Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Temperatuur, pöörded ja pesuprogrammid – kuidas pesu ilma riiet kahjustamata pesta?

2022-04-18
Temperatuur, pöörded ja pesuprogrammid – kuidas pesu ilma riiet kahjustamata pesta?

Igal riideesemel on küljes pisike sildike, kus on palju erinevaid märgiseid ja juhiseid, kuidas neid pesumasinas pesta. Lisaks on pesumasinatel tänapäeval pea lõpmatu arv erinevaid pesuprogramme, mille seast valida. Samsung Eesti koduseadmete tootekoolitaja Alari Pennar toob välja kõige olulisemad põhimõtted, mille järgi pesu ilma riideid kahjustamata pesta.

Lipikud riiete küljes on olulised

„Olgugi, et see on väga tüütu, tuleb riiete eluea pikendamiseks nende külge kinnitatud lipikuid lugeda, kuna seal on kõige täpsem info selle kohta, milline pesuviis on selle riideeseme jaoks sobiv. Tihtipeale võib tunduda, et kui riide peal on mõni suur plekk, siis parim viis selle eemaldamiseks on pesta kõrge temperatuuri ja maksimaalse pöörete arvuga, kuid see igale riidetüübile kindlasti ei sobi,“ rääkis Pennar.

Samas on tema sõnul siiski olemas mõned põhitõed, mida järgides saab riided võimalikult kaua heas korras hoida ja nende kahjustamist vältida.

Vee temperatuur

Õige veetemperatuuri valik aitab vältida riiete pleekimist, väljavenimist või kokkutõmbamist. Sobiv temperatuur on iga riideeseme küljes oleval lipikul kirjas ja ideaalis tuleks need esemed eraldi komplektidesse sorteerida ja sarnaseid riideid koos pesta.

Külm vesi on kõige parem tumedate või õrnade riiete pesemiseks. Lisaks sobib see hästi vähemäärdunud asjade või tööriiete pesuks.

Sooja veega tuleks pesta sünteetilisest ja kortsuvastasest riidest esemeid. Samuti tuleks sooja vett eelistada värviliste riiete pesuks, mis on väga mustad või õliplekkidega.

Kuum vesi on kõige sobivam valgete puuvillast riiete pesuks, mida kantakse vastu keha. Näiteks aluspesu, sokid või voodilinad. Lisaks võib kuuma vett kasutada väga määrdunud riiete, näiteks välitöödeks kasutuses olevad teksad, mehaanikute tunked või laste mänguriided. Siiski tasub kuuma vett kasutada riiete puhul, kus mustuse eemaldamine on olulisem kui riide värvi säilitamine.

Loputusvesi peaks alati olema võimalusel külm. See aitab energiakulusid kokku hoida ja ja loputuse puhul ei ole vee temperatuur enam nii oluline.

Õige pesuprogrammi valik

„Sobiva pesuprogrammi leidmise jaoks on üldise nõu andmine keeruline, kuna programmid on sõltuvalt masinast väga erinevad. Samsungi uutel pesumasinatel on isegi nutikas AI-pesu funktsioon, mis valib automaatselt riietele sobiva pesuprogrammi. Näiteks vaatab masin, et pesukoguse kohta ei oleks sinna pandud liialt palju pesuvahendit, mõõdab koguse kaalu, jälgib pesu mustustaset ja pesuks vajalikku veetaset,“ sõnas Pennar.

Õrna pesu, käsipesu ja puuvilla jaoks mõeldud pesuprogrammid on üldjuhul sisult üsna sarnased ja neid tuleks kasutada õrnade riiete jaoks nagu naistepesu või siid. Kuna need programmid kasutavad üldjuhul vähem pöördeid ja ei ole pesu keerutamisel nii agressiivsed, aitavad need õrna pesu tervena hoida.

Kiirpesu programme tuleks üldiselt kasutada nii vähe kui võimalik. Seda põhjusel, et need pesuprogrammid kasutavad enamasti kiiremat ja suurema pöörete arvuga tsentrifuugimist, mis ei ole riietele hea. Kindlasti tuleks selliste programmidega vältida õrna pesu pesemist. Sellele vaatamata on loogiline, et mõnikord lihtsalt on vaja mõni särk või kohtumiseks vajalik riideese kiirelt pesta.

Eriti musta pesu jaoks mõeldud programmid võib kasutusse lasta näiteks tööteksade, rätikute või väga määrdunud pesu pesemiseks. Need programmid kasutavad üldjuhul agressiivsemat tsentrifuugimist ja pesu masinas keerutamist.

Tsentrifuugimine

„Valides pesu kuivatuseks mõeldud tsentrifuugimise pöördeid, tuleb lähtuda lihtsast põhimõttest. Mida rohkem pöördeid, seda kuivemaks saavad riided ja seda kiiremini kuivavad need pesurestil, kuid samal ajal suureneb oht pesu kahjustada,“ sõnas Pennar.

Seetõttu tuleks õrnema pesu, näiteks naistepesu või siidi pesemisel kindlasti eelistada madalamaid pöördeid ja kõrgemaid nende riideesemete puhul, kus nende kiire kuivatamine on olulisem kui riide ideaalse seisukorra säilitamine.

A: K. Kook,
Temperatuur, pöörded ja pesuprogrammid – kuidas pesu ilma riiet kahjustamata pesta?

 

 

Eksperdid selgitavad: levinud müüdid mikrolaineahjude kohta, mis ei vasta tõele

Tehnoloogia arenedes on mikrolaineahjust saanud köögis aga tõeline abimees, mille tööülesanded ei piirdu enam pelgalt toidu soojendamise ja sulatamisega.

Kumb on parem, kas eraldi pesumasin ja kuivati või kuivatiga pesumasin?

Eraldiseisva kuivati ja pesumasina puhul saab ühe täie kuivatisse panna ja alustada juba järgmise portsu pesuga samal ajal.

Electrolux: tõhusad hooldusvahendid pikendavad kodumasinate eluiga

Spetsiaalsed ahju, pliidi, pesumasina, kohvimasina, õhupuhasti hooldusvahendid E-sisustus.ee (Electrolux, AEG, ZANUSSI). Mugav kasutada, väga tõhusad!

Ekspert annab nõu: kuidas pesta sulejopet ja villaseid rõivaid

Sulejope pesemisel on eriti oluline kuivatusprotsess, mida on soovitatav teha kasutades trummelkuivatit või kuivatusrežiimiga pesumasinat.

Kas valida koju pesumasin-kuivati või pesumasin ja kuivati?

Kuna kuivatusfunktsioon on pesumasinasse sisse ehitatud, siis muidugi on kuivatiga pesumasinad heaks variandiks ka neile, kellel on elamises vähe ruumi.

Home&You sisustuspood: ideid suviseks kodu värskendamiseks

Erinevat stiilide oskuslik kokkusobitamine võimaldab kerge vaevaga luua mõnusalt eristuva ja hubase uue energiaga atmosfääri!

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Kuidas olla sisustust valides hooliv enda ja ümbritseva suhtes?

Kas ümbritsevad sisustuselemendid teenivad sind ausalt ja kaunistavad interjööri ka aastate pärast või on pigem kiired ning keskkonda reostavad lahendused?

Kardinate toon mõjutab meie meeleolu ja ruumi suurust

Heledad kardinate värvid mõjuvad avatult ja õhurikkalt, tehes ruumi suuremaks ja säravamaks. Tumedamad toonid mõjuvad väljapeetumalt ja muudavad suured ruumid intiimsemaks.

Japandi väljapeetus modernses Eesti eramus

Jaapani (elu)stiili sügavamõttelisus ja lihtsus rõhutab looduslikke materjale ning jätkusuutlikku mõtteviisi. Just tänu neile elementidele leiab Japandi stiil üha rohkem järgijaid.

Tekstiili- ja tapeeditrendid, millest ei saa üle ega ümber 2022 aastal

Maalilised maastikud ja metsistunud aiad ehk muinasjutumaailm on olulisim märksõna 2022 aasta tapeeditrendides.

Eksperdid selgitavad: kuidas integreerida jätkusuutlikud lahendused oma igapäevarutiini?

Kas tead, kui palju energiat kasutavad töötamiseks kodumasinad? LG InstaView nutikülmikud muudavad energiatõhusate harjumuste kujundamise eriti mugavaks

Nõuanded ruumi akustika probleemide lahendamiseks

Ruumi akustika parandamine. Tüüpviga on see, et ei tehta vahet heli neeldumisel ja heli isoleerimisel. Kajavad ruumid vajavad heli neelavaid materjale.

Pantone nimetas 2022. aasta värviks lillakassinise 17-3938 Very Peri

See rõõmus ja soe lillakassinine 2022. aasta trendivärv annab meile juurde enesekindlust ning aitab muutunud võimaluste maastikul kergemini uute värskete ideedeni jõuda.

HEIMTEXTIL 2022: Looduse juurest tuleviku horisondile

JÄRGMISED HORISONDID on sisustustekstiilide ja -trendide messi Heimtextil selle aasta roheinnovatsioonist juhinduv ja tulevikku vaatav ning läbiv põhiteema.

Voodipesu kvaliteedi määrab kangas ja õmblused!

Kuidas valida voodipesu? Voodipesuna sobib kasutamiseks ainult selline kangas, mis laseb kehal hingata, ei tekita staatilist elektrit ning on keha vastas meeldiv.

Magamistuba: Milline kardinate lahendus on parim ja mis lisab luksuslikkust?

Fookuses on pimendavad magamistoa tekstiilkardinad. Luksuslikkust aitab lisada põrandale kukkuvad kardinad!

Skyline Plaza merevaatega korteri sisekujundus loob lendamise tunde

4-toalisesse merevaatega korteri sisekujunduse loomiseks said Wax Design sisekujundajad inspiratsiooni korteri asukohast Skyline Plaza nimelises majas.

Sisustussalong MUSTER - alati mitmekülgne ja ajatu valik!

Mustri valikust leiab tapeedid, mööbli, valgustid, vaibad, kodutekstiilid, valimiskardinad, aksessuaarid ja aiamööbli.

Zimmer+Rohde sisustuskangad - maastik jutustab loo!

Iga maastik, olgu selleks siis kõrb, kaljud või lavendlipõld, annab edasi erinevaid emotsioone-tundeid ja jutustab oma loo.

Kodu koristamise ja pisiparanduste tõhusad ja nutikad lahendused

Zep Eesti valikust leiab tõhusad puhastusained rasva, katlakivi, õli ja hallituse eemaldamiseks. Samuti vahendid küttesüsteemi puhastuseks ja pisiremondi teostamiseks.

Kuidas aitavad trendivärvid meid toetada ja tasakaalustada?

Iga värv kannab endas erinevat jõudu, mille võtame vastu alateadlikult. Oleme erinevates eluetappides, nooremas eas vajame aktiivsemat energiat kui vanemas eas.

Oma eluea ära elanud tekstiil – kas nuhtlus või väärt tooraine?

Rõivatööstuse pikka aega kestnud kiire kasv on toonud meid olukorda, kus iga päev visatakse minema hunnikutes kvaliteetseid tekstiilmaterjale.

Mida tähendab gobelään voodi kattematerjal?

Gobelääni valmistamisel kasutatakse jäme kudumistehnikat ja kangas on hästi raske. Gobeläänkangast voodi on omapärase mustriga, samuti on nende valik lai.

Kardinad modernses interjööris – HarmTex disainer aitab valida!

Eriti oluline on modernse stiili puhul silmas pidada kardina alläärt, kuna sageli kasutatakse madalat mööblit, mis viib pilgu alla. Alläär peab olema ühtlaselt põranda ligi.

Sissekootud mustriga gobeläänkangast paneelkardinad

Paneelkardinal on väga lai kasutusvõimalus. Sobib kas üksikult akna ette või kaunistuseks akna äärde koos õhema tüllkardinaga.

Nõuanne: diivanikanga plekivabaks muutmine

Nano naha ja tekstiili kaitsevahendeid, millega uus diivan või miks mitte ka uus mantel, autoiste või nahkpolstrid üle teha, annavad tõhusa plekikaitse. Diivani- ja toolikanga plekikaitse.

Kuidas vältida tüüpvigu, mida sisekujunduses tehakse?

On suur vahe, kas sisustatakse korterit või eramaja. Ruumimahud tingivad sisekujunduses täiesti erineva lähenemise.

Tunne oma riideid – kuidas erinevaid kangaid ohutult puhastada?

Alternatiivina riiete pesemisele tasub kasutada aurupuhastamist, mis eemaldab ebameeldivad lõhnad ja kortsud.

Decorest Disain - isikupärane valik siseviimistluseks

Karniisid, dekoorid, liistud, dekoorpaneelid, tapeedid, valgustid, dekoratiivvärvid, kangad, looduskivid.

Kardinate valimine - lähtu tervikust!

Kardinalahenduste võimalused - elutoa kardinad, köök-söögitoa kardinad, magamistoa kardinad, lastetoa kardinad

Millist värvi kardinad sobiksid Sinu koju?

Mis on kardinamaailmas moes? Kuidas valida sobivat värvi kardinad?

Kas teadsid, et töörõivad võivad edasi kanda haigustekitajaid?

Esimene samm viiruste leviku takistamiseks on töötajate varustamine sobivate tööriiete ja isikukaitsevahenditega.

Tekstiilikunstnik Ilme Rätsep jäädvustab unikaalsed loodusmaalid kangastele

Tekstiilikunstnik Ilme Rätsep loob pintsli ja värvi abil unikaalseid hetki loodusest ning jäädvustab need kangastele.

Voldikkardinal on palju avamisvõimalusi

Voldikkardinaid saab avada ülevalt alla, alt üles või mõlemad variandid korraga.

Miks on diivanikanga valimisel oluline MARTIDALEi test?

Martindale-i testiga mõõdetakse kanga vastupidavust, Martindale on ühik mõõtmaks kanga kulumiskindlust.

Kardinadisainer annab nõu koju ja kontorisse aknakatete valimiseks

Kardinatrendid ja rõivamood käivad enamjaolt käsikäes. Kõik on moes. Ei ole puhast klassikat ega modernismi, toimub sujuv üleminek ja miksimine.

Uuenda ise diivani või tugitooli katteid

Diivanikatte vahetus on lihtne võimalus efektseks värskenduseks.

Putukavõrk, mis sobib paljude akendega

Haapsalu Uksetehases valmistatavad võrgud sobivad pea kõigile sissepoole avatavatele üheraamilistele akendele.

Ruum värskeks dekoratiivpatjadega

Hoolikalt valitud dekoratiivpadjad, mis harmoneeruvad ruumi üldise stiiliga, annavad võluva viimistletud nüansi ning loovad õdusa ja elava interjööri.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube