Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Light + Building valgustite mess: innovatsioon tehnoloogias ja mitmekesised disainitrendid

Kaasatud ekspert: Aarne Sulev Evelin Donner
Light + Building valgustite mess - dekoratiivvalgustid

Energiasäästlikkus ja intelligentsed lahendused on märksõnad, mis iseloomustavad valgustite tulevikku. Need olid ka oktoobris Frankfurdis toimunud juhtiva valgustite messi Light + Building 2022 peamised teemad.

Digitehnoloogia saab järjest suurema osakaalu koduvalgustuse planeerimisel ja see tähendab, et traditsioonilised valguslahendused nihkuvad vähehaaval tahaplaanile.

Innovatsiooni uuemad tuuled puudutavad peamiselt valgusallikaid ja nendega seotud kontrollereid, mis lubavad reguleerida valguse võimsust, intensiivsust, värvitemperatuuri ja muud. Valgustite ühendamine targaks terviksüsteemiks ning selle süsteemi mugav juhtimine nutiseadme abil on muutumas üha levinumaks.

Meie suureks rõõmuks ei dikteeri tehnoloogiline innovatsioon valgustite välisilmet ja disainitrendid on mitmekesisemad kui kunagi varem. Toome välja mõned domineerivamad suunad, mis Light + Building messi dekoratiivvalgustite osakonnas silma jäid.

Uudsed siinivalgustid

Siinid ja nende võimalused muutuvad järjest paindlikumaks. Siin ei ole lihtsalt metallkarkass, millele kinnitada suundvalgustid. Valgustitootjad pakuvad järjest kompaktsemaid ja lihtsamini paigaldatavaid lahendusi magnetsiinidele ning siinile paigutatavate valgustitüüpide valik on muutunud laiemaks.

Siinidele saab paigaldada ka dekoratiivsemaid lampe, isegi kergemaid rippvalgusteid. Sisuliselt saab siinidel ära lahendada kogu interjööri valgustuse. Uuemad tehnoloogiad võimaldavad eri tüüpi valgusteid omavahel gruppidesse jaotada, reguleerida valgustite värvitemperatuuri ja valgustugevust.

Siinivalgustid @Light24.ee
Siinivalgustid @Light24.ee

Lineaarsed valgustid

Lisaks siini- ja profiilivalgustitele, mida sageli eelistatakse just nende võimaluse pärast jaotada valgus pikkadele lineaarsetele pindadele, hakkas silma ka valmiskujul lineaarseid valgusteid.  Pikad valgusjooned võivad olla nii vertikaalsed kui horisontaalsed. Lineaarsed vertikaalsed valgustid tihedalt üksteise kõrvale reastatult loovad tõeliselt efektsed valgusesaared.

Sellised lahendused sobivad näiteks banketisaali aga miks mitte ka kodusesse söögituppa. Meie arvame, et mõõdukas ekstravagantsus söögitoa valgustuses loob külluslikku ja suursugususe tunde ning pidulikud eined on veelgi nauditavamad.

Lineaarsed valgustid @Light24.ee
Lineaarsed valgustid @Light24.ee

Lihtne geomeetria

Geomeetriliste joonte kasutamine valgustitel ei ole iseenesest midagi uut. Omavahel kombineeritud erineva läbimõõduga ruudud, ristkülikud või ringid sobituvad väga eriilmelistesse interjööridesse ning mõjuvad tasakaalustavalt.

Geomeetrilistel joontel baseeruvate valgustite valgusallikaks on enamasti LED ribad, mis tagavad ühtlase hajutatud valguse ning sobivad seetõttu hästi üldvalgustuseks. Eriti atraktiivsed on geomeetrilised rippvalgustid, mis muudavad interjööri vertikaalselt ruumilisemaks.

Ramko joonepõhised geomeetrilised seina ja rippvalgustid @Light24.ee
Ramko joonepõhised geomeetrilised seina ja rippvalgustid @Light24.ee

Ramko Cleoni geomeetrilised valgustid @Light24.ee
Ramko Cleoni geomeetrilised valgustid @Light24.ee

Art deco

Selles ranguse ja geomeetria ülekaalus hakkas silma, et luksuslikum versioon geomeetriliste joontega valgustitest meenutab 1920. aastatele omast art déco elegantsi.

Päris mitmetes näituseboksides võis kohata üksikuid valgusteid või ka terveid kollektsioone, mis olid inspireeritud sajanditagusest kõrgklassi interjöörist, lihtsalt värskemal ja rafineeritumal kujul. Silma rõõmustasid glamuursed materjalid, sihvakad vormid, vertikaalsed jooned ja loomulikult kullaläige.

Art Deco BOHO Arhitectura valgustid @Light24.ee
Art Deco BOHO Arhitectura valgustid @Light24.ee

Õhulised valguskuulid

Keraja kujuga valgusmullid (light bubbles) on jätkuvalt IN ning seda tüüpi valgustid nüüd veelgi pilkupüüdvamad. Tagasihoidlikud piimvalgest või suitsusest klaasist valguskuulid paiknevad suuremate gruppidena eri tasanditel ning tekitavad mulje õhku paisatud seebimullidest.

Cleoni rippvalgustid (valguskerad) @Light24.ee
Cleoni rippvalgustid (valguskerad) @Light24.ee

Väiksemate mullide kõrvale on ilmunud suuremad ja efektsemad läbipaistvad valguskuulid, kus Edisoni hõõglampi meenutavad industriaalse maiguga valgusallikad saavad võimaluse särada.  

Õhulised ja hapra välimuse klaaskuulid on sageli kombineeritud raskepäraste materjalide ning kontrastse värvilahendusega. Kõige sagedamini jäi silma mustast metallist konstruktsioonidel paiknevaid valguskuule aga leidus ka glamuursemaid kulla või vase toonis raame.

Pehmed värvitoonid

Klassikaliste valgustite puhul jäid silma pehmed, nn pestud värvitoonid – kahvatud roosad, rohelised ja sinised.  Vormid ja materjalid rõhutavad veelgi pehmust ning loovad ruumis hubase üldmulje. Seda tüüpi valgustid mõjuvad rahustavalt ning sobivad eriti hästi ruumi, mille põhifunktsioon on puhkus ja lõõgastumine.

Pehmed, pastelsed värvilaigud annavad vajaliku aktsendi näiteks maalähedastes toonides interjöörile või toovad esile julgema ja tumedama viimistlusega pinnad. Näitusepindadel olidki need pehmetes toonides valgustid paigutatud julgelt tumedatesse interjööridesse ning tulemus oli pilkupüüdev ja efektne.

Pastelsed värvilaigud saab tekitada ka valguse endaga kui kasutada valgusallikaid, mis seda võimaldavad.

Pastellsed värvitoonid @Light24.ee
Pastellsed värvitoonid @Light24.ee

Ökoloogilised materjalid

Loodussäästlike ja naturaalsete materjalide kasutamine valgustite disainis on nüüd segu innovatsioonist ja leidlikkusest. Klassikaliste ja ajatute lambivarjude kõrvale on ilmunud näiteks trendikad biomaterjalidest 3D prinditud uudsed vormid ja tekstuurid, mis annab võimaluse jääda looduslähedaseks ka nendel, kes eelistavad klassikale midagi erilisemat ja pilkupüüdvamat.

Siiski pole kusagile kadunud ka rotangist või vitstest punutud valgustid - läbi punutise kumav valgus annab ruumile eksootilise ilme, on hubane ja lõõgastav.

Naturaalsed materjalid @Light24.ee
Naturaalsed materjalid @Light24.ee

Valgustid on interjööri väga oluline osa ja trendist tähtsam on kindlasti see, kuidas valgusti ruumis mõjub ja millist ülesannet see täidab. Mistahes ruumi planeerimisel võiks valguslahenduse osa läbi mõelda juba päris algusjärgus, et vältida hilisemaid ümbertegemisi.

Mitmed valgusarvutuste programmid võimaldavad väga täpselt ära määrata, milline peaks olema valguse suund, intensiivsus ja tonaalsus erineva funktsiooniga ruumi aladel. Kui need aspektid on paigas, siis on ka sobivate valgustite valimine oluliselt lihtsam ja hea uudis on, et valik on suur.

Autorid: Aarne Sulev ja Evelin Donner, Light24.ee
 

Logo - Valgustikaubamaja LIGHT24 epood ja projektimüük
Pärnu mnt 146, 11317 Tallinn, Harjumaa
+372 518 4133

Light24 on õige valik kõigile, kelle päevakorras on valgustid ja lambid. Valikus on üle 100 000 erineva valgusti ja lambi. Parimad hinnad, kiired tarned.

Valgustite trendid aastal 2024

2024. aasta toob kaasa uued tuuled sisekujunduses, mis omakorda mõjutab seda, kuidas ruume valgustada.

Eksperdid: elektriautode laadija rajamise kohustus ootab ka vanemaid hooneid

Elektriautode kasutamise soodustamiseks näeb seadus ette kohustuse paigaldada teatud hoonete juurde autode laadimiseks vajalik taristu.

Eluhoone korras elektrisüsteem aitab ära hoida tõsiseid õnnetusi

Enamikku elektrist tingitud tulekahjudest saab ära hoida hoone elektripaigaldist õigeaegselt hooldades ja vajadusel uuendades.

Isiklikust elektriauto laadimispunktist kortermajas on saamas uus normaalsus

Enefit ja Arco Vara pakuvad elektriauto omanikele võimalust oma isiklikul parkimiskohal Enefit Volti laadimisteenust kasutada.

Sisustuse projektimüük – asendamatu mugavuslahendus suurprojektides

Olgu tegu siis kinnisvara näidiskorterite sisustamise, üürikorterite haldamisega seotud sisustamise, sisearhitekti suurprojektide, haridusasutuse mööbli planeerimise või hoopis kodu ja suvemaja sisustamisega. Sisustuse projektimüük võib olla hädavajalik mugavuslahendus

Sisekujunduslik gurmee: šokolaadi, kohvi ja piima maagiline ühendus

Sisekujunduse maailm on nagu suur gurmeeõhtusöök - täis maitserikkaid nüansse ja peenekoelisi tekstuure, mis loovad unikaalse elamuse.

Kuidas panna kodune interjöör enda kasuks tööle? Sisearhitekt jagab ideid.

Kuidas aga tagada, et kodune keskkond oleks meeldiv ja kooskõlas meie olemusega? Kuidas luua jätkusuutlik ja kaasahaarav interjöör? Miks on oluline järgida ka trende?

Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine

Eesti projekteerimise sektoris on märgata olulist trendi: üha enam projekteerijaid otsib paindlikumat ja rahuldust pakkuvamat tööviisi, pöördudes vabakutselise töö poole.

Sisearhitekt Ingrid Kuuli jagab ülevaadet 2024. aasta sisustustrendidest

Sisearhitekt Ingrid Kuuli sõnul on 2024. aasta peamine sisekujundustrend loodust imiteerides luua ruumi positiivset energiat ja head aurat.

Trendivärv interjööris: koobaltsinine

Sisustustrendide maailm on mõnusalt kirju – seda ka värvitoonide osas. Värvidest on jätkuvalt moes pastelsed toonid, kuid palju on esindatud ka julgemaid värve.

Laadige oma telefoni vaid USB-pistikupesast

Vajadus tasuta USB-pistikute arvu järele kasvab pidevalt ning veelgi olulisem on nende lihtne kättesaadavus.

Spetsialist selgitab, mida teha, et elektroonika või auto laadimine ei põhjustaks tulekahju

Telefonide või muude väikeste elektroonikaseadmete ohutumaks laadimiseks soovitab ekspert paigaldada USB-pistikupesad.

Interjöör kui lugu: Miks on oluline siduda inimesed ja ruum?

Dez Studio sisearhitekti Nadezda Kornilova sõnul eeldab iga sisekujundusprojekt lugu ehk kontseptsiooni. Lugu seob inimesed ja interjööri.

Põhjamaine lihtsus: Elegantne tekstuuride mäng uuseramu interjööris

Noore pere kodu looduskaunis kohas Lõuna-Eestis, kus erilise tähelepanu all oli meeleolu loovate valgustuslahenduste väljatöötamine.

Galerii: M Stuudio uus kujundus jutustab tegevuse lugu

M Stuudio meigisalong on hea näide, kuidas detailidele keskendumisega saab luua interjööri, mis ei ole ainult funktsionaalne ja kaunis, vaid räägib ka oma loo.

LED siinivalgustid kodus: suurepärased üld- ja fookusvalguseks

LED siinivalgustid on suurepärased fookusvalguseks, et rõhutada konkreetseid kunstiteoseid ja arhitektuurseid detaile. Neid on 3 tüüpi valgusomadustega.

Interjöör loftilike elementide ja “apelsini meeleoluga”

Tallinnas asuva värskelt valminud väikese kahetoalise korteri sisustamise protsess Wax Designi sisekujundaja Tatiana Bobchinskaya jaoks polnud päris tavaline.

Ehitisregistri arendus tõotab lubade kiiremat menetlust

Wenture ja Finestmedia asuvad ellu viima ehitisregistri järgmist arendusetappi, mille tulemusena muutub ehitus- ja kasutuslubade menetlemine senisest märkimisväärselt kiiremaks.

Põranda- ja laualambid kui pilgupüüdjad

Nõuanne kodu valgustamiseks. Lisaks üldisele lae- ja seinavalgusele pakuvad kodukujunduses põnevaid võimalusi põranda- ja laualambid.

Kuidas värskendada aastaid tagasi kujundatud luksuskorter?

Kerge interjööri värskenduskuur professionaalse sisearhitekti abiga toob koju uue hingamise ja annab võimaluse uueks alguseks. Muutusi ei tohiks karta.

Rippvalgusti Croissant - 4Roomi uudistoode 2023

4Roomi Croissanti rippvalgustite suured mõõtmed teevad neist sobiva valiku avaratesse ja kõrgete lagedega ruumides, kus vajatakse efektset ja unikaalset aktsenti.

Galerii: Kevadiselt värske ja ajatult moodne perekodu

Stuudio 88 sisearhitekt Ljudmilla Funika-Müüri loodud kaunis sisearhitektuurne lahendus. Lisaks nõuanded ja nipid ise sisustajale!

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Tehisintellekti abil ühte võrku liidetud seadmed lubavad seninägemata mugavust

Aasta suurimal tarbijaelektroonika messil CES tutvustati tavapäraselt palju huvitavaid innovatsioone. Samsungi muude uuenduste kõrval oli ehk olulisemateks tehisintellektil põhinevad lahendused, mis liidavad kõik seni tutvustatud nutikad seadmed ühtsesse võrgustikku.

Palazzo Interiors tõi Ruukki Pärnu kontori uude ajastusse

Palazzo sisekujundajad said ülesandeks luua kogu Pärnu Ruukki kontoripinnale täiesti uus sisekujunduse kontseptsioon.

Valgustid: kuidas valida elutuppa see õige?

Elutuppa valgustite valimine sõltub väga palju ruumi suurusest ja sellest, kas elutuba on eraldi või köögiga koos.

Noore ja aktiivse pere julgete valikutega kodu

Sisekujundaja Tatiana Bobchinskaya kujundatud köögi värvilahendus oli algselt valitud rahulik ja vaoshoitud, kuid pere soovis värvi juurde lisada.

Elektri hind sunnib ka sauna ehituseks ökonoomsemaid lahendusi leidma

Kõige rohkem energiat kasutab hea saunakogemuse võimaldamiseks keris, seepärast tuleks alustada selle õigest valikust. Eelistada tasub äpiga juhitavat.

Lastetoa sisustamise 5 nippi

Lastetuba sisustades tuleks lähtuda lapse pikkusest. Väiksemate laste puhul tasub vältida maast laeni riiuleid või siis panna olulised esemed madalamale.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Unikaalne lauakesega seina- ja põrandavalgusti SAXO

4ROOMi kaks ühes meeleolu- ja lugemisvalgusti SAXO muudab eriliseks väike lauake. Metalljalg ja lauake saadaval 13-s ja kangaskuppel 40-s erinevas toonis.

Kuidas valida interjööri stiiliga sobivad lülitid ja pistikupesad?

Nõuandeid, kuidas lüliteid ja pistikupesasid valida ja miks eelistada tuntud tootjate kvaliteettooteid, jagab Silmani Elektri turundusjuht Kaire Amelin.

Elustiilipood AEG & RUUM Sisustus: eristuv valik ja head hinnad

Elustiilipoe valikus on moodne mööbel (diivanid, voodid, toolid, söögilauad, kummutid), valgustid, portselan, vannitoatarbed, sisustusaksessuaarid jpm.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Lastetoa üldvalgustust planeerides lähtu kaudvalguse põhimõttest

Lastetoa üldvalgustuse saavutamiseks lähtu kaudvalguse põhimõttest, kus vajalik valgustase saavutatakse pindadelt peegelduva valgusega.

Suvemaja Võsul - harmoonia loob keskkonnaga arvestamine

Sisekujundaja Ulvi Raudsiku ülesandeks oli maja sisearhitektuurse lahenduse välisega kokku sidumine. Omapärane puitfassaad sobib rannaküla olustikuga.

4Room - Sinu rätsep valgustite maailmas!

Kombineeri valgusti endale ise! Kodumaine valgustitootja 4Room pakub paindlikku lähenemist valgustite valmistamisel ning võimalust luua just Teie vajadustele vastav unikaalne valgustilahendus.

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Skyline Plaza merevaatega korteri sisekujundus loob lendamise tunde

4-toalisesse merevaatega korteri sisekujunduse loomiseks said Wax Design sisekujundajad inspiratsiooni korteri asukohast Skyline Plaza nimelises majas.

Painutatud puidust valgustid uBent - ainulaadne Eesti käsitöö

Unikaalsed painutatud puidust õuna, kõrvitsa ja kevadlille kujulised käsitöövalgustid valmivad uBenti disaineri Viljo Naaritsa käe all.

Kasutusloa dokumentatsiooni tegemine võiks alata ehituse algjärgus

Kasutusloa taotlemiseks on vaja esitada mitmeid dokumente, millest osad on väga spetsiifiliselt seotud geodeesia ehk maa mõõdistamise valdkonnaga.

Valgustid: kuidas valida koju see õige?

Elutoa, söögitoa, magamistoa ja kodukontori valgustamise ideed.

Vannitoa valgustamine: 5 viga, mida tasuks vältida!

Vannitoa valgustamisel jägi, et ei oleks liiga vähe valgusteid, valesid lampe, ebapraktilisi lülitite asukohtasi, valede valgustite kombineerimist vannitoa värvusega...

Galerii: Uus ruumiplaneering on lahendatud praktilisust silmas pidades

Üks pealtnäha lihtne eramu läbis põhjaliku muudatuse ruumiplaneeringu osas.

Desinfitseerimiskarp ja -lamp bakterite ja viiruste hävitamiseks

Desinfitseerimiskarp on mõeldud väikeste esemete, nagu telefonid ehted, sularaha puhastuseks, sh. koroonaviiruse, hallituse, seente vastu.

Videokoosoleku kiiret ja mugavat ülesseadmist võimaldab ClickShare

Ruumi paigaldataks eraldi kaamera, mikrofon ja ekraan, mida juhitakse ühe keskse seadme abil, mis pannakse LCD ekraani taha. Laual on ainult juhtnupud.

Decorest Disain - isikupärane valik siseviimistluseks

Karniisid, dekoorid, liistud, dekoorpaneelid, tapeedid, valgustid, dekoratiivvärvid, kangad, looduskivid.

Erilahendustega LED siinivalgustid Eesti tootjalt ForteLED

ForteLED toodab kvaliteetseid siinivalgusteid, mis on integreeritud LED mooduliga GU10 pesale. Nõuanded kodu kaubanduspindade valgustamiseks!

Kuidas muuta avar eramu mugavaks peret toetavaks koduks?

Kodu kujundamine on inimese jaoks üks olulisemaid ülesandeid elus. Täiuslik tulemus sünnib pererahva ja sisekujundaja vahelisest usalduslikust koostööst.

Kodukontori sisustamine: 7 ideed

Kodus töötamine on paljudele meist harjumuseks saanud. Kogenud kontoritoodete müüja ELKE Mööbel pakub välja 7 ideed, kuidas kodukontor mugavamaks muuta ja seal töötamisest maksimum võtta.

Taimelamp - vajalik abivahend meie kliimas

Ajal kui päevad on lühikesed ja päikesevalgust napib, on hea taimedele anda lisavalgust taimevalgustiga.

Valguse värvitemperatuur on inimese kehale suure mõjuga

Valgustemperatuuri mõõdetakse Kelvinites. Mida kõrgem on selle näitaja number, seda erksama ja külmema valgusega tegu on.

Targa maja lahendused liidavad hoone erinevad süsteemid ühtseks tervikuks

Nutikodu lahenduse juures saab peaaegu kõiki koduseid seadmed (küte, valgus, valve, pesumasin, küpsetusahi, kardinad) panna ennast ise juhtima.

Köögitehnika tehnovõrkude planeerimist alusta elamuprojekti algfaasis

Köögi planeerimine tähendab palju enamat kui uus mööbel ja tehnika paigaldu. Kõik algab köögi tehnovõrkude planeerimisest.

Vannitoa valgustusvõimalused panevad kumama vanni ääre ja prill-laua

Kuna valgusel on suur mõju inimese meeleolule ja enesetundele, siis aitavad just vannitoas õdusat meeleolu luua erinevad põnevad valguslahendused.

Galerii: moodne kodu Pärnu jõe kaldal

Sisearhitektide nägemuse kohaselt sai maja üldine värvigamma valdavalt rahulik ning siduvaks teemaks naturaalne tamm ja õrnad hallid toonid.

Kodukontori valgustamine

Kodustes tingimustes sujub töö kõige paremini siis, kui kontori jaoks on olemas omaette ruum. Tavalised koduvalgustid kontoriruumi ei sobi.

Berker Generation R lülitid ja pistikupesad - tippdisain taskukohase hinnaga

Generation R. seeria pistikupesad ja lülitid on maailma tipptase nii disaini, insenerilahenduste kui innovaatilisuse osas. Hinda alates 15,72 €!

Telia büroohoone rajamisel lähtuti kõige uusimatest trendidest

Telia uus büroohoone üllatab igal sammul nii arhitektuuri, põneva sisekujunduse, kaasaegsete töötamisvõimaluste ja tehnoloogiliste lahendustega.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube