Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

2020-08-03
Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Krundi või mõne muu maa-ala mõõtmisega puutume elus kokku ilmselt mõned üksikud korrad, seepärast on täiesti loogiline, et paljud meist ei tea sellest just palju.

Ometi on mõõdistamine valdkond, kus täpsus loeb ja eriti oluliseks muutub see siis, kui midagi on halvasti. Võtame näiteks valesti mõõdetud krundipiirid, kus juba valmis kujundatud aed osutub hoopiski naabri krundi juurde kuuluvaks ning sellest tuleb peale haljastusse investeerimist hoopiski loobuda.

Selline olukord on uuselamurajoonides üsna lihtne juhtuma, kui naaberkrunt hiljem ostetakse ning sinna korralik mõõtmine tellitakse.

Täppis GPS mõõdistamine on oluline väga paljudes erinevates valdkondades, nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses ning maanteede ja hoonete vajumise mõõdistamisel.

Geodeesiafirma WeW OÜ juht Jaan Vään, kes on geodeesia valdkonnas aktiivselt tegutsenud juba aastast 1992, tunneb valdkonda läbi ja lõhki ning oskab hästi välja tuua põhjused, miks on oluline selliseks täppistööks oma ala professionaalid tellida.

Mõõdistamise protsess

Eraisikud puutuvad enamasti kokku geoaluse ehk maja või krundi plaaniga, mille puhul paarimeetrine eksimus on juba väga suur probleem. Mõõdistamise spetsialistid teevad tööd väga täpsete GPS-seadmetega, mis arvutavad millimeetrise täpsusega.

Selline GPS-seade ühendub paljude kosmoses liikuvate sateliitidega, mille tulemusena saavutatakse vajalik täpsusaste.

Seadmel on vaid üks kitsaskoht, nimelt ei anna see õiget tulemust puude alt mõõtmisel. Siin võetakse appi tahumeeter, mis mõõdab täpselt jällegi maa peal, lähtudes GPS seadmega lageda all võetud lähimast punktist krundil või maa-alal. Kahe mõõdistamise tulemuste kokku liitmisel saavutatakse täpsus, mida rakendatakse ka näiteks väga suurte metsaalade täppismõõtmisel.

Õige seadme kasutamine välistab mõõtmisvead

Kahjuks ei ole kaugeltki mitte kõik GPS seadmed nii täpsed kui geodeesia valdkonna spetsialistidel. GPS seadmeid kasutatakse erinevaid  paljudes valdkondades. Olemas on auto GPS, mobiili GPS ja metsameestel on oma seade.

Paraku on tavapäraste GPS seadmete eksimisraadius 3-5 meetrit, mis aga krundi või metsa mõõdistamisel ei ole aktsepteeritav. Keegi ei taha teadmatusest sellisesse ebameeldivasse olukorda sattuda, kui on ostnud näiteks maja ehituseks krundi, sealt metsa maha võtnud ja mahagi juba müünud ning siis selgub, et kõik polnudki tema maa.

Sama võib juhtuda ka maja paigutusel krundile, kus valedele mõõtmistulemustele tuginedes võime hoone paigutada näiteks trassi suhtes valesti või siis investeerida ekslikult oma aia haljastusse, mis ümbermõõdistamise tulemusena hoopis avaliku ruumi alla kuulub ning kõnnitee rajamiseks eemaldada tuleb.

Selliseid olukordi on palju just vanades elurajoonides, kus lisatrasside ja kõnniteede ehitus algab alles siis, kui paljud majad on juba valmis ning valed mõõtmisandmed selguvad uue detailplaneeringu tellimisel.

Kõiki neid ebameeldivusi on võimalik vältida, kui tellida kindluse mõttes mõõdistamine spetsialistidelt, kellel on olemas just täpselt selleks tööks mõeldud seadmed.
Omavalituste ja riigi tasemel suvalised mõõdistamised enam läbi ei lähe, aga just vanade objektide puhul ja eriti eraisikute vahelistes maa ostu-müügi tehingutes, kus keegi-kunagi-millegagi-midagi mõõtis, tuleb ikka aeg-ajalt vigu välja. 

Geodeetilise võrgu punkti kontrollmõõdistus - nivelleerimistööd
Geodeetilise võrgu punkti kontrollmõõdistus - nivelleerimistööd


Väike gaasitoru teostusmõõdistus Tartumaal
Väike gaasitoru teostusmõõdistus Tartumaal


Geodeesia valdkonna spetsialistid imetlevad jätkuvalt sadu aastaid vanu oskusi, kui ilma igasuguste täppisriistadeta suudeti ehitada näiteks hiiglaslikke kirikud, kus hoone üks nurk on täpselt sümmeetrias teise nurgaga, mõõdetud vaid nn silma järgi. Või siis Egiptuse püramiidid, mille ehitamise saladusi siiani uuritakse. Ilmselt oskasid inimesed siis loodust ennast mõõtmisel kasutada, mida meie kahjuks teha ei oska, nendib Jaan Vään.

Geodeesia valdkonna seadused

Meie lähtume seadustest ja kaasaegsest tehnikast. Tänase seaduse järgi vananeb geoalus 2 aastaga.  Kogu aeg midagi ju muutub, eriti just linnades ja nende lähiümbruses, seega on tähtis, et ka plaane pidevalt uuendatakse.

Mõned aastad tagasi toimusid muudatused ka rahvusvahelistes seadustes, kui kehtestati nn uus Eurokõrgus ehk Amsterdami kõrgus EH2000, mis erineb 19 cm Eesti vanast nn Balti kõrgusest. See tähendab, et vana geoaluse puhul tuleb uuenduse korral kaudselt kõrgusele 17-19 cm juurde. Eesti eripaigus on kõrgus erinev.

Tegelikult ei pea geoalust niisama uuendama, pigem muutub see oluliseks siis, kui midagi on vaja juurde ehitama hakata või soovitakse näiteks krunti või maja müüa. 

Inventariseerimine on abiks suurhoonete halduritele

Geodeesia firmad ei tegele ainult maa mõõdistamisega, nende kompetents laieneb ka muudesse valdkondadesse.

Üks levinum teenus, mida vajavad ka paljude suurte ärihoonete haldusfirmad, haridusasutused ja kinnisvarafirmad on hoonete inventariseerimine, mille käigus mõõdistatakse vastavalt kas kogu hoone, fassaad, ainult siseruumid või mingid hoone osad.

Sellised mõõtmised on vajalikud näiteks hoone rendile andmiseks, renoveerimiseks, mingite remonttööde tellimiseks ja muudeks juhtudeks, kui on vaja täpselt mõõte teada.

Hoone mõõdistustööd Tartus Narva mnt ääres
Hoone mõõdistustööd Tartus Narva mnt ääres


Katuse detailse plaani koostamine renoveerimistöödeks
Katuse detailse plaani koostamine renoveerimistöödeks


Tööstushoone seestpoolt mõõtmine
Tööstushoone seestpoolt mõõtmine


Kõik sellised mõõtmised on vajalikud, sest kogupinnast sõltub ju teenuse lõpphind ja ise kõiki neid mõõte kokku arvutada on väga aeganõudev tegevus. Iga asja jaoks on alati inimesed, kes just seda tööd kõige paremini oskavad ja nii tulevad ka kõige usaldusväärsemad tulemused.

Mõõdistamise abi küsi julgelt WeW OÜ spetsialistidelt!


A: Inkodu.ee (t: k. Viksne; J. R)

Vaata, milliseks kujundasid Eesti valgusdisainerid Londoni, Vilniuse ja teiste linnade keskused

Eestlaste disainitud talvevalgused kaunistavad nii Londonit, Tokyot kui ka naaberlinnu Vilniust, Stockholmi, Helsingit ja teisi pealinnu.

Bauroc kivimaja ei vaja lisasoojustust ja sobib ka allergikutele

Kahe noore unistuste lugu: soovisime, et meie kodu oleks otsekui kindlus, tugev ja püsiv.

Kodu ehitamise lugu

Ühe pere pikaaegsed unistused said teoks ja valmis viilkatuse ning paksude seintega bauroc kivimaja.

Ülemiste City uus rohehoone viib talendid Põhjamaa kargusest troopilisele Bali saarele

Igati rohepealinna vääriline kontseptsioon! Tähelepanu on pööratud töötajate loovust tõstvatele ruumilahendustele. „Olgu selleks sise- ja välisruumi vahelist piiri nihutav suur rõdudega siseaatrium, neljameetrine kosk või interaktiivne mets.

Kivikatus – millest alustada?

Tüüpiliselt arvatakse kivikatus olevat hea valik, ent eeldatakse, et see on kindlasti kallis. Kardetakse ka kivide rasket kaalu ja mõeldakse, et paigaldus on kulukas.

Modernse arhitektuuriga kivimaja - valgusküllane kodu lapsepõlvemaal

Maja ehitus kestis natuke üle poole aasta, suure osa sellest võtsid sisetööd. Esimese korruse müürid kerkisid kõigest 1 nädalaga.

Bauroc avas uue veebipoe

Veebipoe kaudu on võimalik osta bauroc plokkseinte ehitamiseks vajalikke tööriistu ja tarvikuid, nagu näiteks liimikelgud ja -kulbid, hõõruti, käsifrees, alumiiniumvardad

3 põhjust, miks lamekatus võib vajada remonti või renoveerimist

Põhjusteks on katuskatte füüsilised vigastused, kehv hüdroisolatsioon ja katuse alasoojustus.

Saunamaja ehitamine - lähtu vajadusest mitte ehitusloa taotlusnormist

Nii suure kui väikese saunamaja puhul on vajalik esitada samasugune dokumentatsioon (ehitusluba vs ehitusteatis). Saunamaja joonis on oluline!

Tartu linn sai mastaapse seinamaalingu võrra rikkamaks

Seinamaalingu inspiratsioon pärineb kunstnik Mall Nukke 1992. aastal valminud joonistusest „Fauni mõtisklused“.

Suur osa Maakri tulevasest pilvelõhkujast Skyon on leidnud üürniku

95 meetri kõrgune efektse arhitektuuriga pilvelõhkuja Skyon ehitamisel on kasutatud mitmeid nutikaid tehnoloogilisi lahendusi, mis aitavad teha sellest jätkusuutliku ja keskkonnasõbraliku hoone. Eriline klaasfassaad.

Ülemiste Citys avati Baltikumi innovaatilisim tervisemaja

Uues tervisekeskuses saavad nõu ja abi kõik soovijad olenemata vanusest. Majas tegutseb palju meditsiiniasutusi ja nt 17 perearsti, kes suhtlevad 5 keeles.

Uus ajastu tuntud ärilinnakus! Ülemiste City avas oma esimesed kodud

81 üürikorteriga 13-korruseline modernne elamu on eelkõige mõeldud linnaku ettevõtetele oma talentide lühi- ja pikaajaliseks majutamiseks.

Milline trepp valida - STAIR24 teeb mõõtmise ja paigalduse lihtsaks!

Trepi valimise ja mõõtmise õpetus! Soovituslik astme sügavus on 250mm ja tõus 180-190mm ning trepi laius 850-900mm.

Aasta tehasemajad 2020 - puitmajad ja palkmajad!

„Puit on meie elamuehituse tulevik ja selle põhjus on väga lihtne – arvutame juba vaikselt oma majade energiaklassi mitte ainult selle järgi, kui palju tarbib maja energiat sees elades, vaid mis on olnud ka selle süsinikujalajälg ehitamisel,“ ütles president Kaljulaid.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnnideedele väga erilisi disainilahendusi.

Laineprofiiliga läbipaistvad katteplaadid kergkatuse ehituseks

Kui otsite valgust läbilaskvaid materjale katusealuse ehituseks, lehtlale seina tegemiseks vms? Gutta laineprofiiliga läbipaistvad katteplaadid on hea valik.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Tööstuslikult immutatud puit - parim valik välitingimustes ehitamiseks

Puitmaterjalide eluiga pikeneb tööstusliku immutamisega 3-5 korda.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, laudade vahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Hoone voodrilaua valimine

Kui puitvooder on kõige klassikalisem toode, siis uPVC ja kiudtsemendist voodrilauad pakuvad kaasaegsemaid omadusi ja välimust.

bauroc SOLID kergplokid on kõige tugevamad kergplokid Eesti turul

Uued bauroc SOLID ehitusplokid survetugevusega 7MPa (7 N/mm²) on Eesti turul saadaolevatest kergplokkidest kõige tugevamatega.

Nutikodu lahendusele mõtle juba maja projekteerimise algjärgus

Nutikodu lahendused ei ole kellelegi enam suur uudis. Natuke selgitamist vajab veel vaid see, kuidas ja kui palju saab kodus asju automatiseerida ja kaugjuhtida.

Pärnu golfiklubi peamaja ehitati ECOTERM+ plokkidest

Pärnu maakonna esimene 18 rajaline golfiväljak White Beach Golf.

Miks eelistada kiudtsement fassaadi?

Kiudtsement voodrilaud on täiesti hooldusvaba, kuni 70 aastase elueaga ja ka pleekimatu värviga. Lisaks klass A tulekindlusega.

Infrapunaküte – puust ja punaseks

Parim viis infrapunakütet endale ette kujutada on see, kui asetad end varju ja siis astuda varjust päikese kätte.

Krohvimismasin toob krohvimistöös ajavõidu ja ühtlasema tulemuse

Krohvimismasinaga krohvides kulub ühe ruutmeetri katmiseks üks minut.

Katuse ehitamine - kõik vajalikud materjalid Puumarketist!

Kui teemaks on katus, siis kogu selle ehituseks vajalik materjal on võimalik soetada Puumarketist.

LAMMI ehitusplokid on madala energiakuluga majade ehitamiseks

Lammi ehitusplokkide tehniline lahendus välistab ehituslikud vead ega lase kunagi tekkida külmasildadel.

Helikindel tuba ehk isiklik helistuudio korteris polegi enam unistus

On hulk inimesi, kelle töö sisu ongi heli tegemine, näiteks muusikud, kes tihti ka kodus töötavad. Helikindel ruum on neile abiks, et häirimata muusikaga tegeleda.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Hea piirdeaed on eelkõige kvaliteetsest vastupidavast materjalist ning kliendile meeldiva teostusega.

Looduskivi RIVERSTONE sobib nii väli- kui sisetingimustesse

Riverstone looduskivi sobib hästi kõnniteede ehtituseks, ujulatesse, maja fassaadidele ja ka siseruumidesse.

Kaitse maja efektiivselt põlemise ja mädanemise eest

Tänu Holz Prof OÜ toodetele võite Te unustada kallid ja kahjulikud kemikaalid, sest saate kindlalt kaitsta oma maja efektiivselt põlemise ja mädanemise eest.

Kinnisvara Ostuabi – ehk kinnisvara ostueelne kontroll. Oluline!

Soovid kindlustunnet uue kodu ostul? Kinnisvara Ostuabi saab sind aidata.

CALEO põrandaküte - infrapuna lahendus ökonoomseks elektriga kütmiseks

Tegemist on infrapuna põrandaküttega, mis kasutab töötamiseks elektrienergiat. Infrapuna kasutab kaugkiiri, et soojendada toas üles objekte, mitte õhku.

Mida peaks teadma sauna hooldamisest?

Enne hooldust tuleks kindlasti kasutada sauna puhastamiseks spetsiaalseid puhastusvahendeid, kuna kodused vahendid ei pruugi parimaid tulemusi tagada.

Katust kontrolli nii kevadel kui sügisel

Vajadusel kontrollida ja hooldada tuleb käigurajad, katuseaknad ja -luugid, turvapollarid, läbiviigud, parapetid, räästad, varikatused...

Maja soojustamise võimalused

Maja soojustamiseks on mitmeid erinevaid efektiivseid võimalusi. Loe lisaks, mida tähendab termovahuga, polüretaanpritsvahuga, graanulitega ja puistevillaga soojustamine.

Väikese kivimaja projekt

Väikemajad muutuvad aina populaarsemaks.

Kivimaja läbi kolme korruse

Arhitekt Mikko Lindqvist kavandas arhitektuuriliselt huvitava projekti ja ühtlasi täideti pere unistus, et majas oleksid avarad ja valgusküllased, suurte akendega toad.

Kanditud siseseintega ümarpalksaun - unikaalne ja praktiline lahendus

Vipsoni palksaunad on väljastpoolt nagu kõik teised traditsioonilised ümarpalkmajad, aga seestpoolt hoopis sirgete ehk kanditud seintega.

Lehisepuidust saab tugeva ja ilmastikukindla fassaadi ning terrassi

Lehist peetakse üheks vastupidavaimaks puuliigiks, kuna ta on looduslikult ehk töötlemata kujul sama vastupidav kui sügavimmutatud materjal.

Kas sauna ehitamine linnakorterisse on võimalik?

Kaasaaegse minisauna ehitus korterisse on päris keeruline ja nõuab üsna sügavaid oskusi.

Puitaia ehitamise ABC

Kui kõrge või kui tihe puitaed ehitada?

Lamellidest palkmaja seina lõhkikuivamise tõenäosus on minimaalne

Palkmajasse negatiivsemalt suhtuvate inimeste arvamus on , et palkmaja ei ole soojapidav ja palkmaja seinakonstruktsioonist hakkab tuul läbi puhuma.

Hästi tehtud puitaed sobib praktiliselt kõikjale

Puitaiad on enimlevinud piirdeaia tüüp Eestis ja tänu kaasaegsetele viimistlusvõimalustele ka suhteliselt vastupidav piirde lahendus.

Eramu katlamaja korraline hooldus on oluline!

Kõik kohad, kus on tegemist lahtise ja tule ja rõhuga, on korrapärane kontrollimine väga oluline. Nt paisupaaki iga poole aasta tagant.

Keskustolmuimeja süsteem - hädavalik lahendus ülimat puhtust hindavale inimesele!

Keskustolmuimeja (tsentraaltolmuimeja) on üks kaasaegsetest mugavuslahendustest, mis muudab koduse koristamisprotsessi kordades kergemaks.

Maalähedaselt viimistletud sise- ja välisvoodrilauad

Puidust voodrilaud on üks universaalsemaid materjale, millega on võimalik ruumi ja hoone üldmuljet kujundada. Rustik töötlusega värvitud voodrilauad sobivad nii välis- kui sisetingimustesse.

Lamekatuste võidukäik on alanud

Tänapäevane lamekatus on pikaealine ja paljudel juhtudel ainulahenduseks hoonete katuste ehitamisel, kuna ehitatava katuse mõõtmed ei ole piiratud.

Siemensi dimmeri paigaldamiseks ei pea pistikupesasid välja vahetama

Dimmer sobib kõikidele valgustüüpidele – halogeen, luminofoor, LED - ja selle paigaldamiseks ei pea olemasolevaid pistikupesasid välja vahetama.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google