Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

2020-08-03
Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Krundi või mõne muu maa-ala mõõtmisega puutume elus kokku ilmselt mõned üksikud korrad, seepärast on täiesti loogiline, et paljud meist ei tea sellest just palju.

Ometi on mõõdistamine valdkond, kus täpsus loeb ja eriti oluliseks muutub see siis, kui midagi on halvasti. Võtame näiteks valesti mõõdetud krundipiirid, kus juba valmis kujundatud aed osutub hoopiski naabri krundi juurde kuuluvaks ning sellest tuleb peale haljastusse investeerimist hoopiski loobuda.

Selline olukord on uuselamurajoonides üsna lihtne juhtuma, kui naaberkrunt hiljem ostetakse ning sinna korralik mõõtmine tellitakse.

Täppis GPS mõõdistamine on oluline väga paljudes erinevates valdkondades, nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses ning maanteede ja hoonete vajumise mõõdistamisel.

Geodeesiafirma WeW OÜ juht Jaan Vään, kes on geodeesia valdkonnas aktiivselt tegutsenud juba aastast 1992, tunneb valdkonda läbi ja lõhki ning oskab hästi välja tuua põhjused, miks on oluline selliseks täppistööks oma ala professionaalid tellida.

Mõõdistamise protsess

Eraisikud puutuvad enamasti kokku geoaluse ehk maja või krundi plaaniga, mille puhul paarimeetrine eksimus on juba väga suur probleem. Mõõdistamise spetsialistid teevad tööd väga täpsete GPS-seadmetega, mis arvutavad millimeetrise täpsusega.

Selline GPS-seade ühendub paljude kosmoses liikuvate sateliitidega, mille tulemusena saavutatakse vajalik täpsusaste.

Seadmel on vaid üks kitsaskoht, nimelt ei anna see õiget tulemust puude alt mõõtmisel. Siin võetakse appi tahumeeter, mis mõõdab täpselt jällegi maa peal, lähtudes GPS seadmega lageda all võetud lähimast punktist krundil või maa-alal. Kahe mõõdistamise tulemuste kokku liitmisel saavutatakse täpsus, mida rakendatakse ka näiteks väga suurte metsaalade täppismõõtmisel.

Õige seadme kasutamine välistab mõõtmisvead

Kahjuks ei ole kaugeltki mitte kõik GPS seadmed nii täpsed kui geodeesia valdkonna spetsialistidel. GPS seadmeid kasutatakse erinevaid  paljudes valdkondades. Olemas on auto GPS, mobiili GPS ja metsameestel on oma seade.

Paraku on tavapäraste GPS seadmete eksimisraadius 3-5 meetrit, mis aga krundi või metsa mõõdistamisel ei ole aktsepteeritav. Keegi ei taha teadmatusest sellisesse ebameeldivasse olukorda sattuda, kui on ostnud näiteks maja ehituseks krundi, sealt metsa maha võtnud ja mahagi juba müünud ning siis selgub, et kõik polnudki tema maa.

Sama võib juhtuda ka maja paigutusel krundile, kus valedele mõõtmistulemustele tuginedes võime hoone paigutada näiteks trassi suhtes valesti või siis investeerida ekslikult oma aia haljastusse, mis ümbermõõdistamise tulemusena hoopis avaliku ruumi alla kuulub ning kõnnitee rajamiseks eemaldada tuleb.

Selliseid olukordi on palju just vanades elurajoonides, kus lisatrasside ja kõnniteede ehitus algab alles siis, kui paljud majad on juba valmis ning valed mõõtmisandmed selguvad uue detailplaneeringu tellimisel.

Kõiki neid ebameeldivusi on võimalik vältida, kui tellida kindluse mõttes mõõdistamine spetsialistidelt, kellel on olemas just täpselt selleks tööks mõeldud seadmed.
Omavalituste ja riigi tasemel suvalised mõõdistamised enam läbi ei lähe, aga just vanade objektide puhul ja eriti eraisikute vahelistes maa ostu-müügi tehingutes, kus keegi-kunagi-millegagi-midagi mõõtis, tuleb ikka aeg-ajalt vigu välja. 

Geodeetilise võrgu punkti kontrollmõõdistus - nivelleerimistööd
Geodeetilise võrgu punkti kontrollmõõdistus - nivelleerimistööd


Väike gaasitoru teostusmõõdistus Tartumaal
Väike gaasitoru teostusmõõdistus Tartumaal


Geodeesia valdkonna spetsialistid imetlevad jätkuvalt sadu aastaid vanu oskusi, kui ilma igasuguste täppisriistadeta suudeti ehitada näiteks hiiglaslikke kirikud, kus hoone üks nurk on täpselt sümmeetrias teise nurgaga, mõõdetud vaid nn silma järgi. Või siis Egiptuse püramiidid, mille ehitamise saladusi siiani uuritakse. Ilmselt oskasid inimesed siis loodust ennast mõõtmisel kasutada, mida meie kahjuks teha ei oska, nendib Jaan Vään.

Geodeesia valdkonna seadused

Meie lähtume seadustest ja kaasaegsest tehnikast. Tänase seaduse järgi vananeb geoalus 2 aastaga.  Kogu aeg midagi ju muutub, eriti just linnades ja nende lähiümbruses, seega on tähtis, et ka plaane pidevalt uuendatakse.

Mõned aastad tagasi toimusid muudatused ka rahvusvahelistes seadustes, kui kehtestati nn uus Eurokõrgus ehk Amsterdami kõrgus EH2000, mis erineb 19 cm Eesti vanast nn Balti kõrgusest. See tähendab, et vana geoaluse puhul tuleb uuenduse korral kaudselt kõrgusele 17-19 cm juurde. Eesti eripaigus on kõrgus erinev.

Tegelikult ei pea geoalust niisama uuendama, pigem muutub see oluliseks siis, kui midagi on vaja juurde ehitama hakata või soovitakse näiteks krunti või maja müüa. 

Inventariseerimine on abiks suurhoonete halduritele

Geodeesia firmad ei tegele ainult maa mõõdistamisega, nende kompetents laieneb ka muudesse valdkondadesse.

Üks levinum teenus, mida vajavad ka paljude suurte ärihoonete haldusfirmad, haridusasutused ja kinnisvarafirmad on hoonete inventariseerimine, mille käigus mõõdistatakse vastavalt kas kogu hoone, fassaad, ainult siseruumid või mingid hoone osad.

Sellised mõõtmised on vajalikud näiteks hoone rendile andmiseks, renoveerimiseks, mingite remonttööde tellimiseks ja muudeks juhtudeks, kui on vaja täpselt mõõte teada.

Hoone mõõdistustööd Tartus Narva mnt ääres
Hoone mõõdistustööd Tartus Narva mnt ääres


Katuse detailse plaani koostamine renoveerimistöödeks
Katuse detailse plaani koostamine renoveerimistöödeks


Tööstushoone seestpoolt mõõtmine
Tööstushoone seestpoolt mõõtmine


Kõik sellised mõõtmised on vajalikud, sest kogupinnast sõltub ju teenuse lõpphind ja ise kõiki neid mõõte kokku arvutada on väga aeganõudev tegevus. Iga asja jaoks on alati inimesed, kes just seda tööd kõige paremini oskavad ja nii tulevad ka kõige usaldusväärsemad tulemused.

Mõõdistamise abi küsi julgelt WeW OÜ spetsialistidelt!


A: Inkodu.ee (t: k. Viksne; J. R)

Контакт
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google