Nõuanded, trendid ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

2020-08-03
Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Krundi või mõne muu maa-ala mõõtmisega puutume elus kokku ilmselt mõned üksikud korrad, seepärast on täiesti loogiline, et paljud meist ei tea sellest just palju.

Ometi on mõõdistamine valdkond, kus täpsus loeb ja eriti oluliseks muutub see siis, kui midagi on halvasti. Võtame näiteks valesti mõõdetud krundipiirid, kus juba valmis kujundatud aed osutub hoopiski naabri krundi juurde kuuluvaks ning sellest tuleb peale haljastusse investeerimist hoopiski loobuda.

Selline olukord on uuselamurajoonides üsna lihtne juhtuma, kui naaberkrunt hiljem ostetakse ning sinna korralik mõõtmine tellitakse.

Täppis GPS mõõdistamine on oluline väga paljudes erinevates valdkondades, nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses ning maanteede ja hoonete vajumise mõõdistamisel.

Geodeesiafirma WeW on geodeesia valdkonnas aktiivselt tegutsenud juba kaua aastaid. Selle töötajad tunnevad valdkonda läbi ja lõhki ning oskavad hästi välja tuua põhjused, miks on oluline selliseks täppistööks oma ala professionaalid tellida.

Mõõdistamise protsess

Eraisikud puutuvad enamasti kokku geoaluse ehk maja või krundi plaaniga, mille puhul paarimeetrine eksimus on juba väga suur probleem. Mõõdistamise spetsialistid teevad tööd väga täpsete GPS-seadmetega, mis arvutavad millimeetrise täpsusega.

Selline GPS-seade ühendub paljude kosmoses liikuvate sateliitidega, mille tulemusena saavutatakse vajalik täpsusaste.

Seadmel on vaid üks kitsaskoht, nimelt ei anna see õiget tulemust puude alt mõõtmisel. Siin võetakse appi tahumeeter, mis mõõdab täpselt jällegi maa peal, lähtudes GPS seadmega lageda all võetud lähimast punktist krundil või maa-alal. Kahe mõõdistamise tulemuste kokku liitmisel saavutatakse täpsus, mida rakendatakse ka näiteks väga suurte metsaalade täppismõõtmisel.

Õige seadme kasutamine välistab mõõtmisvead

Kahjuks ei ole kaugeltki mitte kõik GPS seadmed nii täpsed kui geodeesia valdkonna spetsialistidel. GPS seadmeid kasutatakse erinevaid  paljudes valdkondades. Olemas on auto GPS, mobiili GPS ja metsameestel on oma seade.

Paraku on tavapäraste GPS seadmete eksimisraadius 3-5 meetrit, mis aga krundi või metsa mõõdistamisel ei ole aktsepteeritav. Keegi ei taha teadmatusest sellisesse ebameeldivasse olukorda sattuda, kui on ostnud näiteks maja ehituseks krundi, sealt metsa maha võtnud ja mahagi juba müünud ning siis selgub, et kõik polnudki tema maa.

Sama võib juhtuda ka maja paigutusel krundile, kus valedele mõõtmistulemustele tuginedes võime hoone paigutada näiteks trassi suhtes valesti või siis investeerida ekslikult oma aia haljastusse, mis ümbermõõdistamise tulemusena hoopis avaliku ruumi alla kuulub ning kõnnitee rajamiseks eemaldada tuleb.

Selliseid olukordi on palju just vanades elurajoonides, kus lisatrasside ja kõnniteede ehitus algab alles siis, kui paljud majad on juba valmis ning valed mõõtmisandmed selguvad uue detailplaneeringu tellimisel.

Kõiki neid ebameeldivusi on võimalik vältida, kui tellida kindluse mõttes mõõdistamine spetsialistidelt, kellel on olemas just täpselt selleks tööks mõeldud seadmed.
Omavalituste ja riigi tasemel suvalised mõõdistamised enam läbi ei lähe, aga just vanade objektide puhul ja eriti eraisikute vahelistes maa ostu-müügi tehingutes, kus keegi-kunagi-millegagi-midagi mõõtis, tuleb ikka aeg-ajalt vigu välja. 

Geodeetilise võrgu punkti kontrollmõõdistus - nivelleerimistööd
Geodeetilise võrgu punkti kontrollmõõdistus - nivelleerimistööd


Väike gaasitoru teostusmõõdistus Tartumaal
Väike gaasitoru teostusmõõdistus Tartumaal

Geodeesia valdkonna seadused

WeW OÜ lähtub seadustest ja kaasaegsest tehnikast. Tänase seaduse järgi vananeb geoalus 2 aastaga.  Kogu aeg midagi ju muutub, eriti just linnades ja nende lähiümbruses, seega on tähtis, et ka plaane pidevalt uuendatakse.

Mõned aastad tagasi toimusid muudatused ka rahvusvahelistes seadustes, kui kehtestati nn uus Eurokõrgus ehk Amsterdami kõrgus EH2000, mis erineb 19 cm Eesti vanast nn Balti kõrgusest. See tähendab, et vana geoaluse puhul tuleb uuenduse korral kaudselt kõrgusele 17-19 cm juurde. Eesti eripaigus on kõrgus erinev.

Üldiselt ei pea geoalust niisama uuendama, pigem muutub see oluliseks siis, kui midagi on vaja juurde ehitama hakata või soovitakse näiteks krunti või maja müüa. 

Inventariseerimine on abiks suurhoonete halduritele

Geodeesiafirmad ei tegele ainult maa mõõdistamisega, nende kompetents laieneb ka muudesse valdkondadesse.

Üks levinum teenus, mida vajavad ka paljude suurte ärihoonete haldusfirmad, haridusasutused ja kinnisvarafirmad on hoonete inventariseerimine, mille käigus mõõdistatakse vastavalt kas kogu hoone, fassaad, ainult siseruumid või mingid hoone osad.

Sellised mõõtmised on vajalikud näiteks hoone rendile andmiseks, renoveerimiseks, mingite remonttööde tellimiseks ja muudeks juhtudeks, kui on vaja täpselt mõõte teada.

Hoone mõõdistustööd Tartus Narva mnt ääres
Hoone mõõdistustööd Tartus Narva mnt ääres


Katuse detailse plaani koostamine renoveerimistöödeks
Katuse detailse plaani koostamine renoveerimistöödeks


Tööstushoone seestpoolt mõõtmine
Tööstushoone seestpoolt mõõtmine


Kõik sellised mõõtmised on vajalikud, sest kogupinnast sõltub ju teenuse lõpphind ja ise kõiki neid mõõte kokku arvutada on väga aeganõudev tegevus. Iga asja jaoks on alati inimesed, kes just seda tööd kõige paremini oskavad ja nii tulevad ka kõige usaldusväärsemad tulemused.

Mõõdistamise abi küsi julgelt WeW OÜ spetsialistidelt!


A: Inkodu.ee (t: k. Viksne; J. R)

Saunamaja ehitamine - lähtu vajadusest mitte ehitusloa taotlusnormist

Nii suure kui väikese saunamaja puhul on vajalik esitada samasugune dokumentatsioon (ehitusluba vs ehitusteatis). Saunamaja joonis on oluline!

Kinnisvara Ostuabi – ehk kinnisvara ostueelne kontroll. Oluline!

Soovid kindlustunnet uue kodu ostul? Kinnisvara Ostuabi saab sind aidata.

Kuidas sisustustrendides teadlikult orienteeruda?

Vajame enda ümber keskkonda, mis toetaks meie unikaalsust. See ongi 2021. aastal sisekujunduse suurim trend!

Bauroc videopodcasti 8-osaline sari: kivimaja ehitamine

Esimese, sarja sissejuhatava osa teemaks olid päris uue kodu erinevad valikud. Teises osas projekteerimisega ja ehitusloa taotlemisega seotud teemade.

Põhuplaat - vastupidav ja suure müratakistusega ehitusmaterjal

Põhuplaat on ökoloogiline ehitusmaterjal, mis on ennekõike tuntutud soojapidavuse ja soojusregulatsiooni poolest.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Kas plastkatus on hea valik meie kliimas?

Kvaliteetne, kerge, kauakestev, sambla tekkimise vaba, ei kolise vihma ja tuule käes, lihtne paigaldada. Garantii 30 aastat!

Ehitusmess EESTI EHITAB ja sisustusmess INTERJÖÖR lükkuvad augustikuusse

Messide „Eesti ehitab 2021“ ja „Interjöör 2021“ asemel toimub 26.- 28. augustil Tallinna ehitus- ja sisustusmess.

Font Barcelona lülitid ja pistikupesad - ajatu disainiklassika

Font Barcelona disainib ja toodab lüliteid ja pistikupesasid, mis ühendavad endas ajatut ilu ja uusimaid tehnoloogiaid.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

Tulekustutussüsteem BONPET kustutab tule ise varajases staadiumis

BONPET tulekustutussüsteem on võimeline ära hoidma tulekahju varases arenguetapis. Ampullid paigaldatakse otse võimalike süüteallikate asukohtadesse.

Tiskre kaubanduskeskuse ehitus jõudis viimasesse etappi

Tiskre kaubanduskeskus toob Harku valda sügisest juurde 4800 m2 värsket poepinda, millest lõviosa hakkab kasutama Prisma Peremarket.

Bauroc seintesse ja lakke kinnitamine on kerge ja lihtne

Kasutama peab õigeid, poorbetooni jaoks ette nähtud kinnitusvahendeid ja vältida tuleb ülekeeramist.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaare moodulparketil on palju plusse - väga vastupidav, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, ülilihtne paigaldus, mõistlik hind.

Bauroc veebipoes saadaval kogu plokkide, plaatide ja tööriistade valik

Veebipoe kaudu on võimalik osta kõiki bauroc tooteid: plokid, vaheseinaplaadid, liimikelgud, käsifrees, alumiiniumvardad jpm

Bauroc kivimaja ei vaja lisasoojustust ja sobib ka allergikutele

Kahe noore unistuste lugu: soovisime, et meie kodu oleks otsekui kindlus, tugev ja püsiv.

Kodu ehitamise lugu

Ühe pere pikaaegsed unistused said teoks ja valmis viilkatuse ning paksude seintega bauroc kivimaja.

Ülemiste City uus rohehoone viib talendid Põhjamaa kargusest troopilisele Bali saarele

Igati rohepealinna vääriline kontseptsioon! Tähelepanu on pööratud töötajate loovust tõstvatele ruumilahendustele. „Olgu selleks sise- ja välisruumi vahelist piiri nihutav suur rõdudega siseaatrium, neljameetrine kosk või interaktiivne mets.

Kivikatus – millest alustada?

Tüüpiliselt arvatakse kivikatus olevat hea valik, ent eeldatakse, et see on kindlasti kallis. Kardetakse ka kivide rasket kaalu ja mõeldakse, et paigaldus on kulukas.

Modernse arhitektuuriga kivimaja - valgusküllane kodu lapsepõlvemaal

Maja ehitus kestis natuke üle poole aasta, suure osa sellest võtsid sisetööd. Esimese korruse müürid kerkisid kõigest 1 nädalaga.

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

3 põhjust, miks lamekatus võib vajada remonti või renoveerimist

Põhjusteks on katuskatte füüsilised vigastused, kehv hüdroisolatsioon ja katuse alasoojustus.

Tartu linn sai mastaapse seinamaalingu võrra rikkamaks

Seinamaalingu inspiratsioon pärineb kunstnik Mall Nukke 1992. aastal valminud joonistusest „Fauni mõtisklused“.

Suur osa Maakri tulevasest pilvelõhkujast Skyon on leidnud üürniku

95 meetri kõrgune efektse arhitektuuriga pilvelõhkuja Skyon ehitamisel on kasutatud mitmeid nutikaid tehnoloogilisi lahendusi, mis aitavad teha sellest jätkusuutliku ja keskkonnasõbraliku hoone. Eriline klaasfassaad.

Ülemiste Citys avati Baltikumi innovaatilisim tervisemaja

Uues tervisekeskuses saavad nõu ja abi kõik soovijad olenemata vanusest. Majas tegutseb palju meditsiiniasutusi ja nt 17 perearsti, kes suhtlevad 5 keeles.

Püsilillepeenra näidisplaan

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Klaasitud terrass ja nutikas kasvuhoone teevad aiaelu mugavaks

Gampre varikatus ja terrassiklaasid annavad õues olemise aega juurde ja nutikas kasvuhoone, toimetab ise ning kasvatab saagikust.

Uus ajastu tuntud ärilinnakus! Ülemiste City avas oma esimesed kodud

81 üürikorteriga 13-korruseline modernne elamu on eelkõige mõeldud linnaku ettevõtetele oma talentide lühi- ja pikaajaliseks majutamiseks.

Rotermann saab valmis aastal 2021

Peagi valmiv Rotermanni Ajamaja võib tunduda eemalt väike ja kompaktne, kuid lisab kvartalisse juurde kolmandiku kogu renditavast äripinnast.

Milline trepp valida? STAIR24 teeb mõõtmise ja paigalduse lihtsaks

Trepi valimise ja mõõtmise õpetus! Soovituslik astme sügavus on 250mm ja tõus 180-190mm ning trepi laius 850-900mm.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Aasta tehasemajad 2020 - puitmajad ja palkmajad!

„Puit on meie elamuehituse tulevik ja selle põhjus on väga lihtne – arvutame juba vaikselt oma majade energiaklassi mitte ainult selle järgi, kui palju tarbib maja energiat sees elades, vaid mis on olnud ka selle süsinikujalajälg ehitamisel,“ ütles president Kaljulaid.

Nõuanded koduostjale: 5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

Alustada visualiseerimisest! Kalkuleeri tähelepanelikult – lisaks sissemaksule kuuluvad koduostu juurde ka broneeringutasu, notaritasu, hindamisakt, laenulepingu vormistamistasu.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Alusta pinnase ettevalmistusest, tutvu murusortidega, külvamise ABC, Anna seemnetele vett

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnnideedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Laineprofiiliga läbipaistvad katteplaadid kergkatuse ehituseks

Kui otsite valgust läbilaskvaid materjale katusealuse ehituseks, lehtlale seina tegemiseks vms? Gutta laineprofiiliga läbipaistvad katteplaadid on hea valik.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Aiakujundaja Maria Palusalu soovitab püsilillepeenarde rajamist alustada põhjalikust plaanist.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Revonial energiasäästlikud võlvhooned: koobassaun, maakelder, suveköök

Revonia energiasäästlikud võlvhooned peavad vastu sajandi ja vajavad minimaalselt hooldust.

Tööstuslikult immutatud puit - parim valik välitingimustes ehitamiseks

Puitmaterjalide eluiga pikeneb tööstusliku immutamisega 3-5 korda.

Aiakujunduse e-kursused

Kas aia kujundamine ja nn hooldusvaba aia loomine iseseisvalt on võimalik?

Miks rakendada feng shui bagua tsoonide plaani aiakujunduses?

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Multš on asendamatu abimees umbrohu tõrjes

Multšimine ei ole mitte üksnes tõhus umbrohu tõrjumise ja taimede loodusliku väetamise viis, vaid ka maa harimise ja kompostimise aeglasem moodu­s.

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasuks panna Siberi lehis.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, laudade vahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Hoone voodrilaua valimine

Kui puitvooder on kõige klassikalisem toode, siis uPVC ja kiudtsemendist voodrilauad pakuvad kaasaegsemaid omadusi ja välimust.

Kakumäel valminud IPE puitterrass on hooldusvaba ja pika eaga

IPE ehk Lõuna-Ameerika lehtpuu on mõeldud ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi eelistavale inimesele.

bauroc SOLID kergplokid on kõige tugevamad kergplokid Eesti turul

Uued bauroc SOLID ehitusplokid survetugevusega 7MPa (7 N/mm²) on Eesti turul saadaolevatest kergplokkidest kõige tugevamatega.

Nutikodu lahendusele mõtle juba maja projekteerimise algjärgus

Nutikodu lahendused ei ole kellelegi enam suur uudis. Natuke selgitamist vajab veel vaid see, kuidas ja kui palju saab kodus asju automatiseerida ja kaugjuhtida.

Miks on hea HIDE-A-HOSE tagasitõmmatava voolikuga kesktolmuimeja?

Üks kaasaegsemaid ja mugavamaid kesktolmuimeja süsteemide lahendusi on kindlasti HIDE-A-HOSE!

Pärnu golfiklubi peamaja ehitati ECOTERM+ plokkidest

Pärnu maakonna esimene 18 rajaline golfiväljak White Beach Golf.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube