Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

2021-04-27
Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?


Mõnusad kevadilmad on saabumas, mis tähendab ka tärkavat loodust ja aias palju rohelist muru. Sellegipoolest vajab kena rohuplats ka palju hoolitsust - seega kui soovid saavutada oma naabrist ilusama välimusega hoolitsetud aeda, siis tasub meeles pidada järgnevaid nippe ja nõuandeid.

Väeta 4 korda aastas

Jah, lugesid seda õigesti. Tõsi, paljude aiaomanike arvates piisab lopsaka muru jaoks ühest väetamisest kevadel. Tegelikult tuleb seda teha aasta jooksul mitu korda, kasutades selleks hooajale ja piirkonnale sobivat väetist. Küll aga pea meeles, et kevadel ei tohiks väetada enne, kui lumi on täielikult ära sulanud ning muld tahkeks muutunud. Kindlasti tuleb tähelepanu pöörata ka väetise pakendil olevale kasutusjuhendile, sest olemas on nii lühiajalisi, pikaajalisi ning ka vastavalt aastaajale mõeldud väetisi.

Niida õigel ajal

Teiseks ilusa muru saavutamise saladuseks on see, et olenevalt millal ja kuidas niita, võib muru välimus tohutult muutuda. Sea niiduki kõrgus maapinnast kasvava rohutüübi jaoks kõige kõrgemale. Lase murul kasvada piisavalt kõrgeks enne kui seda niitma hakkad - nii julgustad murul looma endale alla sügavama juurestiku, samal ajal varjutades mulda, mis aitab umbrohu seemneid tärkamisest eemal hoida. Samuti on oluline niita piisavalt sageli ning kunagi ei tohiks eemaldada korraga rohkem kui 1/3 rohutera kõrgusest ning kindlasti tasub seda teha siis, kui muru on kuiv. Pikem muru annab murutaimedele rohkem varju, mis aitab pinnases hoida niiskust, minna juurtel sügavamale ja aitab omakorda murul paremini kasvada. Lõpuks loo oma niitmise mustritesse variatsiooni, nii et ei tekiks samale murule korduvalt sama raja niitmist.

Kasta muru korralikult

Ehkki võib olla ahvatlev muru iga päev kiiresti kasta, siis tegelikkuses parem plaan on teha seda rohkem aga harvemini. See viis julgustab juuri kasvama sügavalt mulda, mis tugevdab omakorda muru ja aitab sellel põuaperioodil ellu jääda. Kui muru on hakanud veidi hallikas välja nägema, on aeg kasta. Selleks käivita vihmuti või aiaprits, kuni muld on veidi kleepuv kuid muru ei oleks üleliia kastud, et see ei tilguks. Samuti väärib märkimist, et muru vajab kevadel ja hilissügisel vähem vett kui suvel. Kevadel pead võib-olla kastma ainult üks kord nädalas, suvel aga 3 korda nädalas. Muidugi, kui ilmatingimuste järgi on olnud pikad vihmased päevad, pole sel päeval vaja kasta.

Jäta niide koristamata

Muru niitmisel tekib paratamatult palju niidet. Kuigi võib esmapilgul tunduda, et seda pole vaja ära korjata, siis tegelikkuses aitab niide väetada omakorda muru, andes sellele toitaineid ja vähendades niiskusvajadust. Kui sulle siiski niide ei meeldi, on üks nutikas nipp korjata see kokku, panna hõredakoelisesse kotti ning asetada see vette. Nädala pärast saad kasta selle toitainerikka veega muru.

Kasuta kvaliteetseid muruseemneid

Öeldakse, et  sa saad selle, mille eest maksad. See kehtib kindlasti ka muruseemnete puhul. Kui kasutad tippklassi muruseemet, siis saad alati kindel olla, et see tärkab kiiresti ja tagab ühtlase katvuse. Kvaliteetsed seemned aitavad  neelata 2x rohkem vett kui tavaline seeme, aitab alustada ühtlast muru kasvu ja kaitseb muru haiguste eest. Muruprofessionaalid teavad, et muru istutamine kõrgema taseme muruseemnetega võimaldab sul saavutada paksema muru, nii et seda on ka lihtsam hoida lopsaka ja täidlasena.


Vabane umbrohust

Õigesti hooldatud muru on parim moodus umbrohuga võitlemiseks, mis röövivad kultuurtaimede eest toitaineid ning hakkavad neid lausa välja tõrjuma. Selleks kasuta kas spetsiaalseid kemikaale, mis on küll tõhus valik, kuid eelistada tasub eelkõige keemiavabasid vahendeid. Näiteks on oluline alati umbrohi ära rohida enne, kui tülikas taim jõuab seemnesse minna. Varakevadel on soovituslik umbrohu pinnad katta peenravaiba, multšikanga või kilega - valguseta ei saa ükski taim kasvada ning hävineb. Tugeva juurestikuga kasvavad taimed tuleb pideva rohimisega ära väsitada. Peenramaal planeeri taimede vahele võimalikult vähe vaba mullapinda, kuhu muidu võiks umbrohi tekkida - see tähendab, et taimed või multš võiks katta kogu pinna.

Kasuta mugavaid tööriistu

Lisaks kõigele eelnevale, aitab ilusat muru saavutada õiged vahendid. Näiteks on tänapäeval võimalik valida nii elektriliste kui ka akuga muruniidukite ja murutraktorite vahel. Bensiinil töötavad masinad on sageli võimekamad, kuid maksimaalse mugavuse tagab siiski akuga murutraktor ja -niiduk. Vajadusel on abiks ka puulõhkumismasinad, mis aitavad vabaneda puudest, mis jäävad ilusa muruplatsi saavutamiseks ette. Lisaks on see ka igati praktiline lahendus siis, kui kodu kütteks on vaja puid. Kindlasti ära unusta ka murutrimmereid, mis aitavad ligi pääseda keerulistesse kohtadesse ning on alati kauni muru saladuseks. Kui oled otsimas endale sobivat seadet oma aeda, tasub tutvuda valikuga veebipoes Kaup24 - kaubanduskeskus internetis, kust leiad alati mitmekülgse valiku ning soodsad hinnad.

Nüüd, kui need saladused on avaldatud, on Sul võimalus hankida isetegemise eelarvega ilusa välimusega muru ja tead, mis veel sellega kaasneb? Uhkustamise õigus nii, et isegi naaber on kade.

A: Kaup24.ee

 

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas muru talvekahjusid likvideerida ja sammalt tõrjuda?

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks.

Millega ja kuidas kasta aeda?

Käsitsi kastmiseks on vaja voolikut, liitmikke ning kastmispüstolit. Voolikuvalikul tuleb arvestada lisaks voolikukvaliteedile ka vooliku läbimõõduga.

Muru ei tohiks niita liiga lühikeseks

Kaunis roheline muruvaip on saavutatav vaid rutiinse hoolitsusega. Siit 10 nõuannet.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, juubeliks või surfiranda?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Erinevad võimalused veemõnude nautimiseks aias

Milline aiabassein osta? Neid on erinevaid - täispuhutavad basseinid, täispuhutava äärega basseinid, karkassiga basseinid.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Kauaõitsev lillepeenar kuival ja tuulisel kasvukohal - uued näidisplaanid!

Uus. Põhjalik õpetus. Püsilillepeenar. LAE ALLA istutusplaan ja taimede nimekiri koos kogustega. Modernse aia kujundamine.

Soome elamumess 2021 Lohjas 9.7.-8.8.2021

Messilt saavad ideid nii elamuehitajad, arhitektid, sisekujundajad ja aiaplaneerijad.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas saada muru samblavabaks?

Sambla tõrjeks tuleb likvideerida tema tekkepõhjused. Ainult väljakraapimine sambla levikut ei piira. Kui põhjust ei likvideerita, ilmub sammal kohe tagasi.

Baltimaade suurim kodu- ja aianduskeskus Gardest tärkab

Sellel aastal leiab Gardestist tõelised lilleväljad. Valikust üle 40 erineva sordi rododendroneid, aed- ja puithortensiad

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv käimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv kuivkäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Mida peab teadma looduskivi väli- või sisetingimustesse valides?

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Aia- ja terrassimööbli hooldamise ABC

Kuidas hooldata välimööblit vastavalt materjalile? Puidust, metallist, tiikpuust, plastikust ja pehme mööbel.

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

ELKE Mööblis lai valik välimööblit ja -aksessuaare

Ideed õue puhkeala, terrassi ja rõdu sisustamiseks!

Suvelilleampel: kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke ampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Biolani Kasvukott - pane tomatid, kurgid ja melonid rõdule kasvama

Biolani Kasvukott on looduslik aluspinnamuld tomati, kurgi, paprika, herneste, salati, peedi, meloni ja suvelillede kasvatamiseks.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Mida kõike maitsvat saab valmistada tandoori ahjus?

Tandoori ahjud toovad toidulauale indiapärased maitsed, mida siiani võis kohata vaid spetsiaalsetes restoranides. RETSEPTID - naan, iidne pitsa, tandoori kana...

Nõuandeid seemnete külvamiseks

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaare moodulparketil on palju plusse - väga vastupidav, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, ülilihtne paigaldus, mõistlik hind.

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Püsilillepeenra näidisplaan

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Klaasitud terrass ja nutikas kasvuhoone teevad aiaelu mugavaks

Gampre terrassiklaasid ja varikatus annavad õues olemise aega juurde ja nutikas kasvuhoone, toimetab ise ning kasvatab saagikust.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Miks rakendada feng shui bagua tsoonide plaani aiakujunduses?

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Multš on asendamatu abimees umbrohu tõrjes

Multšimine ei ole mitte üksnes tõhus umbrohu tõrjumise ja taimede loodusliku väetamise viis, vaid ka maa harimise ja kompostimise aeglasem moodu­s.

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasuks panna Siberi lehis.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Kuidas valida kasvuhoonet?

Kasvuhoone valimisel tasuks kõigepealt läbi mõelda, mida soovite seal kasvatada ja kui palju – sellest sõltub suurus.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, laudade vahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Kakumäel valminud IPE puitterrass on hooldusvaba ja pika eaga

IPE ehk Lõuna-Ameerika lehtpuu on mõeldud ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi eelistavale inimesele.

Rooside multšimine

Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut.

Millal on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kõige vastupidavam.

Varjutaimede rikkalik maailm

Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.

Looduskivide paigaldamise õpetus

Looduskivide paigaldus. Õpetus isetegijale.

Hillar Nassar soovitab koduaeda madalkirsipuu kasvama panna

Madalkirsipuud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise, peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust.

Nõuanded puude ja põõsaste istutamiseks

Valida aias istikule sobivat kohta jälgi päikese liikumist. Vali koht kuhu päike peale paistab.

Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida?

Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas teha plaan aiakujunduseks ise või tellida spetsialistilt.

Tee ise: keemiavabad väetised koduste vahenditega

Parim valik keskkonnale, tervisele, rahakotile ja taimedele on isevalmistatud orgaaniline väetis.

Ruumisäästlikud vertikaalsed peenrad maha, seintele ja nurka

Kastmissüsteemiga lillepotid rõdule, terrassile ja aeda.

Meie kliimas ideaalsed - puitplastkomposiidist terrassiplaadid

Et terrassi või rõdupindu huvitavaks ja hooldusvabaks muuta, võib mõelda Onewood puitplastkomposiitmaterjalist moodulpõranda peale.

Hekk paneb aia piiri paika: heki planeerimine ja istutamine

Kuidas aru saada, kas heki istutamine on vajalik? Milline hekk istutada?

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad välja.

Kastmissüsteemiga taimepotid

Vertikaalne miniaed ehk kastmissüsteemiga lille- ja taimepotid võimaldavad äärmiselt ruumisäästlikku ja hooldusvaba taimekasvatust.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube