamise ettevalmistuse aeg väga pikk ning saunakogemus täiesti teistsugune kui harjunud oleme, mille käigus võib ka tahmaseks saada. Aga nagu ikka, muutub ajas kõik, ka meie soovid. Samuti on suitsusauna ehitamise tehnoloogia arenenud ning välja on mõeldud efektiivsemaid lahendusi, et suitsusauna kogemust mugavamaks muuta.  

Mis on suitsusaun ja miks see on kasulik?

Suitsusaun on tänapäevaste saunade eelkäija. Suitsusaunal puudub korsten, leegid soojendavad kerisekive otse ja suits tõuseb nende vahelt leiliruumi. Enne sauna minemist tuulutatakse saunaruum suitsust spetsiaalsete avade ja akna kaudu. Suitsusaunas istub inimene mingil määral ikkagi suitsu sees ja on pärast ka veidi tahmane, mis on tegelikult isegi omamoodi lõbus.

Suitsusaun on tervisele väga kasulik, sest temperatuur ei ole liiga kõrge, kuskil 60-70 kraadi. Spetsiifiline suits aitab hingamisteid avada ning on baktereid ja allergiaid vähendava toimega. Mõõduka kuumuse ja piisava niiskusega saun on ka üleüldiselt tervistav, puhastab keha üleliigsetest toksiinidest, lõõgastab ja mõjub ergutavalt vereringele, eriti kui veel kasevihaga hoogu juurde anda. Samuti on saun alati mõnus koht, kus pere ja sõpradega aega veeta.

Suitsusauna ehitus eeldab teadmisi. Maha põlemise oht!

Nii nagu iga sauna ehitusega, on ka suitsusaunal kindlad ehituslikud eripärad ja nõuded, mida peab teada, et saunaehitus õigesti välja tuleks.

Käsitöö palkmajade ja sealhulgas suitsusaunade ehitaja Vipson Projekti juht Taavi Tuvike soovitab kindlasti võimalusel enne ehitama asumist spetsialistidega konsulteerida, sest palgist ehitatud suitsusaun võib iga väiksemagi vale liigutuse korral ülikergesti põlema minna. Tuleohutuse reeglid on siin olulisemad, kui kuskil mujal.

Taavi tuletab naljatades meelde rahva ütlust, mille kohaselt on kahte tüüpi suitsusaunu: need, mis on veel saunad ja need, mis on juba maha põlenud!

Tuleohutus ennekõike: 4 nüanssi, mida jälgida

Suitsusaunad lähevad peaaegu alati põlema sellepärast, et pole järgitud tuleohutusnõudeid suitsusauna spetsiifikale vastavalt.

1. Tulekaitse ehituslahendus. Oluline on jälgida küttekeha kaugust seintest ja laest. Lagi ja sein kindlustatakse tuletõkkeplaadiga ehk tehakse nn põrkelagi enne laematerjali, mis ei lähe kuumaks, võtab soojuse enda peale ja kaitseb laematerjali süttimast. Säde suitsusaunas on kerge tekkima, seepärast pole see naljaasi.

2. Uste ja akende kõrgus. Uste ja akende kõrgusega reguleeritakse, et ving tuppa ei tuleks. See ei tähenda aga traditsioonilist madalat onnikest, mida me kõik ette kujutame. See oli vanasti nii praktilisuse eesmärgil ja madalad uksed tuleohutuse pärast. Ehitades peab teadma, et uksed oleksid madalamad tuletõkke eesmärgil ja et ving kergesti teistesse ruumidesse ei pääseks. Uste ja akende kõrgus on oluline seepärast, et nende kaudu lastakse leiliruumi hapnikku. Alla tekib kiht, kus suitsu ei ole. Kui uks on liiga kõrge, läheb ilma suitsuta front kõrgemaks. Samas, kui ruum saab jälle liiga palju hapnikku, võib see põlema minna. Seepärast peavad suitsusauna uksed olema madalamad ja aknad väikesed ning kõrgus mitte lähemal kui 330 mm laest. Suitsu sees ei ole hapnikku ja see takistab põlengu teket.  

3. Kütmine. Kütmise juures on oluline mitte sauna üle kütta. See võib vähese harjutamise korral kergesti juhtuda, tähtis on õigel ajal jaole saada. Põledes tekivad tagid ja kui tagi tükk puidu sisse läheb, võib see kergelt süttida. Samuti ei panda koldesse liiga palju puid korraga. Nii ei saa tulekolle piisavalt hapnikku ega põle korralikult, mis omakorda tekitab lisatagisid. Puid tuleks lihtsalt tihedamalt juurde lisada ja vähem korraga, et põlemine oleks puhas ja ühtlane. Suitsusauna kütmine eeldab pidevat kohalolekut ja valvet.

4. Kerise suurus. Leilruumi suurus määrab, milline on õige mahuarvestusega keris. Selle ehitab tavaliselt valmis pottsepp vastavalt kvalifitseeritud spetsialisti poolt koostatud arvutustele. Suitsusauna kerisele sobivad suuremad kivid, mida suurem kivide hulk, seda mahedam ja pehmem saab olema ka leil. Oluline on ka kivide kuju ja tüüp ning õige tuulutus.
Suitsusaun köetakse tavaliselt soojaks ühe pika üles kütmisega, see kestab umbes 3-4 tundi. Suured kerisekivid talletavad soojuse, mis kestab pikalt.

Suitsusauna kerisele sobivad suuremad kivid, mida suurem kivide hulk, seda mahedam ja pehmem saab olema ka leil. Foto: Tiku Puhkemaja suitsusauna leiliruum
Suitsusauna kerisele sobivad suuremad kivid, mida suurem kivide hulk, seda mahedam ja pehmem saab olema ka leil. Foto: Tiku Puhkemaja suitsusauna leiliruum

Innovatsioon suitsusaunade ehituses: väljast kütmine ja puhkeruum koos saunaga

Suitsusauna ehituses on küll kindlad paika loksunud traditsioonid ja reeglid, aga ikka on võimalik asju nutikamalt ja paremini teha. Hea näide sellest on Vipson Projekti poolt ehitatud suitsusaun Võrumaal, mis pälvis ka Eesti Tehasemajad 2023 väikemajade kategoorias eriauhinna ideaalse sulandumise eest keskkonda ja innovaatilise kütmislahenduse eest. Männipalgist kauni kiltkivi katusega hoone puhul ei tule selle pealegi, et tegemist on suitsusaunaga. Küttelahenduse uuendusena on lisatud väljast kütmise võimalus, tänu millele ei pea enam suitsu sisse ronima. Oskuslikule suitsu välja juhtimise süsteem hoiab ka eesruumi suitsuvabana. See nutikas idee oli kliendi erisoov, mille teostasid insener ja ehitaja.

Küttelahenduse uuendusena on suitsusaunale lisatud väljast kütmise võimalus, tänu millele ei pea enam suitsu sisse ronima. Oskuslikult tehtud suitsu välja juhtimise süsteem hoiab ka eesruumi suitsuvabana. Maja suurus: 35 m2. Sauna leiliruum 4,6*3,1. Valmimisaasta: 2022
Küttelahenduse uuendusena on suitsusaunale lisatud väljast kütmise võimalus, tänu millele ei pea enam suitsu sisse ronima. Oskuslikult tehtud suitsu välja juhtimise süsteem hoiab ka eesruumi suitsuvabana. Maja suurus: 35 m2. Sauna leiliruum 4,6*3,1. Valmimisaasta: 2022

Galerii: Kiltkivikatusega käsitöö palkmaja-suitsusaun Võrumaal. Eesti Tehasemajad 2023 konkursi eripreemia „Parim käsitöö palkmaja“.

Auhinna pälvis ka Vipson Projekti ehitatud suitsusaun 2020. aastal. Siis toodi esile nutikalt ehitatud suitsusaun-puhkemaja lahendust, kus eesruumiga puhkemaja oli suitsusaunaga kokku ehitatud. Selline suitsusaun-puhkemaja sobib ka ööbimiseks.

Tavaliselt ei ehitata suitsusauna ja puhkemaja kokku, aga kui järgida ohutusnõudeid ja osata ehitada, on kõik võimalik, miks ka mitte! Suitsusauna maja ei pea olema ainult pesemise funktsiooniga.
Tavaliselt ei ehitata suitsusauna ja puhkemaja kokku, aga kui järgida ohutusnõudeid ja osata ehitada, on kõik võimalik, miks ka mitte! Suitsusauna maja ei pea olema ainult pesemise funktsiooniga.

Galerii: Parim väikeehitis 2020 - suitsusaun Lõuna-Eestis, Vipson Projekt OÜ

A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)

 

Logo - VIPSON PROJEKT OÜ palkmajade tootmine
Jeedasküla küla, Vastseliina, 65212 Võru vald, Võrumaa
+372 520 8041

Vipson Projektil on pikaajaline palkmajade (elumajad, saunamajad, lehtlad) tootmise ja paigalduse kogemus. CE-sertifitseeritud. Elumajad, saunamajad, lehtlad.

Saunum Pro Experience kerised võimaldavad luua 5-ühes spaa lahenduse

Saunum Pro Experience on uuenduslik keris-saunakliimaseade, mis on mõeldud intensiivsema kasutusega leiliruumide jaoks. Kerisel on suur kivimaht ja patenteeritud õhusegamise süsteem.

Elektri hind sunnib ka sauna ehituseks ökonoomsemaid lahendusi leidma

Kõige rohkem energiat kasutab hea saunakogemuse võimaldamiseks keris, seepärast tuleks alustada selle õigest valikust. Eelistada tasub äpiga juhitavat.

Kerise valimine väikesauna: Miks eelistada elektrikerist CORE?

Kummutame müüdi, et elektrikerise leil on terav ja kuiv. Leili kvaliteedi määrab kerisekivide kogus, tüüp ja kuju.

Sauna ehitamine korteri vannituppa

Tänu kaasaegsetele tehnoloogilistele võimalustele ja materjalidele on sauna ehitamine võimalik peaaegu igasse ruumi ja kohta, ka väikese korteri vannituppa.

Saunamaja ehitamine - lähtu vajadusest mitte ehitusloa taotlusnormist

Nii suure kui väikese saunamaja puhul on vajalik esitada samasugune dokumentatsioon (ehitusluba vs ehitusteatis). Saunamaja joonis on oluline!

Kanditud siseseintega ümarpalksaun - unikaalne ja praktiline lahendus

Vipsoni palksaunad on väljastpoolt nagu kõik teised traditsioonilised ümarpalkmajad, aga seestpoolt hoopis sirgete ehk kanditud seintega.

Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine

Eesti projekteerimise sektoris on märgata olulist trendi: üha enam projekteerijaid otsib paindlikumat ja rahuldust pakkuvamat tööviisi, pöördudes vabakutselise töö poole.

Arco Vara aastakasum kujunes oodatust oluliselt kõrgemaks

Eriti tulemuslik oli Arco Vara jaoks just eelmise aasta viimane kvartal, kus arendaja tütarettevõttel Arco Tarcil õnnestus ennetähtaegselt lõpetada oma esimene objekt, Kodulahe kvartali Rannakalda etapp.

Pottsepa nõuanded ahju või kamina valimiseks ja õigeks kütmiseks

Ahju ehitus algab kolde tüübi valikust. Kõige efektiivsem ja keskkonnasäästlikum kolde tüüp hetkel tavakasutaja jaoks on pilukolle.

Merko alustab Rae vallas uue elukvartali ehitust

Merko Ehitus kontsernis kinnisvara arendamisega tegelev Merko Kodud alustab Jüri alevikus Õielehe elukvartali ehitust.

Ladu6 pakub kvaliteetset puidu immutusteenust

Puidu immutusteenuse hind sõltub töödeldava puidu kogusest, kuid keskmiselt on see umbes 7,50 €/m2 töötlemise eest, lisaks väljakutsumise tasud (0,40 €/km).

Väikemaja puidust välisuksed ja puitaknad - hea kvaliteet ja hind!

LADU6 väikemaja puidust välisuksed ja puitaknad on kõrge kvaliteedi ja hea soojapidavusega Puitukse hind al. 199€. Uudistoode - topeltuksed!

Tarnekriisis alanud Arco Vara arendus sai valmis kvartali jagu enne tähtaega

Elukondliku kinnisvara arendaja Arco Vara ehituse peatöövõtuga tegelev tütarettevõtte Arco Tarc lõpetas Kodulahe kvartali Rannakalda arenduse projekti vaatamata muutlikule turuolukorrale ennetähtaegselt.

Bauroc kivimajade ehitamise koolitus

Koolituse sisu hõlmab bauroc toodete tutvustust koduehitamiseks ning koduehituse erinevaid etappe Jämerä kivimajade näitel. Üle Eesti 25.01-14.03.2024.

Vana rooma arhitektuur: rikka ajalooga linn

Rooma arhitektid ja insenerid olid tuntud oma uuenduslikkuse poolest, eriti seoses ehitusmaterjalide ja -tehnikatega. Nende panus arhitektuuri on hindamatu!

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Miks valida vaheseinte ehitamiseks just bauroc element?

Bauroc ELEMENT vaheseinaplaadid on võrreldes alternatiivsete plokkidega oluliselt suuremate mõõtmetega, mis tagab märkimisväärselt kiirema seina ladumise ja kulu on vaid 4,17 tk/m².

Kivikatused pakuvad püsivat ilu ja suurepärast vastupidavust

Traditsiooniliselt kaetakse viilkatused keraamiliste kivide ja kiltkiviga, kuid nüüdseks on lisandunud ka betoonist ja kiudtsemendist katusekivid.

Interjöör kui lugu: Miks on oluline siduda inimesed ja ruum?

Dez Studio sisearhitekti Nadezda Kornilova sõnul eeldab iga sisekujundusprojekt lugu ehk kontseptsiooni. Lugu seob inimesed ja interjööri.

Kodu remondieelne kontroll - koostame remonditööde nimistu ja eelarve

Planeerid kodus remonditöid? Siis sattusid lugema just õiget artiklit! Ehituskaitse Büroo pakub uue teenusena kodu remondieelset kontrolli.

Merko Lahekalda kvartalis algas uute korterite müük

Merko jätkab Kadrioru ja Pirita vahel Maarjamäe looduskaunil kõrgendikul Lahekalda elukvartali ehitamist. Järgmisena valmib Paekalda 21 eluhoone, mille 54 korterit on nüüd müügis.

Profilpas duširuumi kaldeliistud: efektiivsed äravoolu kaldeserva tegemiseks

Profilpasi kaldeliist on disainitud selleks, et võimalikult lihtsate töövõtetega ja kuluefektiivselt luua puhas, esteetiline ja täpne äravoolu kaldeserv.

Mikrotsement – innovatsioon kaasaegses ehituses

Mikrotsementi saab kasutada nii uute hoonete ehitamisel kui ka renoveerimisel, nii märgades kui ka kuivades ruumides.

Põhjamaine lihtsus: Elegantne tekstuuride mäng uuseramu interjööris

Noore pere kodu looduskaunis kohas Lõuna-Eestis, kus erilise tähelepanu all oli meeleolu loovate valgustuslahenduste väljatöötamine.

Helsingis avatakse jaanuaris Soome esimene Radisson RED hotell

Radisson RED Helsinki avatakse modernistlikus uushoones, mille projekteeris kuulus Soome arhitektuurifirma Anttinen Oiva Arkkitehdit.

Dekoratiivne ja vastupidav: lubi marmoriino ahju ja kamina viimistluses

Lubi marmoriino suurepärane taluvus nii kõrge temperatuuri kui ka niiskuse suhtes teeb selle ideaalse lahenduse just kaminate, ahjude, soemüüride ja korstnajalgade viimistluseks.

5 ideed nutikaks renoveerimiseks

Avatud planeering on kodu renoveerimisel ja disainimisel üks tõhusamaid ja populaarsemaid lähenemisviise.

Välisvoodrilaud jääb, vaid trendid muutuvad ajas!

Lisaks naturaalsele kuusepuidule on head ja Eesti kliimas end väga hästi tõestanud ka termotöödeldud puidust välisvoodrilauad.

E-sisustus ehitab eksootilisest puidust terrasse, mis kestavad aastakümneid

Eksootilisest puidust kvaliteetterrass - IPE. Vaata galeriid valminud terrassidest.

Päikesepaneelide isepuhastussüsteem tagab suurema tootluse

Nano vahenditega töödeldud päikesepaneelid pinnale ei kinnitu mustuseosakesed enam nii tugevalt ja suuremate vihmasadude korral puhastuvad praktiliselt ise, toimib päikesepaneelide isepuhastussüsteem.

Ehitisregistri arendus tõotab lubade kiiremat menetlust

Wenture ja Finestmedia asuvad ellu viima ehitisregistri järgmist arendusetappi, mille tulemusena muutub ehitus- ja kasutuslubade menetlemine senisest märkimisväärselt kiiremaks.

Uus-Veerennis alustas tööd uuenduslik lasteaed

Kalli-kalli Uus-Veerenni lasteaia majas on neli hoiurühma pere pisematele ja viis lasteaiarühma.

Puitkäsitöö firmakingitusena: tooted, kus kokku saavad naturaalne ilu ja kasutusmugavus

Puitkäsitöö firmakingitusena sobib nii neile, kes väärtustavad traditsioone, kui ka sellele, kes hindab kaasaegsemat elustiili.

Bonava ehitab Uus-Mustamäele 44 uut korterit

Bonava Eesti alustas Uus-Mustamäe elurajoonis aadressile Aiandi 14 valmiva 44 korteriga B-energiaklassi maja ehitust.

Galerii: 2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Mis on seina sees? Ekspert selgitab

Kas oled kunagi naela seina lüües mõelnud, et mis seal teisel pool on ja ega puurides äkki mõnd olulist kommunikatsiooni ei taba?

Pelletiküte: mugavuse ja hinna suhe on liiga hea, et seda mitte kaaluda

Pelletikeskuse eesmärk on pakkuda optimaalset küttesüsteemi, mis suudaks pelletites peituvast energiast võimalikult palju ning võimalikult väikese vaevaga kätte saada.

Bauroci tuletõkkepaneelidel on esmaklassilised tulepüsivusnäitajad

bauroc poorbetoon on mittepõlev materjal, mis talub eriti hästi kõrge temperatuuri mõju mitmeid tunde. bauroc poorbetoon kuulub tuletundlikkusklassi A1.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Puumarketi terrassimaterjalide valik ja võimalused

Puumarketi valikus on erinevate profiilide ja pikkustega immutatud okaspuidust, naturaalsest lehisest, termotöödeldud ja hooldusvaba komposiitmaterjalist terrassilauad.

Merko rajab Sõpruse puiestee ja Tihase tänava nurgale äripindadega eluhoone

Kristiine linnaosas aadressile Sõpruse pst 26//28 rajatavas Tihase arendusprojektis valmib kahest viiekorruselisest hooneosast koosnev elu- ja ärihoone, mis saab koduks 46-le perele ja kolmele väikeärile.

Tahad uut kodu osta, aga ei tea, kust alustada või millele tähelepanu pöörata?

Kui sa pole päris kindel, millist kodu soetama asud ning kas see asub uuemas või vanemas majas, siis küsi pankadelt ka seda infot, kas neil on ehitise vanusest tulenevalt erinevad laenutingimused.

Galerii: Kevadiselt värske ja ajatult moodne perekodu

Stuudio 88 sisearhitekt Ljudmilla Funika-Müüri loodud kaunis sisearhitektuurne lahendus. Lisaks nõuanded ja nipid ise sisustajale!

Kesktolmuimeja süsteem on taas tegemas võidukäiku, aga nüüd koos robotiga

Miks paigaldada koju kesktolmuimeja süsteem? Kesktolmuimeja süsteemiga koristamisel ei jää ainsatki tolmuosakest samasse ruumi lendlema.

Hoiusüsteem Smartlift - luksuliku kodu kohustuslik mugavuslahendus

Smartlift hoiusüsteem on kompaktne versioon maakelder-veinikedrist.

Ehituseksperdi nõuanne: Lamekatuse remont ja renoveerimine

Eestis ehitatakse ja renoveeritakse ca 1 miljon ruutmeetrit lamekatust aastas. Parematel aastatel on see number ilmselt märgatavalt suurem.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

Looduskivi ühendab praktilisuse, vastupidavuse ja unikaalse esteetilisuse

Looduskivide valimine sisekujundusprojektidesse ja müük.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaarest moodul terrassilauad on väga vastupidavad, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, lihtne paigaldus, mõistlik hind. Puitlaudise hind on 105-115 eur/m2.

Lehisepuidust saab tugeva ja ilmastikukindla terrassi, fassaadi ja piirdeaia

Lehist peetakse üheks vastupidavaimaks puuliigiks, kuna ta on looduslikult ehk töötlemata kujul sama vastupidav kui sügavimmutatud materjal.

Pea iga teine kinnisvaraostja usub, et soetab kodu kogu eluks

YIT Eesti värske uuringu kohaselt loodavad eestimaalased kinnisvara ostes, et uus elupind jääb neid terveks eluks teenima – tervelt 45% vastanutest.

Milline jahutus- ja küttesüsteem tagab kontoripinnal olulise energiasäästu?

Maaküttelahendusena on kasutusel vertikaalsed suletud energiapuurkaevud vundamendi põhja all. Selliseid auke lubatakse puurida ka tiheasustusega aladele.

Geopoliitiline olukord loob eeldused ehitustööstuse ettevõtetele jätkusuutlikumaks muutumiseks

Jätkusuutlikkuse seisukohalt saab kõige täielikuma pildi sellest, kui palju CO2 emissioone hoonete ehitamise tulemusena tekib, viies läbi kõigi protsesside ja ressursside analüüsi.

Fassaad: Kiudtsement- vs puitvoodrilaud, kumb on odavam?

Kui mõni aasta oli kiudtsementvoodrilaud palju kallim kui puidu voodrilaud, siis tänavu seda enam teha ei saa. Hetkel on kiudtsementvoodrilaua m2 hind al. 31,95 €/m2 ja samaväärse puitvoodrilaua m2 hind keskmiselt 33 €/m2.

Tavaline veepump või puurkaevupump: kumba eelistada ja miks?

Saadaval on 2 tüüpi: tavaline veepump (veeautomaat) ja puurkaevupump. Kuidas valida veepumpa? Alusta pumba graafikuga tutvumisest.

Uuring: kodu kehva planeeringu üle kurdab iga kolmas eestimaalane

YIT müügijuhi sõnul tahetakse kõige sagedamini muuta korteri elektri- ja valguslahendust, näiteks pistikupesade ja lülitite asukohta ja nende arvu.

Päikesepaneelide paigaldamine katusele

Käesolev artikkel keskendub lamekatusele. Lamekatusele saab päiksepaneele paigaldada sisuliselt kogu katuse pinnale.

Palkmaja suuri ehitusvigu ei andesta! Energiatõhus ja niiskuskindel palkmaja

Energiatõhusa ja niiskuskindla käistöö palkmaja ehitamine ja hooldamine. Mida silmas pidada ja kontrollida?

Kas kodu uues majas on energiasäästlikum?

2020. aasta algusest on uute hoonete energiatõhususe miinimumnõudeks A-klassi hoone ehk liginullenergia hoone. Oluliselt rekonstrueeritavad hooned aga peavad saavutama C-klassi.

Bauroci valikus uued Silroc silikaatplokid ja -tellised

Silroc silikaatplokkide peamine kasutuskoht on hoonete välisseinad ja helikindlad vaheseinad. Tänu plokkide suurele tihedusele on seina heliisolatsiooninäitajad esmaklassilised.

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Unidrain seab vannitoa renntrappidele uue standardi

Unidrain renntrapp (duširenn) teeb ehitamise lihtsamaks, parandab ka ehituse kvaliteeti ja ka väljanägemist!

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube