Nõuanded, trendid ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Püsilillepeenra näidisplaan

2020-09-09
Püsilillepeenra plaaniga on hea algust teha suvelõpus. Miks?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale, justkui lillepeenarde rajamine ja planeerimine oleks ainult kevadine teema, on hea püsilillepeenra plaani koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Nagu iga asjaga, nõuab kauni ja püsivalt õitseva lillepeenra loomine ettevalmistavaid teadmisi. Millised lilled omavahel sobivad? Kuidas tagada püsiv õitemeri? Millised taimed ja millise kasvukohaga sobivad? Kui suur peaks üldse olema piisavalt efektne peenar? Need on küsimused, millele enne peenra rajamist tuleks vastused leida.

Kogenud aiakujundaja Maria Palusalu, kes on peenrakoosluste loomisele spetsialiseerunud, soovitab sellise kaua õitseva püsilillepeenra rajamise ideid hakata koguma just eelneval suvel või isegi varem.  Suve teisel poolel on võimalik jälgida püsikuid täissuuruses. Tasub ringi vaadata nii linnaruumis kui uudistada teiste aedu.

Esimese asjana pole isegi oluline, kas nad veel õitsevad või mitte, aga nii saab kaardistada, milliseks erinevad taimed kasvavad ja järeldada, millised kõnetavad ja milline tonaalsus kõige rohkem meeldib. Huvitavad on ka peale õitsemist püsti jäävad õisikud ja südasuvel-sügisel esilekerkivad küpsed kollased, hallid, pruunid ja mustad toonid.

Vaatluse tulemusel tekib tavaliselt üsna täpne visioon oma tulevasest peenrast ja selle taimekooslusest. Seejärel tuleb natuke uurimistööd teha, mis taimedega on tegemist ja milliseid kasvutingimusi nad vajavad. Kui plaan paigas, on oluline teada, et neid potis kasvanud taimi, mis külma ei karda, võib istutada nii kaua kuni maa on sula. Paljasjuursete külmaõrnade taimede istutusaeg jäägu kevadesse, kuna sügisel ei saa kindel olla, kas nad ka juurduda jõuavad, et talvele vastu pidada.

Peenra suurus

Peenra suuruse kohta kehtib ütlus, et mida suurem peenar, seda uhkem tulemus. Kõik väiksemad  peenrad nõuavad palju tööd, muudavad aia rahutuks ja loodetud lopsakat tulemust võibki ootama jääda. Peenra laius võiks olla minimaalselt 2 meetrit, parem isegi laiem ja pikkus siis proportsionaalselt vähemalt 5-6 meetrit. Pigem olgu aias üks suurem ja efektne peenar, kui mitu väikest.

Peenrasse valitakse taimed välja gruppidena

Nii huvitav, kui see ka ei ole, moodustavad ühe lillepeenra taimed omamoodi hierarhia.
Juhtpüsikud
on sellised taimed, mis väga pikalt õitsevad ja on dekoratiivsed isegi peale seda. Õisi ei ole vaja ära noppida ja lehestik püsib kaua efektne.
Lisaks juhtpüsikutele kasutatakse peenral varasuviseid, suviseid ja sügisesi õitsejaid, mis tagavad pideva õitemere ja annavad peenrale õitsemise aspekti erineval aastaajal.
Täidet antakse peenrasse täitepüsikutega. Need on pikalt ilusad, madalamad ja tavaliselt väikeseõielised või lehtdekoratiivsed taimed. Täitepüsikud pannakse peenras paika eelviimasena ehk enne sibullilli, mis jäävad alati viimaseks.
Sellise ülesehituse puhul näeb peenar alati kaunis välja. Taimenimekirja gruppidesse jaotatud püsikutega saad endale alla laadida siit

Kui tegemist on juba olemasoleva peenraga, siis on samuti sügis sobiv aeg, mil peenras väikseid korrektuure teha või näiteks pojenge või flokse jagada ja ümber istutada.

Sügisest istutamist ei peaks kartma, sest kevadel lükkab näiteks tulpide õitsemine tihtipeale istutusaega nagunii edasi. Kuidas? Väga lihtsalt - kui kevadlilled täies õies on, ei raatsi ju ka peenart üles kaevama hakata. Seega päris ideaalset aega peenra korrastamiseks ei leiagi.

Järgnevalt inspiratsiooniks 5 erinevat püsivalt õitsevat püsilillepeenrakooslust, mis on moodustatud omavahel hästi sobivatest taimedest. Kevadised sibullilled on sellistel peenardel püsilillede vahel ja annavad õitsemise juba varakevadel.

Peenra näidisplaan nr 1

Peenra asukoht – päikseline kasvukoht, parasniiske muld.

Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).
Lisaks on peenras punane siilikübar (soovituslik grupi suurus 7-15 taime), mis ei ole väga suurekasvuline ega võta väga suur pinda, aedmonarda (soovituslik grupi suurus 3-5 taime) ja astilbe, mis on küll suvine õitseja, aga ka pärast seda väga dekoratiivne. Aedmonarda vajab iga 2-4 aasta järel jagamist, vastasel korral kaotab oma võimsuse ja läheb välja. Ideaalsed täitepüsikud on faaseni naistenõges (soovituslik grupi suurus 3-5 taime) ja madal sügisaster esireas (3 taime) kui perfektne värvilaik sügisesse.

Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).
Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).

Peenra näidisplaan nr 2 (suve lõpus)

Peenra asukoht – päikseline kasvukoht, parasniiske muld.

Juhtpüsikud: virgiinia männasmailane,  sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.

PS!  Kõiki kuivanud õisikuid ja õitsenud püsililli ja taimi ei pea kohe ära lõikama, pigem tasub jälgida, milline on välimus peale õitsemist, kas taim hoiab vormi või viskab varred pikali. Kui on valitud õiged taimed, ei pea neid maha lõikama ja nad on ka sügisel ilusad. Pildil on ära õitsenud ahtalehine põdrakanep, mis on alles jäetud ja väga dekoratiivne. Ka aflatuni lauk annab pärast õitsemist huvitavat struktuuri.

Paljud dekoratiivsed laugud saavad varakult lehtede kaudu oma toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste püsikute vahele, mis kolletumist varjavad. Sügisheleenium on samuti peale õitsemist ilus, mustad nupukesed ei kuku pikali ja on ilusad vaadata. Aedmonarda jäetakse sügisel lõikamata kaunistamaks talvist peenart, nii suureneb ka taime külmakindlus. Suureõielisel naistenõgesel jäävad püsti kenad seemnekandjad. Päris taga on näha õitsenud ja väga dekoratiivset virginia männasmailast. 

Juhtpüsikud on virgiinia männasmailane,  sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.
Juhtpüsikud on virgiinia männasmailane, sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.


Laugud saavad varakult lehtede kaudu toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste tihedakasvuliste puhmaste vahele, mis kolletumist varjavad.
Laugud saavad varakult lehtede kaudu toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste tihedakasvuliste puhmaste vahele, mis kolletumist varjavad.

Peenra näidisplaan nr 3

Peenra asukoht – poolvarjuline kasvukoht, parasniiske vett läbilaskev muld.

Juhtpüsikud: aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.
Selles peenras on esindatud ka kõrreline päideroog. See kõrreline läheb üsna ruttu risoomidega edasi ehk pole just kõige lihtsam valik, aga tulemus on alati väga dekoratiivne. Katab hästi suurt piiritletud ala. Kõrreliste valikul on hea otsustada nende kasuks, kes vajavad vähe hoolt (ei paljune kiiresti, ei vaja tihti uuendamist, oleksid külmakindlad).

Juhtpüsikud on aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.
Juhtpüsikud on aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.

Peenra näidisplaan nr 4

Peenra asukoht - poolvarjuline parasniiske kasvukoht.

Juhtpüsikud: virginia männasmailane ja aed-leeklill. Siin on näha kordustena madal sügisaster (veel ei õitse), et saavutada ühtset tulemust. Istutusi on alati lihtsam hooldada, kui taimed on omavahel kokku kasvanud ehk õige istutusvahega. Nii ei pääse seal üheaastased umbrohud võimule. Istutuskaugus sõltub taime kasvu suurusest ja laiusest ehk kui kiiresti ta mingi suuruse saavutab. Pikaealised püsikud nagu virginia männasmailane, pojeng ja floksid vajavad vahet 80cm kuni 1,2m sõltuvalt taime sordist. Näiteks pojenge on väga erineva suurusega.

Tihti tasub ka tugineda kogemusele oma aias kasvavate taimedega, mitte uskuda ainult seda, mis sildil kirjas. Taimed kasv võib siiski varieeruda, sõltudes nii kasvukohast kui hooldusest.

Juhtpüsikud on virginia männasmailane ja aed-leeklill.
Juhtpüsikud on virginia männasmailane ja aed-leeklill.

Peenra näidisplaan nr 5

Peenra asukoht – päikseline parasniiske kasvukoht.
Suuremas peenras sobib kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.

Kui on soov kasutada peenras puid, peab arvestama, et nii 5 kui 10 aasta pärast valgustingimused peenras muutuvad. Seepärast tuleks sinna alguses valida valguslembesed taimed ja hiljem, valgustingimuste muutudes, istutus ümber kujundada. Teine võimalus on valida juba alguses taimed, mis kohanevad kõigis tingimustes. Hortensia põõsas on samuti aja jooksul kasvanud ja osad taimed ruumita jätnud. Sellisel juhul oleks mõistlik istutada põõsa ümber varju taluvad taimed, mis pinda kataksid.

Varasuvine ilus õitseja on aediiris (esireas). Sobib hästi teiste püsikute taha, sest iirise lehed kolletuvad kiiresti ja nii jäävad nad teiste taimede taha peitu. Tegelikult on neid taimi veel (harilik murtud süda, pojengid jne), mida oleks parem lisada peenrasse koos teiste taimedega, sest taimed on lühikest aega efektsed. Koos teistega ei paista see välja. Nii saame oluliselt ilusama ja kauakestvama tulemuse.


Peenras sobib alati kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.
Peenras sobib alati kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.


Kokkuvõtteks peitub püsivalt õitseva püsilillepeenra rajamise võti miksimises ehk erinevatel aegadel õitsevate lillede läbimõeldud koosluse loomises. Ka sibullilli ei maksa unustada, nemadki pakuvad eri aegadel kaunist vaatepilti.

Kui nüüd tekkis lisaks küsimus, et kuidas vanast lillepeenrast uut kujundada ja vana peenra taimi uues peenras ära kasutada, siis osale veebikoolitusel

A: Püsilillepeenra näidisplaan - nüüd on õige aeg alustamiseks! Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. R)
Fotod: Palusalu Aed

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Aiakujundaja Maria Palusalu soovitab püsilillepeenarde rajamist alustada põhjalikust plaanist.

Miks rakendada feng shui bagua tsoonide plaani aiakujunduses?

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Millal on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Milline on parim muld köögivilja- ja püsililleaiale?

Iga aiapidaja ja lillekasvataja teab, kui oluline on, et muld oleks hea.

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

Parim aeg kasvuhoone ostmiseks sooduskontoga on käes!

Kasvuhoone ostmine soodusostukonto on hea lahendus neile, kes soovivad tasuda osamaksetega, mille suuruse ja perioodi saad ise valida.

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Klaasitud terrass ja nutikas kasvuhoone teevad aiaelu mugavaks

Gampre varikatus ja terrassiklaasid annavad õues olemise aega juurde ja nutikas kasvuhoone, toimetab ise ning kasvatab saagikust.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Alusta pinnase ettevalmistusest, tutvu murusortidega, külvamise ABC, Anna seemnetele vett

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnnideedele väga erilisi disainilahendusi.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Aiakujunduse e-kursused

Kas aia kujundamine ja nn hooldusvaba aia loomine iseseisvalt on võimalik?

Multš on asendamatu abimees umbrohu tõrjes. Praegu on hea aeg alustada

Multšimine ei ole mitte üksnes tõhus umbrohu tõrjumise ja taimede loodusliku väetamise viis, vaid ka maa harimise ja kompostimise aeglasem moodu­s.

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasuks panna Siberi lehis.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Kuidas valida kasvuhoonet?

Kasvuhoone valimisel tasuks kõigepealt läbi mõelda, mida soovite seal kasvatada ja kui palju – sellest sõltub suurus.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, laudade vahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Kakumäel valminud IPE puitterrass on hooldusvaba ja pika eaga

IPE ehk Lõuna-Ameerika lehtpuu on mõeldud ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi eelistavale inimesele.

Kodukirja kodukonkursi AASTA KODU ja AED võitjad

Kodukirja peatoimetaja Malle Pajula sõnul on võidukodu innustuseks neile, kes loovad kodu täitsa uuele pinnale.

Püsivate külmade saabudes on õige aeg rooside multšimisega algust teha

Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Hea piirdeaed on eelkõige kvaliteetsest vastupidavast materjalist ning kliendile meeldiva teostusega.

Varjutaimede rikkalik maailm

Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.

Looduskivi RIVERSTONE sobib nii väli- kui sisetingimustesse

Riverstone looduskivi sobib hästi kõnniteede ehtituseks, ujulatesse, maja fassaadidele ja ka siseruumidesse.

Thermory termopuit - innovaatiline kinnitus terrassilaudadele

Thermory PaCS® on inovaatiline kinnitussüsteem, mis on mõeldud kiireks ja hõlpsaks paigaldamiseks.

Loe, kuidas muru talvekahjusid likvideerida ja sammalt tõrjuda

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks.

Mis tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida?

Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas teha plaan aiakujunduseks ise või tellida spetsialistilt.

Tee ise: keemiavabad väetised koduste vahenditega

Parim valik keskkonnale, tervisele, rahakotile ja taimedele on isevalmistatud orgaaniline väetis.

Ruumisäästlikud vertikaalsed peenrad maha, seintele ja nurka

Vertikaalne aiandus on kaasaegseim ja dekoratiivseim taimekasvatus meetod terves maailmas.

Meie kliimas ideaalsed - puitplastkomposiidist terrassiplaadid

Et terrassi või rõdupindu huvitavaks ja hooldusvabaks muuta, võib mõelda Onewood puitplastkomposiitmaterjalist moodulpõranda peale.

Hekk paneb aia piiri paika: heki planeerimine ja istutamine

Kuidas aru saada, kas heki istutamine on vajalik? Milline hekk istutada?

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad välja.

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu tüüpaiast pilgupüüdja

Uute ridaelamute ja paarismajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid. Sellist lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega.

Millega ja kuidas kasta aeda?

Kuidas ja millega kasta muru ja taimi!

Milliseid mureleid ehk maguskirsse koduaeda valida?

Maguskirsid ehk murelid on eestlaste seas aina populaarsemaks muutunud

Väliköök - hoogu koguv trend aias!

Väliköök ei ole juba ammu vaid pelgalt söögitegemise koht, pigem suvine kodu süda, kus toitu valmistatakse ja koos nauditakse.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Kas ka sinul on kasvuhoones, rõdul või terassil taimed, mis vajavad kastmist ning hoolt ja seetõttu ei saa sa kodust eemalolekut endale lubada?

Hästi tehtud puitaed sobib praktiliselt kõikjale

Puitaiad on enimlevinud piirdeaia tüüp Eestis ja tänu kaasaegsetele viimistlusvõimalustele ka suhteliselt vastupidav piirde lahendus.

Oled koduaia valgustamise peale mõelnud?

Varakevadest hilissügiseni on ideaalne aeg koduaia valgustuse peale mõelda.

Aiakujundus feng shui võtmes

Hea emotsiooniga aias on olemas nii muruplats, veesilm, madalamad taimed silmailuks ja kõrgemad vormid turvatunde tekitamiseks.

Kergkruus - abiline sinu aias

Kergkruus on sobilik materjal aiapidajale, kes soovib lihtsate vahenditega värskendada aia ilmet ja tõrjude umbrohtusid multšiga.

Taimede valimisel on oluline suurus ja juurte olukord

Taimede internetist ostmisel peab üsna ettevaatlik olema, sest nii ei saa kunagi kindel olla, kas taim ikka vastab lubatud kirjeldusele.

Sammasõunapuu - hea valik linnaaeda

Sammasõunapuud on hea alternatiiv tavalisele õunapuule, kuna need võtavad aias vähe ruumi.

Ilus koduaed on maja pikendus - kasutage selle võimalusi

Kui juba krunt osta, võiks läbi mõelda aiaplaani, see on ju elukeskkonna laiendus. Aed võimaldab teha neid asju, mida me tavaliselt soojamaa puhkuselt ootame.

Kuidas saavutada köögiviljataimede maksimaalne haiguskindlus?

Kompost mullasegus vähendab olulisel määral kasvustressi.

Aed kui kunstiteos - kiire elutempoga praktilisele inimesele

Kuna aed oli suur murumaa, loodi terve kontseptsioon nullist. Läbi mõeldi taimestik, planeeriti käiguteed ja veesilm, autode katusealune, grillinurk ja mänguala.

Tee ise kompostikast

Siit leiad kompostikasti ehitamise õpetus ja joonised!

Maitsetaimed aknalaual ja aias

Et oma toidulauale uute maitseelamustega särtsu anda, võib julgelt katsetada mitmesuguste maitsetaimede kasvatamist nii aknalaual kui ka peenras.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube