Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Päevaliiliad on vapustavad õitsejad

Päevaliiliad on vapustavad õitsejad

Päevaliilia perekonnas on umbes 15 liiki, mis on looduslikult levinud Kesk-Euroopast kuni Hiina ja Jaapanini. Nad on lühikese mugulja risoomi ja lihakate juurtega püsikud. Lehed on juurmised, pikad, lineaalsed ja püstised, ning moodustavad tiheda dekoratiivse puhmiku. Õied suured, kollased või oranžid, sortidel ka valged, roosad, punased, lillad või pruunid. Päevaliiliad on vähenõudlikud kasvutingimuste suhtes. Nad on pikaealised ja talvekindlad.

Päevaliiliad kasvavad hästi nii päikse käes kui ka varjus, nii toitainerikkal kui ka kehval mullal. Uuemad suureõielised sordid vajavad rikkalikuks õitsemiseks päikselist kasvukohta ning toitainete- ja huumusrikast parasniisket mulda. Kui muld on taime jaoks kehv, siis on ka õisi vähem. Üldiselt on päevaliiliad taimed, mis näitavad oma tegelikku ilu esimest korda alles 3- 4 aastase puhmana.

Tee nii! Vapustavalt ilusa tulemuse saamiseks istuta päevaliilate hulka lursslilli, kipslilli ning erinevaid aedmonardasid.

Hollandis läbiviidud päevaliiliate katses võrreldi sortide õierikkust kolmandal kasvu- aastal. Neli sorti suutsid ühe suve jooksul anda enam kui 500 õit ühe taime kohta! ’Custard Candy’ kolme-aastane taim andis 18 õievart kokku 504 õiega, ’Daring Deception’ 26 õievart kokku 598 õiega ja ’Fooled Me’ 23 õievart 529 õiega. Täiesti enneolematut õitsemist näitas aga 2006.aastal Hollandis aretatud sort ’Entrapment’ – 26 õievart astronoomilise 832 õiega! Kõik 500-õielised päevaliiliad on 40-50cm kõrged ja sortide üksikõied on 11-12cm läbimõõduga. Võrdlusena olgu toodud, et keskmiselt andsid päevaliiliad katses alla 200 õie taime kohta.  Näiteks ’Stella de Oro’ andis samas katses 297 õit.

Teks ja foto: Hansaplant, 2009

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google